Reprezentácia TRÉNERI

Tréneri

Bocove výroky

30.mája 2017 vymenil na pozícii pvého trénera mužov M.Palguta Andrej BOCO Kravárik.

31.mája 2017 - Pred svetovou ligou, prvý turnaj v Poprade.
"Po ťažkom turnaji v Holandsku nás čaká prvý krok v Svetovej ligy s tromi družstvami, ktoré sú veľmi vyrovnané. Vieme, že to bude ťažké, ale neskrývame túžbu získať na domácej pôde v Poprade tri víťazstvá a deväť bodov. Urobíme všetko pre to. Myslím, že naše družstvo má na to psychické aj fyzické sily, aby tento cieľ zvládlo," povedal 45-ročný Kravárik. Sústredíme sa na prvý zápas, ktorý bude veľmi dôležitý. Hráčov chceme pripraviť tak, aby sme vstúpili do turnaja víťazstvom," dodal Kravárik.

2.6.2017 - po zápase s Japonskom (3:0)
"Naše víťazstvo je zaslúžené. Chlapci od začiatku dodržiavali taktické pokyny. Odzrkadlilo sa to aj na výsledku. Naše víťazstvo je o to cennejšie, že sme zvládli koncovku tretieho setu, v ktorom mali Japonci dva setbaly. Každé víťazstvo pri premiére trénera poteší. Je to prvý krok k úspechu, ktorý sme si predsavzali. Iba tvrdou prácou a tvrdou hrou sa nám to môže podariť," uviedol. Slovákov hnalo vpred 1500 divákov v Poprad aréne, ktorí utvorili výbornú atmosféru a na záver vytlieskali domácich reprezentantov. Som veľmi, ale veľmi spokojný s obecenstvom. Spievanie hymny v podaní publika bolo pre mňa priam dojímavé," poznamenal tréner.

3.6.2017 - po zápase s Austráliou (3:1)
"Toto víťazstvo je naozaj vydreté. Austrália patrila ešte vlani k účastníkom A-skupiny Svetovej ligy. Dnes potvrdila, že to nebola náhoda. Nám pomohla k víťazstvu skvelá atmosféra v hale. Všetci chlapci, ktorí dnes boli v zápase, významne pomohli k víťazstvu. Také niečo mňa ako trénera veľmi teší. K víťazstvu nám výrazne dopomohli striedania Luxa a Kriška. V športe potrebujete aj trochu šťastia a sme radi, že nám tieto striedania vyšli. Chlapci sa k zápasu postavili fantasticky a sme radi, že máme plný počet bodov. Po dvoch nádherných zápasoch si nechceme pustiť stretnutie s Portugalskom a určite máme na to, aby sme vyhrali aj tento zápas."

4.6.2017 - po stretnutí s Portugfalskom (3:0)
"Podľa výsledku sa môže zdať, že to bol jednoduchý zápas, ale nie je to tak. Dal nám riadne zabrať, najmä čo sa týka fyzických síl. Chlapci to však zvládli na jednotku. Som presvedčený, že takéto zápasy nás posunú ďalej. Dali sme si cieľ získať plný počet bodov na tomto turnaji a vďaka tomu, že sme tento nesmelý cieľ splnili, ide mužstvo psychicky hore. Aj pre mňa ako trénera-začiatočníka je to ideálna štart."

