Reprezentácia REPREZENTÁCIA MUŽI ME 2013 Pár dní pred ME mužov

Pár dní pred ME mužov

Bratislava 16. septembra 2013 (TASR) - V stredu spolu so svojím posledným sparringpartnerom v príprave odletia zo Schwechatu cez Berlín do Gdanska, kde ich čaká prvá fáza ME. A tam, v prípade, že sa im bude dariť, môžu zostať až po štvrťfinále, nakoľko čisto dánskou záležitosťou (Kodaň) bude až semifinále a finále.

      "Takých atraktívnych súperov, akými sú Taliani a Rusi, treba zabezpečovať v dostatočnom predstihu. Nám sa to podarilo a prakticky rok sme boli s nimi na týchto zápasoch dohodnutí. Pre nás je prijateľné, že naše ponuky prijali hneď a nečakali, že pôjdu hrať s niekým iným," povedal  pre TASR Ľubor Halanda. Jediné, čo ho na tomto stretnutí s Ruskom mrzí, je, že sa neuskutoční v Slovnaft Aréne. "Bola to naša prvá voľba, tak ako sme boli prví v košickej Steel Aréne, chceli sme byť aj v Bratislave, kde ešte nikto nehral na takejto úrovni," konštatoval Halanda a pokračoval: "Rok sme toto stretnutie pripravovali, mali sme už urobenú aj skúšku položenia palubovky, ukotvenia volejbalových stĺpov. To, že to nevyšlo, nás veľmi mrzí, dostali sme sa pod časový stres a kolíziu s hokejom, s Cirque de Soleil. 
Ruský tréner Andrej Voronkov uviedol, že pre nich sú oba zápasy pred ME veľmi dôležité, a že im súboje so Slovenskom pomôžu.
      Trénerské duo Štefan Chrtiansky, Andrej Kravárik oznámilo konečnú 12-člennú nomináciu, z ktorej vypadli univerzál Peter Michalovič (Latina/Tal.) a blokár Peter Kašper (Lubin/Poľ.). Rozhodnutie to ale nebolo jednoduché. "Celý základ 14-15 hráčov sme sa snažili držať až do samého konca aj vinou nejakých drobnejších fyzických problémov. Mužstvo sa pomaly formovalo, ale to rozhodnutie jednoznačne nebolo ľahké. Tam rozhodujú naozaj malé detaily a my sme sa rozhodli posilniť hlavne našu obrannú činnosť, čo rozhodlo o nominácii blokára Hrušku namiesto Petera Kašpera, ktorý má efektívnejší útok, ale Hruška dokáže lepšie brániť. Podobne to bolo aj na poste diagonálneho hráča, kde Milan Bencz bol v hre s Peťom Michalovičom. V prospech Milana Bencza napokon zavážili určité kvality na sieti, hlavne čo sa týka bloku, ktorý na ME budeme určite potrebovať," ozrejmil nomináciu Štefan Chrtiansky.
K zápasom s Ruskom dodal: "Ich hra je založená na veľmi dobrom servise, je to taký silový volejbal, majú na to vhodné typy. Napriek svojej výške zvládajú aj činnosti v poli. My sa musíme snažiť dobre hrať na prihrávke, lebo to je základ. Ak dokážeme udržať ich servis na solídnej úrovni, tak máme šancu, lebo hráme celkom dobre v útoku a to bude zrejme aj kľúč k nejakému pozitívnemu výsledku."
      Kapitánom slovenskej reprezentácie je skúsený Michal Masný a zápasy v Poľsku budú mať pre neho osobitnú príchuť, veď v tejto krajine dlhé roky legionárči. "Pre mňa to bude možno trocha také, ako keby som hral doma. V Poľsku pôsobím naozaj už dlho, určite sa tam príde pozrieť veľa známych, takže to pre mňa bude o niečo inom, ako pre ostatných chalanov. Teším sa na to, pretože tam bude veľa divákov a práve to je pre športovca dôležité, že sa bude hrať pred plnými tribúnami," vyjadril sa pre TASR slovenský kapitán a na margo stretnutí s Rusmi uviedol. "Nebude dôležitý ani tak výsledok, ako hlavne to, aby sme predviedli hru, ktorú by sme chceli ukázať aj na ME. Samozrejme, budeme sa snažiť vyhrať, ale keď to nevyjde, ale predvedieme dobrý výkon, tak celú tú dobrú energiu si udržíme a to bude dobré pre majstrovstvá Európy."    
       V prvej fáze ME sa slovenskí volejbalisti predstavia v základnej B-skupine v Gdansku, kde ich súpermi budú postupne Francúzsko (20.9, 17.00), Turecko (21. 9., 17.00) a Poľsko (22.9., 20.00). Osobitnú príchuť bude mať najmä ich druhý súboj s Tureckom, nielen preto, že práve cez tohto súpera by mohla viesť cesta do druhej fázy, ale aj preto, že trénerom Turkov sa stal Talian Emanuele Zanini. Práve pod jeho vedením dosiahla slovenská mužská reprezentácia pred dvoma rokmi historický úspech - 5. miesto. Aj vďaka nemu si tak automaticky zabezpečila účasť na tohtoročnom šampionáte.
      V rámci hernej prípravy sa slovenskí volejbalisti stretli na domácej pôde so Slovinskom a Fínskom, po nich ich dva razy preverili vonku Taliani a sila súperov pred ME vygradovala v podobne dvoch súbojov s Ruskom. S olympijskými víťazmi z Londýna sa Slovensko doteraz stretlo sedemkrát a iba raz sa tešili z výhry 3:2. Tá sa zrodila v roku 1997 v základnej skupine na ME v Holandsku, kde mužstvo vedené vtedajším trénerom Petrom Kalným skončilo ôsme. Pamätníkom tejto výhry bol aj súčasný asistent trénera Andrej Kravárik. Posledný raz sa s Ruskom stretli slovenskí reprezentanti pred 12 rokmi na ME v Ostrave a prehrali 1:3.