Matchpoint Postrehy - píšete nám Sú to trendy, alebo o čo tu ide?

Sú to trendy, alebo o čo tu ide?

16.mája 2016 - Žitný ostrov.

V piatom zápase finálovej série mužov v Prešove (0:3) zapískal prvý rozhodca Porvazník veľmi, veľmi prísny dvojdotyk domácemu blokárovi Červeňovi. V koncovke setu. Veľmi prísny dvoják. Verte. Jemne ovplyvnil set.
O pár dní bol v Košiciach finálový turnaj kadetov. Hon na čarodejnice. Ale ten turnaj nie je výnimkou. Tak sa teraz píska bežne.

Ak nenahráva druhú loptu nahrávač, ale blokár, občas smečiari a libero, tak sa všetci trasú, či nebude po akcii. Jeden dvojdotyk za druhým. Jedna dlhá výmena za druhou ukončená rozhodcom. Tréneri sú ticho. Posúdenie prísne, ale áno.
Ak v akcii dvojdotykom odbitie iba smrdí, a nie je počuť píšťalku, tréneri na jednej strane zúria, (ja nikdy, mne je táto chyba ukradnutá, kolega Dvoran je vytočený riadne). Diváci pískajú a hromžia.

Mám ten dojem, či to nie sú zase nejaké trendy. Či to nie je niekde napísané v kauzálnom popise pravidiel FIVB.
Trénersky kolega z basketu Jano Krajňák (Košice) mi vravel, že pred každou vrcholnou medzinárodnou akciou dostanú rozhodcovia na predturnajovom mítingu do uší trendy. Naposledy pred ME žien "trendom" bolo posvietiť si na útočné fauly. Videl som dva dni v Šoproni, rozhodcovia boli zo seminára zmagorení, hráčkam striekala pena na ústach a diváci nechápali, prečo sa nehrá.

Poďme sa spolu zamyslieť nad touto iracionálnou sprostosťou.

Pri prvom dotyku sa povolila noha. Aby sa hralo.
Pri prvom dotyku je od istého času povolený dvojdotyk, píska sa iba podržaná, (potiahnutá) lopta. Aby sa hralo.
Volejbal je mimoriadna nuda. Čím je lepší, tým je nudnejší. Teraz sú "trendy" tej nude ešte prispieť úplnou likvidáciou druhých odbití blokárov, smečiarov a často liberov, ak nahrávajú prstami.)
Ak ide nahrávať druhú loptu blokár, tak aj on sám sa už dopredu trasie, či to dokáže. Z toho jeho chvenia začne k (pod) lopte nekoordinovane pristupovať. Všimnite si to. Už jeho pohyb naznačuje, že to dobre nedopadne. Na pohyby tejto chodiacej osiky naletí rozhodca. Hvizd.
Libero sa v poslednej chvíli pred nahrávkou pri nejasnej pozícii jeho nôh voči útočnej čiare rozhodne, či bude hrať bágrom, alebo prstami. Prstami = občas hvizd.
Smečiar sa rozbieha na pipe, ale zistí, že žiaľ musí nahrávať, zakopne o svoje nohy - nahráva - hvizd.
Buďme chvíľu spravodliví a povedzme, že všetky dvojdotyky, aj tie najprísnejšie posúdené, naozaj boli odpískané rozhodcom korektne. Ale načo. Prečo. Aký to má význam. Čo tým chcú povedať.
Chcú nám trénerom nepriamo poslať posolstvo - naučte ich to?
Myslia si, že od 10 rokov odbíjajú v halách prstami len nahrávači?
Môže si nejaký pískač myslieť, že blokári, smečiari, liberovia nahrávať prstami nevedia? Dokážu to vôbec posúdiť, keď chodia do haly, až keď je navarené? Vedia niečo o tom, ako sa deti k tomu remeslu učia?
Je to vôbec logické, že okrem nahrávača nikto iný tú hernú činnosť vykonať nevie? Tak to vyzerá. A sú z toho zmagorení aj diváci a aj mnohí tréneri.

V preambule pravidiel FIVB je napísané: Nechaj loptu v hre. Pískači, vrátane D.V.L., osvojte si ju prosím aj v tomto prípade. Ak sú to úplnou náhodou nejaké trendy z dielne senilných organizácii, tak sa aspoň slovenskí rozhodcovia po nich neopičte. Nechajte nás hrať.
Likvidujete mnohé, žiaľ v súčte už len sporadické dlhé výmeny, ktoré robia hru príťažlivou. Zamyslite sa všetci, aj tréneri, aj diváci. Pomohol niekedy nejaký dvojdotyk kvalite nejakej nahrávky? Nekončí náhodou smečiar po dvojdotykovej nahrávke od blokára zavesený v sieti s anténkou prepichnutou cez krk? Alebo s výronom, prípadne neloví loptu na stene, alebo za bannerom?
Nie je bežné, že tretie odbitie je po strašnom dvojdotyku možné vykonať iba bágrom, ale akcia pokračuje a aj tak ju dá súper nekompromisne na zem? A ak nedá, tak hala šalie? Pískači, kolegovia tréneri, skúste privrieť oči, pískači povedzte pred duelom kapitánom: nebojte sa, budete hrať, púšťam to.
Presne tak, ako je to s clonou. Je v pravidlách zakázaná, a clona sa nepíska. Aby sa hralo. Kto tvrdí opak - je IDIOT.

Ivan Husár.

P.S. týždeň po finálovom turnaji kadetov, na finálovom turnaji juniorov vo Svidníku, sa to celkom púšťalo. A bolo dobre. Hru  nekazili. Bolo dobre aj preto, že tam konečne nikoho nebuzeroval súťažný riaditeľ Lubko. Niežeby mal zlý deň. On tam konečne nebol. Naozaj - bolo tam dobre. Hralo sa. Výborný turnaj.