Reprezentácia REPREZENTÁCIA MUŽI EL 2018 Švédsko 3:1 doma 0:3 von

Švédsko 3:1 doma 0:3 von

Nyköping 2. júna 2018 (TASR) – Slovenskí volejbaloví reprezentanti prehrali v predposlednom 5. kole A-skupiny Zlatej európskej ligy v Nyköpingu s domácim Švédskom 0:3. Zverenci Andreja Kravárika mali v prvých dvoch setoch navrch, ale pokazili koncovky a zaznamenali tak štvrtú prehru v súťaži.
Švédsko - Slovensko 3:0 (25, 30, 21)
92 minút, rozhodovali: Maroszek (Poľ.) a Hagström (Švéd.), 350 divákov
Švédsko: Lindberg 9, Ahremark 7, Gustavsson 20, Sundberg 9, Pettersson 8, Lushtaku 4, libero Eriksson (Link 1, Nilsson 0)
Slovensko: Paták 7, Prešinský 3, Mlynarčík 17, Kriško 11, Kohút 9, J. Hriňák 0, libero Vitko (Jančura 0, Ihnát 0, M. Petráš 1, Macko 3, Firkaľ 3)

Slováci vstúpili do zápasu veľmi dobre a po Kriškovom ese vyhrávali 8:3. Švédi však postupne náskok znižovali a dokonca vyrovnali na 9:9. Po Prešinského bloku sa slovenskí volejbalisti dostali do vedenia 13:9, no severania sa priblížili na rozdiel jedného bodu a druhá polovica setu sa niesla vo vyrovnanom duchu. Slováci si udržali náskok jedného brejku a po Petrášovom ese vyhrávali 20:17. Ani to nestačilo Slovákom na pokojné dohratie setu a domáci vyrovnali na 21:21 a potom z 21:23 na 23:23. V dramatickej koncovke nevyužili Slováci dva setbaly a Švédi napokon vyhrali úvodné dejstvo 27:25.
Druhý set mal podobný priebeh. Slováci viedli 10:5 a 14:10 po útoku Patáka, ale o náskok prišli. Švédi využívali množstvo chýb svojho súpera a vyrovnali na 14:14. Pred koncovkou sa pri Mackovom podaní podarila Slovákom séria bodov a po Kriškovom bloku viedli 21:17. Potom sa však zopakovala situácia z prvého setu, keď Švédi vyrovnali z 21:23 na 23:23. V koncovke nevyužili Slováci tri setbaly, naopak domáci svoj šiesty áno - set vyhrali 32:30 a dostali sa do vedenia 2:0.
Z tejto rany sa už Slováci nespamätali a v treťom sete mali Švédi od začiatku navrch. Hostia sa ešte dostali na dostrel po útoku Firkaľa, keď znížili na 16:17, ale to bolo z ich strany všetko. Severania vyhrali posledný set 25:21 a tešili sa z prvého víťazstva v súťaži.

Andrej Kravárik, tréner SR: "Prvé dva sety sme mali dobre rozohraté, neviem, čo ešte chceme viac... Viesť 21:18 a potom 21:17 a nevyhrať ani jeden set a navyše s takýmto súperom je neprípustné. Prehru beriem na seba, nemalo sa to stať. Aj keď sme už nehrali o Final Four, prístup k zápasu musí byť úplne iný, nášmu výkonu chýbali bojovnosť a nasadenie. Musíme sa z toho poučiť, ale opakujem, prehru beriem na seba."

Poprad 23. mája 2018 (TASR)

Slovensko - Švédsko 3:1 (23, 18, -19, 16)
120 minút. Rozhodovali: Twardowski (Poľ.) a Höger (SR), 1100 divákov
Slovensko: Prešinský, Mlynarčík, Kriško, Kohút, Jančura, Paták, liberá Turis a Vitko (J. Hriňák, M. Petráš, Ihnát, Firkaľ, Macko)
Švédsko: Lindberg, Nilsson, Gustavsson, Sundberg, Pettersson, Nielsen, libero Wijk Tegenrot (Lushtaku)

Začiatok duelu bol vyrovnaný, oba tímy zbierali bod po bode. Do náskoku sa ako prví dostali Švédi, keď dal eso Nielsen a v útoku sa presadil Lindberg - 12:16. Pri podaní Kriška znížili slovenskí volejbalisti na rozdiel jedného bodu - 17:18. Medzitým prišiel na ihrisko aj nahrávač Jakub Hriňák a odkrútil si tak reprezentačnú premiéru. O vyrovnanie sa postaral dvomi útokmi za sebou Petráš - 20:20. V koncovke zablokoval dlhú výmenu kapitán Kohút a Slováci si vypracovali prvý setbal - 24:23. Set ukončil esom Mlynarčík a Slováci ho vyhrali 25:23.
V úvode druhého setu viedli Slováci po Kriškovom ese 4:2, ale potom o náskok prišli. Opäť ho však získali pri Patákovom podaní a vypracovali si vedenie 10:6. Po Mlynarčíkovom ese zvýšili domáci volejbalisti náskok na 14:8. Slováci držali opraty zápasu pevne v rukách a pri servise Jančuru vyhrávali 19:12. Aj tento set ukončili Slováci esom, postaral sa o to Firkaľ (25:18).
Začiatok tretieho dejstva vychádzal lepšie Švédom, ktorým k tomu výrazne pomáhali chyby Slovákov. Severania viedli 13:8 a potom 16:9. Po peknej nahrávke Hriňáka a útoku Petráša znížili domáci reprezentanti na 14:19 a snažili sa ešte zvrátiť nepriaznivo sa vyvíjajúci set. To sa však nepodarilo, Švédi vyhrali 25:19 a znížili na 1:2.
Vo štvrtom sete museli Slováci doháňať manko 4:6, rýchlo sa im to podarilo a vyrovnali na 7:7. Po ese Patáka už viedli 9:8. Druhá polovica setu patrila jasne Slovákom, ktorí boli dominantní v každej činnosti a po Kriškovom smeči viedli už 19:13. Záver setu domáci zvládli, vyhrali ho 25:16 a pripísali si do tabuľky prvé tri body.

Andrej Kravárik, tréner SR: "Najmä v treťom sete bolo vidieť, že chlapci nevedeli nájsť rytmus a štýl hry. Švédi od začiatku riskovali na podaní a v určitých fázach im to vychádzalo. My sme sa najmä v treťom sete trápili na prihrávke, ale zodpovedný výkon všetkých hráčov nás posunul k víťazstvu. Pomohla nám aj skvelá atmosféra tu v Poprade, nečakal som, že v stredu večer príde tak veľa ľudí a chcem sa im poďakovať. Víťazstvo sme veľmi potrebovali, v tomto momente je to najlepšie, čo nás mohlo stretnúť."