5.6.2017 - po prvom trunaji Svetovej ligy v Poprade
"Je to naozaj skvelý začiatok, priam ideálny pre trénera-nováčika. Som veľmi rád, že chlapci k tomuto turnaju pristúpili na sto percent. Boli síce určité nedostatky, na ktorých odstránení budeme pracovať, ale inak môžem vysloviť absolútnu spokojnosť. Je to skvelý štart vo Svetovej lige a zároveň výborný odrazový mostík, aby sme dokázali to, čo chceme. Náš cieľ je účasť vo Final four v Austrálii. Práve Austrália bola v Poprade najsilnejším súperom. Dobre sme však reagovali, hoci sme s nimi viackrát počas niektorého zo setov prehrávali. Postavili sme sa k tomu tak, ako sa patrí. Získali sme proti nim cenné víťazstvo," skonštatoval Kravárik. "Bude veľmi dôležité, ako vstúpime do druhého turnaja vo Fínsku. Určite budú v plnej zostave. Na prvom turnaji sa im príliš nedarilo, no doma budú zrejme v plnej sile a už sa tešíme na konfrontáciu s nimi. Je na nás, aby sme sa dobre pripravili po všetkých stránkach. Verím však, že volejbal, aký sme predvádzali v Poprad aréne, budeme predvádzať aj ďalej. Víťazstvo na turnaji v Poprade bolo iba prvým krokom, no veľmi dôležitým. Do Svetovej ligy sme vstúpili bez straty bodu. Predviedli sme naozaj vynikajúce výkony a to treba potvrdiť aj na ďalších turnajoch. Nikde nie je napísané, že budú nasledovať iba výhry. Určite prídu aj prehry, no musíme byť na to pripravení a správne reagovať," uviedol Kravárik.

8.6.2017 - po prvej prehre, s Fínmi 0:3 (v Helsinkách)
"Obrovské sklamanie z dnešného výkonu. Zlyhali sme vo všetkých herných činnostiach, všetci hráči podali výkon pod hranicou svojich možností. Takéhoto súpera treba zatlačiť servisom a odtiahnuť ho od siete, ale nám dnes podanie s výnimkou pár momentov vôbec nešlo. Boli momenty, keď sme sa na súpera doťahovali, ale potom prišla nejaká chyba a naštartovaných Fínov sme už nedokázali zastaviť. Musíme sa rýchlo vrátiť k výkonom z Popradu. Fero Ogurčák si poranil rameno, v akom je stave, uvidíme po vyšetreniach."

9.6.2017 - po prehre s Austráliou 0:3 (v Helsinkách)
"Okrem prehry sme bohužiaľ prišli o ďalších dvoch zranených hráčov Turisa a Zaťka. Turis si poranil zápästie a Zaťko si počas blokovania privodil zranenie prsta. Výsledok však ovplyvnilo nedodržiavanie taktických a technických pokynov, ktoré sme si pred zápasom dali. Bojovnosť sa chlapcom nedá uprieť, ale nedokázali sme reagovať na dobrú hru Austrálie. Nedokázali sme zatlačiť súpera podaním, naopak sme na servise robili veľa chýb. V každom sete sme doťahovali náskok súpera, pokúsili sme sa o zvrat v treťom sete, ale bohužiaľ sa nám to nepodarilo. Austrália nehrala zďaleka tak dobre ako na popradskom turnaji, na našu smolu sme ťahali za kratší koniec. Treba zmobilizovať sily a v sobotu sa pokúsime s Čínou o čo najlepší výkon, aby sme z tohto turnaja odchádzali s nejakými bodmi."

10.6.2017 - po víťazstve s Čínou 3:1 (v Helsinkách)
"Chlapcom za dnešný výkon gratulujem. Od začiatku do konca zápasu do bodky splnili taktiku. Nevyšiel nám druhý set podľa predstáv, ale potom sme sa opäť vrátili k dobrej hre a nenechali sme nič na náhodu. Bol som spokojný s distribúciou nahrávača, so servisom, obranou na sieti aj v poli a samozrejme všetkými dohrávkami. Toto víťazstvo sme veľmi potrebovali, aby sme mali ešte šancu na postup do finálovej štvorky."

13.6.2017 - pred posledným turnajom SL v Haagu
"Nemôžme nad zraneniami plakať, musíme sa zmobilizovať. Ostatných hráčov chceme dostať do hernej pohody, využiť ich na ihrisku. Jednoznačne sa chceme pokúsiť o to, o čo hráme od začiatku Svetovej ligy a to je postup do Final Four. Každý je nahraditeľný a záleží od chlapcov, ako sa k tomu postavia."

