Reprezentácia TRÉNERI

Tréneri

Bocove výroky

30.mája 2017 vymenil na pozícii pvého trénera mužov M.Palguta Andrej BOCO Kravárik.

31.mája 2017 - Pred svetovou ligou, prvý turnaj v Poprade.
"Po ťažkom turnaji v Holandsku nás čaká prvý krok v Svetovej ligy s tromi družstvami, ktoré sú veľmi vyrovnané. Vieme, že to bude ťažké, ale neskrývame túžbu získať na domácej pôde v Poprade tri víťazstvá a deväť bodov. Urobíme všetko pre to. Myslím, že naše družstvo má na to psychické aj fyzické sily, aby tento cieľ zvládlo," povedal 45-ročný Kravárik. Sústredíme sa na prvý zápas, ktorý bude veľmi dôležitý. Hráčov chceme pripraviť tak, aby sme vstúpili do turnaja víťazstvom," dodal Kravárik.

2.6.2017 - po zápase s Japonskom (3:0)
"Naše víťazstvo je zaslúžené. Chlapci od začiatku dodržiavali taktické pokyny. Odzrkadlilo sa to aj na výsledku. Naše víťazstvo je o to cennejšie, že sme zvládli koncovku tretieho setu, v ktorom mali Japonci dva setbaly. Každé víťazstvo pri premiére trénera poteší. Je to prvý krok k úspechu, ktorý sme si predsavzali. Iba tvrdou prácou a tvrdou hrou sa nám to môže podariť," uviedol. Slovákov hnalo vpred 1500 divákov v Poprad aréne, ktorí utvorili výbornú atmosféru a na záver vytlieskali domácich reprezentantov. Som veľmi, ale veľmi spokojný s obecenstvom. Spievanie hymny v podaní publika bolo pre mňa priam dojímavé," poznamenal tréner.

3.6.2017 - po zápase s Austráliou (3:1)
"Toto víťazstvo je naozaj vydreté. Austrália patrila ešte vlani k účastníkom A-skupiny Svetovej ligy. Dnes potvrdila, že to nebola náhoda. Nám pomohla k víťazstvu skvelá atmosféra v hale. Všetci chlapci, ktorí dnes boli v zápase, významne pomohli k víťazstvu. Také niečo mňa ako trénera veľmi teší. K víťazstvu nám výrazne dopomohli striedania Luxa a Kriška. V športe potrebujete aj trochu šťastia a sme radi, že nám tieto striedania vyšli. Chlapci sa k zápasu postavili fantasticky a sme radi, že máme plný počet bodov. Po dvoch nádherných zápasoch si nechceme pustiť stretnutie s Portugalskom a určite máme na to, aby sme vyhrali aj tento zápas."

4.6.2017 - po stretnutí s Portugfalskom (3:0)
"Podľa výsledku sa môže zdať, že to bol jednoduchý zápas, ale nie je to tak. Dal nám riadne zabrať, najmä čo sa týka fyzických síl. Chlapci to však zvládli na jednotku. Som presvedčený, že takéto zápasy nás posunú ďalej. Dali sme si cieľ získať plný počet bodov na tomto turnaji a vďaka tomu, že sme tento nesmelý cieľ splnili, ide mužstvo psychicky hore. Aj pre mňa ako trénera-začiatočníka je to ideálna štart."

5.6.2017 - po prvom trunaji Svetovej ligy v Poprade
"Je to naozaj skvelý začiatok, priam ideálny pre trénera-nováčika. Som veľmi rád, že chlapci k tomuto turnaju pristúpili na sto percent. Boli síce určité nedostatky, na ktorých odstránení budeme pracovať, ale inak môžem vysloviť absolútnu spokojnosť. Je to skvelý štart vo Svetovej lige a zároveň výborný odrazový mostík, aby sme dokázali to, čo chceme. Náš cieľ je účasť vo Final four v Austrálii. Práve Austrália bola v Poprade najsilnejším súperom. Dobre sme však reagovali, hoci sme s nimi viackrát počas niektorého zo setov prehrávali. Postavili sme sa k tomu tak, ako sa patrí. Získali sme proti nim cenné víťazstvo," skonštatoval Kravárik. "Bude veľmi dôležité, ako vstúpime do druhého turnaja vo Fínsku. Určite budú v plnej zostave. Na prvom turnaji sa im príliš nedarilo, no doma budú zrejme v plnej sile a už sa tešíme na konfrontáciu s nimi. Je na nás, aby sme sa dobre pripravili po všetkých stránkach. Verím však, že volejbal, aký sme predvádzali v Poprad aréne, budeme predvádzať aj ďalej. Víťazstvo na turnaji v Poprade bolo iba prvým krokom, no veľmi dôležitým. Do Svetovej ligy sme vstúpili bez straty bodu. Predviedli sme naozaj vynikajúce výkony a to treba potvrdiť aj na ďalších turnajoch. Nikde nie je napísané, že budú nasledovať iba výhry. Určite prídu aj prehry, no musíme byť na to pripravení a správne reagovať," uviedol Kravárik.

