Matchpoint ROZHOVORY O VOLEJBALE Rozhovor s A.Kravárikom pred odchodom na ME

Rozhovor s A.Kravárikom pred odchodom na ME

21.8.2017 - Dulovo námestie v Bratislave

Tesne pred odchodom na ME v Poľsku sme podebatovali s Andrejom Kravárikom, reprezentačným trénerom mužov Slovenska.

Boco, svojho času si mi povedal, že keď skončíš v Solúni hráčsku kariéru, tak by si chcel byť prezidentom Iraklisu Solún, že agent Georgis to zariadi. Dôvodil si tým, že by si radšej na mešci sedel a delil ho, ako byť na druhej strane. Čo sa zmenilo?

V podstate klub Iraklis zanikol. Klub mal v znaku hviezdu, bol vo volejbale veľmi úspešný, nastali obrovské problémy s dlhmi voči štátu. Tú sumu sa dnes nikto neodváži ani prečítať, nieto zaplatiť. Reálny dlh voči štátu je okolo 20 miliónov a to sa tam zrejme nepočítajú penále vo výške vraj až 180 miliónov. Takže táto idea padla ako domček z karát. Keď som videl počas tej našej éry, ako sa delili peniaze, aké podfuky sa diali voči hráčom, tak som si myslel, že to budem robiť inak. Menil som postupne názor a venoval som myšlienky kariére trénera.

 

Druhý dôvod, nerozbehnúť sa v kariére trénera, si pred pár rokmi spomínal známu rentu, ktorú ste ako hráči Grécka "vyhrali" na OH v Aténach. Už nie si v štátnej službe Grécka?

V Grécku sa zmenili zákony. Pôvodne som sa musel rozhodnúť buď, alebo. Ale po istých legislatívnych zmenách, povýšení a po 18 mesiacoch praxe mám dnes možnosť v pracovnej kariére v štátnej službe vziať si neplatené voľno v sume piatich rokov. Kumulovane. Tú istotu nebolo jednoduché opustiť, teraz sa dá skĺbiť toto vrtkavé povolanie s civilným povolaním v Solúni.

Rozumiem tomu tak, že pre teba je výhodnejšie byť reprezentačný tréner, lebo ako klubovému by sa ti to voľno minulo veľmi rýchlo.

Presne. Ale zase musíš uznať, že finančne by to bolo lepšie v klube a aj treba povedať, že nie je klub ako klub. V Grécku napríklad sa momentálne stáva, že  v najvyššej súťaži sa tréner dohodne na dvoch tisíckach mesačne a dostane ich v ročnom súčte. Do tejto kategórie by som spadnúť nechcel.

Keď som ťa naposledy videl hrať naživo, bolo to v Solúni, už si mal svoj vek, podávali sme si v útrobách štadióna ruku pred semifinále ligy majstrov proti Belgorodu, pobadal som strach a trému. Ako prežívaš ten stav dnes, ako "začínajúci tréner"?

Musím sa priznať, že strach a trému som mal pred zápasom vždy. Ale len krátku dobu, kým sme nezačali hrať. Mám za sebou dva roky trénerčiny v Grécku, rok v Iraklise a rok v Arise. Tam som to zatiaľ nepociťoval.

To krátke obdobie ma nezaujíma, pýtam sa tento začiatok v roli prvého trénera reprezentácie Slovenska.

Je to rozdiel. Reprezentáciu mi zverili z noci na ráno, o ničom som netušil. Najprv som dostal len informáciu, že správna rada sa rozhoduje, či vymení trénera a pýtali sa ma, či to prípadne vezmem. Vtedy by som do žalúdka nedostal ani sezamové zrniečko. Pocit sa potvrdil, keď ma vybrali a do zápasu Svetovej ligy ostávali krátke dva dni. Nejedol som, nepil som, rozmýšľal, či som urobil dobre. Pomohli mi moji blízki. Pred turnajom som na tlačovke suverénne vystúpil, že získame z troch duelov deväť bodov, ale hneď po turnaji som si uvedomil, že treba vážiť slová.

Web ich mapuje.

