Reprezentácia REPREZENTÁCIA MUŽI ME 2009 Pred prvým turnajom kvalifikácie

Pred prvým turnajom kvalifikácie

Poprad 22. mája (TASR) - Informácie pred prvým turnajom v Poprade a nominácia naň

O svoju piatu účasť na záverečnom turnaji majstrovstiev Európy začnú v piatok 23. mája usilovať slovenskí volejbaloví reprezentanti v popradskej športovej Aréne. Až do nedele 25. mája tam absolvujú prvý z dvoch turnajov A-skupiny o postup na ME 2009, ktoré budú v Turecku.
       Pod tatranskými štítmi budú ich súpermi postupne Česko, Rumunsko a Ukrajina. So všetkými sa potom stretnú na druhom turnaji v Plzni (30. mája - 1. júna) a len víťaz si zabezpečí priamu účasť na šampionát. Tú už majú istú Turecko (organizátor), Španielsko, Rusko, Srbsko, Fínsko, Nemecko, Taliansko (prvých šesť tímov z ME 2007). K nim pribudnú víťazi šiestich kvalifikačných skupín a druhé tímy o tri zvyšné miestenky vybojujú 6.-7. septemra baráž, pričom druhý tím z A-skupiny v nej narazí na druhého z C-skupiny (Francúzsko, Bielorusko, Bosna a Hercegovina, Macedónsko).
      Slovensko povedie nová trénerská trojica na čele s Talianom Emanuelom Zaninim. "Hráme doma, radi by sme sa pred druhým turnajom dobre odrazili," povedal pre TASR jeden z asistentov trénera Štefan Chrtiansky a pokračoval: "V konečnej nomimnácii sme však museli urobiť jednu vynútenú zmenu, nakoľko už v stredu sa na tréningu zranil Skladaný a jeho vyšetrenie ukázalo, že nebude môcť hrať. Namiesto neho sme povolali Zaťka z Ostravy. Miernym favoritom našej skupiny budú Česi, majú hráčov v kvalitných zahraničných ligách. My sa ale pokúsime uhrať také výsledky, aby sme získali čo najviac, v tom horšom prípade, aby sme išli do Plzne aspoň s dvomi víťazstvami. Podceniť nemôžeme ani Ukrajincov, ktorí do Popradu podľa informácii pricestujú s omladeným kádrom a hráčmi len z domácej súťaže, ale všetci ich hráči sú fyzicky mimoriadne zdatní. Rumuni sú tiež nebezpeční a majú solídnu úroveň." Štyri prípravné zápasy pred vstupom do kvalifikácie trénerom podľa Štefana Chrtianskeho ukázali na čom tento tím momentálne je. "Veľa času na prípravu nebolo, ale aj napriek prehrám sme s kvalitnými súpermi zohrali vcelku dobré zápasy."
Nominácia na I. turnaj v Poprade:
nahrávači: Michal Masný (Sosnowiec/POL), Juraj Zaťko (Ostrava/CZE), blokári: Tomáš Kmeť (hotVolleys Viedeň/AUT), Emanuel Kohút (Haching/GER), Michal Červeň (Bydgoszcz/POL), smečiari: Lukáš Diviš (Friedrichshafen/GER), Martin Sopko st. (Bydgoszcz/POL), Martin Nemec (Ankara/TUR - VKP Bratislava), Miroslav Jakubov (Chemes Humenné), univerzál: Milan Bencz (Aich Dob/AUT), Andrej Patúc (VKP Bratislava), libero: Martin Pipa (Aich Dob/AUT)