Reprezentácia REPREZENTÁCIA MUŽI ME 2009 Po prvom turnaji kvalifikácie

Po prvom turnaji kvalifikácie

Prvý turnaj kvalifikácie mužov na ME 2009 v Poprade naše družstvo mužov zvládlo.

Vedie tabuľku bez prehry, s dvomi "stratenými" setmi, po jednom s Čechmi a Ukrajincami. Tretí set s Rumunmi sme ustáli v koncovke.
Prvé stretnutie v derby s Čechmi, ktorých slovenské reprezentačné družstvo vyradilo v minulej kvalifikácii, dopadlo dobre. Znamenalo dobrý vstup do turnaja.

Dva sety sme dominovali, Česi boli miestami úplne bezradní. Trénerovi Haníkovi  dlho hráči biedne prihrávali, hlavne libero Kryštof, nezahrala im úvodná dvojica smečiarov Baránek, Novák a na strede dvojicu Rak, Král úplne vygumovali Kmeť s Kohútom. Výborne sme blokovali aj na krajoch, sedemnásť bodov v štyroch setoch je "nadštatistický výsledok".
Až výmenou nahrávačov na českej strane a príchodom dvoch ľavákov Hudeček, Novotný M. na smečiarske pozície, sa hra v treťom stete obracala. Obzvlášť s "Poloslovákom" Novotným sme si nevedeli vôbec dať rady. Vo štvrtom sete, pri vyrovnanom stave 16:16, dal Kohút eso, tréner Haník musel vziať time out a to bol zrejme breakpoint setu a zápasu.
Všeobecne sme boli lepší na nahrávke (Masný kontra Ticháček ,resp. Škach), boli sme výrazne lepší v obrane na sieti a celkovo v útoku. Nemec si oprášil svoju niekdajšiu hru na účku a zahral výborne.
Druhé stretnutie bola povinná jazda s Rumunmi. Balkánci boli určite nebezpeční, mali sme s nimi zlé skúsenosti z vlaňajšej európskej ligy, ale zbabrali prvý set v zápase s Ukrajincami, keď neustále viedli a dominovali. Prehrali ho a nerozchodili to do konca turnaja.
Posledný zápas nebol ľahký. Novotvoriaca sa Ukrajina s mladými, vysokými a veľmi odvážnymi hráčmi, pod vedením bývalého vynikajúceho hráča Filipova , bola miestami aj lepšia. Ale to bola aj dlhý čas v zápase s Čechmi. Nepodarilo sa im zdolať v sobotu Čechov, ktorí hru nakoniec ovládli a proti nám im to nevyšlo rovanko. V oboch dueloch boli blízko minimálne k piatim setom.
V prvom našom stretnutí bol dominantný na smeči Diviš, v poslednom urobil rozhodujúce lopty Sopko. Opäť dominoval Masný, po celý turnaj s veľkou chuťou hrajúci libero Pipa, výborne hrajúci  Kmeť s Kohútom. Kohúta samozrejme poznám, Kmeťovi som dlho predlho nemohol prísť na chuť. Po čase to musím korigovať. Hrá dobre.
Slovenský tím treba pochváliť. Družstvo hralo veľmi disciplinovane, pokojne, s veľkou chuťou. Tá býva v reprezentácii spolu s motívom najväčšími orieškami pre trénerov. Tím zvládol všetky výkyvy, ustál aj slabý výkon Díviša v poslednom dueli. Ale samotný Diviš, ktorý sa od druhej polovice zápasu dosť trápil, hlavne na  prihrávke, uhral dve veľmi dôležité lopty v poslednej koncovke. Ukrajinci ho leptali plachtiacim podaním, ale momentálne je nestriedateľný, musel a zvládol to.

Organizácia turnaja sa zdala byť bezchybná, hala v Poprade je z našich daní prekrásna, diváci živí, hnaní za mikrofónom súťažným riaditeľom SVF Stražayom. Propagácia akcie bola zrejme nedostatočná, resp. mala medzery. Domnieval som sa, že hala sa úplne naplní. Najsmutnejšie je, že v radoch divákov je minimum detí a mládeže. To je cieľová skupina, ktorá tam musí byť, na ktorú sa musia kompetentní zamerať. To sa nám dvojako vráti.
Je naivné myslieť si, že v Plzni to bude o týždeň ľahké.  Bolo by dobré  vyhrať skupinu a zabezpečiť tak novému trénerovi Zaninimu čas na pokojnú robotu.