Reprezentácia JUNIORKY Slovenky na ME junioriek 2016

Slovenky na ME junioriek 2016

Nitra 4. septembra 2016 (TASR) - Slovenské volejbalové reprezentantky do 19 rokov prehrali v zápase o 5. miesto na majstrovstvách Európy v Nitre s Talianskom 0:3.
S majstrom sveta do 18 rokov ťahali od začiatku za kratší koniec a na silného súpera nestačili. Zverenkyne trénerky Evy Kosekovej však odohrali vydarený turnaj, keď vyhrali štyri zo siedmich duelov a šiestym miestom vyrovnali historicky najlepšie umiestnenie na ME v tejto vekovej kategórii z roku 2010 v Srbsku.

Stretnutie o 5. miesto:
Slovensko - Taliansko 0:3 (-13, -9, -10)
63 minút. Rozhodovali: I. Bartulaová-Gustinová (Bos. a Herc.) a S. Pindral (Poľ.), 350 divákov.
Slovensko: Fričová 7, Adamovičová 0, Šunderlíková 14, Sedláčková 0, Cigániková 1, Šimková 0, libero Španková (Šepeľová 1, Ramajová 2, Zimová 0, Körmendyová 2). Trénerka: E. Koseková.

Úvod patril Taliankam, ktoré kvalitne podávali a dostali sa do vedenia 13:2. Slovenky nevedeli nájsť recept na silného súpera. Po ese Ramajovej a útoku Fričovej znížili domáce reprezentantky na 6:14. Slovenky aj za podpory fantastických fanúšikov bojovali, aj keď náskok Talianok bol obrovský. Pri servise Fričovej sa podarilo znížiť na 12:20. Prvý set patril Taliankam, ktoré ho vyhrali hladko 25:13.
Začiatok druhého dejstva mal podobný scenár a po ese Mazzarovej viedli Talianky 5:0. Fričová esom znížila na 2:5, ale na technickom timeoute bolo 8:3 pre hosťujúci tím. Dominancia Talianok, ktoré sa minulý rok stali majsterkami sveta do 18 rokov, bola obrovská a postupne viedli už 13:4. Druhý set bol v réžii Talianska, ktoré vyhralo 25:9.
Slovenky sa nevzdávali, aj keď Talianky boli veľmi silné. Pri podaní Šunderlíkovej znížili domáce hráčky na 4:6. Náskok súpera potom znovu narástol, mierne ho znížila úspešným blokom Körmendyová - 8:13. Talianky však mali navrch aj v tomto sete, ktorý vyhrali 25:10 a získali piate miesto na ME.

Eva Koseková, trénerka SR: "Čakali sme, že Talianky pôjdu do toho naplno. Majú kvalitný tím, o čom svedčí, že minulý rok boli majsterky sveta do 18 rokov. Bála som sa, že už v sobotňajšom zápase s Nemeckom nám dôjdu sily, ale nakoniec sa to stalo až dnes a nestačili sme na súpera fyzicky, ani psychicky. Vo všetkých predchádzajúcich zápasoch sme museli siahnuť na dno svojich síl. Celkovo hodnotím turnaj veľmi pozitívne, prekonali sme cieľ, ktorý sme si stanovili a mala som pocit, že sa dievčatá po včerajšej výhre trochu uspokojili. Na Talianky sme nemali, v každej činnosti boli lepšie. Šieste miesto považujem za veľký úspech, dievčatám gratulujem a turnaj hodnotím pozitívne. Vo viacerých zápasoch sme prekročili svoj tieň a hrali sme vynikajúci volejbal."
Karolína Fričová, smečiarka SR: "Dnes bol súper nad naše sily. Talianky majú výborný tím a predstihli nás v každej činnosti. Ešte musíme veľa pracovať, aby sme na ne dosiahli. Cítili sme už aj únavu, aj keď to asi nehralo v tomto zápase rolu. Hlavy dole však nemáme, pretože sme odohrali dobré zápasy a šieste miesto je skvelé. Pred turnajom to nikto nečakal. Teraz sa tešíme na spoločnú oslavu, pretože je za nami jedna úspešná etapa. Ďakujeme našim rodičom a známym za to, ako nás počas celého turnaja podporovali. Boli úžasní."
Lucia Sedláčková, nahrávačka a kapitánka SR: "Talianky sú majsterky sveta a hrali výborne. Som prekvapená, že nepostúpili do semifinále a hrali až o piate miesto. Bola to pre nás radosť s nimi hrať, aj keď nás dali dole. Nerobili chyby, od začiatku nás tlačili a nepustili nás k ničomu. Ako kapitánka som však hrdá na tento tím a čo sme na turnaji dosiahli. Šieste miesto je nadplán, pred šampionátom sme s tým nerátali."