16.6.2017 - po prehre s Čechmi 0:3 (v Haagu)
"O našej prehre rozhodlo viac vecí. Chalani veľmi chceli, ale nedokázali sa vyrovnať s obrovskou únavou, čo bolo na výkone jasne vidieť. Hľadali sme všetky možné alternatívy, akých zdravých hráčov postaviť do základnej zostavy. Nechcem sa vyhovárať, ale nebola to jednoduchá úloha pre trénerov, ani pre hráčov. Výnimkou bol druhý set, v ktorom sme hrali dobrý volejbal. Chlapci sa zmobilizovali, vypustili z hláv, že je únava a tlak. Svetovú ligu sme si veľmi dobre rozbehli na postup do Final Four a tak veľmi sme chceli, že nám to zatiahlo ručnú brzdu. Dostali sme ponaučenie od súpera, ako sa má hrať jednoduchý volejbal. Čakajú nás ešte dva zápasy, bude to ťažké, ale prehra nám nemôže ublížiť. Chlapci, ktorým ešte ostali sily a sú zdraví sa objavia na ihrisku a musia sa pobiť o výsledok."

17.6.2017 - po prehre s Holanďanmi 0:3 (v Haagu)
"Nastúpili sme so zmenami v zostave, ktoré boli vynútené, pretože máme problémy so zraneniami. Teší ma, že prvé dva sety sme dokázali držať krok s Holanďanmi, ktorí si víťazstvom zabezpečili postup na Final Four. Bohužiaľ sa ukázalo, že v niektorých situáciách, najmä v koncovkách setov, nám chýbala trpezlivosť a väčšia skúsenosť. Je to veľká škoda, pretože sme mali šancu vyhrať druhý set. Potom už bolo ťažké po psychickej stránke sa vrátiť späť. Je to pre nás obrovská škola, pretože väčšina hráčov, ktorí boli dnes na palubovke, pôsobia v našej, alebo českej lige. Ak chceme v Svetovej lige, alebo na majstrovstvách Európy uhrať dobrý výsledok, tak sa treba pripraviť tak, že keď prídu zranenia, aby boli ďalší hráči k dispozícii a aby sme vydržali od začiatku turnaja do konca."

18.6.2017 - po prehre v piatich setoch s J.Kóreou (v Haagu)
"Bol to jednoznačne náš najlepší výkon na turnaji, o čom hovorí aj výsledok. Niektorí chlapci museli nastúpiť na postoch, na ktorých nehrávajú, ale svoju úlohu zvládli a pobili sa o výsledok. Som rád, že nechali na ihrisku všetko čo v nich zostalo. Svetovú ligu sme začali veľmi dobre, na domácom turnaji v Poprade sme mali najsilnejší tím a vyhrali sme všetky tri ťažké zápasy. Postupne však viacerí hráči zo zdravotných, alebo osobných dôvodov odpadli a to sa podpísalo pod výsledky. Šancu však dostali mladí hráči, pre ktorých je to dobrý základ do budúcna. Aj napriek tomu, že na začiatku boli obrovské šance postúpiť na Final Four, napokon sme si to v celkovom hodnotení nezaslúžili. Napriek tomu komplexne hodnotím Svetovú ligu pozitívne."

   

Prvýkrát na ME

Muži sa prvýkrát kvalifikovali na ME v roku 1997 (tréner Peter Kalný) v Holandsku

Ženy s prebojovali na ME prvýkrát až v roku 2003 pod vedením trénera Miroslava Čadu

   

Reprezentační tréneri žien

1993 - 1997 Lubor Halanda

1998 - 2001 Adrián Ferulík, jedno stretnutie viedol Jaroslav Vlkň

2002 - 2013 Miroslav Čada

2013 -          Marek Rojko

   

Reprezentační tréneri mužov

1993 - 1995 Ivan Husár

1995 - 1997 Peter Kalný

1997 - 1998 Vladimír Přidal

1999 - 2001 Peter Kalný

2002 - 2004 Pavel Třešňák

2005 - 2007 Vladimír Přidal

2008 - 2011 Emanuele Zanini

2011 - 2013 Štefan Chrtiansky

2014 - 2015 Flavio Gulinelli

2015 - 2015 Alberto Giulliani

2016 - 2017 Miroslav Palgut

2017 -         Andrej Kravárik