Uvedomujem si.

Je dobré vystupovať suverénne, hráči by mali vidieť, že tréner neváha, že pozná level svojho družstva a na základe toho má vedieť, na čo jeho hráči majú a na čo nie. Aj tak vždy všetko záleží od hráčov a v tomto prípade ma podržali.

Vrátim sa ešte k tej tréme a strachu. Vidíš nejaký rozdiel v pocitoch hráča a trénera?

Opakujem, že ten hráčsky bol do istého momentu hry. Ja som si ako hráč veril, navyše mám na ihrisku vždy spoluhráčov, priamy kontakt s loptou a mám možnosť sám veci rozhodovať. Ako tréner túto možnosť nemám a o to je to zložitejšie. Môžme podať najlepší výkon v období, týždni, sezóne a aj tak prehráme. Sú aj štatisticky smutné prípady, že sme lepší v obrannej bilancii, útočnej, lepšie prihrávame, podávame a aj tak prehráme. To sa stáva. Ten strach trénera je zrejme iný a asi aj opodstatnený.

Jedna z mojich skúseností s tebou. Nepovedal by som, že by si bol ako hráč lenivec, ale niekedy si sa šetril. Máš v nároďáku teraz podobný tip?

Áno. Je to zaujímavé, že si to spomeniul, a áno, máme tam jedného takého, hneď sme mu dohovorili a všetko vyriešili hneď a zaraz.

Kuuuurva, a ja som sa s tým u teba trápil možno štyri roky a ty to máš vyriešené hneď.

Chvála pánu Bohu. Na druhej strane som si po debate s hráčom povedal, prečo nemať v tíme jedného takého, ktorý obabre, oklame, ošudí, pošetrí sa, je v sume trochu jednoduchší, to k športu patrí, ale musí ho byť v zápase cítiť. Ak bude platným hráčom, bude vyhrávať, dám si klapky na oči.

Bol si megatalent. Máme v súčasnosti takého?

Uff, eeeee, aj by bol, ale doba sa strašne zmenila a ona ich ovplyvňuje. Neviem, či sú dnes hráči schopní a ochotní tú dávku talentu zúročiť. Aj ja som mohol byť ešte lepší, mohol som byť možno aj na inom poste, ale ja som so svojou kariérou hráča spokojný a dnes sa mi zdá, akoby sme boli v inom svete. Hráči musia mať všetko nalinajkované, samozrejme nie každý, ale je to trend. Zlá je doba.

Je to zaujímavé zistenie, že už aj ty to takto vnímaš. Ja tú dobu cítim omnoho intenzívnejšie, lebo ako tréner môžem jednotlivé epochy porovnávať. Ak tie hrozné časy vnímaš už aj ty - tak skoro - tak je to ešte horšie, ako sa domnievame. Má ešte dnes význam a zmysel sa tým živiť? Zaoberať?

Na jednej strane hovorím nie, ale z iného uhla si myslím, že ten volejbal je dnes neskutočne presýtený. Prakticky chalani idú dvanásť mesiacov bez prestávky. Musím ale povedať, že aj dnes sú stále v tíme hráči, ktorí sa tešia, vážia si reprezentačný dres, verím, že to žezlo odovzdajú mladým. Pocity sú určite zmiešané, ale napríklad aj môj nový asistent Pipa. On je možno ešte silnejším Slovákom ako ja, na Slovensku ostal, v zahraničí dlho nehral a vždy reprezentoval, lebo chcel.

Prečo nepokračuje asistent Vlk?
Klubové povinnosti.

Spomínal si, že na post prvého trénera si sa dostal náhle. Asistent vymenil prvého. Pre odbornú (kolegiálnu) verejnosť tento postup nebýva úplne sympatický a povedzme aj férový. Skrátka spolu sme prišli, spoločne odchádzame. Tréner Palgut si ťa vybral a ty si ho vymenil. Nie je to samozrejme nič výnimočné, deje sa to.

V podstate je to tak. Buffi si ma vybral, vážim si to, je to pravda, ale aj tak si to bude každý vnímať, ako chce.

