Reprezentácia REPREZENTÁCIA MUŽI SL 2014 2.turnaj - postup do Turecka

2.turnaj - postup do Turecka

Košice 15. júna 2014 (TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti prehrali vo svojom šiestom záverečnom vystúpení v rámci druhého turnaja G-skupiny Svetovej ligy so Španielskom v päťsetovej dráme 2:3 a s jedenástimi bodmi definitívne obsadili druhú pozíciu. Vo večernom zápase si v košickej Steel aréne Portoriko zmeria sily s víťazom G-skupiny Čínou (18.00).
      Zverenci trénera Flavia Gulinelliho si zabezpečili účasť na záverečnom turnaji Final Four v tureckej Burse už v sobotu víťazstvom nad Čínou. Zástupca ázijského kontinentu získal miestenku do Turecka už o deň skôr výhrou nad Španielskom. Víťaz záverečného turnaja získa právo štartu v roku 2015 v C, D alebo E-skupine.
      Okrem Číny a Slovenska budú účastníkmi Final Four aj domáce Turecko (ako usporiadateľ záverečného turnaja) a líder F-skupiny, reprezentácia Kuby.

2. turnaj G-skupiny Svetovej ligy v Košiciach:
Španielsko - Slovensko - Španielsko 2:3 (27,-21,22,-17,-10)
132 minút, rozhodovali: Pierobon (Arg.) a Robb (Kan.), 2700 divákov.
Slovensko: Zaťko, Bencz, Kohút, Janušek, Krajčovič, Paták, libero Kubš (Kriško, Kostoláni, Repák, Vlk).
Španielsko: Trinidad, Fernandez, González, Osorio, Fornes, Ruiz, libero Sevillano (Hernán, Rocamora, Vigil).

      Obidve družstvá vstúpili do zápasu koncentrovane a striedali sa v zakončení. Až do stavu 20:21 sa súperi nedostali viac ako do jednobodového vedenia, potom však Slováci zaznamenali dvadsiatydruhý bod - 20:22. Paták potom upravil na 23:21 z pohľadu Slovenska, no Španieli v rozhodujúcom momente zblokovali Kohúta a zrovnali na 24:24. Viac šťastia v koncovke setu mali slovenskí reprezentanti, ktorí ho ukončili úspešným trojblokom - 27:29.
      V úvode druhého setu sa Slovákom podarilo rýchlo dostať do dvojbodového náskoku (0:2 i 5:7), ale Španieli ho za každým dokázali zmazať. Do vedenia išli za stavu 11:11, Paták ešte vyrovnal (12:12), ale štvorbodová šnúra znamenala ich vedenie 16:12. Hráči z Pyrenejského polostrova kontrolovali priebeh hry, svoje vedenie zvýšili po úspešnom dvojbloku i na 21:16 a druhý set napokon doviedli do víťazného konca v pomere 25:21.
      V treťom sete začali obidva tímy pozorne a nedopúšťali sa zbytočných chýb. Na prvý technický oddychový čas odchádzali s najtesnejším vedením Španieli (8:7), ktorý si udržiavali do stavu 15:14. Potom prišla štvorbodová šnúra Slovenska, na jej konci bol Bencz - 15:18. Ten istý hráč potom upravil na 18:21 i 18:22 a slovenský výber si už postrážil záver tretieho setu - 22:25.
      Španielsky výber zachytil úvod štvrtého setu a až potom korigoval na 1:5 z pohľadu Slovákov Paták. Po ďalšej chybe Slovenska svietil na ukazovateli skóre stav 8:2. Španieli v ďalšom priebehu ťažili zo svojho náskoku a i keď Slováci korigovali na 4:10, 7:11 i 11:15, tak dokázali okamžite odpovedať. V závere setu zvýšili vedenie na rozdiel siedmich bodov (20:13), získali ho v pomere 25:17 a poslali zápas do tajbrejku.
      V ňom mali od začiatku navrch Španieli a po výsledku 15:10 a víťazstve 3:2 na sety si pripísali na svoje konto dva body.