o 5.-8. miesto:
Slovensko - Nemecko 3:2 (20, -19, 28, -18, 10)
127 minút. Rozhodovali: Popovič (Srb.) a Pindral (Poľ.), 300 divákov.
Slovensko: Fričová 11, Šepeľová 2, Adamovičová 7, Šunderlíková 33, Sedláčková 2, Cigániková 3, libero Španková (Ramajová 2, Zimová 1, Šimková 8, Körmendyová 0, Tereňová 0). Trénerka: E. Koseková.

Slovenky viedli v úvode 3:1, ale nemecké volejbalistky pri servise svojej najlepšej hráčky Orthmannovej otočili na 5:4. Na prvom technickom timeoute vyhrávalo Nemecko 8:5. Pri podaní kapitánky Sedláčkovej znížili domáce hráčky na 8:9. Potom Šunderlíková po dlhej výmene vyrovnala na 10:10 a Adamovičová dostala dobrým servisom naše opäť do vedenia 13:11. Slovenky výborne podávali, na druhom technickom timeoute viedli už 16:13 a pred koncovkou 18:15. Keď sa v útoku presadila Šunderlíková, bolo už 20:16. Nemky znížili na 19:20 a vrátili sa do boja o prvý set. Potom však dala jubilejné 20. eso na turnaji Fričová, ďalšiu loptu Nemky nedostali na druhú stranu a bolo 23:19 pre Slovenky. Záver setu domáce zvládli a prvý set vyhrali 25:20.
Do druhého dejstva vstúpili Slovenky výborne a pri podaní Sedláčkovej viedli 3:1. Potom dala eso Šunderlíková a bolo 7:4. Potom sa však slovenské volejbalistky zasekli v jednej rotácii a Nemky otočili na 14:9. Slovenky potom znížili z 11:17 na 13:17 a ešte bojovali o zisk setu. V závere ešte svitla nádej pri podaní striedajúcej Ramajovej a náskok Nemiek sa zmenšil na tri body - 17:20. Záver však vyšiel lepšie Nemkám, ktoré vyhrali druhý set 25:19.
V treťom dejstve mali lepší nástup nemecké volejbalistky a viedli 4:0. Slovenky po ese Fričovej znížili na 3:4. Potom pridala ese Adamovičová a bolo vyrovnané 5:5. Na technickom timeoute viedli Nemecko 8:6. Za stavu 6:9 vymenila trénerka Sloveniek nahrávačky a na ihrisko prišla Ramajová. Nemky mali navrch a postupne si vypracovali náskok 17:11. Pri podaní Cigánikovej znížili domáce hráčky na 17:21. Po útoku výborne hrajúce Šunderlíkovej a troch chybách Nemiek po dobrom servise Ramajovej Slovenky otočili na 23:22! V dramatickej koncovke odvrátili Slovenky štyri setbaly, kým si Slovenky vypracovali po Šimkovej ese svoj druhý, ten aj premenili a tretí takmer stratený set napokon vyhrali 30:28.
Vo štvrtom sete viedlo Nemecko 6:3, ale Ramajová blokom znížila na 6:7. Pri podaní Fričovej sa Slovenky dostali do vedenia 11:9, ale o náskok prišli a Nemecko po sérii bodov vyhrávalo 14:12. Slovenky potom po ese Sedláčkovej opäť vyrovnali, ale potom sa Nemky pri podaní Weidtovej utrhli a ovládli záver setu, ktorý vyhrali 25:18.  Piaty set začali Slovenky výborne a po Šimkovej útoku a Adamovičovej bloku viedli 5:1. Potom dala eso Adamovičová a bolo už 7:2. Strany sa točili za stavu 8:3. Nemky znížili na 6:9 a trénerka Slovenska si zobrala timeout. Pomohol, pretože Nemky pokazili servis a potom sa presadila Fričová - 11:6. Záver už Slovenky nepustili, piaty set vyhrali 15:10 a zabojujú o 5. miesto.

