Matchpoint Postrehy - píšete nám Dr.Prieložný sa vracia k finále play off

Dr.Prieložný sa vracia k finále play off

5.5. 2019 Bratislava
Skončilo play-off
U mužov relatívne hladko, Prievidza asi chcela oslavovať titul doma. Košice psychicky unavené po semifinále. Mali to ťažšie, pri stave 1 - 2 točili na postup do finále proti

Nitre. Oba tímy môžu byť spokojné, každý niečo vyhral. Košice slovenský pohár, Prievidza ligu. Nikto sa nekonfrontoval medzinárodne. Ukázalo sa veľa slovenských hráčov a aj s dobrými parametrami. Košice mali využiť finále na propagáciu volejbalu vo veľkej hale, kde by našlo miesto viac divákov, ale asi dúfali vo väčšiu šancu na úspech vo svojej malej hale. Avšak bez škandálu v protiklade k ženskému finále.

V ženskom semifinále play-off stratili obaja finalisti po jednom sete. Strabag vystriedal v sezóne päť cudziniek, lebo chcel vyhrať. Slávia dve, lebo musela. Počas neprítomnosti hlavného trénera som bol pri hľadaní nahrávačky, keďže im dve odišli. Jednoducho slovenská nebola k dispozícii. Našťastie pre Sláviu nakoniec kúpili veľmi dobre. Po návrate prvého trénera som dostal ponuku pokračovať v Slávii EU, a tak som sa rozhodol aj touto cestou urobiť pre slovenský volejbal niečo reálne. To sa mi, žiaľ, federácii nedarí.
Finále, hrané na päť zápasov, je vždy dobrá reklama a to aj napriek nedorozumeniam v piatom zápase. Prvý zápas nemal kvalitu a štvrtý bol jednostranný. Ale ostatné boli skvelou propagáciou nášho športu. Z môjho pohľadu mohol Strabag finále hrať v medzinárodne uznanej hale, najmä pre divákov, alebo aspoň pustiť divákov na plochu. Spomenie si ešte niekto, že Unicef na finále mužov dostal na Pasienky skoro tri tisíc divákov?
Ako ne/priamy účastník ženskej extraligy som v živote videl niekoľko „omylov“. Väčšinou išlo o chybu postavenia, ktoré sa vyriešilo vrátením bodov do momentu chyby. Niekde to dokonca trvalo tak dlho a bez komentára moderátora na zápase, že som po dvadsiatich minútach ako divák odišiel. Približne päťdesiat ďalších divákov zostalo. Podobnú situáciu som zažil v Modre v zápase proti Doprastavu, kde sa stav vracal o 8, slovom osem bodov…a žiadne protesty. Stáva sa to aj medzinárodne. ME mužov, kde chyba postavenia v piatom sete možno stála Čechov medailu. To už muselo bolieť...
Späť na Slovensko a piaty zápas play-off. Výborné vyvrcholenie, odvážne, nervózne, individuálne Hudecová. V treťom sete nevídané napätie, zvrat, nevyužité mečboly, plná hala. To všetko so škvrnou pridaného bodu za stavu 11 - 10 v druhom sete. Potom však prichádza chyba postavenia a prerušenie dosť dlhé na to, aby sa tým niekto do budúcnosti zaoberal. Ale chyba sa stala a my sme mali v médiách o dva dni dlhšie negatívnu reklamu. Vynárajú sa mi spomienky spred roka, keď som ako divák sledoval, aký chaos nastal pri zapisovateľskom stolíku. Tiež to bolo pri rozhodujúcom zápase týchto dvoch súperov a prerušenie bolo tridsať minút.
Čo s tým? Slávia EU odohrala v sezóne najviac oficiálnych zápasov (cca 60), potom Strabag. Slávia využíva služby viacerých zapisovateľov, asi to inak nejde. Mládežnícke súťaže aj 1. liga, kde treba tiež zapisovateľov. Títo dobrovoľníci majú sedem mesiacov svoj pokoj. Potom príde play-off a začne TO. Delegát, plná hala, hymna, zapisovateľ má za krkom funkcionárov klubov a federácie, dokonca sa ukáže televízia. Pekne to vidieť na štyroch čiarových rozhodcoch, ktorí sa prvýkrát stretli, nie sú zohratí, hľadajú sa. Všetka česť. Nakoniec sa toho zhostili, aj keď chvíľu trvalo, kým zistili, kto zodpovedá za ktorú čiaru. Popravde len nerozumiem, prečo, keď čiarovému v zornom poli tancuje tréner a pred dopadom lopty leží na čiare libero, neukáže, že nevidel. V stredu na piaty zápas príde, kto má čas. Za týchto okolnosti je ľudské, že sa urobí chyba… Neospravedlňujem, len sa pýtam, čo robiť, aby sa toľko chýb práve v týchto finálových sériách neopakovalo.
Prvá možnosť je prebrať elektronický systém z medzinárodných zápasov. SVF ho vypožičiavala klubom. Môže byť, že majú málo prístrojov na zabezpečenie zápasov mužov a žien v jeden deň.

Druhá možnosť, že v rámci našich možností zapojíme oficiálne štatistický zápis klubových štatistov. Sú to profíci. Verte, viem porovnať aj so zahraničnými a pokiaľ viem, tak kluby pracujú väčšinou len s jedným štatistom. Oni rozpoznali chybu aj počas 5. zápasu, len nie sú „vo vykonávacích pokynoch“ zahrnutí. Ak obaja potvrdia chybu, delegát aj rozhodca si môžu byť istí, že to tak aj je. A preto by možno bolo pre slovenský volejbal riešením v prípade nezhody zapojiť ako alternatívu štatistov do rozhodovacích procesov (v súčinnosti s rozhodcami). Asi o challengeri môžeme len snívať.
Pre ženský volejbal je dôležité, aby Strabag bol ďalej súčasťou extraligy!!! Boli to pre mňa a verím, že nás bolo viac, zážitky porovnateľné s emóciami v zahraničných ligách. Pri sledovaní líg v okolí je najväčší rozdiel v halách a v počte divákov. Dokonca aj rakúska liga, kde je úroveň nižšia, má vyššiu návštevnosť, lebo to haly kapacitne umožňujú.
Na záver. Vyjadrujem sa ako čleň SR SVF pre vrcholový šport. Môj pokus vyjadriť názor na web stránke SVF k otázke slovenských trénerov pri RD žien nebol akceptovaný.
Skúšam to teda touto cestou, k téme problémy počas play-off a odporúčania do budúcnosti.

Igor Prieložný