Matchpoint ROZHOVORY O VOLEJBALE S Danielou Štieberovou - EXKLUZÍVNE PRE WEB

S Danielou Štieberovou - EXKLUZÍVNE PRE WEB

apríl 2016 - Prešovská kaviareň

Poprosím vás, najprv sa nám predstavte.

Som vydatá , žijem a bývam v Prešove, mám dve nádherné dcéry (20 a 18) a vyštudovala som dve vysoké školy.

StieberovaPrečo robíte volejbal?

Určite má na tom podiel moja športová minulosť. Hrávala som v Prešove volejbal, aj keď nie na vrcholovej úrovni. Prešov sa totiž nikdy do ženskej extraligy nedostal. Pred pár rokmi za mnou prišiel pán Hrušovský s žiadosťou o pomoc pri zakladaní ženského volejbalového klubu. Neodolala som a netušiac, čo všetko to obnáša, som prikývla. Po čase sme postúpili s našimi odchovankyňami do prelínacej súťaže, kde sme síce neuspeli ale špecifické okolnosti okolo Senice a Komárna nám otvorili dvere do najvyššej volejbalovej súťaže.
Viem, že Prešov má veľký potenciál vybudovať kvalitný ženský volejbal. Má univerzitu, vynikajúcu prácu mládežníckych trénerov v okolitých mestách Stropkov, Svidník, Vranov, Snina, Giraltovce či Spišská Nová Ves.  Dievčatá končia stredné školy v rodných mestách a chcú pokračovať nielen v ďalšom štúdiu na vysokých školách, ale aj vo svojej športovej kariére. Prešovská univerzita ponúka odbory, ktoré sú pre dievčatá pomerne atraktívne, ale aj stredné školy a gymnázia v Prešove s ponukou ubytovacích kapacít sú zaujímavé pre mladšiu vekovú kategóriu. Mnohé Prešovčanky zostávajú študovať v rodnom meste alebo v blízkych Košiciach. My im chceme umožniť športovať. Vytvárame alternatívu.

Stretli ste sa prípadmi, že lanárite hráčku k vám a ona dá prednosť Copke?

Samozrejme. Ponúkali sme, ale rodičia si vybrali inak. Je to ich rozhodnutie, ale rešpektujeme to.

Ten pôvodný klub v Prešove bol?

Profigarant. Úplne nový, začínajúci  klub. Časom som musela z pracovných dôvodov a absolútneho nedostatku voľného času prestať s pôsobením v klube. Ale po čase som sa opäť vrátila. Klub medzitým zmenil majiteľa a nastalo spojenie so súkromnou školou Elba Prešov. V tomto klube som pôsobila vo výkonnom výbore. Naše kadetky a juniorky boli pomerne mladé, talentované a hrávali aj za ženy v prvej lige, kde sme skončili na druhom mieste. Okolie nám radilo, že treba sa chopiť možnosti a skúsiť postúpiť do extraligy.
Jedným z dôvodov bola úzka skupina kvalitných družstiev v prvej lige. Malý počet kvalitných zápasov bude mať za následok stagnáciu a mladé hráčky sa v prvej lige zlepšovať už nebudú. V baráži sme síce neuspeli, ale ako som už spomenula skôr, špecifické okolnosti okolo Senice a Komárna nám otvorili dvere do najvyššej volejbalovej súťaže. Vedenie VK Elba však do extraligy odmietalo ísť a tak sme sa rozhodli založiť nový volejbalový klub s názvom – VK Dobré zo Slovenska - Prešov.  Doriešili sme prestupové záležitosti okolo hráčok, ktoré boli ochotné čeliť výzve najvyššej volejbalovej súťaže a pustili sme sa do ťažkého a dlhého boja. Verím, že úspešného.

Čo je to Dobré zo Slovenska?

Jeden z našich sponzorov.

Čo to je?

Spoločnosť, ktorá je zameraná na obchod a marketing produktov vyrábaných na Slovensku. To je taký prienik aj s našou ideou hrať iba s hráčkami zo Slovenka a najmä z regiónov východného Slovenska. Nechceme ísť cestou výchovy mladých hráčok a potom, keď budeme chcieť uspieť nakúpime hráčky za hranicami.

Ambície.