Eva Koseková, trénerka SR: "Som veľmi šťastná, pretože si myslím, že sme odohrali ďalší fantastický zápas. Nevyhli sme sa slabším miestam v druhom a treťom sete, ale napokon sme dokázali v treťom otočiť skóre aj zo stavu 14:20 a ukázala sa morálna sila celého družstva. Dnes nám vychádzali aj striedania a dievčatá robili to, čo sme si povedali. Prízvukovala som hráčkam, že vyhrá ten, kto nebude hrať alibisticky. Aj po zlej nahrávke som ich nabádala, aby hrali agresívne, s rizikom a snažili sa loptu zložiť. Výborne sa chytila Karin Šunderlíková, podala skvelý výkon, výborne vystriedala Monika Šimková a páčilo sa mi, ako tím pracoval. Súpera sme tlačili servisom a som rada, že sme zdolali súpera, ktorý bol favoritom. Bola som dvakrát na juniorských a dvakrát na kadetských majstrovstvách Európy, ale tento tím urobil najväčší pokrok zo všetkých a to ma teší.

Slovensko - Bulharsko 3:2 (-22, 15, -23, 14, 7)
Rozhodovali: Pavlov (Rus.) a Kurtiss (Lot.), 350 divákov.
Slovensko: Sedláčková 2, Šunderlíková 19, Šepeľová 10, Adamovičová 8, Fričová 13, Cigániková 10, libero Španková (Šimková 1, Tereňová 0, Ramajová 2, Zimová 2). Trénerka: E. Koseková.

Slovenky aj pred očami reprezentačného trénera Mareka Rojka a viacerých hráčok zo seniorského výberu vstúpili do zápasu lepšie a ujali sa vedenia 8:6. Bulharky postupne otočili skóre na 13:10 vo svoj prospech po esách Milanovej. Domáce hráčky však zapli a Cigániková blokom dostala svoj tím opäť do vedenia - 15:14. Do koncovky setu išli s tesným náskokom Bulharky, keď sa dostali do vedenia 20:18. Slovenky po ulievke Šunderlíkovej síce vyrovnali, ale záver patril Bulharsku, ktoré vyhralo prvé dejstvo 25:22.
Druhý set začali Slovenky dobre a po Adamovičovej ese vyhrávali 5:2. Pri výbornom servise Cigánikovej narástol náskok na desať bodov - 15:5.
Slovenky tlačili servisom a po ese Fričovej vyhrávali už 18:7. Potom zachránili slovenské volejbalistky loptu v poli a Šepeľová upravila na 20:7. Slovenky záver zvládli, druhý set vyhrali 25:15 a vyrovnali na 1:1.
Začiatok tretieho dejstva patril bulharským volejbalistkám, ktoré po ese Bozdenovej viedli 10:7. Potom znovu podaním potiahla Cigániková a Slovenky znížili na 10:11. Domáce ožili a nahrávačka Ramajová esom vyrovnala na 12:12. Aj ďalšiu loptu získali slovenské volejbalistky a po dlhšom čase viedli. Boj o tretie miesto v skupine pokračoval a Slovenky pri servise Fričovej odskočili na 16:14. V závere dala eso Šunderlíková, dlhú výmenu zablokovala Ramajová, ďalšie dve esá pridala Šunderlíková a bolo 22:17. Bulharky však znížili na 21:22 a napokon vyhrali tretí set 25:23.
Slovenky bojovali ďalej a na začiatku štvrtého dejstva vyhrávali 7:6. Potom dala eso kapitánka Sedláčková a domáce hráčky viedli 10:7. Slovenky boli na koni a po ese Fričovej si vypracovali náskok 15:8. Na druhom technickom timeoute bolo už 16:8. Do koncovky išli slovenské reprezentantky s veľkým náskokom 21:11, keď dala eso Šepeľová a blokom sa blysla Cigániková. Štvrtý set vyhrali Slovenky hladko 25:14 a o víťazovi musel rozhodnúť piaty set.
Tajbrejk začali Slovenky skvele a pri podaní Fričovej viedli 4:0. Bulharky však rýchlo vyrovnali na 4:4 a išlo sa prakticky odznova. Potom zablokovala útok Šepeľová, eso dala Adamovičová a po chybe Bulhariek sa strany točili za stavu 8:4 pre Slovensko. Bulharky robili pod tlakom chyby a po ďalšej bolo už 9:4 pre Slovensko. Po bloku Cigánikovej bolo už 11:5. Záver Slovenky v pohode zvládli, tajbrejk vyhrali 15:7 a celý duel 3:2.

