Postrehy

Ako som "vyhral" zlato

13.5.2019 - Môj otec, výborný tréner, ma naučil. Synu chváľ sa sám, nikto ťa nikdy nepochváli. Tak idem na to. Šanca tu je.
Majstrovstvá Slovenska juniorov 2018/2019 v Trenčíne.
Zbabrali sme zápas prvého dňa s Myjavou, hladká prehra 0:3. Kopaničiari nás prevalcovali. Nikto nič. Ani ťuk. Veľmi slabý výkon. Býva to tak, že v tomto prípade je už po prvom dni turnaja koniec úvahám o titule, prehru bez setu už v turnaji zvyčajne nedobehnete.
Na druhý deň sme ráno zmastili hladko 3:0 silný Trenčín a večer potvrdili víťazstvom so Žilinou. Svidník zaváhal, Myjava stratila perie. Sme opäť v hre. Vedieme tabuľku.

Čítať celý článok
 

Dr.Prieložný sa vracia k finále play off

5.5. 2019 Bratislava

Skončilo play-off

U mužov relatívne hladko, Prievidza asi chcela oslavovať titul doma. Košice psychicky unavené po semifinále. Mali to ťažšie, pri stave 1 - 2 točili na postup do finále proti

Nitre. Oba tímy môžu byť spokojné, každý niečo vyhral. Košice slovenský pohár, Prievidza ligu. Nikto sa nekonfrontoval medzinárodne. Ukázalo sa veľa slovenských hráčov a aj s dobrými parametrami. Košice mali využiť finále na propagáciu volejbalu vo veľkej hale, kde by našlo miesto viac divákov, ale asi dúfali vo väčšiu šancu na úspech vo svojej malej hale. Avšak bez škandálu v protiklade k ženskému finále. Čítať celý článok

 

Bude sa finále opakovať?

25.4.2019 - noc na Žitnom ostrove.

Fúúha, toto sme tu ešte nemali. Finále play off ženskej extraligy malo v piatom stretnutí, v druhom sete, na pôde Slávie EU v hale Mladosť problém ako hrom. Nevidel som osobne, nepoznám detaily, lebo tretí zápas finále bol tak slabý, že som po dvoch setoch otrávený odišiel. A opakovane, žiaľ recidívne som si povedal, na ženský volejbal mladého rozvíjajúceho sa Slovenska už nikdy.
Medaily sú na krkoch. Pohár vo vitríne Slávie. Šeky v rozpočte. Pôjdu nazad na tácku, resp. na stôl?

Ak si kapitánka dotknutého BVK splnila svoju povinnosť a kľúčový moment v presne pravidlami určenom okamihu nahlásila prvému rozhodcovi ako námietku, tak je to vážny problém. Ak tak neurobila, žiaľ není o čem. Len sa bude kričať. Ale márne.
Ako to však býva, dianie je opradené obrovskou dávkou diletantizmu. Výsledkový ťukač urobí, určite neúmyselne chybu. Hráči pravidelne pravidlá neovládajú. Štatistici civia do notebookov, niečo im nesedí. Kričia. Rozhodcovia kukajú, strémovaní so stiahnutým hrdlom. Delegát nevie zásadne nikdy nič, nemá poňatia kde je sever, lebo bol určite v rozhodujúcom okamihu v mobile na NIKE LIVE. Pri stolíku sa zíde v chaose tisícka nekompetentných.
Dnes, v roku 2019 je v dianí volejbalového stretnutia toľko techniky, štatistiky, kamerových záznamov, absolútne nechápem, prečo sa pokračovalo v hre v druhom sete. Prečo sa stav neupravil, hoci by sa aj hodinu nehralo a diváci by zúrili.
Niečo podobné sme zažili vo finále aj vlani, keď museli krížovku riešiť nezainteresovaní diváci, ktorí paradoxne vedeli viac, ako všetci zainteresovaní. Odpískané.

