Reprezentácia REPREZENTÁCIA MUŽI SL 2016 Slovensko - Japonsko 3:1

Slovensko - Japonsko 3:1

Süan-čcheng 2. júla 2016 (TASR) - Slovenskí volejbalisti vybojovali na treťom turnaji II. divízie Svetovej ligy v čínskom Süan-čcheng prvé víťazstvo. Zverenci trénera Miroslava Palguta zdolali v sobotňajšom súboji Japonsko 3:1 a celkovo sa tešili z tretieho triumfu, čo je veľmi dôležité vzhľadom na záchranu v II. divízii. S týmto súperom sa Slováci stretli prvýkrát od roku 2000 a len druhýkrát v histórii. Záverečný zápas odohrajú Slováci v nedeľu o 9.00 SELČ proti Turecku.
Tretí turnaj II. divízie - Süan-čcheng (zdroj: svf.sk):
Slovensko - Japonsko 3:1 (18, 21, -24, 22)
113 minút, rozhodovali: Jun (Kór.) a Robb (Kan.), 4513 divákov.
Slovensko: Paták 20, F. Palgut 3, Prešinský 7, Chrtiansky 15, Mlynarčík 20, Ondrovič 4, libero Kubš (Kašper 1, Halaj 0). Tréner: M. Palgut.
Japonsko: Dekita 5, Janagida 2, Šimizu 21, F. Hideomi 2, Hošino 2, Jamauči 9, liberá Watanabe a Nagano (Sekita 0, K. Takahaši 0, Kurijama 8). Tréner: M. Nambu.

Slováci začali dobre a po bloku Ondroviča a ese Prešinského viedli 4:2. Potom síce Japonci otočili na 6:5, ale pri servise kapitána Patáka a po už treťom bloku Ondroviča viedli naši na prvom technickom timeoute 8:6. Slováci veľmi dobre podávali a následne trestali chyby japonského tímu na príjme - Prešinský zvýšil už na 12:8 a po nádhernom jednobloku Patáka bolo 14:10. Po ďalšom bloku Patáka vyhrávali slovenskí volejbalisti hrajúci v bielych dresoch 18:12. V koncovke sa blokom zaskvel aj Mlynarčík a bolo 22:15. Prvý ukončil dôrazným útokom Paták a Slováci ho vyhrali hladko 25:18.
Aj úvod druhého setu patril Slovákom - po Prešinského ese bolo 4:2. Na technickom timeoute bolo po bloku Chrtianskeho 8:6. Slováci výborne bránili na sieti a po ďalšom Chrtianskeho bloku vyhrávali 10:7. Japonci vyrovnali na 12:12, ale po ich dvoch chybách a ulievke Patáka išli Slováci do vedenia 15:12. Po útoku Mlynarčíka viedli Slováci 17:14, ale Japonci sa ešte nadýchli a otočili na 18:17. Do koncovky sa išlo za stavu 20:19 pre Slovákov, keď dlhú akciu zakončil Palgut. Potom dal japonský univerzál Shimizu dva auty za sebou a bolo 23:20 pre Slovákov. Set vyhrali Slováci 25:21 a dostali sa do vedenia 2:0.
Začiatok tretieho setu vyšiel lepšie reprezentantom z krajiny vychádzajúceho slnka a dostali sa do vedenia 7:3. Na ihrisko prišiel na nahrávku Halaj. Slováci postupne znižovali a po Mlynarčíkovom útoku bolo 10:11. Potom však Japonci ubránili naše útoky a vypracovali si znovu náskok - 11:15. Po dvoch blokoch a útoku Mlynarčíka vyrovnali Slováci pri Patákovom servise na 15:15. Potom dobre podal Mlynarčík, naši nadrazili a Paták z doskoku dostal Slovákov do vedenia 18:17. Do koncovky sa išlo za stavu 20:20, keď najkrajšiu výmenu zápasu ukončil Paták. Potom sa Japonci vyhodili do autu a bolo 22:21 pre Slovákov. V dramatickej koncovke nakoniec uspeli Japonci, tretí set vyhrali 26:24 a znížili na 1:2.
V štvrtom dejstve vyhrávali Slováci po Chrtianskeho útoku 4:2. Potom dvakrát po sebe uspel Mlynarčík a bolo 6:3. Japonci potom otočili z 5:8 na 9:8 a neskôr viedli aj 11:9. Chrtiansky dvomi útokmi z výšky vyrovnal na 11:11. Za stavu 12:14 sa na nahrávku vrátil Palgut a Slováci vyrovnali na 14:14. Po dobrom servise Patáka a bloku Chrtianskeho sa Slováci dostali do vedenia 17:16. Následne Slováci nadrazili útok Japoncov a Mlynarčík zvýšil na 18:16. V koncovke Japonci vyrovnali na 20:20, ale potom dobre podal Chrtiansky a Palgut z loptu zadarmo udrel - 22:20. Slováci záver zvládli, štvrtý set vyhrali 25:22 a celý duel 3:1.