Minulú sezónu sme naberali skúsenosti ako manažovať extraligový klub a dievčatá zápasové skúsenosti v náročných extraligových zápasoch. Zachránili sme extraligovú príslušnosť v baráži a dokázali, že tvrdo pracovať sa oplatí. V aktuálnej sezóne sme mali výkonnostný cieľ - udržať sa v osmičke a vyhnúť sa bojom o záchranu v baráži. Zo strednodobého hľadiska by sme chceli obsadzovať stred tabuľky.

Ak by sa vám to nevydarilo (pozn. www: splnili cieľ veľmi tesne), a ani v baráži neuspejete, opäť by ste licenciu kúpili?

Pravdepodobne by sme o tom uvažovali, nevzdali by sme to. Je to projekt, ktorý má momentálne za sebou iba dve sezóny.

Na splnenie cieľov by ste museli už dvakrát licenciu kupovať. Čo si o tom myslíte, že vy tu driete, pracujete, zháňate peniaze, máte ambície a potom musíte k vynaloženým prostriedkom na zakúpenie licencie, ešte vedeniu súťaže zaplatiť za tú kúpu 800 eur? Bezpracne.

Pozrite sa, dnes je situácia v športe komerčná. Niektoré športy ju úplne pokazili. My musíme pracovať v klube tak, aby sme nemuseli kúpu licencie riešiť a teda nevynakladať finančné prostriedky na tento účel.

Máte aj nejakú spoluprácu s Košicami?

Nie. O spolupráci hovoriť nemôžeme, aj keď v našom klube pôsobia Košičanky.

Podmienky.

Chceli by sme zabezpečiť jedného stabilného partnera, podobne ako majú muži. Máme viacero malých, ale potrebujeme jedného silného. Podporuje nás napríklad prešovská firma ATAK, ktorá vyrába športové oblečenie, najmä dresy.

Čísla, k spokojnosti.

Ak by sme mali 100 000-vý rozpočet...

Na stred tabuľky to je dosť. Kde by ste chceli hrať?

Športová hala SŠ Ľ. Podjavorinskej je výborná, sme s ňou spokojní.

Ale vy máte ambície. Chcete mať rozpočet 100 000, tak mi skúste odpovedať, kde by ste ten projekt radi realizovali.

Sme klub z východu Slovenska. Okrem Kežmarku všade musíme ďaleko cestovať. Naše výdavky sú o dosť vyššie, ako keby sme hrali električkovú ligu.

Aké vysoké máte tieto náklady.

Viac ako 30 tisíc.

Chcete byť v Prešove sama? Druhý klub hral baráž.

Úprimne, ja toto neriešim.

Uživí Prešov dva extraligové kluby?

Nie. Druhý klub deklaruje záujem postúpiť. Je veľká škoda, že v Prešove sú dva kluby. Veľa ľudí sa ma pýta, prečo sa nespojíme. Prišlo za mnou pár ľudí s ambíciou posadiť dva prešovské kluby za jeden stôl. My sme vôľu prejavili.

Kde by druhý klub hral?

Neviem. U nás asi nie.

Dva roky, dvaja tréneri. V prvom roku ste mali veľmi ambiciózneho trénera Karola Lukáča. Vymenili ste. Kto o tom v klube rozhoduje?

Vedenie.

To je kto?

Vedenie klubu. Máme viceprezidenta, športového riaditeľa, výkonný výbor.

Angažovali ste nového trénera. Ostáva? Ste spokojná?

Cieľ splnil.

Spokojná, nespokojná.

Cieľ bol splnený. Sezóna neskončila, (rozhovor bol trošičku dávnejšie). Ktoré vedenie by vám odpovedalo v tomto momente. Hráme ešte o poradie.

To mi ani nehovorte. To sú hlúpe a nezáživné zápasy za trest.
Vy ste jedna z ľudí, ktorí nevlastnia klub opretý o mesto a jedného veľmi silného sponzora a musíte poslúchať. Vy, ako mnohí ďalší, dávate do volejbalu vlastné peniaze a ďalšie krvopotne zháňate. Čo vám vadí?

