Reprezentácia JUNIORKY Zápasy Slovenska na MEJ 2010

Zápasy Slovenska na MEJ 2010

Niš 12. septembra (TASR) - Slovenské juniorské volejbalistky prehrali záverečný súboj o 5. miesto na majstrovstvách Európy v srbskom Niši s Tureckom 2:3. Zverenkyne trénera Mareka Rojka tak obsadili končené šieste miesto, čo je historicky najlepšie umiestnenie.

Slovensko - Turecko 2:3 (21, -22, 23, -15, -13) - stretnutie o 5.miesto
200 divákov, 130 minút
Slovensko: Abrhámová, Palgutová, Smataníková, Kóšová, Radosová, Krišková, libero Nikmonová (Drobňáková, Salanciová, Hudecová)

Marek Rojko, tréner SR: "Na našich hráčkach bolo vidieť, že stále mali chuť, náladu a emócie, aby porazili Turkyne. Ukázalo sa, že sme na rovnakej úrovni, pretože sme hrali vyrovnaný zápas aj v skupine. Všetka česť patrí hráčkam, pretože dnešným výkonom potvrdili, že majú športovú formu a že mali chuť a motiváciu. Za to im chcem poďakovať.
Robili sme čo sa dalo, ale nepodarilo sa nám ubrániť ich kľúčovú hráčku Cerenovú, čo sa nám podarilo v skupine. Hráčky aj realizačný tím chcem pochváliť, pretože sme ukázali, kam patríme a akú máme kvalitu. Dovolím si tvrdiť, že dnešný zápas aj niektoré predtým čo sme tu hrali, boli na úrovni semifinalistov."

Slovensko - Rusko 3:0 (18, 21, 14) - zápas 5. - 8.
Zápas trval: 56 minút. Rozhodovali: Ivanova (Rum.), Krtička (ČR),  200 divákov.
Slovensko: Abrhámová, Palgutová, Smataníková, Kóšová, Radosová, Krišková, libero Nikmonová. Tréner: M. Rojko.

Posledný zápas v skupine - ostatné výsledky v skupine

Slovensko - Taliansko 0:3 (-22, -13, -18)
230 divákov, 70 minút
Slovensko: Abrhámová, Palgutová, Smataníková, Kóšová, Radosová, Krišková, libero Nikmonová (Drobňáková, Koseková)

Marek Rojko, tréner SR: "Myslím, že sme od včera urobili maximum, aby sme hráčky namotivovali a našli cestu k tomu, že sa dá bojovať o víťazstvo s Talianskom. Vydržalo nám to asi trištvrte prvého setu... Podľa toho čo som videl na videu, Talianky z minulého roka spravili obrovský pokrok a boli dnes jednoznačne lepšie. Od prvej lopty sme mali prílišný rešpekt na to, aby sme s nimi mohli hrať vyrovnanú partiu. Hráčky sa snažili, pripravené boli, ale keď Talianky odskočili na štyri päť bodov, tak si prestali veriť a na tomto musíme pracovať. Talianky absolútne zaslúžene postúpili do semifinále, včera si vybrali slabší deň tak ako každý tím na tomto šampionáte. Pre nás sa turnaj nekončí a budeme bojovať o piate miesto. To je náš cieľ."

skupina

Slovensko - Maďarsko 3:0 (18, 18, 19)
77 minút. 300 divákov.
Slovensko: Abrhámová 11, Palgutová 8, Smataníková 1, Kóšová 8, Radosová 19, Krišková 5, libero Nikmonová (Drobňáková 1). Tréner: M. Rojko.

Marek Rojko, tréner SR: "Bol to veľmi nebezpečný súper v tom, že ak by  naše družstvo nebolo koncentrované na pasáže, keď to nejde, tak to mohlo dopadnúť všelijako. Netvrdím, že sme podali excelentný výkon, ale som rád za výsledok a priebeh zápasu. Museli sme potvrdzovať úlohu veľkého favorita. Boli dva, tri krízové momenty, ale sme ich bez problémov zvládli. Definitívne sme týmto zápasom splnili cieľ postúpiť do ďalšej fázy turnaja a my budeme sústrediť na zajtrajší zápas s Talianskom, ktorý rozhodne o postupe do semifinále."

skupina

Slovensko - Turecko 3:2 (-21, 20, -17, 20, 13)
135 minút. 300 divákov.
Slovensko: Abrhámová, Palgutová, Smataníková, Kóšová, Radosová, Krišková, libero Nikmonová (Drobňáková, Hudecová, Kubaliaková). Tréner: M. Rojko.
.
Marek Rojko, tréner SR: "Po včerajšej prehre s Nemeckom som mal dnes najviac roboty v tom, aby som udržal hráčky vo viere, že sa dá dnes vyhrať. Za môjho vedenia je to druhý zápas, ktorý zvládli aj hráčky z lavičky excelentne po taktickej stránke. Vynikajúci výkon podali Smataníková s Nikmonovou v kombinácii prihrávka, nahrávka a vedenie družstva. Ďalšie hráčky nechcem vyzdvihovať, objavili sa tam dnes takmer všetky a vyšli nám striedania. Hráčkam som pred tajbrejkom povedal, že pokiaľ nás neporazili v štyroch setoch, tak že to musíme dnes vyhrať. V závere to rozhodli emócie a šťastie, ktoré sa k nám vrátilo, pretože sme sa o neho bili."

skupina

Nemecko - Slovensko 3:1 (-14, 16, 13, 24)
98 minút, 300 divákov.

