Matchpoint Postrehy - píšete nám Dodatok k postrehu 4 (CHALLENGE)

Dodatok k postrehu 4 (CHALLENGE)

25.8.2019 - ak by som tento dodatok jednej postrehnutej situácie napísal v postrehu 4, mohlo by sa stať, že by ste začali z volejbalových ME blbnúť. Začneme opakovaním. Repetitio est mater studiorum. Vráťte sa prosím k postrehu 4, pokúsim sa dodatkom rozpliesť šlamastiku po lopate a vy skúste čítať s porozumením.
uzolSlovensko - Španielsko na ME.
SVK v prvom sete útočí. Lopta smeruje zhruba k stredu zadnej čiary. Dobrá? Aut? Obaja čiaroví rozhodcovia na španielskej strane signalizujú teč.
Španielsky tréner berie challenge. Rozhodca výzvu challenge neakceptuje. Nik nevie, o čo ide. 1.rozhodca - žena - si zavolá jedného z čiarových rozhodcov a nasleduje nová lopta. Divá sviňa tomu nerozumie.

Čo sa mohlo stať a nestalo sa, to o chvíľu.
Čo sa naozaj stalo, nám ozrejmil samotný rozhodca na čiare D.Dovičovič: "My sme obaja signalizovali jemný teč španielskej hráčky v poli. Na túto chybu sa challenge vziať nemôže."

Potiaľ je to v poriadku. Ak ste čítali postreh 4 pozorne, utkvelo vám to v pamäti.
Vzhľadom k tomu, že nastala trma vrma a nik nič nevedel, rozhodkyňa si zavolala čiarového rozhodcu, odkonzultovala s ním teč hráčky v poli a zvážila (nejasnosť) dať novú loptu. Ak bola lopta dobrá, Slovenky prišli o bod.
A teraz druhá časť dodatku - čo by sa bolo mohlo stať a také boli aj domnienky v publiku a zrejme aj medzi aktérkami hry. Ale nestalo sa.

SVK útočí. Rozhodcovia - obaja - signalizujú teč. ALE NA BLOKU. Španiel berie Challenge. Španiel Challenge vyhrá. Teší sa.
Slovenský tréner práve v tejto situácii - zhodná a zároveň posledná fáza rozohry - môže požiadať o "kointra" challenge, kam tá lopta vlastne dopadla. Limit osem sekúnd na uplatnenie požiadaviek slovenský tréner iste nestihne, ale pravidlá mu dávajú možnosť o výzvu požiadať v takomto prípade neskôr.
Ak by bola lopta v ihrisku, pravdu má aj Španiel - teč nebol, ale aj slovenský tréner, lebo lopta bola dobrá. Bod pre Slovensko. Už sa Španiel neteší. Raz si hore, raz dole chlapče.
Čisto teoreticky, ak by bola hráčka Slovenska pri tomto útoku v sieti - a to bola chyba prvá v poradí, nič sa nedeje, lebo Španiel to mal posúdiť inak a žiadať o korekciu dotyku siete slovenskej smeečiarky.
Chápete? Ste bystrí. To bude tím, že o tíždeň školi už otvárajú svoje dvere a vi ste nyč cez prázdnyni nezabudly.
Ivan Husár
P.S. - predstavte si, že v noci 21.augusta 1968, by boli na hranici s Poľskom, Maďarskom, NDR kamery a každý občan by mal osem sekúnd na to, aby to vyhodnotil, vzal si Challenge a poslal Rusov do puče.

Postreh 0
Postreh 1
Postreh 2
Postreh 3