Eva Koseková, trénerka SR: "Veľmi sa tešíme, že sme skončili na treťom mieste s tromi víťazstvami. Dnes sme nezačali dobre a cítime, že máme štyri zápasy v nohách a v hlavách. Každý zápas sme išli na doraz a na začiatku to bolo cítiť. Vedeli sme, že majú silnú univerzálku a smečiarku a na ne sme sa zamerali. Zo začiatku sme neplnili taktické pokyny a aj preto sme prehrali prvý set. Potom sme sa zlepšili, ale prehrali sme tretí set, v ktorom sme vysoko viedli a to by sa nemalo stávať. V štvrtom sete sme sa však znovu zlepšili a v tajbrejku rozhodla obrana na sieti a servis. Z tretieho miesta a postupu máme radosť, v sobotu nás čaká silné Nemecko, ale určite sa vopred nevzdávame a v skupine o 5.-8. miesto zabojujeme o čo najlepší výsledok."

Slovensko - Belgicko 2:3 (23, -18, -21, 21, -10)
132 minút. Rozhodovali: Puecher (Tal.) a Pavlov (Rus.), 300 divákov.
Slovensko: Fričová, Šepeľová, Šunderlíková, Körmendyová, Sedláčková, Cigániková, libero Španková (Tereňová, Šimková, Adamovičová, Ramajová, Zimová). Trénerka: E. Koseková.

Slovenky začali zápas lepšie, na úvod bodovali najmä hrou na sieti. Belgičanky sa však dokázali otriasť zo zlého úvodu, v ktorom prehrávali aj 5:9. Kvalitnou defenzívou napokon dokázali hosťujúce volejbalistky vyrovnať priebeh prvého setu a dokonca sa za stavu 22:21 dostať prvýkrát v stretnutí do vedenia. Na slovenskej strane prišla odpoveď v správnom čase, tri dôležité body v rade a nakoniec aj zisk prvého setu výsledkom 25:23.
V druhom dejstve začali opäť lepšie zverenkyne Evy Kosekovej, ale postupne začínali dominovať belgické hráčky. Súperky Sloveniek boli lepšie v obrane i v útoku, počas druhého setu viedli aj sedembodovým rozdielom (17:10, 19:12). Domáce volejbalistky sa snažili zvrátiť vysoké manko, ale rozbehnuté Belgičanky napokon získali druhý set bez väčších problémov 25:18.
Tretí set začali lepšie hráčky Belgicka, ale domáce volejbalistky kontrovali sedembodovou sériou za sebou. Odpoveď prišla aj z belgickej strany, hra sa nakoniec vyrovnala a bojovalo sa o každú loptu. K slovu sa opäť dostali belgické volejbalistky, dobrou útočnou hrou získali náskok šiestich bodov - 18:12. Slovenky nevzdali svoj boj, stiahli na dva body (21:23), ale Belgicko si koncovku tretieho setu ustrážilo, po výsledku 25:21 viedlo v stretnutí 2:1 na sety.
Volejbalistky Slovenska zabrali na úvod štvrtého dejstva, ujali sa vedenia a boli na dobrej ceste vyrovnať stav duelu. Belgicko dokázalo vyrovnať na 12:12, ale set mal na svojej strane aj naďalej slovenský tím. Zverenky Fien Callensovej síce neustále hrýzli, vedenie však na svoju stranu nedokázali zvrátiť. Dôležité body zaznamenávali Slovenky, štvrtý set vyhrali 25:21 a o osude stretnutia musel rozhodnúť tajbrejk.
Domáce volejbalistky mali sebavedomý vstup do rozhodujúceho piateho setu, aj za podpory publika získavali cenné body. Dráma pokračovala, Belgičanky dokázali otočiť na 9:5, ale Slovenky stiahli na rozdiel jediného bodu. Hosťujúce hráčky však udržali vedenie a výsledku 15:10 zvíťazili v celom zápase 3:2 na sety.

Eva Koseková, trénerka SR: "Bod je pre nás veľmi dobrý, pretože sme vedeli, že Belgicko bude veľmi silný tím a bude to iný zápas ako proti Chorvátsku a Francúzsku. Už včera som upozorňovala, že si musia dať veľký pozor na Belgičanky. Majú veľmi dobrý pohyb po ihrisku, majú veľmi dobre spracované herné činnosti jednotlivca a vedia svojim podaním vyvíjať veľký tlak. Na to som ich upozorňovala celý čas, ak chceme vyhrať, tak sa musíme naozaj sústrediť, aby sme my vyvinuli na nich tlak podaním. To sa nám dnes nepodarilo. Pokazili sme 20 podaní, vždy keď sme pokazili podanie, tak sme dostali napríklad eso, alebo sme si prihrali tak, že sme z toho nemohli útočiť. Nemôžeme v žiadnom prípade vyhrať, ak hráme proti Belgičankám alibisticky."
Lucia Sedláčková, nahrávačka SR: "Obe družstvá chceli veľmi vyhrať. Išlo nám celkom o veľa, predsa len sme už možno pomýšľali aj na postup do prvej štvorky. Asi sme to trochu prehnali, mali sme veľké očakávania a chceli sme rýchlo vyhrať. Možno sa nás v prvom sete trochu zľakli, išli sme do toho naplno, ale robili sme veľa chýb. Boli sme uponáhľané, kazili sme veľa servisu, Belgičanky nás zatlačili. Nezvládli sme to."

Slovensko - Chorvátsko (17, 11, 19)
78 minút. Rozhodovali: Bátkaiová-Katonová (Maď.) a Richterová (Nem.), 300 divákov.
Slovensko: Fričová, Šepeľová, Šunderlíková, Körmendyová, Sedláčková, Cigániková, libero Španková (Tereňová, Ramajová, Zimová). Trénerka: E. Koseková.

Slovenky začali veľmi dobre, po ese Fričovej a bloku Šepeľovej viedli 4:0. Na prvom technickom timeoute bolo 8:4 pre domáce volejbalistky. Pri servise kapitánky Sedláčkovej narástol náskok už na šesť bodov - 11:5. Slovenky mali jasne navrch a Šunderlíková upravila už na 14:6. Chorvátky znížili zo 7:16 na 10:16. Domáce volejbalistky naďalej dominovali, kvalitne podávali aj útočili a v závere nedali súperovi nádej na zvrat. Prvý set vyhrali Slovenky 25:17.
Aj druhý set odštartovali domáce reprezentantky, hnané výborným publikom dobre pri Sedláčkovej servise viedli 5:0. Potom dala eso Fričová, na kolíku sa presadila Šunderlíková a bolo už 8:2. Slovenky hrali sebavedomo a po dvoch esách Šunderlíkovej viedli 13:5. Servis bola veľká zbraň slovenských volejbalistiek a keď dala Šepeľová eso, bolo 16:7. V koncovke koncertovala na podaní Fričová, posledný bod uhrala Körmendyová a Slovenky vyhrali druhé dejstvo po skvelom výkone 25:11.
V treťom sete vyhrávali Chorvátky 3:0, ale slovenské volejbalistky bleskovo odpovedali a po blokoch Cigánikovej a Šunderlíkovej viedli 5:4. Slovenky valcovali a pri výbornom servise Šunderlíkovej viedli 11:5. Chorvátky pri podaní Vrankovičovej znížili na 10:11. Nápor súpera odvrátila esom Cigániková a bolo 16:12 pre Slovenky. V závere Chorvátky znížili z 20:14 na 20:19, ale potom prišla na podanie Fričová a slovenské volejbalistky už duel pri jej servise dohrali a tretí set vyhrali 25:19.

Eva Koseková, trénerka SR: "Naša taktika bola, aby sme od začiatku hrali agresívne na podaní aj v útoku a myslím, že to dievčatá splnili. Veľmi sa teším, ukázali sme moderný volejbal, pretože sme aj veľa kombinovali po ľahkej lopte, agresívne sme podávali aj útočili. Po hladkom druhom sete som hráčky upozornila, že Chorvátky nemajú čo stratiť a budú riskovať. Vedela som, že pridajú, ale ustáli sme to a som rada, že sme získali ďalšie tri body. Teraz máme voľný deň, ktorý nám padne vhod, budeme mať tréning a prechádzku. Máme šesť bodov, ale stojíme nohami na zemi. Užijeme si 15 minút slávy a pripravíme sa na Belgicko."
Michaela Španková, libero SR: "Som neskutočné šťastná, na konci vo mne vybuchli emócie, pretože sme sa na tento turnaj veľmi dlho pripravovali. Mali sme nejaké ambície, čo chceme dosiahnuť a zatiaľ to spĺňame. Už aj v prvom zápase sme s Turkyňami hrali dobre, aj keď sme prehrali, ale stúplo nám sebavedomie a bolo to vidieť v zápasoch s Francúzskom a s Chorvátskom. Po druhom sete sme si hovorili, že nemôžeme poľaviť v koncentrácii a hoci sme dostávali esá, som rada, že sme to zvládli."
Zuzana Šepeľová, smečiarka SR: "Vedeli sme, že musíme hrať koncentrovane a nebude to ľahký zápas. Aj za stavu 2:0 sme museli ďalej bojovať, pretože Chorvátky sa trochu zlepšili a aj v minulých zápasoch dokázali, že sa nevzdávajú za žiadneho stavu. Išli sme do toho srdcom a bojovali sme. Získali sme ďalšie tri body, je to úžasný pocit, ale turnaj sa nekončí a sústredíme sa na ďalšie zápasy. Atmosféra bola skvelá, diváci nám veľmi pomohli a za to im ďakujeme."

Slovensko - Francúzsko 3:0 (22, 12, 11)
75 minút, rozhodovali: Pavlov (Rus.) a Bartula-Gustinová (Bos. a Herc.), 300 divákov.
Slovensko: Fričová 18, Šimková 1, Šunderlíková 13, Körmendyová 1, Sedláčková 2, Cigániková 6, libero Španková (Šepeľová 11, Ramajová 0, Adamovičová 1, Zimová 0, Tereňová 0). Trénerka: E. Koseková.

Slovenky začali lepšie a po ese Šimkovej viedli 6:4. Náskok však dlho neudržali a onedlho sa do vedenia 12:9 dostali Francúzky. Slovenky však zapli a pri servise Körmendyovej vyrovnali na 12:12. V ďalšom priebehu sa však domáce volejbalistky nevedeli presadiť v útoku, trápili sa na prihrávke a Francúzsko si vypracovalo vedenie 18:13. Pri Šepeľovej podaní znížili Slovenky na 16:18. Po dlhej výmene bodovala Fričová a domáce sa dostali na dostrel - 18:19. Záver setu zvládli Slovenky fantasticky, servisom potiahla Cigániková a domáce volejbalistky napokon vyhrali prvý set 25:22.
V druhom sete prehrávali Slovenky 0:2, ale skóre otočili a po Fričovej ese viedli 5:2. Domáce volejbalistky mali navrch, výborne podávala Körmendyová a po bloku Šepeľovej bolo 10:3. Potom dala eso Šunderlíková, na kolíku sa presadila Fričová a náskok narástol na deväť bodov - 13:4. Slovenky jasne dominovali v každej činnosti a najmladšia slovenská hráčka Fričová zvýšila už na 17:7. Slovenky mali set jasne v rukách a vyhrali ho 25:12.
V dobrom výkone pokračovali aj na začiatku tretieho setu sa po esách Šepeľovej dostali do vedenia 12:5. Francúzky potom vďaka dobrému servisu znížili na 9:13. Domáce však opäť zapli pri podaní kapitánky Sedláčkovej sa dostali do vedenia 17:9. Záver duelu patril jednoznačne slovenským volejbalistkám, ktoré vo výbornej atmosfére zavŕšili víťaznú jazdu, tretí set vyhrali 25:11 a získali veľmi cenné tri body.

Eva Koseková, trénerka SR: "Dnes sme chceli veľmi vyhrať, pretože v prvom zápase s Tureckom sme mohli len prekvapiť, ale keďže sme odohrali slušný zápas, tak sme si s Francúzskom verili. Som rada, že sme získali tri body, ktoré sú veľmi dôležité. Na začiatku sme mali trochu zviazané ruky, pretože sme vedeli, že máme na to, aby sme vyhrali. Otočili sme však prvý set a potom sme sa už rozbehli. Podali sme kolektívny výkon, na čom sme od začiatku stavali, pretože nemáme v tíme veľké osobnosti. Z víťazstva sa tešíme, ale turnaj pokračuje a pripravujeme sa na ďalšieho súpera."
Lucia Sedláčková, nahrávačka a kapitánka SR: "Išli sme do zápasu, že musíme vyhrať a som rada, že sme to zvládli. Zo začiatku sme sa trochu prispôsobili ich hre, pretože netlačili ako Turkyne, ale zvládli sme prvý set a potom sme sa rozbehli. Keby sme prvý set prehrali, tak neviem ako by vyzeral ďalší priebeh. Tešíme sa, že sme tento zápas zvládli a bojujeme o postup. Záver bol emotívny, diváci boli skvelí a ďakujeme im."
Karolína Fričová, smečiarka SR: "Keby sme prvý set nevyhrali, tak by sa zápas asi vyvíjal inak. Našťastie sme to však zvládli, prelomili sme to pri osemnástom a devätnástom bode a od druhého setu sme mali zápas v rukách. V druhom sete som už pri veľkom náskoku verila, že vyhráme, aj keď stále sme si hovorili, že musíme hrať koncentrovane, pretože sme prehrali niekoľko takýchto zápasov. Atmosféra počas celého zápasu bola úžasná a značne nám to pomohlo."
Karolína Šunderlíková, korektorka SR: "Hrali sme trpezlivo a koncentrovane. Servisom sme ich odtlačili od siete a mali sme prevahu. Víťazstvo nás veľmi teší, užili sme si oslavy, ale turnaj sa nekončí a musíme sa sústrediť na ďalšie zápasy." Nitra 27. augusta 2016 (TASR) - Slovenským volejbalistkám nevyšiel vstup do majstrovstiev Európy do 19 rokov v Nitre. V dueli 1. skupiny prehrali v Mestskej športovej hale na Klokočine s favorizovaným Tureckom 1:3. V nedeľu o 17.30 nastúpia zverenky trénerky Evy Kosekovej proti Francúzsku.

Slovensko - Turecko 1:3 (-18, -24, 23, -24)
116 minút. Rozhodovali: Popovič (Chorv.), Bátkaiová-Katonová (Maď.), 200 divákov.
Slovensko: Sedláčková 1, Fričová 13, Körmendyová 1, Šunderlíková 13, Šepeľová 4, Cigániková 9, libero Španková (Ramajová 0, Zimová 1, Tereňová 0, Šimková 11, Adamovičová 2). Trénerka: E. Koseková.

Úvod duelu bol vyrovnaný, Slovenky začali bojovne a viedli 7:5. Turecké volejbalistky potom pritlačili na servise a otočili na 13:10. Aj Slovenky sa snažili tlačiť servisom, ale robili veľa chýb. Na druhom technickom timeoute už viedli favorizované Turkyne 16:11. Pri servise Šepeľovej znížili domáce volejbalistky na 16:20 a vykresali nádej na dramatickú koncovku. Turkyne však záver setu zvládli a vyhrali ho 25:18.
Druhý set bol v úvode vyrovnaný, Slovenky viedli 8:7. Slovenky bojovali, Šepeľová po dlhej výmene upravila na 12:10 a keď sa presadila aj Šunderlíková, bolo 14:11. Turkyne však rýchlo vyrovnali na 14:14 a išlo sa odznova. V závere spravili turecké volejbalistky chybu v útoku, presadila sa Šunderlíková a po dobrom servise Sedláčkovej bolo 21:17 pre Slovenky. V závere viedli domáce volejbalistky 22:18, ale Turkyne vyrovnali na 22:22. Napriek tomu si Slovenky vypracovali dva setbaly za stavu 24:22. Posledný krok k zisku setu sa im však nepodarilo spraviť a druhý set napokon vyhralo Turecko 26:24.
Do tretieho dejstva vstúpili lepšie turecké volejbalistky, ktoré povzbudené koncovkou druhého viedli 10:5. Slovenky bojovali a po útoku Šunderlíkovej, ese Adamovičovej a bloku Cigánikovej znížili na 12:14. V koncovke viedli Turkyne už 23:20, ale Slovenky predviedli skvelý obrat. Výborným servisom to podporila najskôr Cigániková, potom sa pridala Fričová, v poli čarovala liberka Španková a slovenské volejbalistky vyhrali tretí set 25:23.
V úvode štvrtého setu prehrávali Slovenky 6:9, ale otočili na 12:9, keď sa výborným servisom prezentovala Šimková. Turkyne však otočili na 14:13 vo svoj prospech a bojovalo sa o každú loptu. Slovenky hrali veľmi obetavo, vpred ich hnalo skvelé publikum a po bloku Adamovičovej viedli 17:15. V dramatickej koncovke viedli Turkeny 24:22, ale Slovenky zmazali oba mečbaly. Napokon však duel do tajbrejku nedostali a štvrtý set prehrali 24:26.

Eva Koseková, trénerka SR: "Prehra mrzí, ale som rada, že sme podali taký výkon. Ušli nám dve koncovky, napriek tomu, že som prízvukovala, že sa musíme sústrediť. Tlak Turkýň v rozhodujúcich fázach bol väčší ako náš. Neprihrali sme si tak dobre, aby sme to mohli rozhodiť a zložiť loptu. Rozdiel bol aj v tom, že sme nebodovali po negatívnej prihrávke a súper áno. Napriek tomu, že sme pokazili veľa servisov, si myslím, že sme podávali dobre. Našim zámerom bolo riskovať na podaní, pretože len tak sme mali šancu so silným súperom. Z dvoch koncoviek sme jednu mohli uhrať, ale predviedli sme slušný výkon a keď takto budeme pokračovať, tak to bude dobré."
Simona Cigániková, blokárka SR: "Pociťujeme smútok z prehry, ale nemáme sa za čo hanbiť. Turkyne boli favoritky a hrali sme s nimi vyrovnanú partiu. Keď takto budeme hrať ďalej, tak by nám postup do osmičky mohol vyjsť. V úvode sme boli nervózne, nehrávame pred tak veľa ľuďmi. Diváci nás hnali vpred a veľmi nám pomohli. Dúfam, že zajtra príde ešte viac ľudí. Po prvom sete sme prestali kaziť servis, zatlačili sme ich, rozohrali sme sa a všetko nám vychádzalo. Zajtra nás čaká Francúzsko a chceme podať dobrý výkon."
Lucia Sedláčková, nahrávačka a kapitánka SR: "Išli sme do zápasu, že môžeme len prekvapiť. Myslím, že na prvý zápas sme podali dobrý výkon a verím, že sa budeme zlepšovať. Boli sme trochu v strese, pretože sme nehrali takto dôležitý zápas, ale verím, že v ďalších dueloch to bude lepšie. Mrzia nás koncovky, možno nám chýbalo viac koncentrácie. Napriek prehre nás teší, že sme favorita potrápili, išli sme do toho naplno a nebáli sme sa."