Slovensko:  Abrhámová, Palgutová, Smataníková, Kóšová, Radosová, Krišková, libero Nikmonová (Koseková, Hudecová, Kubaliaková, Salanciová, Drobňáková)

Marek Rojko, tréner SR: "Myslím, že sme na slabiny súpera boli dobre pripravení a hlavne v úvode sme využili ich rešpekt. Prvý set bol o našom podaní a o mieste kde budeme podávať. Túto ich slabinu sme využili prakticky celý zápas. Problém však bol v tom, že naša prihrávačská zostava sa dostala pod obrovský tlak. Ani Belgičanky takto neservovali v apríli na kvalifikácii. Nepamätám si na tejto úrovni taký veľký tlak dobrého, účinného a veľmi rýchleho a tvrdého podania v celých sériách.
Druhý a tretí set bol ovplyvnený tlakom na servise a tým pádom sme prakticky nemali možnosť útočiť. Máme veľmi zlé čísla útočiacich hráčok. Nemôžem dnes povedať krivé slovo na nahrávačky, pretože z tohto tlaku na podaní a horšej prihrávky vyprodukovať spôsob, ako viesť útok, bolo komplikované.
Vo štvrtom sete sme sa skúsili vrátiť k variantu z apríla, že sme hrali s Palgutovou na účku. To nakoniec aspoň zastavilo tlak zo strany súpera, naše prihrávačky hrali v iných formáciách a dali sme do toho Drobňákovú. Z touto zostavou môžeme alternatívne počítať v ďalšom priebehu majstrovstiev Európy.
Nemky dnes vyhrali zaslúžene. Vôbec to netreba brať tak, že sme hrali zle, pretože prihrávka je častokrát individuálna činnosť. Nemky jednoducho vydržali vo väčšom tlaku na podaní a keď sme mali šancu akcie podohrávať, tak boli lepšie v útoku po obrane. Mrzí ma štvrtý set, pretože sme dotiahli veľký náskok súpera, ale v koncovke sme mali pár útokov, ktoré sme nedohrali a naopak súper áno. Chcem napriek prehre hráčkam poďakovať za boj o možnosť piateho setu, pretože po tom, ako sme boli v priebehu druhého a tretieho setu v defenzíve, tak nie je ľahké dostať sa späť do zápasu. V dnešnej prihrávačskej fazóne sme asi nemali na viac. Súper ani nemenil taktiku, oni v princípe rozservovali všetky tri hráčky s tým, že obchádzali Radosovú. Pripravoval som hráčky na to, čo sa môže z druhej strany stať a to sa aj stalo, ale je to aj o psychickej dispozícii sa k tomu postaviť odvážne a skúsiť s tým niečo urobiť. Nič sa nedeje, po dvoch zápasoch máme jedno víťazstvo. Hráme s Tureckom a myslím, že by nám mohol ich štýl viac sedieť. Prípadné víťazstvo veľmi zamotá situáciu v skupine. Bude to dôležitý zápas."

skupina

Slovensko - Poľsko 3:1 (23, 24, -22, 15)
115 minút, 300 divákov.
Slovensko: Arhámová, Palgutová, Smataníková, Kóšová, Radosová, Krišková, libero Nikmonová (M. Salanciová).

Marek Rojko, tréner SR: "Prvé dva sety potvrdili naše sebavedomie, že sme schopní zvrátiť akýkoľvek stav. Na tom to bolo v princípe postavené. Volejbalovo sme podľa mňa boli lepší, aj keď sme niektoré pasáže nehrali dobre. Nič nás v zásade neprekvapilo, súper často miešal zostavou a koncentrácia na zmenu musela byť okamžite, pretože to nám v minulosti robilo problémy. Po dlhom čase zahrala Radosová excelentný zápas, vynikajúco hrala Palgutová a popri tej situácii, že nám nezahrali optimálne stredové hráčky, ani libero, tak sme to bojovnosťou, srdcom a disciplínou hlavne na podaní zvládli.
Cením si otočenú koncovku v druhom sete a odpracovaný a odbojovaný štvrtý set po treťom prehratom. Myslím, že trena pochváliť aj nahrávačku Smataníkovú, pretože po dlhšom čase, keď ju trápili zranenia a pokles športovej formy, sa pripravila na zápas výborne a viedla družstvo tak, ako bolo treba.
Veľmi som do zostavy nezasahoval, pretože som nechcel hneď v prvom zápase robiť zmeny len preto, že neuhráme štyri-päť bodov. Do zajtra pripravíme libero a stredové hráčky a ráno v kľude potrénujeme. Dnes sa uzatvára pre nás téma Poľsko a ideme pripravovať družstvo na zajtrajší duel s Nemeckom."