Debatoval si s ním o tom?

Nebol čas. Ja som už v minulosti mal dve ponuky a odmietol som ich. Necítil som sa na to. Potreboval som byť asistentom o niečo dlhšie, spoznať viac a viac. Nasávať hlavne pozitíva. Rozmýšľal som však inak. Prečo by som to nemal vziať? Prečo by som to družstvo mal prenechať niekomu, kto s nimi nebol vôbec. Kto ich pozná menej ako ja.

Nebol čas. Vedenie federácie sa po neúspešnej predkvalifikácii rozhodlo Mira odvolať a o dva dni na to už začínal v Poprade turnaj Svetovej ligy. Aj to asi boli faktory, ktoré rozhodovali. Doslova a do písmena by ma sralo, keby to družstvo viedol niekto, kto hráčov detailne nepozná. Mne to zverili pôvodne iba na tri turnaje Svetovej ligy a kvalifikačný turnaj. Teraz sme spoluprácu predĺžili o ME.

Vyradil si nahrávača Palguta a smečiara Halandu.

Tesné rozdiely. Je dobré, že stúpa na niektorých postoch konkurencia. Pôvodne sme vyradili blokára Ludhu, nechali sme na tej pozícii Krajčoviča pre lepší útok. Šimon sa zranil a Marek sa vracia. Získame na bloku a na podaní. Rozdiely medzi nominovanými a tými, čo ostali doma, sú minimálne. Tak sme rozhodli. Nomináciu ovplyvňuje aj systém hry, ktorý by sme chceli hrať.

Kriško.

Neviem povedať konkrétnosti. Osobné dôvody. Do toho sa nikdy nebudem miešať, verím, že si ich vyrieši a bude znovu platný hráč.

Prišiel si z noci na ráno a veľmi rýchlo sa zmenili priority družstva. Predtým sme o žiadnych nepočuli. Nie je to dajaký chaos? Prezraď, boli nejaké vyhlásené pred začiatkom sezóny?

Neviem. Na to, či nejaké boli, by si sa musel opýtať kolegu Palguta, ja som nastúpil k družstvu o týždeň neskôr, lebo sme hrali v Grécku ešte baráž.

A keď si teda došiel, tak k tebe neprenikli. A potom sa zmenili. Kto ich vyriekne, kto ich plánuje, kto ich potom mení?

Po predkvalifikácii začala Svetová liga. Rýchlo za sebou idúce tri turnaje, krátka prestávka a turnaj o MS v Belgicku. ME. Tak mi povedz, dá sa to zvládnuť?

Mne je to jasné, ale ja sa pýtam na princípy. Priority. Kto ich odprezentuje? Kto ich schváli? Kto aj tie teoreticky neexistujúce zmení? V akom momente? V súčasnosti je to jednoducho bordel. Ešte aj v tvojom vyjadrení bol silný dôraz na cieľ hrať final four Svetovej ligy v Austrálii. Výsledky pomaly padali a zrazu cieľ pobiť sa o MS zmizol, priestor na hranie dostali mladí. Vyvstal nový dôležitý cieľ a nová priorita - ME v Poľsku.

Pozri sa. Dostal som zrazu do rúk nejaké bremeno, záťaž. A aby som ho dokázal uniesť, v tom sú samozrejme so mnou hlavne hráči, tak máme tu Slovensko, obmedzený počet kvalitných hráčov. Povedzme desať. Môžu to vydržať? Paták prišiel tebárs týždeň pred prvou akciou. Ideme do plných vo všetkých troch súťažiach? Neskončí to tak, že na konci ME budeme mať plno zranených a neodohrajú si následne svoju ligu? Má to zmysel? No nemá.

Boco opakujem, všetko je odborne jasné, ale prečo to nie je nalinkované na začiatku. Ja skrátka nerozumiem, že v tak krátkom období pôsobenia národného družstva sa radikálne menia priority. Mimochodom, a to je stará pesnička s trénermi, ktorí nepôsobia v sezóne na Slovensku. Tých hráčov je viac ako desať, samozrejme nepatria všetci do top levelu, ale Zanini, Gulinelli, Chrtiansky a teraz ani Ty ich nepoznáte. Nemáte dostatočný prehľad.

