Reprezentácia REPREZENTÁCIA MUŽI EL 2018 Prehra mužov s Estóncami aj v odvete

Prehra mužov s Estóncami aj v odvete

Rakvere 6. júna 2018 (TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti sa so Zlatou európskou ligou rozlúčili stredajšou prehrou s domácim Estónskom 0:3. Zverenci Andreja Kravárika si v A-skupine pripísali len jedno víťazstvo, keď v Poprade zdolali Švédsko 3:1. Po víťazstve Švédska nad Belgickom 3:0 skončili na štvrtom mieste. V ZEL sa však zachránili, pretože elitnú kategóriu ako posledný tím opúšťa Slovinsko po prehre v B-skupine s Holandskom 1:3.
Estónsko - Slovensko 3:0 (14, 15, 20)
69 minút, rozhodovali: Bernaola (Šp.) a Strandson (Est.), 2000 divákov
Estónsko: Kollo 5, Aganits 8, K. Toobal 4, Täht 17, Tammemaa 9, Teppan 16, libero Rikberg. Tréner: Gh. Cretu.
Slovensko: Paták 2, Prešinský 4, Mlynarčík 5, Kohút 8, Kriško 7, Jančura 0, liberá Turis a M. Vitko (Macko 0, M. Petráš 4, J. Hriňák 0, Ihnát 4, Kováč 0, Firkaľ 0). Tréner: A. Kravárik.

Slováci viedli v úvode 5:3, keď sa v útoku presadil Mlynarčík, ale Estónci zareagovali okamžite a otočili na 6:5. Zverenci Kravárika držali s favoritom krok do polovice setu, potom domáci volejbalisti získali vďaka kvalitnému servisu a následnej obrane sériu bodov a viedli 15:11. Slováci sa ťažko presadzovali v útoku a Estónci si postupne vybudovali až jedenásťbodový náskok - 23:12. Prvý set vyhrali domáci volejbalisti hladko 25:14.
Začiatok druhého setu bol vyrovnaný, ale potom dal eso Teppan a Estónci viedli 8:5. Domáci kvalitným servisom odťahovali Slovákov od siete a tí sa potom v útoku ťažko presadzovali. V polovici setu viedlo Estónsko 14:9. Domáci jasne dominovali a druhé dejstvo získali 25:15.
Dej zápasu sa nezmenil ani v treťom sete, keď už tréner Kravárik spravil niektoré zmeny v zostave. Estónci naďalej dominovali a vybudovali si kvalitnou hrou opäť náskok - 10:5. Rozbehnutý estónsky stroj už Slováci nezastavili, tretí set prehrali 20:25 a celý zápas 0:3.

Poprad 19. mája 2018 (TASR) – Slovenskí volejbalisti odštartovali svoju púť v Zlatej Európskej lige prehrou. V prvom zápase A-skupiny nestačili v Poprade na favorizované Estónsko, ktorému podľahli 1:3. Aj druhý zápas v skupine odohrajú Slováci v Poprade, v stredu 23. mája privítajú pod Tatrami Švédsko, ktoré v sobotu prehralo s Belgickom 1:3.

Poprad
Slovensko - Estónsko 1:3 (-22, 24, -19, -17)
98 minút. Rozhodovali: Zulfugarov (Azer.), Niklová (SR), 1200 divákov.
Slovensko: Paták, Prešinský, Mlynarčík, Firkaľ, Kohút, Jančura, libero Turis (M. Petráš, Ihnát, Palgut, Macko). Tréner: A. Kravárik.

V základných zostavách nastúpili nahrávači, ktorí získali slovenský titul v drese VK Prievidza. Na strane Slovenska Martin Jančura a za Estóncov Andres Toobal. Prvá polovica setu bola vyrovnaná, omladený slovenský tím držal s favoritom krok. Pred koncovkou však získali Estónci náskok troch bodov a už ho nepustili. Prvý set vyhrali 25:22.
Druhý set mali Estónci pod kontrolou a udržiavali si náskok. V závere vyhrávali hostia už 24:21 a zdalo sa, že získajú aj druhý set. Slováci sa však nevzdali a otočili záver na 26:24, keď posledný bod získal nahrávač Palgut.
Začiatok tretieho dejstva patril opäť Estóncom, ktorí viedli 10:5. Po ese Tähta narástol náskok hostí už na šesť bodov - 10:16. Set mali estónski volejbalisti pevne v rukách a vyhrali ho 25:19.
Estóncom vyšiel aj nástup do štvrtého setu, kraľovali na bloku a vyhrávali 8:3. Slováci potom znížili z 11:18 na 14:18 a bojovali ešte o návrat do zápasu. Hostia z Pobaltia držali opraty zápasu pevne v rukách, set vyhrali na 17 a odniesli si z Popradu tri body.