Zazmluvnené hráčky končia dňom posledného možného termínu play off, legionárky mieria domov, nikomu nepatriace haly nemajú voľné termíny. Zložité. Každé rozhodnutie súťažnej komisie bude zlé.
Opakujem, ak si kapitánka splnila povinnosti, tak opätovne dodávam, že nechápem, prečo sa hralo ďalej. Veď ak namietala, mali to prešetriť. Ak namietala neoprávnene, tak by to video ihneď potvrdilo. Keci o tom, že zápas bol jednoznačný, že nie je o čom, sú drísty nebezpečné.
Načo nám je na zápase technický delegát, ktorý má strážiť zákon?
Načo nám je na zápase 6 rozhodcov?
Kauza môže skončiť pred súdom, SVF môže tvrdo prúser svojich ľudí zaplatiť. Ojoj. Nemilé.
Ja s mojou náturou by som opakovanie piateho finále uvítal, bolo by vzrúšo, volejbal potrebuje akúkoľvek aférku s reklamou. A fandil by som Slávii.

Ivan Husár.

   

Pozitíva volejbalu na Slovensku - pre p.Pizúrovú

3.4.2019 - vo vlaku, akurát spod rodných Tatier.

Idem vytiahnuť nejaké pozitíva slovenského volejbalu, ktoré ma vo vlaku po hranicu Európy a Východu (niekde na úrovni tunela Branisko) napadnú.
Pani Pizúrová, skončila doba temna, bývalý prezident SVF Halanda už radšej nekandidoval, slnko po voľbách v Poprade vyšlo síce neskoro, ale vyšlo.
Máme demokraticky zvolenú Správnu radu SVF. Ak sa členovia naučia demokraciu aj uchopiť a raz zakapú aj intrigy, bude sveta žiť. 
Na federácii začali na odborných postoch pracovať dvaja ľudia (Rojko a Májek), ktorí remeslu rozumejú. Určite budú hnutie počúvať, je normálne, že sa sem tam do ich  činnosti chybička zakradne. Ale už sa nekradne. Dúfam. 
Zo zahraničia sa vrátil na Slovensko tréner Kalný a podpísal (verím, že kontrakt predĺži) poslanie koncepčne pracovať s mladými hráčmi v stredisku v Trenčíne. Konečne tam zavládla disciplína.
Videl som pri práci niekoľkokrát nového trénera dievčenského strediska v Nitre  Mareka Maličkého. Solídne. K ženám prešiel v Trnave tréner Filípek. Smutné, ale zaujímavé. V Novom Meste skončili vnútroklubové rozbroje, ženy N.Mesta sa pridali k "Bratislave". Nádejné.
Keďže tréner Slávie EU Mišo Matušov odvádza dlhodobo vysoký nadštandard pri ženách a od leta pôsobí v klube aj renomovaný tréner Igor Prieložný, prestávam zastávať názor, že v ženskom svete je to plné neodbornosti. Býval to taký hobby bar. Tretí, štvrtý level. Prezident súčasného ženského majstra Dušan Ovečka priniesol do volejbalu nemalé peniaze, cudzinky, imidž, iné pohľady. Pevne verím, že dodrží zámer, že to nebude iba jeho a dcérina hračka. Dúfam, dúfam, že vie, že olivy a vinič sú dlhoveké dreviny. Ak odíde, mnohí sa potešia, ale krv bude striekať.
Slávia musela chtiac nechtiac na vývoj zareagovať a angažovala v lete Američanky. júúúj, ešte keby naučili dievčatká v prípravke hrať bágrom. Pár mladých báb úspešne hrá v zahraničí.
Tradičná liaheň dievčat z Bilíkovej v Bratislave hrá úspešne v etralige. Ak vyťaží Kežmarok z Liptova, Prešov zo Stropkova, Svidníka, ženská extraliga nebude v budúcnosti najhoršia. Plodí.
V Bratislave budeme mať v lete ženské ME. To oživí.
Mimochodom, trénerka Tlstovičová, ktorá sa s COP Nitra prebojovala svojho času do finále extraligy, je dnes s "dedinou" vo finále ligy v Rakúsku. Halanda ju z Nitry vyhodil, lebo bola nepohodlná, dobrá a vplyvná. V pohode môže nahradiť Fegnolia. V pohode.
Všetky mužské kluby by mali mať v radoch svojej mládeže výnimočné typy dievčat. Najnovšie to zavedie Komárno.   
Na Island prišlo v lete v Nitre 1000 divákov, na Čiernu horu v januári vypredaná hala na Klokočnine v Nitre. Muži sa opakovane dostali na ME. Držia sa na kolotoči. Sedadlá síce CEV stále rozširuje, ale tomu laická verejnosť nerozumie. Volejbalisti patria jednozačne k najúspešnejším kolektívnym športom na Slovensku.
Je jasné, že punc kvality dostane národné družstvo vtedy, keď ho obohatia hráči, úspešne  pôsobiaci v zahraničí. Ale nebuďme blbí. Kde vznikli? Doma. V našich kluboch, pod vedením našich trénerov. Prevažne slovenských. V takmer katastrofálnych ekonomických podmienkach.
Tie (klobúk dole) vylepšujú nadšenci. Štepánek (Prievidza), Šimoňák (Košice), Mikolaj (Prešov), Blanár a Žák (Svidník), Vňuk (Myjava), Pangrác s Kraščeničom (Nitra), Ferencz (Komárno). Volejbal určite nie je biznis. Títo ľudia nalievajú aj svoje peniaze do produktov, z ktorých sa nikdy nevrátia. Ani morálne, lebo nevďak vládne svetom a úspech sa neodpúšťa. Musia si dať pozor, lebo sa nájdu aj takí borci, ktorí tie peniažky rozfrckajú.  
V tejto sezóne som videl štvrťfinálový zápas play off na Myjave. VKP síce Myjavu zdolal 3:0, ale volejbal bol na vysokej úrovni. Extraliga má pár rokov stúpajúci trend. Vlani ju obohatili výraznou mierou cudzinci, pred časom navrátilci Sopko, Červeň, Bencz, Ogurčák, Hupka.
V tejto sezóne majitelia pochopili, že cudzinci dajú lige aký taký lesk, ale zaberajú miesto domácej produkcii. Problém je, že mladí hráči sa dlhdobo na Slovensku vyskytujú pri práci bez prítomnosti adekvátnych vzorov.
V Trenčíne deti vychovávajú deti, ale tak to nastavili diletanti Singer a spol. Extraligu dievčat v Nitre už t.r. "Copka" nehrala, spojenie s UKF je logické, aj keď kole oči. Kole, ale časom by mohlo byť spojenie efektívne.
Družstvo v Trenčíne musí dostať nový šat, aby za neho mohli hrať vo voľnom režime najšikovnejší mladí hráči zo všetkých klubov.
Systém školstva konečne umožnil nemusieť mať v športovom gymnáziu daný počet hráčov, aby škola splnila normy a normatív. Nepotrebujeme doplniť násilne počty strediska hráčmi, ktorí tam nemajú čo robiť. Kalný pochopil a Rojko si prečítal pár mojich listov Luborovi, stredisko musí mať úplne iné zadanie, ako mávalo za Singera.

