Matchpoint Postrehy - píšete nám Poklona obetiam 6.augusta 1945

Poklona obetiam 6.augusta 1945

23.11.2006

Rubén Acosta, prezident FIVB, spolu s jeho čokoládovou cicou presne o 15:00 vystúpili z čiernej limuzíny, spolu so šéfstvom federácie odpochodovali dvesto metrov tesne pred pamätník, ktorý je postavený v Parku mieru v centre Hirošimy. Položili na pamiatku krásne kytice spolu s dvojicami ôsmich kapitánov družstiev, ktoré hrajú druhé kolo majstrovstiev sveta v Hirošime. Brazília, Francúzsko, Nemecko, Kuba, Bulhari, Taliani, Amíci  a Český tím.

pamatnik ii

Tomuto aktu, ktorý bol povinný pre všetky družstvá, predchádzalo dosť komplikované predpoludnie. Vstávali sme o štvrtej ráno, tri hodiny autobusom z Nagana do Toyamy, dvojhodinový prelet nad brehmi oceánu do Hirošimy.
Z letiska ďalšia hodina cesty do príjemne vyzerajúceho, dvadsaťtri poschodového hotela na brehoch zálivu v Hirošime. Počas tejto cesty, keď sa blížite k Hirošime, vás chtiac nechtiac zamrazí. Letisko je v podstate v kopcoch, hodinu schádzate, respektíve opúštate hornatú krajinu dolu do údolia k moru, v ktorom sa rozprestiera miliónová Hirošima.
Čítal som pár dokumentárnych diel o výbuchu atómovej bomby na konci druhej svetovej vojny nad Hirošimou. Vstupujete do moderného mesta, ktoré vo svojej minulosti pred šesťdesiatjeden rokmi behom desať minút zmizlo.

after iii

doom iv

8:09 Little boy, tak milo nazvali Američania smrtonosné teleso, opustil brucho Enoly Gay a o pár minút, o 8:15 cca 600 metrov vysoko nad Hirošimou chlapec vybuchol. A v priebehu pár minút neskutočné teplo, žiara a vlna tlaku urobila svoje. Pripájam fotky, ktoré sme si porobili v Múzeu atómového výbuchu, kde je okrem iného možné vidieť makety, fotografie mesta pred a po. Hrozné.

HIROšIMA "PREDTýM"
maketa beforeHIROšIMA "POTOM"
maketa after

postavy iii
Vie si niekto z nás predstaviť, že ráno kráča okolo Dunaja do práce a o chvíľu nie je ? Aj s celou Bratislavou ????????
Akt spomienky bol veľmi krátky, symbolický, upršaný. Vedľa nás stoja Američania, ktovie, čo si oni tak môžu myslieť. Alebo či sa ešte niečo blysne v mysli vnučiek a pravnučiek, ktoré im ochotne s typicky úslužným úklonom podávajú dáždniky, aby nezmokli.

Ide sa na tréning, aj keď sme nevyspatí, telá je nutné prebrať. Čakajú nás Francúzi (25.11. o 15:00), Brazilci (26.11. o 13:00), Kubánci (28.11. o 18:00) a Nemci (29.11. o 15:00). Odrátajte si osem hodín, nastavte budíky, zapnite ČT 2 a sledujte. Teraz už prídu víťazstvá veľmi ťažko. Čaká nás top kvalita sveta.

Ozvem sa