8.6.2017 - po prvej prehre, s Fínmi 0:3 (v Helsinkách)
"Obrovské sklamanie z dnešného výkonu. Zlyhali sme vo všetkých herných činnostiach, všetci hráči podali výkon pod hranicou svojich možností. Takéhoto súpera treba zatlačiť servisom a odtiahnuť ho od siete, ale nám dnes podanie s výnimkou pár momentov vôbec nešlo. Boli momenty, keď sme sa na súpera doťahovali, ale potom prišla nejaká chyba a naštartovaných Fínov sme už nedokázali zastaviť. Musíme sa rýchlo vrátiť k výkonom z Popradu. Fero Ogurčák si poranil rameno, v akom je stave, uvidíme po vyšetreniach."

9.6.2017 - po prehre s Austráliou 0:3 (v Helsinkách)
"Okrem prehry sme bohužiaľ prišli o ďalších dvoch zranených hráčov Turisa a Zaťka. Turis si poranil zápästie a Zaťko si počas blokovania privodil zranenie prsta. Výsledok však ovplyvnilo nedodržiavanie taktických a technických pokynov, ktoré sme si pred zápasom dali. Bojovnosť sa chlapcom nedá uprieť, ale nedokázali sme reagovať na dobrú hru Austrálie. Nedokázali sme zatlačiť súpera podaním, naopak sme na servise robili veľa chýb. V každom sete sme doťahovali náskok súpera, pokúsili sme sa o zvrat v treťom sete, ale bohužiaľ sa nám to nepodarilo. Austrália nehrala zďaleka tak dobre ako na popradskom turnaji, na našu smolu sme ťahali za kratší koniec. Treba zmobilizovať sily a v sobotu sa pokúsime s Čínou o čo najlepší výkon, aby sme z tohto turnaja odchádzali s nejakými bodmi."

10.6.2017 - po víťazstve s Čínou 3:1 (v Helsinkách)
"Chlapcom za dnešný výkon gratulujem. Od začiatku do konca zápasu do bodky splnili taktiku. Nevyšiel nám druhý set podľa predstáv, ale potom sme sa opäť vrátili k dobrej hre a nenechali sme nič na náhodu. Bol som spokojný s distribúciou nahrávača, so servisom, obranou na sieti aj v poli a samozrejme všetkými dohrávkami. Toto víťazstvo sme veľmi potrebovali, aby sme mali ešte šancu na postup do finálovej štvorky."

13.6.2017 - pred posledným turnajom SL v Haagu
"Nemôžme nad zraneniami plakať, musíme sa zmobilizovať. Ostatných hráčov chceme dostať do hernej pohody, využiť ich na ihrisku. Jednoznačne sa chceme pokúsiť o to, o čo hráme od začiatku Svetovej ligy a to je postup do Final Four. Každý je nahraditeľný a záleží od chlapcov, ako sa k tomu postavia."

16.6.2017 - po prehre s Čechmi 0:3 (v Haagu)
"O našej prehre rozhodlo viac vecí. Chalani veľmi chceli, ale nedokázali sa vyrovnať s obrovskou únavou, čo bolo na výkone jasne vidieť. Hľadali sme všetky možné alternatívy, akých zdravých hráčov postaviť do základnej zostavy. Nechcem sa vyhovárať, ale nebola to jednoduchá úloha pre trénerov, ani pre hráčov. Výnimkou bol druhý set, v ktorom sme hrali dobrý volejbal. Chlapci sa zmobilizovali, vypustili z hláv, že je únava a tlak. Svetovú ligu sme si veľmi dobre rozbehli na postup do Final Four a tak veľmi sme chceli, že nám to zatiahlo ručnú brzdu. Dostali sme ponaučenie od súpera, ako sa má hrať jednoduchý volejbal. Čakajú nás ešte dva zápasy, bude to ťažké, ale prehra nám nemôže ublížiť. Chlapci, ktorým ešte ostali sily a sú zdraví sa objavia na ihrisku a musia sa pobiť o výsledok."

