Reprezentácia REPREZENTÁCIA MUŽI SL 2014 Kohút s Masným necestujú do Portorika

Kohút s Masným necestujú do Portorika

Bratislava 2. júna 2014 (TASR) - Slovenská mužská volejbalová reprezentácia splnila svoj hlavný cieľ pre tohtoročnú sezónu, keď sa prebojovala na kontinentálny šampionát. Zverenci talianskeho trénera Flavia Gulinelliho zvládli oba kvalifikačné turnaje, ktoré sa konali v Poprade a v gréckom meste Rentis, a účasť medzi európskou elitou si zabezpečili piatykrát za sebou. Porovnateľnou štatistikou v počte účastí na finálových turnajoch sa nemôže na Slovensku okrem hokeja pochváliť ani jeden z hlavných kolektívnych športov.

      Slováci prehrali v druhom kole kvalifikácie iba jediný zo šiestich zápasov, keď v poslednom stretnutí na turnaji v Poprade nestačili na Grékov. V odvete u súpera to však už bola jasná záležitosť Masného a spol, ktorí triumfovali suverénne 3:0 aj napriek tomu, že k postupu na ME im proti Grékom stačilo vyhrať jediný set. Kapitán tímu Michal Masný po návrate z turnaja povedal, že jasným víťazstvom sa chceli poďakovať Estóncom. Tí v piatok zdolali Grécko a Slovákom tak uľahčili cestu za postupom. "Myslím, že oba turnaje sme zvládli celkom dobre. Samozrejme, trochu nás mrzel ten zápas s Gréckom u nás v Poprade, ale aj to sa stáva. Ten duel sme mentálne nezvládli, mali sme problémy s prihrávkou, neboli sme dobre psychicky pripravení. V odvete v Grécku to už bolo iné. Hoci nám na postup stačilo vyhrať iba jeden set, v šatni sme sa dohodli, že pôjdeme do toho naplno. Chceli sme sa tak odvďačiť Estóncom, ktorí deň predtým zdolali Grékov a pomohli nám. Postup na majstrovstvá Európy nás samozrejme teší. Fakt, že sme sa tam prebojovali po piaty raz za sebou hovorí o tom, že sme potvrdili príslušnosť k užšej európskej špičke. Súčasná skupina hráčov v tíme je veľmi dobrá, myslím, že aj na samotnom šampionáte by sme mohli urobiť dobrý výsledok," pochvaľoval si atmosféru v mužstve Masný.
      Nahrávač poľského Jastrzebski Wegiel však bol sklamaný z organizácie gréckeho turnaja. "Vôbec to nebolo na dobrej úrovni. Ak by sme podujatie zorganizovali na podobnej úrovni my, určite za to dostaneme sankcie od európskej federácie. Nič tam nefungovalo, v zápasoch chýbali podávači lôpt, viackrát pred zápasom neboli pripravené ani vlajky krajín," posťažoval sa.
      Medzi kľúčových hráčov slovenského výberu opäť patril Emanuel Kohút. Blokára talianskeho Bre Banca Cuneo mrzel iba nezvládnutý duel s Gréckom a prehratý set v zápase s Maďarskom. "Až na tieto dve veci sme oba turnaje zvládli excelentne. Vyrovnali sme sa aj s absenciou Fera Ogurčáka, ktorý sa zranil na podujatí v Poprade. Celý tím išiel jednoznačne za svojim cieľom, myslím, že každý hráč podal výborný výkon. Domáci Gréci boli pod tlakom, aj preto prehrali s Estóncami. V zápase s nami nás chceli zlomiť servisom, ale ten im nevychádzal. Je skvelé, že sme sa opäť prebojovali na kontinentálny šampionát. Verím, že v nasadenom trende budeme pokračovať aj v ďalších rokoch," povedal najlepší volejbalista Slovenska za rok 2013.
      Kohút rovnako ako kapitán Masný sa nezúčastnia na prvom turnaji Svetovej ligy, ktorý Slováci odohrajú počas nadchádzajúceho víkendu v Portoriku. "Dúfam, že sa tam chalanom bude dariť. Tím je dobre pripravený, majú na to, aby uhrali dobrý výsledok," dodal Kohút.
      Slováci sa na budúci rok v Taliansku a Bulharsku predstavia už na svojich 8. majstrovstvách Európy. Prvýkrát sa medzi európsku elitu prebojovali v roku 1997, nasledovali šampionáty v rokoch 2001, 2003, 2007, 2009, 2011 a 2013. Doposiaľ najlepší výsledok dosiahli v roku 2011, keď na ME v Česku a v Rakúsku obsadili 5. miesto.