Andrej Kravárik, tréner SR: "Myslím, že zbytočný rešpekt zo súpera nám zväzoval ruky. Prvý set sme neodohrali zle, bolo to vyrovnané, ale naši hráči boli v strese, urobili malé chyby, ktoré nás stáli víťazstvo v úvodnom dejstve. Napriek tomu sa nám v závere druhého setu podaril pekný obrat a na to sme mali nadviazať. Trápili sme sa na servise, pritom ich univerzál Venno nastúpil na poste prihrávajúceho smečiara a to mala byť voda na náš mlyn. Očakával som lepší výkon, ale máme mladý tím a ešte za to platíme daň. Je to iné v tréningu ako v zápase, chce to trpezlivosť a čas, aby sa naši mladí hráči dostali na vyššiu úroveň. Fantasticky hral v útoku Firkaľ, ktorý patril s Kohútom k našim najlepším hráčom. Estónci patria medzi veľmi dobré tímy v Európe a vyhrali zaslúžene. V treťom a štvrtom sete sme ich nevedeli zastaviť. V stredu proti Švédsku môžeme počítať aj s Kriškom, ktorý nám veľmi pomôže a zmena nastane aj na poste nahrávača, kde zraneného Palguta nahradí Hriňák zo Svidníka. Musíme sa rýchlo zmobilizovať a dobre sa pripraviť na stredajší zápas, v ktorom budeme favoriti."
Emanuel Kohút, blokár a kapitán SR: "Škoda, že sme sa po obrate v druhom sete nedokázali udržať na úspešnej vlne. Odišla nám koncentrácia, ušiel nám začiatok tretieho setu a už sme súpera nezastavili ani v štvrtom. Máme mladý tím, po chybách je ťažké sa zdvihnúť, ale myslím, že tento tím má perspektívu. Mladí hráči napredujú, len mi je ľúto, že to nevyzerá v zápase tak, ako na tréningu. Ešte im chýba trochu vyhratia, viem, že to nie je jednoduché, ale musia s tým zabojovať. Sú v reprezentácii a musia čakať, že budeme hrať proti silným tímom. V stredu nás čakajú Švédi a musíme si napraviť chuť."
Július Firkaľ, smečiar SR: "Estónci boli favoriti, ale nastúpili v hrateľnej zostave, pretože na príjme hral univerzál. Mali sme im viac ublížiť servisom, ale bohužiaľ sa to nepodarilo. Bol to môj najdôležitejší zápas v doterajšej kariére, hralo sa mi celkom dobre, len škoda, že sme neuhrali viac. V Poprade sú skvelí diváci, opäť to potvrdili, mrzí nás, že sme ich nepotešili víťazstvom. V stredu nás čaká asi najhrateľnejší súper Švédsko, ak chceme pomýšľať na Final Four, tak musíme získať tri body."
Martin Jančura, nahrávač SR: "Bol to môj prvý súťažný zápas v seniorskej reprezentácii. Pred zápasom som cítil nervozitu, ale v rozcvičke to zo mňa opadlo. Chalani sa mi snažili pomôcť, za čo im ďakujem. S Estóncami sme sa ťahali v prvých dvoch setoch bod po bodíku, ale oni potom spravili sériu bodov a už nám ušli. Potešilo, že sme otočili aspoň druhý set, dokázali sme, že vieme uhrať koncovku, čo môže byť pre tím vzpruha. V stredu nás čaká Švédsko, určite sa chceme pobiť o víťazstvo. Nečakal som, že na strane súpera nastúpi môj klubový spoluhráč z Prievidze Andres Toobal, čakal som, že bude hrať jeho brat. Potešilo ma, že hral on a aspoň takto som si zaspomínal na klubovú sezónu. Som rád, že som dostal príležitosť, zbieram tu skúsenosti a verím, že ma to posunie v kariére."