Reprezentácia REPREZENTÁCIA MUŽI SL 2016 Slovensko - Holandsko 1:3, 1:3

Slovensko - Holandsko 1:3, 1:3

Bratislava 24. júna 2013 (TASR) - Slovenskí volejbalisti vo svojom druhom zápase na domácom turnaji II. divízie Svetovej ligy nestačili na Holandsko a po vzájomnom stretnutí v Turewcku opäť podľahli 1:3.
Druhý turnaj II. divízie - Bratislava:
Slovensko - Holandsko 1:3 (-14, 21, -14, -23)
rozhodovali: Makšanov (Rus.), Barnsorf (Nem.), ??? divákov
Slovensko: Ondrovič, Palgut, Kohút, Chrtiansky, Mlynarčík, Paták, liberá Kubš a Turis (Halaj, Mikula, Kriško, Prešinský)
Holandsko: Van Haarlem, Van Garderen, Diefenbach, Rauwerdink, Koelewijn, Ter Maat, libero Sparidans

Slováci nastúpili s rovnakou základnou zostavou ako vo štvrtok a začali zle. Nedarila sa im hra na sieti, zrádzal ich servis a rýchlo prehrávali 6:10. V polovici setu kouč Palgut pristúpil k zmene na poste rozohrávača, keď svojho syna nahradil Halajom. Postupne poslal do hry aj Mikulu s Kriškom, ale domácim to k záchrane setu nepomohlo a prehrali ho 14:25.
Druhé dejstvo prinieslo zlepšenú hru Slovákov, ktorí na začiatku viedli 10:7. Oranjes sa však dostali späť do zápasu presnejšími kombináciami a efektívnou hrou stredom na sieti, po šikovnej akcii Van Garderena vyrovnali na 17:17. V závere zabrali kapitán Kohút s Palgutom a domáci vyrovnali na 1:1.
Športové momentum však nevyužili, keď rovnako ako v úvode nezachytili úvod tretieho setu. Hostia v týchto momentoch na palubovke dominovali. Slovenskí tréneri poslali do rotácie aj Prešisnkého, ale rozbehnutého súpera to nezastavilo.
Slováci nezložili zbrane, úvod štvrtého dejstva patril im. Viedli 8:6, 9:7, ale Holanďania vyrovnali na 10:10 a od toho momentu sa mužstvá naťahovali o každý bod. Oranjes viedli 22:20, Mlynarčík znížil, ale záver ovládli hostia a napokon vyhrali 3:1.

Miroslav Palgut, tréner SR: "O našej prehre rozhodli servis a príjem. Urobili sme 22 chýb na podaní. Hrali sme vyrovnaný štvrtý set a pokazili sme sedem servisov. To bol dnes náš veľký problém. Zároveň nám padli lopty, ktoré by sme na takejto scéne mali zachytiť."
Gido Vermeulen, tréner Holandska: "Som rád, že moji hráči sa otriasli zo včerajšej prehry s Českom, v ktorej sme hrali veľmi zle. Dnes to bolo oveľa lepšie, hráči majú môj rešpekt za to, že si vstúpili do svedomia. Bol to náročný zápas, Slováci veľa striedali a my sme tomu museli prispôsobiť našu hru."
Ján Halaj, nahrávač SR: "Snažili sme sa, bojovali sme čo sa dalo, ale dnes sme prehrali na servise. Holanďania majú kvalitný tím, aj keď nehral ich prvý univerzál, čo je ich najväčšia útočná sila. Ale majú kompaktné mužstvo a prevýšili nás hlavne na servise. Na derby proti Čechom sa teším, hral som proti nim naposledy ako junior."

Izmir 17. júna 2016 (TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti prehrali vo svojom prvom zápase úvodného turnaja 2. divízie Svetovej ligy v tureckom Izmire s Holandskom 1:3. Zverenci trénera Miroslava Palguta vyhrali prvý set v koncovke 26:24, ale v ďalšom priebehu už na súpera nestačili a vo vyrovnanom zápase si pripísali prvú prehru v súťaži.
1.turnaj 2. divízie  Svetovej ligy
Holandsko - Slovensko 3:1 (-24, 11, 23, 22)
Zápas trval: 102 minút. Rozhodovali: Zenovič (Rus.) a Luo (Čína).
Holandsko: Van Haarlem 2, Van Dijk 16, Van Garderen 16, Diefebnach 12, Rauwerdink 10, Koelewijn 7, libero Sparidans (Ter Maat 0). Tréner: G. Vermeulen.
Slovensko: Halaj 0, Mlynarčík 19, Kohút 12, Paták 14, Chrtiansky 7, Ondrovič 9, liberá Kubš a Turis (F. Palgut 0, Kriško 0, Prešinský 1

Po vyrovnanom úvode sa do mierneho vedenia dostali Holanďania a v druhej polovici setu viedli o tri a neskôr aj o štyri body 16:12. Slováci sa však pri servise Palguta dostali do hry, keď ubránili holandské útoky a z kontier Mlynarčík a potom Paták zariadili vyrovnanie skóre na 18:18. V koncovke sa "Oranjes" dostali do brejku, ale Chrtiansky parádnym esom po čiare vyrovnal na 23:23. Slováci odvrátili prvý setbal a napokon získali prvý set v pomere 26:24, keď kapitán Kohút narobil Holanďanom veľké problémy servisom a svoje akcie zakončili do autu.
Do druhého dejstva vstúpili lepšie Holanďania a po sérii našich chýb na príjme a v útoku viedli 9:3. Na ihrisko prišiel Halaj namiesto Palguta. Holanďania boli v týchto momentoch jasne lepší a postupne sa dostali až do 11-bodového náskoku 15:5. Ondroviča nahradil Prešinský a neskôr za stavu 6:18 prišiel na ihrisko Kriško. Holandsko vyhralo druhý set jasne 25:11 a vyrovnalo na 1:1.
Úvod tretieho setu bol vyrovnaný, na prvom technickom timeoute viedlo Holandsko 8:7. Slováci držali s favoritom krok, po útoku dobre hrajúceho Mlynarčíka viedli 14:13 a po šikovnej ulievke Chrtianskeho bolo na druhom technickom oddychovom čase 16:15 pre zverencov trénera Palguta. V koncovke však získali dôležitý brejk Holanďania, keď po ese Van Garderena viedli 20:18. Slováci sa snažili o vyrovnanie, ale už sa im to nepodarilo a Holanďania získali tretí set najtesnejším rozdielom 25:23.
Štvrtý set bola bitka vyrovnaných súperov, ani jeden tím si nevypracoval výraznejší náskok. Na dva body odskočili ako prví Holanďania, ktorý na druhom technickom timeoute vyhrávali 16:14. Slováci sa zasekli v jednom postavení, nevedeli zložiť loptu a Holandsko sa dostalo do vedenia 19:14. V závere ešte Slováci znížil na 20:22, ale na zvrat to už nestačilo. Holanďania vyhrali set 25:22 a celý zápas 3:1.

Miroslav Palgut, tréner: "Je veľká škoda, že sme nevyužili situácie, keď sme dobre zaservovali a nadrazili loptu. Holanďania mali rešpekt pred naším blokom a padli nám na zem 'ulievky', ktoré by nemali. Je to škoda, prehrali sme koncovku štvrtého setu a nechýbalo veľa, aby išiel duel do tajbrejku. Ťažko sme sa presadzovali proti vysokým holandským blokom, ale napriek prehre si myslím, že s viacerými nováčikmi na takejto úrovni sme predviedli dobrý výkon. Zvládli sme koncovku prvého setu, druhý nám vôbec nevyšiel, ale tretí a štvrtý boli veľmi tesné."
Štefan Chrtiansky, smečiar: "Problém bol v tom, že keď sme spravili zbytočnú chybu, tak súper následne získal sériu bodov a to sa ťažko doháňa. Nechcem sa vyhovárať, ale sme ešte spolu len mesiac a zohrávame sa. Stretli sme sa nový tím, každý takýto zápas nás posúva vpred a ja verím, že to bude stále lepšie."
Emanuel Kohút, blokár a kapitán: "Máme mladý tím, ktorý sa zlepšuje každým tréningom a zápasom. Sú to skúsenosti, ktoré jednoducho musí toto družstvo nazbierať. Pre niektorých hráčov to bol prvý vážny zápas na medzinárodnej úrovni a myslím, že až na odovzdaný druhý set to chalani zvládli dobre. Ja osobne si myslím, že keď tento tím budem mať ochotu a chuť na sebe pracovať, tak má pred sebou veľkú budúcnosť. Potešilo ma, že po zlom druhom sete sme sa skonsolidovali a podali vcelku solídny výkon. Chýba nám stabilita vo výkone, ale u mladých hráčov je to normálne. Je za nami prvý zápase, ideme ďalej a veríme, že zajtra to bude lepšie."
Peter Mlynarčík, korektor: "Som veľmi rád, že som mohol absolvovať debut v Svetovej lige. Musíme pracovať na tom, aby sme boli stále lepší a lepší. Niektoré lopty nám nemali padnúť na zem, nepripisoval by som to len neskúsenosti. Na ihrisku som sa cítil dobre, ale prehra mrzí."
Ján Halaj, nahrávač: "Bolo by príjemné dostať darček k narodeninám v podobe víťazstva, škoda, že to nevyšlo. Myslím, že sme neodohrali zlý zápas. Rozhodli maličkosti a verím, že sa z nich poučíme. Zajtra je nový deň. Som veľmi rád, že som dostal túto príležitosť, medzinárodný volejbal je iný ako slovenský. Je to pre mňa veľká škola. Nervozitu som nepociťoval, chalani mi na začiatku pomohli a som im za to vďačný."