Marek Kardoš, asistent trénera SR: "Nehrali sme dobre, nedá sa spoliehať iba na chybu súpera. Záver sme absolútne nezvládli, pravdepodobne nám odišli sily a koncetrácia. To bolo príčinou, že v vo štvrtom i piatom sete nám v úvode súper ušiel na vyšší bodový rozdiel a to sa už ťažko doťahuje."
Emanuel Kohút, kapitán SR: "Po treťom sete nám došli sily. Bol to náročný víkend, odohrať tri zápasy na vysokej úrovni v týchto horúčavách je dosť náročné. Vedeli sme, že sme postúpili, možno to bolo i v hlavách a v tom štvrtom sete napriek snahe sme už nenašli dostatok síl."
Matej Paták, smečiar SR: "Španieli odohrali dobrý turnaj a v každom zápase hrali tajbrejk. My sme boli unavení, predsa hráme už niekoľko týždňov po sebe a pravdepodobne sa to dnes prejavilo. Nebol to okulahodiaci volejbal, no postupom sme splnili cieľ a uvidíme, čo sa udeje v Turecku."

Slovensko - Čína 3:0 (20, 23, 20)
76 minút, rozhodovali: Huhtaniska (Fín.) a Robb (Kan.), 2580 divákov.
Slovensko: Zaťko, Kostoláni, Kohút, Janušek, Krajčovič, Paták, libero Kubš (Bencz, Repák, Vlk).
Čína: Pien, Čang, Čung, Keng, Kchou, Li, libero Čchu (Ťiao)
      Lepší vstup do zápasu zaznamenali volejbalisti Číny, ktorí vyhrávali 7:4 i 8:5. Kostoláni však esom korigoval na 7:8 a vďaka trojbloku Slovensko zrovnalo na 9:9. V ďalšom priebehu sa obaja súperi striedali v najtesnejšom vedení, no od stavu 17:16, sa slovenskému výberu podarilo zaznamenať štvorbodovú šnúru. Na jej konci bol Bencz - 17:20. Záver setu patril Slovákom a Janušek esom stanovil jeho rezultát na 20:25.
      Od začiatku druhého setu bola hra oboch tímov mimoriadne vyrovnaná a ani jeden z nich sa nedostal do viac ako dvojbodového vedenia. Kým po prvom technickom oddychovom čase vyhrávali Číňania 8:6, po druhom boli spokojneší Slováci (15:16). Po technickej chybe Číňanov vyhrávali i 21:19, no súper vyrovnal. V závere však Kostoláni vytĺkol bloky a Krajčovič blokom vybojoval druhý set v prospech Slovenska - 23:25.
      Povzbudení Slováci pokračovali v koncentrovanom výkone aj v treťom sete. Po vyrovnanom úvode ich najprv Kohút poslal do dvojbodového vedenia 13:11, Paták do trojbodového (20:17) a súper z Číny znervóznel a rezignoval. Ten istý hráč ukončil zápas presným smečom na 25:20 a zabezpečil Slovákom postup na Final Four.

Flavio Gulinelli, tréner SR: "Bol to omnoho lepší výkon ako vo včerajšom zápase s Portorikom. Súpera sme prevýšili vo všetkých činnostiach a teší ma, že sme dokázali postúpiť aj s týmto mladým tímom na Final Four. Tento výkon chceme potvrdiť aj v zápase so Španielskom."
Emanuel Kohút, kapitán SR: "Neočakával som, že to pôjde až tak ľahko. Je pravdou, že Číňania majú asi problém s časovým posunom, nám sa však podarilo vyhrať 3:0, čo je dobré pre našu psychiku, vrátili sme im prehru a získali sme tri dôležité body."
Juraj Zaťko, nahrávač SR: "Čakali sme, že Čína bude hrať trošku lepšie, už prvý zápas v Portoriku naznačil, že Čína je lídrom našej skupiny, ale nie suverénnym. Zápasy neboli z ich strany jednoznačné a dnes sa nám podarilo uhrať všetky koncovky."
Peter Janušek, smečiar SR: "Sme radi, že nám to takto vyšlo. Dva hracie dni a dve víťazstvá. Pred vstupom do Svetovej ligy sme si nekládli vysoké ciele a nepociťovali sme žiadne tlaky. Cieľom bol postup na ME a SL bolo niečo navyše a uhrali sme pekné výsledky."