17.6.2017 - po prehre s Holanďanmi 0:3 (v Haagu)
"Nastúpili sme so zmenami v zostave, ktoré boli vynútené, pretože máme problémy so zraneniami. Teší ma, že prvé dva sety sme dokázali držať krok s Holanďanmi, ktorí si víťazstvom zabezpečili postup na Final Four. Bohužiaľ sa ukázalo, že v niektorých situáciách, najmä v koncovkách setov, nám chýbala trpezlivosť a väčšia skúsenosť. Je to veľká škoda, pretože sme mali šancu vyhrať druhý set. Potom už bolo ťažké po psychickej stránke sa vrátiť späť. Je to pre nás obrovská škola, pretože väčšina hráčov, ktorí boli dnes na palubovke, pôsobia v našej, alebo českej lige. Ak chceme v Svetovej lige, alebo na majstrovstvách Európy uhrať dobrý výsledok, tak sa treba pripraviť tak, že keď prídu zranenia, aby boli ďalší hráči k dispozícii a aby sme vydržali od začiatku turnaja do konca."

18.6.2017 - po prehre v piatich setoch s J.Kóreou (v Haagu)
"Bol to jednoznačne náš najlepší výkon na turnaji, o čom hovorí aj výsledok. Niektorí chlapci museli nastúpiť na postoch, na ktorých nehrávajú, ale svoju úlohu zvládli a pobili sa o výsledok. Som rád, že nechali na ihrisku všetko čo v nich zostalo. Svetovú ligu sme začali veľmi dobre, na domácom turnaji v Poprade sme mali najsilnejší tím a vyhrali sme všetky tri ťažké zápasy. Postupne však viacerí hráči zo zdravotných, alebo osobných dôvodov odpadli a to sa podpísalo pod výsledky. Šancu však dostali mladí hráči, pre ktorých je to dobrý základ do budúcna. Aj napriek tomu, že na začiatku boli obrovské šance postúpiť na Final Four, napokon sme si to v celkovom hodnotení nezaslúžili. Napriek tomu komplexne hodnotím Svetovú ligu pozitívne."

3.júla 2017 - pred prípravou na baráž o MS
"Program je veľmi náročný a preto si treba stanoviť priority. Tou našou sú majstrovstvá Európy, kde chceme dosiahnuť čo najlepší výsledok. Káder pre baráž o postup na majstrovstvá sveta preto tvoria niektorí hráči zo Svetovej ligy a doplnili sme ich o mladých a nádejných volejbalistov. Dostanú šancu, nech sa oťukajú na medzinárodnej úrovni a týmto sa môžeme posunúť ďalej. Do náročného kvalifikačného turnaja pôjdeme s optimizmom, ale musíme byť realisti. Určite tam nejdeme prehrať, naším cieľom bude uhrať si svoj štandard, a keď to bude stačiť na výhry, tak budem len rád,"

19.júla 2017 - po prehre s Belgickom 0:3 (v Kortrijku)
"Zápas sa nevyvíjal tak, ako sme si predstavovali a nefungovali nám veci, ktoré sme chceli zrealizovať. Veľmi sympatický výkon sme podali v prvom sete, len škoda, že máme takmer v každom zápase slabé začiatky a potom musíme dobiehať veľké manko. Napriek tomu sme náskok súpera dotiahli a mohli sme sa dostať do vedenia. Nehovorím, že keby sme získali prvý set, tak vyhráme aj zápas, pretože Belgičania hrali dobre a zaslúžene vyhrali, ale mohlo nás to nakopnúť. Chceli sme proti takémuto náročnému súperovi vyskúšať aj mladých hráčov, aby sme si ich otestovali pred majstrovstvami Európy, čo je jedným z cieľov na tomto turnaji. Vo štvrtok nás čaká ďalší z favoritov na postup Nemecko, ak chceme dosiahnuť lepší výsledok, tak musíme eliminovať jednoduché chyby, ktoré sme robili proti Belgicku. Dúfam, že to bude oveľa lepšie, pokúsime sa ukázať aspoň taký volejbal, ako v prvom sete s Belgickom."