Teta Pizúrová, blížim sa do Košíc, aj vďaka Vašej požiadavke mi cesta rýchlo ubehla, akurát som si všimol, že rómske dievča šesť hodín neúnavne na mobile socializovalo. Nemám vďaka Vašej zákazke čas vetriť večerný zlý výsledok pre VKP, ale to len preto, lebo Šimoňák s Vlkolinským odviedli dobrú robotu. Zaslúžia si trochu medu, ktorý vám v tejto sezone naposledy poskytneme. Tréner Vlkolinský patrí k najväčším vorkoholikom. Tvrdo pracoval a ja mám voči tomu rešpekt. Zachránil pre volejbal hráčov, ktorých primátorka Humenného Jana Vaľooooova hodila na ulicu. Vzal pod svoje krídla pár kusov zo Svidníka, ktorí takisto prišli o ilúzie v revolučných časoch, ktoré pod Duklou situačne vznikli. Vždy sa snažil za hranicami umne nakúpiť. Nie vždy sa to podarilo, ale učí sa na chybách. Postavil s kolegom stabilné družstvo. Je mi veľmi ľúto, že sa cez nich dnes asi nedostame do finále, lebo šancu, ktorú nám ponúkli pred týždňom, sme nevyužili. Zrejme nedosiahneme finále aj z dôvodu, že sa nachádzame v etape, kde bol Vlkolinský so Šimoňákom pred tromi rokmi. Budujeme a budeme silní. Asi vypadneme aj preto, že práve Váš syn, ktorý sa mi ako hráč oddávna páči, je momentálne odvážnejší, drzejší a rýchlejší. Rýchlosť je jeho doména,  rýchlo by mal zabudnúť na to, že je tu len vzdelanie, len ekonomický prospech. Hráči v mnohých európskych kluboch denne do 20:00 robia a potom hrajú pre potešenie v najvyšších súťažiach.
Pani Pizúrová, po Slovensku pobehuje pár talentov. O tých našich napíšem po ceste domov, hoci by som rád cestoval s inou úlohou. Dumať o Prievidzi. Uvidíme o pár hodín. Každopádne dúfam, že som Vám ako tak ulahodil, ale na záver pozitív musím dodať, kde by sme boli, keby hávede nebolo.   
Ivan Husár - pozitíva na objednávku p.Pizúrovej