Slovensko - Portoriko 3:1 (21, 22, -24, 19)
116 minút, rozhodovali: Pierobon (Arg.) a Govenderv (JAR), 2450 divákov.
Slovensko: Zaťko, Bencz, Kohút, Janušek, Krajčovič, Paták, libero Kubš (Kostoláni, Repák, Hruška).
Portoriko: Goas, Muňiz, Cruz, Torres, Soto, Roman, libero Del Valle (Jose Rivera, Jackson Rivera).
      Slovenskí volejbalisti vstúpili do duelu nebojácne a hneď v úvode si vypracovali trojbodový náskok (3:0, 4:1 i 5:2). Portoričania postupne náskok súpera zmazali, najprv zrovnali na 7:7 a vzápätí ich Bencz pokazeným smečom poslal do vedenia - 7:8. Až do druhého technického oddychového času sa súperi striedali vo vedení, potom Kostoláni zrovnal na 17:17 a Bencz dvomi presnými loptami naklonil misku váh na stranu Slovenska - 19:17. Hosťujúci tím korigoval na 21:22, ale záver setu patril slovenskému výberu, ktorý ho získal v pomere 25:21.
      Úvod druhého setu priniesol vyrovnanú partiu a obaja súperi sa striedali v jednobodovom vedení. Od stavu 8:8 sa Portoriku podarilo zaznamenať trojbodovú šnúru (8:11), po ďalších dvoch výmenách však Bencz korigoval na 10:11. Slováci zrovnali vďaka presnému smeču Kohúta na 12:12 a vyrovnaný priebeh bol až do stavu 18:18. Potom slovenský tím zaznamenal tri body v rade a zvládol i koncovku setu. Kohút esom o pásku stanovil jeho rezultát na 25:22.
      Portoričania začali tretie dejstvo koncentrovane a odmenou im bolo vedenie 4:1 i 5:2. Slovenskí hráči sa rýchlo otriasli a po úspešných blokoch zrovnali na 5:5. Ich súper sa znova postaral o slovenské manko 6:8 a 8:9. Trojbodová šnúra znamenala dvojbodové vedenie Slovákov, ktoré si udržali až na druhý technický oddychový čas (16:14). Hostia zrovnali na 18:18 i 19:19 a následným bodom sa dostali aj do vedenia - 19:20. Napokon zvládli aj záver setu a získali ho 26:24.
      Štvrtý set priniesol vo svojom úvode vedenie Slovenska, o ktoré sa postaral Bencz - 5:2. Ten istý hráč upravil i na 9:6, no Portoričania korigovali dvomi bodmi - 9:8. Slovenský trojblok upravil aj na 12:9, strata koncentrácie a zbytočné chyby však umožnili súperovi zaznamenať päťbodovú šnúru - 12:15. Našťastie pre Slovensko chvíľkové zaváhanie nahradila eufória zo zisku štyroch bodov v rade - 16:14. Za stavu 18:15 zaznamenal Kohút nekompromisným servisom bod a po ňom zaúradoval i slovenský dvojblok - 20:15. Záver štvrtého setu si Slováci postrážili (25:19) a tešili sa zo zisku troch bodov.

Marek Kardoš, asistent trénera SR: "Určite nás teší viac víťazstvo ako štýl hry. Skomplikovali sme život pokazenými podaniami, no od polovice štvrtého setu to už bolo pevne v našich rukách. Teší nás aj to, že i keď sme nehrali úplne ideálne, tak sme dokázali zvíťaziť za tri body, pretože prvý duel zvykne byť vždy nervózny."
Emanuel Kohút, kapitán SR: "Vedeli sme, že hrajú dobrý volejbal a sú dobrí v obrane. Keď to nešlo na prvýkrát, tak sme zdôrazňovali chalanom, že treba hrať trpezlivo a hrať svoju hru. Boli to dôležité tri body, pretože sme sa od nich bodovo vzdialili. Musíme pokračovať v nasadení a ukázať, že sme doma a zvíťaziť."