Matchpoint Postrehy - píšete nám Posledný postreh z Berlína

Posledný postreh z Berlína

17.1.2016 - Na jednom hodnotiacom portáli sa píše, že Berlín je pre mnohých najpríťažlivejšie mesto na svete. Je zaujímavý, v lete možno aj úchvatný, ale myslím si, že najviac príťažlivý bude pre mladých, narodených na východe Európy po roku 1989, alebo pre ľudí z celého sveta, ktorí nezažili, nevedia, nemajú skúsenosti s totalitným komunistickým režimom.
Pozrieť si relikty takmer 30-ročného obkľúčenia, lepšie povedané násilnej izolácie skupiny obyvateľstva je zaujímavé. Občas sa kade tade dočítame, že za komunizmu bolo lepšie. Kto miluje slobodu nadovšetko, musí pochopiť, akí idioti toto hlásajú. Musíte vidieť. Čítať nestačí. Musíte sa dotknúť, pozerať cez múr na druhú stranu. Premerať si jeho výšku a dotykom zacítiť jeho chlad. Odporné, ale poučné. Ako by som sa dotýkal a hľadel na sídlo SVF. Izolácia. Skús preliezť - si mŕtvy.

Bol som viackrát v Berlíne, samozrejme vždy s volejbalom, teraz som si ho konečne užil, lebo na volejbal mi stačí prísť minútu pred začiatkom.
ME 1983 vo východnom Berlíne. Nezabudnem, ako sme boli s otcom očarení, že automat na lístky v metre vám dal trojmarkový lístok po potiahnutí pákou keď tam marky hodíte, rovnako, aj keď sme ich tam skusmo nehodili. Skrátka uvedomelá nemecká disciplína. Všade bol poriadok. Na všetkých firemných dvoroch neskutočná čistota. Palety a bedničky licovali na milimeter. Taký Singer by tam bol bezďák.

Druhé ME som videl už v západnom Berlíne, pri olympijskom štadióne v roku 1991. Dva roky už múr nestál, ale postavené pamiatky k tejto komunistickej hrôze ešte neboli.
Tretí raz som hral s juniormi ČH na turnaji v Berlíne a mal som možnosť vidieť centrálne východonemecké stredisko v Dyname Berlín, kde mali rýchlokorčuliarky hrubšie stehná ako buky.
V roli začínajúceho trénera som, kráčajúc s hráčmi po meste, musel trpko sledovať, ako si dvaja hráči Joži a Robi na známej ulici Unter den Linden vbehli do obchodu a vybehli s klobúčikom na hlave. O pár metrov ďalej vošli v tesilákoch a odišli v rifliach. Vreckové mali desať mariek. Brrr.
Štvrtý raz ma zavialo do metropoly Nemecka na prvé kolo West série v plážovom volejbale, keď VKP vyslal do Nemecka plážovú dvojicu Migra a niekto. Hralo sa na námestí pri Paláci republiky. Chceli sme spolu s kolegom Breznenom kúpiť do VKP výborného Angličana Mathewsa.
Vidieť cca po dvadsiatich rokoch toto "beachové" miesto bol fascinujúci zážitok. To námestie je v historickom centre Berlína. Medzi všetkými najznámejšími historickými stavbami Nemecka.
V polovici 18.storočia na ňom postavili pre kráľovskú rodinu barokový palác.  Na konci vojny to Berlínsky palác schytal a bol značne poškodený. S obnovou sa červení neunúvali a v roku 1950 ho zrovanli výbušninami so zemou, ako symbol pruskej militantnosti. V roku 1976 postavili na tejto ploche sklenený Palác republiky, v ktorom si Honecker dával jazýčkové s Brežnevom, boli z tohto paláca vysielané napr. estrády Ein Kessel Buntes, z ktorých sme boli v Československu priposratí.
V roku 2002 odsúhlasila spolková vláda zrovnanie komunistickej budovy a momentálne tu žeriavy stavajú barokovú repliku paláca za 670 miliónov Eur. V týchto dňoch je v štádiu betónového skeletu, barokový obklad mu urobia čoskoro. Fascinujúce. Všade okolo sú diery v zemi pre novú trasu metra U55.
Do Berlína som šiel dvakrát na ME s výpravou trénerov, ktorú organizovala centrála športu v Prahe. Cestoval som takto s kolegami aj na MEJ vo Frankurte, MS v Paríži.
Pýtam sa: má niekoľkokrát zvolený prezident slovenského volejbalu Halanda aspoň jednu bunku v mozgu, ktorá by sa tým zaoberala?
Nemohli by mať tréneri vypísaný organizovaný zájazd na podobné akcie?
Nemohol by Singer striehnuť na 40.- € letenky?
Nemohli by cez svoje kontakty pre trénerov zabezpečiť cenovo dostupné a vkusné ubytovanie?
Nemohli by tréneri mládežníckych majstrov dostať takúto akciu ako odmenu?
Nemal by na to šéf jury kvalifikácie osobne zabezpečiť dvadsať vstupov?
Nebol by schopný počas volného dňa zorganizovať pre trénerov míting s Aleknom, Grbičom, alebo Tilliem?
Lubor, načo sú nám Tvoje korýtkové funkcie? Lubor bol si týždeň v Berlíne na dovolenke, alebo na služobke? Diéty?
Lubor, západní Nemci majú sako zapnuté na jeden gombík.

Lubor volejbal sa nám vzďaľuje. Si hlavný vinník. Postavil si na Slovensku múr izolácie. Za ním je už dosť dusno.

Ivan Husár pre www

 To je jeden z dôvodov, prečo volejbal miluje slobodu