Tú zmenu plánov som vyhlásil ja. Z dôvodov, ktoré spomínam. Keď som videl, v akom stave sme skončili hneď na prvej akcii, čo museli kondičný tréner s fyzioterapeutom s hráčmi robiť, bol som zhrozený. Snažili sme sa obvolať všetky federácie, idúce do druhej fázy bitky o MS, aby sa zmenil termín.

Hm, to je logistická zmena, nie odborná. Jednoducho si myslím, že pre Slovensko má byť vrcholným podujatím účasť a výsledok na ME.

Prvým nahrávačom bude Zaťko?

Áno.

Kubš bude na smeči? Nie.

Je jasná dohoda, že v reprezentácii bude na liberovi.

Prvý korektor.

Tak jasného nemáme. Traja vyrovnaní.

Disciplína.

Nemáme žiadne problémy. Všetko funguje ako má.

Pýtam sa skôr na poriadok na ihrisku, na hernú disciplínu.

Dostávame sa pomaličky k zlepšeniam. Blížime sa k štandardu. Za tie tri mesiace sme sa teda dosť nakričali, až neúnosne. Priznám sa, že už nikdy tak reagovať nebudem.

Káral ťa niekto? (pozn.www expresívne výrazy v TV prenose len tak hučali)

Absolútne nie. Skáral som sa sám. Nebol som sám sebou. Povedal som si, už nikdy viac.

Váž slováááá.

Prečítali sme si, že formu chceš vyladiť presne na ME. Argumentoval si tým, že sa viackrát stalo, že na vrcholnú akciu družstvo pripravené dobre nebolo. Môžem povedať, že vyladenie je jedna z najťažších vecí trénerského remesla. Ako to urobíte? Ako hráč o tom nemáš ani páru, lebo sa to k tebe od trénera nemalo prečo a ako dostať. Tú skúsenosť nemáš logicky odkiaľ vziať. Len pocitovo. Hráč skrátka niekam kráča a niekam dôjde. Dobre a presne vyladiť je podľa mňa najväčšie umenie.

Vyladíme. Bodka. Pred ME toto nemôžem detailne rozobrať.

Česi nás vždy bíjavali, ale mali sme pred časom dobré obdobie, keď sme ich celkom hravo porážali. Naposledy nás však v Svetovej lige v Holandsku vyprášili 3:0. Čo očakávaš v úvode ME? Čo zaváži?

Kvalitu, ktorú majú Česi, máme dnes aj my. Bude to ťažké, prevahu získa ten, kto dokáže svoje schopnosti viac predať. Podrobnosti teraz do textu nedáme. Veď aj oni čítajú.

Už sme sa toho dotkli. Rád by som ale poznal tvoj názor. Špičkoví volejbalisti nemajú takmer žiaden oddych. Sedem mesiacov liga a okamžite 4 - 5 mesačný blok reprezentačných povinností. To je stupídne. Odnesie si to podľa mňa onedlho práve turnaj ME. Bude to akcia druhej ligy. Čo sa dá urobiť?

Absolútne nič. Tie kreslá, ktoré riadia volejbal na medzinárodnej úrovni, sú prevažne biznismani a tým ide o iné.

Kolegiálne tlaky neexistujú?
Ale áno, my sme o tomto nedávno debatovali s Heynenom (pozn www. Belgičan, ktorý momentálne vedie reprezentáciu), názory sú zhodné, nič sa však zrejme neudeje a to má Belgicko v rámci CEV svoju silu. Vravíme spoločne, že ak sa toto nezmení, volejbal pôjde do prdele. Trend je zlý.

Cieľ na Európe?

Postup zo skupiny. To je minimálny cieľ.

Vďaka za rozhovor. Šťastnú cestu a veľa štastia.

Pridali sme dve fotografie. Čo uloví Kravárik na ME?
Zažije Kravárik ako tréner niečo podobné, ako na druhej fotografii?

Ivan Husár pre www.

ulovokosial