20.júla 2017 - po prehre od Nemcov 0:3 (v Kortrijku)
"Podali sme o päťdesiat percent lepší výkon ako v prvom zápase proti Belgicku. Zatlačili sme súpera servisom a následne fungovala obrana na sieti a v poli. Všetky sety boli tesné, ale v záveroch sme urobili viac chýb ako súper a to rozhodlo. Najviac ma mrzí druhý set, v ktorom sme viedli 21:19 a od tohto stavu sme sa nepohli a prehrali sme šesť bodov za sebou. Je to škoda, pretože chlapci podali naozaj veľmi dobrý výkon a takto by to malo vyzerať aj v ďalších zápasoch. V piatok nás čaká dôležitý duel s Bieloruskom, s ktorým sme sa stretli nedávno v príprave. Verím, že podáme taký výkon, ktorý nám prinesie prvé víťazstvo."

21.júla 2017 - po víťazstve s Bielorusmi 3:0 (v Kortrijku)
"Som rád, že sme dosiahli prvé víťazstvo na turnaji, ktoré som považoval za povinné, pretože Bielorusi nemajú lepší tím ako my. Teší ma, že aj napriek nie ideálnemu výkonu sme vyhrali 3:0, čo je veľmi dôležité. Kľúčový bol druhý set, v ktorom sme v koncovke prehrávali o štyri body, ale chlapci sa zmobilizovali a podarilo sa im to otočiť. To ma veľmi potešilo. Som spokojný s výsledkom, ale herne ešte máme čo zlepšovať. Každá výhra poteší po psychickej stránke, teraz si treba oddýchnuť a dobre sa pripraviť na zápas s Estónskom, s ktorým sa chceme popasovať o ďalšiu výhru."

22.júla 2017 - po hladkej prehre 0:3 s Estónskom (v Kortrijku)
"Zápas nám nevyšiel. Nastúpili sme v pozmenenej zostave a s dobre hrajúcim Estónskom sme nemali šancu. Počas celého zápasu sme sa nedokázali vyrovnať s veľmi dobrým smečovaným podaním súpera, ktorým nás odtiahli od siete a potom naša sila na útoku išla percentuálne dole. Chceli sme dať šancu hráčom, ktorí hrali menej, ale treba uznať, že nie je jednoduché nastúpiť proti súperovi, ktorí stále bojuje o postup na majstrovstvá sveta a hrá na tomto turnaji veľmi dobre. Som rád, že aspoň v treťom sete chlapci zapli a zabojovali. Takto by to mali vyzerať v každom zápase so silným súperom. Tento zápas je za nami a sústredíme sa na posledné vystúpenie so Španielmi. Nastúpime v zostave, v akej sme zdolali Bielorusko a pokúsime sa ich zdolať. Druhé víťazstvo by nám pomohlo po psychickej stránke a bolo by to zadosťučinenie pre mladý tím, ktorý máme na tejto kvalifikácii."

23.júla 2017 - po cennom víťazstve nad Španielskom - na záver baráže (v Koprtrijku)
"Som veľmi rád, že sme v poslednom zápase zdolali Španielov a s turnajom sa lúčime víťazne. Bol to veľmi náročný zápas pre oba tímy, pretože sme hrali piaty zápas za piaty deň a únava bola obrovská. Milo ma prekvapili chlapci, ktorí naskočili z lavičky, vďaka nim sme zápas doviedli do víťazného konca. Striedajúci hráči Firkaľ a Ludha potiahli tím v tých najťažších momentoch, pridali sa k nim ostatní hráči, zmobilizovali sme sily a vydreli víťazstvo. V útoku hral veľmi dobre Kriško, ktorý organizoval celý zápas našu hru a bol ťahúňom tímu. Cieľom tohto turnaja bolo čo najlepšie sa pripraviť na majstrovstvá Európy, ktoré nás čakajú o mesiac v Poľsku a po tejto stránke som spokojný. Šancu dostali mladí hráči a viacerí z nich, či už Petráš, alebo Firkaľ, ju využili a budem veľmi rozmýšľať o tom, kto bude zaradený do osemnástky do prípravy na majstrovstvá Európy."

24.júla 2017 - po barážovom turnjai o MS 2018 - úryvky
"Turnaj splnil účel. Našou prioritou bola príprava na majstrovstvá Európy s tým, že sme v tíme ponechali pár hráčov zo Svetovej ligy a doplnili to mladými chlapcami. Dali sme si za cieľ vyhrať o jeden zápas viac, ale Estónci pricestovali s najsilnejším tímom a do posledného duelu bojovali o postup. S takýmto mladým tímom sú dve víťazstvá cenné a veľmi nás posunuli dopredu, najmä mladých hráčov. S Nemcami sme napriek prehre 0:3 odohrali veľmi kvalitný zápas, v ktorom rozhodovali koncovky setov a minimálne dva sme mohli vyhrať. Takýto zápas bol pre našich mladých chalanov skok dopredu.
Zdolať Španielsko na takomto turnaji nie je každodenná záležitosť a sme veľmi radi, že sa nám to podarilo. V zápasoch s Belgickom a Estónskom, teda tímami, ktoré bojovali v poslednom zápase o postup, sme nemali šancu, jednoznačne si išli za svojím cieľom.
Nomináciu na prípravu oznámime neskôr, musím sa ešte poradiť s asistentom Martinom Pipom, ktorý, mimochodom, do tímu veľmi dobre zapadol a odviedol výbornú prácu. Už teraz však môžem oznámiť, že pozvánku si na základe výkonov v Belgicku vybojovali mladíci Firkaľ a Petráš. Výkonmi veľmi milo prekvapili, svoju úlohu zvládli veľmi dobre, čo ma teší. Dúfam, že sa na Slovensku objaví viac takýchto talentov, je to potrebné, aby sme sa držali v širšej európskej špičke.

16.augusta 2018 - pred ME 2017
"Duely s Českom majú svoju kvalitu a je jedno, či sa hrá človeče nehnevaj sa, alebo čokoľvek. Ale dovolím si tvrdiť, že máme minimálne takú kvalitu, akú majú Česi. Začiatok skupiny chceme zvládnuť s víťazstvom. Ladili sme formu presne na ME. Stalo sa v minulosti veľa prípadov, keď sme tesne pred šampionátom neboli úplne pripravení. Takže z výsledkov vo Fínsku nás hlava bolieť nebude. Podstatné bude, aby naša filozofia a plány fungovali v Poľsku," uviedol Kravárik.

18.augusta 2017 - po prvom z dvoch prípravných duelov vo Fínsku  (1:3)
"Napriek prehre som s celkovým výkonom nášho tímu spokojný. Vo väčšine momentov sme boli veľmi stabilní na sieti, v obrane v poli a v prvom sete sme mali vynikajúci útok. Nevedeli sme sa však vyrovnať s veľmi ťažkým servisom súpera najmä ich univerzálneho hráča Ojansiva, ktorý dal osem es a rozhodol dve koncovky. Je to škoda, pretože sme boli súperovi vyrovnaní, ale rozhodlo podanie Fínov, ktorí nám dali 15 es. V druhom zápase sa s tým musíme vyrovnať. Zápas nás dobre preveril, ukázal nám naše chyby. Musíme na to čo najrýchlejšie reagovať, pretože majstrovstvá Európy sa blížia."

19.augusta 2017 - po druhom prípravnom stretnutí s Fínmi (1:3)
"Bol to veľmi podobný zápas ako v piatok. V niektorých momentoch sme boli jasne lepší, vytvorili sme si náskok štyroch-piatich bodov, ale v koncovke sme to nedotiahli. Je to na veľkú škodu, pretože tento zápas sme si zaslúžili vyhrať. V každom prípade nás Fíni pred majstrovstvami Európy dobre preverili a odhalili naše nedostatky, ktoré musíme pred prvým zápasom s Českom odstrániť. Chlapcov chcem pochváliť za bojovný a obetavý výkon v oboch zápasoch, ale súper bol v určitých herných činnostiach lepší. Verím, že na majstrovstvách Európy podáme podobné výkony ako vo Fínsku. Máme dostatočne skúsené a dobre zohraté družstvo na to, aby sa nám podarilo v úvodnom zápase na šampionáte proti Česku uspieť."

