Reprezentácia JUNIORKY Slovenské juniorky na dodatkovej kvalifikácii na MEJ 2010

Slovenské juniorky na dodatkovej kvalifikácii na MEJ 2010

Čerkassy 11. júla 2011 (TASR) - Nečakanou prehrou 2:3 so Švajčiarskom zakončili v nedeľu v ukrajinskom meste Čerkassy svoju púť 3. kolom kvalifikačnej F-skupiny ME slovenské volejbalové juniorky. Značne si tak skomplikovali svoju snahu postúpiť na záverečný turnaj tejto vekovej kategórie v Srbsku (Zrenjanin, Niš). Už takmer stratenú šancu im však vrátili Češky, ktoré v záverečom stretnutí skupiny vyhrali nad domácou Ukrajinou 3:1 a tak spolu s nimi postúpili na finálový turnaj z druhého miesta.

To znamenalo, že zverenky trénera Mareka Rojka budú hrať v II. skupine v Zrenjanine spolu s Talianskom, Tureckom, Maďarskom, Nemeckom a Poľskom, ktoré postúpilo z 1. miesta paralelne hranej E-skupiny vo finskom Tampere. V I. skupine v Niši sa predstavia Rusko, Srbsko, Belgicko, Slovinsko, Česko a Holandsko ako druhý tím z E-skupiny.

3. kolo kvalifikácie - F-skupina (Čerkassy):
Slovensko - Švajčiarsko 2:3 (-23, 6, 20, -17, 10)
105 minút, rozhodovali Steponavičius (Lit.), Shaino (Izr.)
Slovensko: Abrhámová, Palgutová, Smataníková, Krišková, Radosová, Kóšová, libero Nikmonová (Lukáčová, Hudecová, Kubaliaková)

Prvý set bol vzácne vyrovnaný, len v jeho úvode viedli Švajčiarky o tri body (5:2), potom v závere Slovenky (20:17), inak sa oba tímy striedali v tesnom vedení. V závere setu mali pevnejšie nervy Švajčiarky, keď za stavu 24:23 využili hneď prvý setbal vo vedenie 1:0 a v tej chvíli to bol pre ne vôbec prvý víťazný set, ktorý si pripísali po dvoch prehrách 0:3 na svoje konto v tejto fáze kvalifikácie. Strata setu Slovenky ale zdravo vyburcovala a v druhom svoje súperky doslova zmietli z palubovky. Už v úvode setu získali rýchlo vedenie 4:0, postupne bolo 8:3, 13:4, 17:5 a od stavu 18:6 už Švajčiarky nebodovali. V koncentrovanom výkone pokračovali slovenské juniorky aj v treťom sete (8:2, 11:4, 16:9) a za stavu 24:16 získali prvý setbal. Vedenie 2:1 ale znamenal až ten štvrtý. Zdalo sa, že Slovenky majú nakročené k víťazstvu 3:1, vo štvrtom sete viedli 10:6, lenže súperky vyrovnali, rovnako tak aj z 13:11 na 13:13. Zlom prišiel za stavu 15:15, keď Švajčiarky odskočili až na 23:15 a o druhom premenenom setbale v závere setu tak prišiel na rad tajbrejk. Aj v ňom boli lepšie Švajčiarky, ktoré sa tak práve na úkor Slovenka tešili zo svojho prvého víťazstva.

Marek Rojko, tréner SR: "Podľa výsledku sa môže zdať, že sme zápas podcenili, ale nie je to tak. V príprave na súpera sme spravili maximum. Od prvej lopty však bola na našich hráčkach badateľná veľká nervozita a boli v kŕči. Z nejakých dôvodov neboli uvoľnené a tým sa musíme zaoberať. Neviem či je chyba v mentalite, alebo niekde v prípave. Družstvo je silné, hráčky bojovali celý zápas o víťazstvo a to im nemôžem uprieť. Hrali sme však slabo vo všetkých činnostiach a ukázali sme odvrátenú tvár sily družstva. Hlavne v potvrdzovaní úlohy favorita sme slabí a na tomto musíme pracovať. Ja si za družstvom stojím a beriem plnú zodpovednosť za výsledky a hru. Musíme sa z tohto poučiť a určite vyvodíme závery," povedal tréner Rojko

Ukrajina - ČR 1:3 (-21, -21, 20, -14)

Švajčiarsko - ČR 0:3 (-14, -14, -22)
Slovensko -Ukrajina 3:0 (11, 10, 18)

61 minút, rozhodovali Shaino (Izr.), Jungen (Nem.)
Slovensko: Smataníková, Krišková, Palgutová, Radosová, Abrhámová, Kóšová, libero Nikmonová, bez striedania

Slovenské juniorky ovládli dianie prvého setu hneď od začiatku. Rýchlo sa dostali do vedenia 4:0, ktoré postupne narastalo a s blížiacim sa koncom bolo až 12 bodové (21:9). Set aj bez problémov doviedli do vedenia 1:0, keď využili hneď prvý setbal. V druhom ale prišlo vedenie Ukrajiniek 4:0, 6:2, našťastie Slovenky postupne doťahovali a od stavu 7:7 už set dostali pod svoju kontrolu a napokon ho získali ešte o niečo ľahšie ako ten prvý. V najvyrovnanejšom treťom sete Slovenky prehrávali 0:1 a 1:2, no potom boli už len vo vedení. To dvakrát narástlo na rozdiel 5 bodov (10:5, 11:6) a aj keď sa Ukrajiny nevzdávali (17:16), dráma sa nekonala. Za stavu 24:18 premenili slovenské juniorky hneď prvý mečbal v dôležité víťazstvo bez straty setu.

Marek Rojko, tréner SR: "Ukrajinky sme videli v ich prvom zápase so Švajčiarskom. Ide o vysoké hráčky, ktorých slabinou je príjem podania a tak sme sa snažili využívať našu silnú zbraň - podanie. To nám aj vychádzalo, no na začiatku druhého setu prišla chvíľka nekoncentrácie a museli sme doťahovať domáce vedenie. V treťom sete sme vedeli, že máme šancu na 3:0 a do radov dievčat prišla trocha aj nervozita. Šnúra domácich prišla zakaždým po našich chybách. Našťastie to hráčky zvládli. Víťazstvo 3:0 má veľkú cenu, v nedeľu by nám malo akékoľvek víťazstvo zabezpečiť postup, aj keď ešte existujú viaceré možnosti. Švajčiarky však v žiadnom prípade nemôžeme podceniť, síce dva razy prehrali, ale rozhodne až také slabé nie sú."

Česko - Slovensko 3:2 (-19, 18, 20, -22, 14)
121 minút, rozhodovali Jungen (Nem.), Shaino (Izr.)

Mladé Slovenky zápas veľmi dobre rozohrali. V prvom sete išli hneď od začiatku do vedenia, ktoré postupne narástlo na rozdiel štyroch bodov (11:7). V závere setu bolo ich vedenie ešte výraznejšie (22:17) a hoci za stavu 24:18 nevyužili prvý setbal, po druhom už viedli 1:0.
V druhom sete sa ale karta obrátila, po slovenskom vedení 3:2, už boli lepšie ich české rovesníčky, ktorých vedenie narástlo na 12:7. Aj keď ho Slovenky trikrát stiahli na rozdiel dvoch bodov (12:10, 13:11, 16:14), Češky kontrolu nad setom nestratili a odskočili až na 20:14 a v závere využili hneď prvý setbal na vyrovnanie na 1:1.

Aj v treťom sete ťahali slovenské juniorky za kratší koniec, našťasie vo štvrtom sa im podarilo vyrovnať a tak musel rozhodnúť tajbrejk. V ňom viedli zverenky trénera Rojka 8:5, ale jeho druhú polovicu nezvládli. Ich súperky sa za stavu 14:12 dopracovali k prvým dvom mečbalom. Tie sa Slovenkám podarilo odvrátiť, ale tretí za stavu 15:14 už nie. využili.