To všetko nie sú iba moje ambície. Ja sama seba nevnímam sediacu so založenými rukami, persónu, ktorá prinesie finančné prostriedky a pozerá sa. Ja chcem byť veľmi súčasťou tímu. Úprimne, robím všetko, čo treba. Vadí mi, že sa napríklad prijal nedávno nový zákon o športe, ktorý nepomáha ničomu. Iba nám rozšíril povinnosti a nedal nám žiadne práva. Ja nechcem peniaze od štátu, od mesta. Vytvorte legislatívu, ktorá umožní podnikateľom dať peniaze do športu, kultúry. Ak dnes prídem za akýmkoľvek sponzorom, dá radšej na charitu. A to od nich nechcem priamo peniaze. Zaplaťte mi halu, naftu. To mi postačuje. Funguje to cez superozpočet v Maďarsku, Poľsku. Mladí ľudia sa do nových projektov dnes nepúšťajú, nikto žiaden klub zakladať nebude. Prvá liga zaniká. Skončili ďalšie družstvá, tým pádom úroveň najvyššej súťaže klesá a klesať bude. A nie je to len vo volejbale.

Čo vám vadí?

Marketing volejbalu je na bode mrazu. Nerobí sa nič pre propagáciu tohto športu. SVF nekomunikuje s klubmi o ich potrebách. Napríklad, načo mi je rozhodcovská stolička, keď som si nedávno zadovážila novú a ďalšiu ani nemám kam zložiť. Absentuje jednoduchá otázka, čo potrebujete?

Vy rozumiete - vzhľadom k vašej profesii - marketingu, reklame. Potrebujete, aby vás niekto nútil a usmerňoval a riešil prezentáciu vášho produktu? Aby ste mali na dresoch menovky, predpisuje vám veľkosť banneru, rozmiestnenie reklám.

Určitá štábna kultúra byť musí. Nejaké pravidlá sa musia nastaviť, to je v poriadku, ale musia byť úplne rovnaké na oboch stranách a obe strany ich musia dodržiavať. Niekto nám množstvo povinností zadáva a pre seba takmer žiadne nemá. Ja nebudem určite nikoho poučovať, ako sa robí marketing. Marketing SVF neexistuje a nech ma nepresviedčajú o tom, že  nejaký majú. Majú kompetencie, pozície, sú v Bratislave. Už niekoľko rokov Extraliga nemá hlavného partnera. Osobne by som veľmi rada videla zoznam firiem, s ktorými rokovali. Ak dnes niekto povie, že víťazovi Extraligy dá 3 000 Eur, úprimne, tak je to výsmech. Je to smutné...

Čo je najbolestnejšie. Oni marketing nerobia, ale vy si urobíte svoj. Odpovie vám niekto pri zháňaní peňazí, že vám nedá, lebo nevie, čo to volejbal, extraliga žien atď. je? Alebo vám sucho skonštatuje, že nemá, event. dá na charitu?

My máme dobrý názov, za ten máme zatiaľ garanciu cca 30 000 Eur a na nič podobné sa ma naozaj nepýtajú. Viem koľko píšu médiá o nás, vrátane miestnych médií. Náš klub s dvojročnou históriou má na facebooku 900 likov a SVF 9 000, ani nie. O niečom to svedčí. Nebudeme mať donekonečna sponzorov, ktorí povedia, my vám dáme.

Viete si predstaviť, že budete hrať inú súťaž? Odčlenenú od SVF? Svoje pravidlá, svoja výška vkladu, svoje pravidlá, svoj poriadok, svoje idey budovania. Svoje pokuty.

Necelých 5 000 členov federácie je tak máličko, že by bolo hrozné, keby sme si to ešte aj delili na dve polovice. Niečo sa určite zmeniť musí. Nemám nič proti prezidentovi SVF, avšak ak príde na malom Slovensku na volejbalovú mapu nový klub do najvyššej súťaže, v meste, kde ešte poriadne nebol, tak je jeho povinnosťou prísť hneď na jeho prvý zápas v súťaži a nie na posledný v baráži. Toto je smutné, a pri tom na to netreba veľké peniaze.

Mne najviac vadí, že absolútne nekomunikujú. V žiadnych témach a s nikým. Príde sa sem niekedy niekto pozrieť, obzrieť terén, či tu nemáte nejaký talent? Poradiť s tréningovým procesom?

Nie. Sme ďaleko.

Ďakujem za rozhovor.

Ivan Husár pre www