Postrehy

Postreh z ME - 10 (SUMÁR)

2.9.2019 - Rubrika sa volá postrehy. Chcel som pre verejnosť, nielen odbornú, niečo postrehnúť. Snáď sa to podarilo. Dnes to bude možno motanica, prosím rešpektujte to.
V prvom rade treba vzdať hold všetkým, ktorí v turnaji ME v Bratislave mali organizačné prsty. Emeritný prezident SVF Halanda a súčasný prezident Kraščenič akciu spískali a patrí im za odvahu do toho ísť obdiv. Všetci, ktorí priložili ruku k dielu, od riaditeľa turnaja Singera, firmy Media Fresh, celý sekretariát federácie až po podávačov lôpt sa významne podieľali na veľmi solídne zvládnutej akcii.
Bratislava je po volejbale hladná, reprezentačné družstvá tu bežne nehrávajú, preto sa dalo očakávať, že turnaj zaujme. Koniec prázdnin, dobrý čas začiatkov zápasov, všetko hralo do karát. Vyvrcholením bola návšteva 6 500 divákov na poslednom dueli s Taliankami.
Hra našich dievčat bola po celý čas turnaja dobrá, družstvo urobilo za dva roky významný posun, potvrdilo, že je zložené z dobrej generácie hráčok, ktoré aj v mládežníckych súťažiach uspievalo.
Malá Kostelanská sa ukázala vo veľmi dobrom svetle. Zvládla prihrávku podania a väzby v pohybe na útok. Bola zodpovedne odvážna, môže si dovoliť aj viac riskovať. Občas sa chytá za hlavu uprostred hry, snáď to rýchlo odíde. Sú to infantilné prejavy emócií, rušili ma u nej.
Radosová musí prestať ulievať dvomi rukami, lebo z toho sú medzi divákmi prudké bolesti brucha. Prihrávka je jej slabinou, ak nebude prihrávať aj prstami, nevymotá sa z toho. Palgutová na korektorke hrať asi v budúcnosti nemôže. Sú tam limitujúce faktory.
Kijaková dostala od trénera dôveru do prvého zápasu. Predpokladám, že tréner Fenoglio nemá rád zbytočné chyby. Ona ich asi recidívne robí dosť, ale mám ten dojem, že by sa s ňou oplatilo hrať. Ona jediná dokázala tvrdosťou útoku konkurovať iným hráčkam súperov. Musí byť komplexnejšia, ale ja by som vsádzal na jej náturu. Pre budúcnosť družstva by som na post korektorky presunul z bloku Herelovú.

V predstavách show som veľmi konzervatívny. Sorry. Mne tieto cvičenia opíc nevoňajú. Asi by som tvrdil iné, ak by som sedel ako tréner na lavičke, aj chápem, že sú to trendy. Ja som odchovaný na hurónskom ráááz dvááá tri. Toto sa spontánne z úst divákov vylúdilo až v treťom zápase, v treťom sete s Bieloruskami za stavu 15:10. