Matchpoint ROZHOVORY O VOLEJBALE Slnka je na svete dosť - rozhovor so Zdenom Haníkom

Slnka je na svete dosť - rozhovor so Zdenom Haníkom

10.5.2017 - pár dní pre volbou na predsedu Českého volejbalového zväzu.

Keď sme naposledy debatovali o voľbách, cca tri roky dozadu, v trojici s našim spoločným priateľom Dr. Hanákom, on tušil, že tretia voľba bude veľmi ťažká. Samozrejme sa dalo predvídať, že ťa už bude niekto chcieť zosadiť. V sobotu sú voľby na predsedu českého volejbalu a už ani nie si v hre. Vzdal si sa?

To nie je správne sloveso, ja som sa v pravom zmysle nevzdal, len som urobil rozhodnutie. Aj preto, aby som zachoval trend volejbalu v Čechách a tým pádom som urobil kroky, ktoré som urobil a dohodol som sa Marekom Pakostom. Obetoval som seba v mene zachovania doterajšej línie. Bol by som bojoval do poslednej chvíle, ale našiel som lepšie riešenie – pre volejbal.

 

O čo prídeš?

O vzruch, o tlak na moju osobu. Prídem o možnosť dokončiť svoje dielo. Prídem o to, že už nebudem prvý hráč, zodpovedný za všetko, pravdepodobne prídem o možnosti vyjednávať, lebo to už musí robiť nový predseda. Prídem aj o to, že stále “niečo musím”. Teraz bude v mojom slovníku častejšie môžem. Každú sobotu a nedeľu som si ako predseda zväzu nemohol dovoliť niekde nebyť. Vždy som niekde musel byť, to bola nutnosť. Nemal som vlastne žiaden voľný čas. Sedem rokov som bol nepretržite v práci. O to prídem, a ani neviem, či je to dobré nebo zlé.

Keď sme robili spolu rozhovor pred tvojím prvý zvolením, vravel si, že budeš stále v halách. Bol si?

To som splnil. Trebárs nie vždy v hale, ale stále v aktívnej činnosti, napr. som bol počas víkendu na rokovaniach, spoločenských volejbalových akciách, väčšinou v halách na súťažiach, ale vždy na volejbale. Ešte dodávam k predchádzajúcej otázke, že prídem o určitú časť kontaktov, lebo nebudem v hlavnej roli. Otázka je dobrá, tak ešte doplním, ak si niečo spomeniem.

Nerád dávam hypotetické otázky, ale keď sa prevalili kauzy a nebol by si pre ne z boja odstúpil, bol by si býval kandidoval a možno prehral?

Nikto nechce prehrávať, takže moja osobná porážka by asi bolela, ale prežil by som ju, ovšem nebezpečnejšie bolo, že v prípade prehry by do povetria vyletelo všetko, čo som budoval. Moji nástupcovia by určite nemali motív robiť volejbal zle, ale moje idey a projekty by zrejme rozstrieľali. Väzby, postupy, ľudí ... atď.

Nikto nie je nenahraditeľný, je jasné, že nemôžeš byť 50 rokov predseda, dochádza k výmene. O čo príde český volejbal bez Haníka?

O vlastnosti, ktoré nie sú tak celkom bežné v športovom a volejbalovom prostredí.  Nie som ani typický mocnár, ani lobista, čo má svoje nevýhody, ale aj veľké klady. Volejbal určite príde o predsedu, ktorého jediná téma žitia bola volejbal. Myslím si, že taký po mne určite nepríde, aspoň ho teraz nevidím. Buď nastúpi lobista, alebo manažér. A súčasný vývoj v českom športe naznačuje, že vo vedení športu je zapotreby aj odborníkov, nielen lobistov a politikov, aj keď ich význam vôbec nepodceňujem.

Je pre rozvoj volejbal dobré, že si nemal pečať lobistu, alebo vládcu?

Je to dobré, a zlé zároveň. Veľmi zlé by bolo, ak by som do zväzu nepriniesol peniaze, ale tie som zabezpečil. Trendy, stratégie a peniaze. O toto sa hlavne hrá. Možno konkurenti budú schopí priniesť viac peňazí ako ja,  ale stratégiu má málokto z nich. Volejbal príde, ak by ma stratil podotýkam, o odborné schopnosti, ktoré uznáva celá česká športová odborná obec, tie by som musel dávať niekam inam, lebo športom sa určite budem živiť naďalej. Záleží aj na tom, kto príde po mne. Volejbal môže prísť aj o nápady. Zjednoduším to. Kľúčové je, že peniaze a stratégia musia ísť spoločne. V prostredí futbalu napríklad by peniaze aj boli, ale subjekt je bez stratégie, čiže mu povedzme peniaze nepomôžu.

Keď bol šéf (československého volejbalu) Jan Hronek, tak presadzoval ako hlavnú ideu mládež. Mládež, mládež, mládež. Vsadil si. Viedol som vtedy kadetov ČSFR na MS a bolo mi to sympatické. Držal palce. Cítil som podporu. Otázku dávam v kontexte, o čo príde volejbal v Čechách?

Ak si dal tému mládež, nepoznám prezidenta, ktorý by nepreferoval mládež.

Ja áno.

... naozaj, ale skoro nikto to nezrealizoval tak, ako ja. Ja mám možno zlé svedomie voči volejbalu (po kauze sprenevery), možno som mohol urobiť viac v téme rozhodcov, povedzme nie všetko bolo v poriadku pri seniorských reprezentáciách, ale určite mám čisté svedomie v oblasti mládeže. Zásadné peniaze, zásadné opatrenia, zásadná energia šla tam. V niektorých oblastiach som nechal rozhodovať iných, ale v téme mládeže určite nie. (pozn. www – práve v čase rozhovoru porazili českí kadeti v semifinále ME 3:2 Rusov a o deň neskôr získali titul v bitke s Talianmi, takisto 3:2)

Spomínal si, že by zahučali aj tebe blízki ľudia, pokiaľ nebudeš zvolený. Zosypal by sa im profesný život?

Niektorým áno, a paradoxne hlavne tým, ktorí do toho najviac vložili. Přišli by o prácu, nemohli by môcť robiť to, čo robili, po iných bude požadované zásadne niečo iné. Dodávam, o čo príde český volejbal. Mal som ideu priviezť do Čiech k seniorským reprezentáciám zahraničných trénerov. Ani nie pre očakávanie zázračných výsledkov, ale aby pohli s kultúrou prostredia. To sa stalo. Dnes sa v nároďákoch pracuje inak, ako pred ôsmimi rokmi. Odborné know how bohužiaľ neleží v Čechách, ale za hranicami tohto štátu. Chcel som, aby si to české prostredie uvedomilo.

Hanik HavelkovaNebolo to skôr tak, že vplyvní hráči, hráčky požadovali zahraničných trénerov?

Čiastočne u žien, ale muži to možno ani nechceli. Havlíčková s Havelkovou  si priali Taliana Parisiho a tlačili na mňa a podľa mňa správne, ale chlapci nie.

Mal si ústrednú tému, že si domácich trénerov neuznával?

Ja nemám výhrady ku kvalite trénerov, ale k prostrediu. Pohodlní, málo sebavedomí. Na semifinále ME kadetov pred týždňom, 180 km od naších hraníc, keď naši kadeti hrajú s Rusmi, sa to v hale českými trénermi nehemží. To je zlé. 50 ich by tu malo byť. Jednak tu majú svojich hráčov a jednak tu možno vidieť vývojové trendy. Podobne to býva na všetkých ME seniorov. Naši tréneri nevedia jazyky, tým pádom na medzinárodnej scéne nekomunikujú, a preto sa nevyvíjajú. Juniori nám v minulosti nepostúpili desať rokov na ME. Steward Bernard (tréner mužov) bol sice kontroverzný, ale nech si hovorí každý, čo chce, volejbalu rozumel. Trénoval inak. Čo povedal, odborne sedelo a všetky jeho predpovede sa naplnili.

V čase, keď si odchádzal z VKP Bratislava do vedenia českého volejbalu, nevzal si ponuku šéfovať slovenskej mužskej reprezentácii. Jeden z dôvodov bol, že si to Léblovi (predchádzajúci predseda ČVS) sľúbil. Potom si mi ešte dodal, že Lébl ťa chcel mať pod kontrolou, lebo si bol potencionálna konkurencia. Po pár rokoch si urobil niečo podobné. Nedávno si to bol ty, kto dal vo vedení volejbalu priestor bývalým výborným hráčom. Jakub Novotný, Martin Lébl a Jirka Popelka. Aby si ich mal pod kontrolou? ... aaa neoplatilo sa.

Ja si nemyslím, že sa neoplatilo a už vôbec som ich nechcel mať pod kontrolou. Lébl s Novotným chceli do vedenia zväzu. Šli by za tým, aj keby som ich ja nebol angažoval. Môj problém sa nevolá mladý Lébl a mladý Novotný. Môj problém je strata 20 miliónov (pozn. www - to je tá ústredná kauza, keď zamestnanec zväzu – gambler – prešustroval 20 milíónov).

Ak by sa mi toto nebolo stalo, tak tretia voľba by bola síce veľmi ťažká, ale verím, že by to dopadlo v môj prospech. Mne na tom vadia iné fakty. Martin Lébl prišiel v dobrom. A chcel, aby som ho nespájal s otcom. Predviedol čistý úmysel. Pýtal som sa ho, či prichádza v dobrom, odpovedal, že ano. Klamal mi.
Jakub Novotný mi síce nič nesľuboval, ale motív podľa mňa mal - zosadiť ma. On odviedol na zväze dobrú prácu, no ťažko mu však môžem po tom všetkom veriť. Dôvera sa ľahko zlikviduje a ťažko obnovuje. Ak by nebola kauza sprenevery financií, tak by sa všetko vyvinulo inak. Oni však kauzu využili a spikli sa. Možno to bola moja taktická chyba, ale pre volejbal to určite bolo dobré riešenie, a ja som myslel iba na volejbal.
Mňa pred voľbou neznervózňovali viacej krikľúni, k odstúpeniu som musel pristúpiť aj z dôvodu, že niektorí voliči tvrdili, že ma síce podporujú, ale sú zospodu pod takým tlakom, že mi hlas dať nemôžu.

Popelka. (pozn. www. -  po odstúpení p. Novotného st. – poslanca ČNR, ktorého si pred pár dňami vyžiadala polícia na trestné stíhanie, je bývalý reprezentant novým, čertvým  kandidátom na predsedu)

Jiří Popelka se mi javil ako slušný a pracovitý človek, ale vždy mal svoje vlastné plány. Už ako hráč, mal svoj plán. A má ho aj teraz. (pozn www. – Popelka vstúpil do hry pár dní po rozhovore). Netrápil se niečim nadosobným, mal vždy svoju vlastnú hru. Jeho argumenty v súčasnosti sú nielen nesprevné, ale priamo  nebezpečné, přičom dôvodom je neznalosť. Má zatiaľ málo skúsensotí, má právo nevedieť ...

Ideme trošku ku kauze. V českých médiách sa popísalo všetko. Vezmem do hrsti sedliacky rozum. Ako mi môže nechýbať 20 miliónov. Je to síce možno denný obrat iných firiem, ale do kelu. Pondelok porada. Ekonómka. Stav financií? Spojenie banky s mobilom. Sms-ky. Tri stupne ochrany. Nechápem. Sedliacky rozum. Nedá sa to nevšimnúť.

To je pravda, ale nie mne. Ja som od začiatku dal v oblasti financií dôveru ľuďom a iba som peniaze zháňal. Tí, ktorí za to zodpovedali, na to mali sedliackym rozumom prísť. Peniaze nám dlho nechýbali. Až naraz. Ja som vytváral stále rezervy a Ing. Beránek kradol zo zisku.

Všetko bolo asi povedané, chceš sa o tom trochu pobaviť? Ako kradol?

Ani nie.

Tak to skúsim inak. Aké máš auto?

Žiadne, resp. mám služobné, to za pár dní odovzdám.

Vilka v Prahe?

Nemám. Dom v Nymburku som si kúpil v roku 1983.

Účty na Belize? Dovolenka v Austrálii.

Ne, ne, ne. Investujem do topánok, kravát a starožitných šálok na kávu.

Hrozila ti basa?

Nie. Systém trestnej zodpovednosti je viazaný na úmysel. V tejto kauze je vinník jasný a on sa k činu aj priznal.  My nemáme vo vedení ČVS prezidentský systém. Zodpovednosť by mohla padnúť teoreticky na zodpovedných ľudí v štruktúre, teda členov Správnej rady, vrátane mňa. Do väzenia by mohla ísť celá správna rada, ale musel by jej byť preukázaný úmysel. Ale to by bolo absurdné. Zlyhali kontrolné mechanizmy, ale preukázať úmysel u kohokoťvek z jej členov by podľa právníkov bolo veľmi obtiažne.

Ako sa k tomu postavil rezort školstva?

Okamžite k nám poslali kontrolu. Nedostatky nám vytkli, ale financovanie 2016 posúdili už ako bezchybné. Nariadili nám akýsi dozorný režim.  Nález súvisí aj so štátnymi dotáciami a to je možno pre budúcnosť ešte postihnuteľná oblasť vo forme pokút. Z každej strany však počúvam, že nikto nemá záujem likvidovať piaty najúspešnejší zväz v Českéj republike.

Čítal som, že svoje hlasy mieniš odovzdať v prospech jedného z protikandidátov – bývalému výbornému hráčovi – Marekovi Pakostovi. Prečo práve on?

Musel som sa pokúsiť o dohodu s ľuďmi, ktorí by ma boli vo voľbe podporovali, či by nešli do tohto modelu. Pakosta je mladý, jediný so mnou viedol diskusiu. To Josef Novotný neurobil. Hlavný protikandidáti na mňa iba strieľali. Pakosta ma vyzval na rozhovor, kde sa o mnohé zaujímal. Ja som mu aj povedal, že ho vidím ako budúceho prezidenta.

Veríš mu?

Ja za neho ruku dať teraz do ohňa nemôžem, ale môžem sa nádejať, že vznikne vhodný správny orgán, pod gesciou ktorej by sa volejbal mohol vyvíjať ďalej tak, ako doteraz. On bude dúfam garant nápravy v oblasti, v ktorej mne vytkli chyby.

Ty chceš ostať pri tom?

Celý život sa živím volejbalom. Trénerom už určite nebudem. Ale chcem pracovať hlavne na poli teórie a metodiky, som metodikom všetkých zväzov v rámci Českého olympijského výboru, bolo by komické, ak by som práve volejbal nerobil.

Takže, kde si vo vedení začal, tam sa aj vrátiš.

Áno. Lenže s veľkým rozdielom. Na to, aby si v metodike športu niečo presadil, musíš mať moc. Tú mať teraz síce nebudem, ale presadím veci v súvislosti s autoritou, ktorú som si vybudoval v širokej športovej obci a v ČOV.

Hanik Trener roku COV 2016Pri bilančnom rozhovore si mi jasne ozrejmil, že kariéra smerom k CEV, FIVB to nebude tvoja parketa. Svoju činnosť si zameral smerom k olympijskému hnutiu v Čechách. Domáca športová scéna. Dobrý krok?

Jednoznačne. Na medzinárodnú volejbalovú kariéru by som musel mať o desať rokov menej. Muselo by ma to baviť a moja angličtina nie je úplne v poriadku. V olympijskom hnutí som sa dostal najďalej, ako som mohol. Predsedom byť nemôžem, ale na druhom stupni som a hlavne mám pozíciu, ktorá mi dovoľuje v odbornej rovine čokoľvek ovplyvňovať.

Posledný súdok. Ľudská stránka. Pred ôsmimi rokmi si šiel do boja proti Léblovi spoločne s Neumannom. Čítam, že on je teraz proti tebe. Prečo? Našli sa aj nejakí zradcovia? Nemusíš odpovedať.

Nie je mi to úplne jasné, ale myslím si, že on je profesionálny revolucionár. Má navyše určite nejakú inú motiváciu, ktorá mi nie je známa. Po odhalení kauzy sprenevery so mnou ešte rok normálne komunikoval. Prívetivo. Obrat nastal behom jedného víkendu. Vôbec neviem, čo je dôvodom.

Labašta. Bývalý výborný rozhodca. Mám ho rád. Rovný chlap. Ešte pred kauzou si mu zveril vedenie ekonomiky. Kde stojí teraz?

On je férový chlap. Je trošku arogantný a mnohých svojim správaním naštve. Sociálny komponent (je rozhodca) je slabší než jeho charakter. On sa v riadení ekonomiky veľa naučil a bol to práve on, kto tie zlodejiny odhalil, s ním sa mi v tom celom oveľa lepšie dýchalo. Je pedant a šliape na otlaky správcom kapitol rozpočtu. To som vždy chcel, ale nikdo iný to v minulosti nedokázal.

Zradcovia? Ešte začiatkom apríla si deklaroval ciele, plány po ďalšom zvolení. A po pár dňoch odstúpenie. Zradcovia?

Niektorí ľudia, ktorí mi dali podporu podaním ruky, začali obracať na základe toho tlaku zospodu, čo som spomínal. Ani nie zradcovia, ale skôr zbabelci.

Mal si vôbec šancu obhájiť sa pred pospolitým ľudom?

Mal, ale zvolil som stratégiu prijatím všeobecnej osobnej a nepriamej zodpovednosti a ďalej som to nerozvíjal. Možno som mal priamo ukázať na všetkých ľudí, ktorí boli podľa mňa vinní, ale to som nechcel. Chcěl som zachovať kultúru v prostredí, ktorého som hlavným predstaviteľom, čo sa aj tak nakoniec nepodarilo. To, čo sa strhlo v ČVS v posledných mesiacich hlavne v médiách, to nie je môj štýl. Také spôsoby som do českého volejbalu ja nezaviedol. Je mi to ľúto.

Bodka.

Zdeno Haník debatoval s Ivanom Husárom pre www

PRÍĎTE SI ZAHRAŤ MS TABLE VOLLEYBALL - možno príde aj Haník. Halanda určite nepríde. Nebojte sa.