25.augusta 2017 - po prehre s Čechmi 1:3 v úvodnom zápase ME
"Predstavoval som si úplne iný zápas, náš výkon bol podpriemerný. V druhom sete sme neudržali veľký náskok. Súpera sme v treťom sete dostali pod tlak a nakoniec sme ho prehrali na sedemnásť bodov. Zastavuje sa z toho rozum. Česi majú kvalitu, ale my tiež a neukázali sme to na ihrisku. To ma veľmi mrzí. Nepovedal by som, že môžeme s Čechmi prehrať až takto jednoducho. Nie je možné, aby sme sa zdolali vlastnými chybami. Mali sme 23 pokazených servisov. Chytili sme lopty, ktoré sú nechytateľné, ale naopak sme pustili ľahké lopty. Máme dostatok skúsených hráčov a chémia v tíme doteraz fungovala. Vyhrali sme ťažký druhý set a namiesto toho, aby sme túto psychický výhodu využili, prestali sme hrať. Neviem si to vysvetliť. Prehra bola trpká, ale chceme niečo povedať Európe, musíme sa presadzovať nielen vo fázach, keď sú na ihrisku skúsení hráči, ale aj mladší. Nemôžem uprieť chalanom bojovnosť a chcenie, to však nestačí. Hráčom verím a budem za nimi stáť, nech sa udeje čokoľvek. Pracovali tvrdo a dúfam, že ukážu to, čo je v nich. Máme to ťažké, Nemecko i Taliansko patria medzi špičku, ale vždy budem hovoriť, že lopta je guľatá a každý hráč je z mäsa a kostí."

27.augusta 2017 - po druhej prehre na šampionáte. S Talianmi 0:3
"Nerozumiem tomu, prečo sme zasa tak zle vstúpili do zápasu. Ale to je chybou mentálnej prípravy, to si na svoje tričko berieme my tréneri. Neskôr sme sa zlepšili a som rád, že sme odohrali s favoritom vyrovnanú partiu. Podanie Talianov je o triedu lepšie, ako to naše. Nechápem to, bol to zrkadlový obraz predošlého zápasu s Čechmi. Je to o mentálnej príprave a na tomto musíme popracovať. Proti Nemcom musíme podať jednoznačne najlepší výkon na šampionáte. Či nám to bude stačiť na víťazstvo, to v tejto chvíli neviem. Ale je na chalanoch, aby to dokázali. Na to sme sem prišli."

28.augusta 2017 - po prehre s Nemcami 0:3. Koniec na ME.
"Mali sme obrovskú šancu vyhrať tento zápas. Nemci nastúpili bez Grozera, čo je hráč, ktorý sám dokáže rozhodnúť s akýmkoľvek súperom. Mohli sme ukázať, na čom sme tak veľa pracovali. Netvrdím, že sme to neurobili, ale chýbala nám dôslednosť. Zle sme vykrývali lopty, chýbalo nám viac v kritických chvíľach. Chýbal nám človek, ktorý by chalanom pohol s hlavami. Budem apelovať aj na zväz, aby takéhoto človeka angažoval. Prepásli sme veľkú šancu, Nemci nám doslova núkali dobrý výsledok, keď nepostavili do zápasu Grozera, ale ani to nám nepomohlo. V určitých fázach nám zlyhávala aj taktika na súpera. Chalani sú pripravení technicky aj takticky, ale v zlomových chvíľach nezvládli niektoré veci. Chýba nám psychológ, ktorý by im pohol s hlavami. Nie je možné, aby sme mali natrénované veci, aby sme ich ukázali v príprave, ale na ME ich nevedeli predať. To je už veľký otáznik. Je to dlhodobá vec, teraz na to máme čas, nesmieme nechať nič na náhodu. Čaká nás ďalšia kvalifikácia, musíme niečo urobiť."

29.augusta 2017 - po ME v Poľsku
"Ak by som si mal vyžrebovať súperov podľa poradia, tak si vyberiem opäť Čechov ako prvých. Jednak z toho dôvodu, že sa nedá odpozerať taktika mužstiev, ale najmä preto, že hráči sú pred ME naladení a mali by hrať najskôr s potenciálne najslabším súperom." Jeho zverencom chýbala v rozhodujúcich chvíľach skúsenosť, v tíme boli piati nováčikovia. "Ak niekto povie majstrovstvá Európy, to je obrovský tlak. My sme prišli o hráčov ako Masný, Kmeť, Ogurčák, nastáva postupná výmena generácií. A niektorí ešte nie sú vyrovnaní s tlakom, ktorý takýto turnaj prináša. V každom prípade aj kvôli tomuto potrebuje mužstvo mentálneho trénera.
Nervozitu a kŕčovitosť si neviem vysvetliť. Veď napríklad v tréningu hráči pod tlakom podávajú dvadsať minút a pokazia tri lopty, pritom je tam kopec es. A verte mi, že za každý pokazený servis majú tvrdé tresty. Ale v zápase to nedokážu. Potom to nie je o trénerovi, ale o hráčoch. Hráči ako Lux, alebo Petráš nemajú vo svojich kluboch možnosť prísť do styku s takými hráčmi, akí hrali na ME. Ale potenciál sme ukázali a naznačili sme ho. Týmto chalanom treba pomôcť. Cýba nám aj rozdielový hráč. Každé družstvo ho má, ale my nie. A pokiaľ ho nemáme, musíme hľadať optimálnu zostavu.
Viem, že nemáme na to, aby sme hrali na Európe o medaily. Ale viem, že sa môžeme merať so súpermi ako Česko, či Nemecko. Bohužiaľ sme to nepredali. Či by sme skončili prví, alebo poslední, to je údel trénera. Pod mojim vedením sme skončili najhoršie, ja sa k tomu postavím čelom a nejdem nič zakrývať. Som za to zodpovedný."

Pred novou sezónou 2018 - z rozhovoru pre svf.sk
"Belgicko aj Estónsko sú silní súperi (Európska liga), ale aj my patríme medzi družstvá, ktoré by mohli pomýšľať o postupe na Final Four a chcem, aby to tak vnímali aj hráči. Veľmi dôležité budú prvé dva zápasy s Estónskom a so Švédskom a je dobré, že začíname oba doma. Pre morálku tímu by pomohlo, keby sme vstúpili do súťaže dvomi víťazstvami."
"Nič iné ako postup z prvého miesta neberiem, (kvalifikácia na ME) o tom sa ani nebudeme baviť. Nemá zmysel si robiť zadné dvierka, že Čierna Hora je dobrá a každý súper je nepríjemný, to vieme aj bez toho, aby sme to hovorili. Máme tím na takej úrovni, že musíme skupinu vyhrať."
"Pracujem v štátnej správe (v Grécku) na dopravnom inšpektoráte a preto mám obmedzené možnosti angažovať sa vo volejbale. Momentálne nemám prístup k žiadnemu družstvu z najvyššej súťaže, pretože nemôžem mať dve roboty naraz. Bez volejbalu som však nezostal. Pracujem ako šéftréner v druholigovom družstve Pigasos Polichni, kde mám na starosti koordináciu všetkých zložiek od mládeže až po seniorov. Cieľom je postup do najvyššej súťaže, uvidíme či sa to podarí. Je to reálne, treba sa dobre pripraviť na play off."

   

Prvýkrát na ME

Muži sa prvýkrát kvalifikovali na ME v roku 1997 (tréner Peter Kalný) v Holandsku

Ženy s prebojovali na ME prvýkrát až v roku 2003 pod vedením trénera Miroslava Čadu

   

Reprezentační tréneri žien

1993 - 1997 Lubor Halanda

1998 - 2001 Adrián Ferulík, jedno stretnutie viedol Jaroslav Vlkň

2002 - 2013 Miroslav Čada

2013 -          Marek Rojko

   

Reprezentační tréneri mužov

1993 - 1995 Ivan Husár

1995 - 1997 Peter Kalný

1997 - 1998 Vladimír Přidal

1999 - 2001 Peter Kalný

2002 - 2004 Pavel Třešňák

2005 - 2007 Vladimír Přidal

2008 - 2011 Emanuele Zanini

2011 - 2013 Štefan Chrtiansky

2014 - 2015 Flavio Gulinelli

2015 - 2015 Alberto Giulliani

2016 - 2017 Miroslav Palgut

2017 -         Andrej Kravárik