Postrehy

Postreh z ME - 5 (FENOGLIO)

27.8.2019 - Dnes som mal v pláne v postrehu opustiť volejbal a pozrieť sa na porovnanie krásy Slovanov a Germánov. Je neskutočné, čo tým našim ženám od Vladivostoku po líniu Praha - Gdansk bohovia nadelili. Jedna krajšia ako druhá a to tu ešte nehrajú Lotyšky. V bufetoch sa promenádovali Španielky. Dosť dobré, ale predsa len druhá trieda. Nemky a Švajčiarky nechajme radšej bokom.
Keď som sa prechádzal po zápase Nemecko - Rusko po chodbách štadióna, z ľudí bola cítiť pohoda, nádej a také to milé nastavenie, keď veríte. Neviete, netušíte, nevidíte, nemáte to podložené, ale veríte. Ten pocit sa zakladá na prianí úspechu. Ráno som prednášal trénerom na licenčnom seminári a aj medzi nimi bolo počuť hlasy, šanca tu je.

Čítať celý článok
 

Dodatok k postrehu 4 (CHALLENGE)

25.8.2019 - ak by som tento dodatok jednej postrehnutej situácie napísal v postrehu 4, mohlo by sa stať, že by ste začali z volejbalových ME blbnúť. Začneme opakovaním. Repetitio est mater studiorum. Vráťte sa prosím k postrehu 4, pokúsim sa dodatkom rozpliesť šlamastiku po lopate a vy skúste čítať s porozumením.
uzolSlovensko - Španielsko na ME.
SVK v prvom sete útočí. Lopta smeruje zhruba k stredu zadnej čiary. Dobrá? Aut? Obaja čiaroví rozhodcovia na španielskej strane signalizujú teč.
Španielsky tréner berie challenge. Rozhodca výzvu challenge neakceptuje. Nik nevie, o čo ide. 1.rozhodca - žena - si zavolá jedného z čiarových rozhodcov a nasleduje nová lopta. Divá sviňa tomu nerozumie.

Čo sa mohlo stať a nestalo sa, to o chvíľu.
Čo sa naozaj stalo, nám ozrejmil samotný rozhodca na čiare D.Dovičovič: "My sme obaja signalizovali jemný teč španielskej hráčky v poli. Na túto chybu sa challenge vziať nemôže."

Čítať celý článok
 

Postreh z ME - 4 (CHALLENGE)

25.8.2019 - V druhom stretnutí na ME sme zdolali Švajčiarky. Ak sa na to pozrieme postrehom 3, tak Švajčiarky vedeli, že ak nás chcú zdolať v domácom prostredí, musia hrať veľmi odvážne, riskovať. Snažili sa o to. Nestačilo. 3:0. Hrali sme dobre. Nemôžu mať všetko. Syr, hodinky, neutralitu, Eiger, St.Moritz, drahé bývanie ako sviňa.
Za dva dni turnaja ME už bolo veľa situácií, v ktorých rozhodnutia rozhodcov boli sporné a tréneri využili možnosť video rozhodovania - tzv. Challenge. Korigovanie rozhodnutí videom poznáme prevažne v tenise - Jastrabie oko, už aj vo futbale (WAR) a pomáha aj vo volejbale. Pomoc je to významná, vyrieši veľa komplikovaných, nepostrehnuteľných vecí, utlmí trénerov, vášeň divákov. CEV je mimochodom majster proti vášni. Jediný šport, v ktorom nestále musíte držať hubu a krok. A stáť všade v páskami vyhradených priestoroch.

Čítať celý článok
   

Postreh z ME - 3 (ŠPANIELKY)

23.8.2019 - Rusi tu už dávno nie sú. Dokonca sme takí frajeri, že im nedodávame ani mlieko, ani maslo, korbáčiky, žinčicu. Lebo je embargo. Takí sme frajeri. Poslúchame zase niekoho iného.
Keď začali v rámci rozcvičenia Španielky uskutočňovať blokové cvičenia, začal som sa báť pondelkového tréningu. Španielky robili všetko inak, ako my vo VKP učíme. Podľa môjho názoru to robia nesprávne. Uvedomil som si však, že sa nemusím najbližšieho tréningu vôbec obávať, lebo kým sa Španielky rozvičovali, celá mládež v hale bola určite na mobile.
Po druhom zápase RUS - BLR vznikla 90 minútová pauza a spíker Stražay odvážne oklamal divákov, že show úvodu ME začne 40 minút pred dvadsiatou. Sekol sa o 20 minút, v bufetoch nastal chaos a malé zisky. Možno mu niekto nabudúce odvážne tresne po gebuli.

Čítať celý článok
 

Postreh z ME - 2

22.8.2019 - "včera" tu boli Rusi. Prosím, nemajte mi to za zlé, že som do ME žien jemne zamontoval okupáciu spojenecký vojsk. Skrátka bola tu, sú to naše dejiny, boli sme aj v tomto prípade typicky zamatoví, je potrebné si to pripomínať. Žiaci, kadeti netušia, čo sa to tu pred rokmi dialo. Juniori maturujú, tí by to vedieť mohli. Už sa nič nezatajuje.
Okupácia nás utlmila, obdobie temna nás ako národ zakrnelo, stále nedokážeme byť slobodní takmer v ničom a určite to malo a má stále vplyv na našu slovenskú povahu. Prítomnosť ruských vojsk, roztrúsených 20 rokov na našom území, ovplyvnila mnohé rodiny, napr. aj športovú rodinu kolegu Dr.Kalného, ktorého otec, vynikajúci novinár (90), bol 20 rokov tvrdo perzekuovaný.

Čítať celý článok
   

Stránka 3 z 65

<<ZačiatokDozadu12345678910DopreduKoniec>>