Miroslav Palgut, tréner SR: "Som rád, že sme zvládli tento dôležitý zápas, pretože s Japoncami sme natesno v tabuľke a dá sa povedať, že to bol šesťbodový zápas. Prvé dva sety sme hrali veľmi dobre a hlavne podaním sme zatlačili súpera, čo nám stačilo na to, aby sme ich bránili. Mali veľký rešpekt pred naším blokom. Konečne sme chytili aj lopty v poli, čo bolo veľmi dôležité. Škoda úpadku koncentrácie v treťom sete, dali sme šancu Japoncom, ktorých sme naháňali a v koncovke sme tesne prehrali. V štvrtom sete sme sa vrátili k svojej hre, zvládli sme koncovku a získali sme dôležité víťazstvo. Väčšina hráčov sa na tomto turnaji stretla prvýkrát s ázijským štýlom volejbalu, sú to nižší hráči, ťažko sa blokujú a sú dobrí v obrane v poli. Po včerajšom výkone sme išli s obavami, ale verili sme, že na tohto súpera máme a musím chalanom za tento výkon pogratulovať. Súboj s Turkami bude o vôli a silách, pretože už toho chalani majú dosť, ale čaká nás posledný zápas a dáme do toho všetko."
Matej Paták, kapitán a smečiar SR: "Mrzí ma tretí set, pretože to mohlo byť 3:0. Boli sme jasne lepší ako oni, ale na začiatku tretieho setu sme urobili zbytočné chyby. Je dôležité, že sme v štvrtom sete opäť hrali dobre, vrátili sa k svojej hre a zvládli sme to. Keď zatlačili servisom, tak sme hľadali slabinu na ich bloku, ale keď sme mali prihraté, tak sme v útoku až na niektoré časti dominovali. Chceli sme včerajší výkon napraviť, dokázať, že vieme hrať volejbal a som rád, že sa nám to podarilo. Po víťazstve je určite lepšia nálada. Zajtra nás čakajú Turci, ktorých poznáme a vieme, že sa nad nimi dá vyhrať. Na predošlých dvoch turnajoch sme vždy posledný zápas hrali dobre a verím, že to tak bude aj tu v Číne."
Štefan Chrtiansky, smečiar SR: "Nekalkuloval som pred týmto zápasom, ale vedel som, že sme v tabuľke dole. Pre naše mladé družstvo je veľmi dôležité každé víťazstvo a každý dobrý zápas, ktorý odohráme. Takéto víťazstvo nás určite nakopne, aby sme si ďalej verili. Oproti včerajšiemu výkonu nebol veľký rozdiel, ale dnes sme si udržali koncentráciu počas takmer celého zápasu a aj keď sme urobili chybu, nesklopili sme hlavy a nedostali sme sériu bodov ako proti Číne. V treťom sete sme trochu poľavili, ale vyrovnali sme a potom nám v koncovke chýbalo šťastie. Štvrtý sme si uhrali a to je dôležité. V poslednom zápase nás čakajú Turci, musíme dobre zregenerovať a zabojovať o víťazstvo. Je to hrateľný súper a musíme si veriť."
Matej Kubš, libero SR: "Vedeli sme, že je to priamy súboj o udržanie sa v 2. divízii Svetovej ligy, pretože Japonci mali dve víťazstvá rovnako ako my. Som rád, že sme tento dôležitý zápas zvládli. Veľmi dobre sme blokovali, čo súviselo s naším dobrým servisom, ktorým sme ich odtiahli od siete. Potom útočili na dvoj- až trojblok. Majú malých smečiarov a mali problém sa presadiť. Japonci v prvom zápase proti Turkom nastúpili s dvomi hráčmi z lavičky, ale dnes hrali s prvým nahrávačom a univerzálom, z čoho je jasné, že zápasu s nami dali veľkú dôležitosť a verili si na nás. O to viac si víťazstvo cením. Výhra nám určite pomôže a psychicky nás nakopne. Po prehre s Čínou nám tréneri trochu dohovorili a pomohlo to."