 

Článok na objednávku pre p. Pizúrovú

13.4.2019 vo vlaku - akurát na Liptove.

Po treťom semifinálovom zápase ma na schodoch športovej haly v Košiciach pozdravila pani Pizúrová. Mama hráča Košíc Eduarda Pizúra. Pogratulovala k víťazstvu 3:2 a opýtala sa, ako sa mám. Vravím smutný som, lebo počúvam, že Edo končí s volejbalom. Dodal som, že sa mi vždy veľmi páčil a bola by to pekná blbosť, keby s vrcholovým volejbalom skončil ďalší mladý chalan. Aj keď chápem. Vymenili sme pár viet a vyzvala ma, že som dávno nepísal a mohol by som niečo pozitívne.
Tak z okolia Liptova napíšem dôvody, prečo som dlhšie nepísal:
- lebo po spojení bratislavského a nitrianskeho klubu a po neočakávanom "zdrhnutí" trénera Kardoša a vyhodení p. R.P. máme v klube nesmierne kvantum práce,
- lebo nás všetkých stojí po zániku haly v bratislavskom PKO obrovské úsilie držať volejbal v hlavnom meste nad priepasťou plnou vody,
- lebo chcem držať palce novému prezidentovi SVF a čakať, či sa mu podarí zaceliť rany po vagabundoch,
- lebo mám s webom zásadný problém.
Pani Pizúrová, web volejbal.sk po svojom vzniku mal robiť volejbalu servis. Hľadať talenty, propagovať kempy, turnaje, ligu, reprezentáciu, hráčov, mať burzu dresov, bazár tenisiek,  uctievať trénerov, legendy, šíriť idey, robiť vzdelávanie.
Vtedy nebol FB, Instagram, Tvitter, niečo podobné sme tu chceli mať. Kretén Singer robil dennodenne všetko, aby naše aktivity zakázal. Halanda dtto.
Detaily už dnes ignorujme. 
Slaboduché myslenie dvojice Halanda & Singer nám dodalo energiu. Web zmenil zásadne svoje zadanie a stal sa revolučným prostriedkom triedneho boja. Mal jasný cieľ, pomôcť túto konzumnú a prospechársku dvojicu odpáliť. Čiastočne sa podarilo.
Pani Pizúrová, jeden z dvojice sa drží stále ako kliešť, ale dnes je už totálne neškodný mŕtvy chrobák, ktorý môže vysloviť volejbal iba vtedy, ak je nadrbaný na nejakom pivnom festivale. A sorry, ešte stále zavadzia na európskom volejbalovom poli, kam sa cez sériu análnych otvorov úspešne dostal. Stálo ma to veľké množstvo energie, chuti a síl, ktoré som musel trieštiť medzi volejbal ako taký a volejbal v zákulisí. Vŕtala mi Vaša požiadavka, dám spod Tatier druhú časť. Niečo pozitívne. 
Ivan Husár, pre pani Pizúrovú. 

   

Stránka 1 z 62

<<ZačiatokDozadu12345678910DopreduKoniec>>