Reprezentácia REPREZENTÁCIA MUŽI SL 2016 Slovensko - Česká rep. 2:3

Slovensko - Česká rep. 2:3

Bratislava 25. júna 2016 (TASR) - Slovenskí volejbalisti prehrali vo svojom záverečnom vystúpení na domácom turnaji II. divízie Svetovej ligy. V sobotu po päťsetovej bitke nestačili v derby na Česko a po výsledku 2:3 ukončili trojdňové podujatie s bilanciou 1-2.
Zverenci Miroslava Palguta sa už budúci víkend predstavia na treťom turnaji II. divízie. V čínskom Süan-čcheng budú ich súpermi okrem domáceho výberu aj Turecko a Japonsko.
Slováci majú po dvoch turnajoch na konte dve výhry, štyri prehry a ich účasť vo Final Four II. divízie je už len v teoretickej rovine.

Druhý turnaj II. divízie - Bratislava:
Slovensko - Česká rep. 2:3 (23,-23,19,-18,-11)
128 minút, rozhodovali: Makšanov (Rus.), Barnsorf (Nem.), 3000 divákov
Slovensko: Kriško, Kohút, Ondrovič, Palgut, Mlynarčík, Patak, liberá Kubš a Turis (Chrtiansky, Halaj)
Česko: Veselý, Beer, Finger, Bartoš, Džavoronok, Janouch, libero Kryštof (Michálek, Holubec)

Záverečný súboj na bratislavskom turnaji bol zároveň 41. federálnym derby. Mladý tím Česka pod vedením bývalého španielskeho reprezentanta Miguela Falascu hral na podujatí veľmi dobre, po prekvapujúcom víťazstve nad Holandskom zdolal aj Kubu.
Slováci si chceli napraviť chuť po prehre s Holandskom a začali dobre. Viedli 4:3, 8:4 a po este Patáka aj 10:7. Súper zabojoval, Džavoronok vyrovnal na 10:10. V dramatickej koncovke viedli Česi 20:18 i 22:19, ale domáci sériou piatich bodov otočili na 24:19 a po smeči Patáka využili hneď prvý setbal.  
Pred druhým setom sa vedenie Slovenskej volejbalovej federácie poďakovalo bývalému dlhoročnému reprezentantovi Tomášovi Kmeťovi, ktorý nedávno ukončil kariéru. Kľúčovým momentom druhého dejstva bola česká štvorbodová séria, ktorou hostia otočili z 15:17 na 19:17 a náskok dvoch bodov si udržali aj v koncovke.
Priebeh ako na hojdačke pokračoval aj naďalej. Tretí set vyhrali Slováci, ktorí v ňom dominovali. V útoku vedení výborne hrajúcim Chrtianskym viedli 8:4, 14:9 i 22:15 a set vyhrali 25:19. Šancu na ukončenie zápasu však nevyužili, Čechom dovolili vrátiť sa späť do zápasu a tí si po výsledku 25:18 vynútili rozhodujúci tajbrejk.
Skrátený set začali štyrmi bodmi za sebou hostia a rýchlo boli v náskoku (8:4). Slováci to nezabalili, znížili na 7:9 i 8:10. V koncovke však neuspeli, súpera potiahol Veselý a Česko napokon ukončilo podujatie bez jedinej prehry.

Miroslav Palgut, tréner SR: "Dôležité bolo, že v závere sme neustáli ich servis, podanie im na konci skutočne išlo. Predtým vyhrali dva tajbrejky, dodalo im to sebavedomie, a podaril sa im aj tretí. Škoda toho. Ak by sme dnes vyhrali, čo sme mali, tak by som turnaj z nášho pohľadu hodnotil ako úspešný. V Číne budeme hrať bez kapitána Kohúta."

Štefan Chrtiansky, smečiar SR: "Do tajbrejku dnešný zápas ani nemal dôjsť. Tak, ako sme to otočili s morálkou v prvom sete, tak sme to mali aj v druhom. Mohlo byť 2:0, a nie 1:1. Ale to sú špekulácie. Išlo im v štvrtom sete a preniesli si to aj do tajbrejku. Veľká škoda, dnes sme mali vyhrať."

Aleš Holubec, kapitán ČR: "Vyhrali sme všetky tri zápasy na turnaji, takže sme radi. Slováci nás v poslednom čase porážali, takže ja som špeciálne rád, že sme dnes uspeli. Teší najmä to, že sme otočili z 1:2 na 3:2. Čaká nás ďalší turnaj, cestujeme do Kórejskej republiky."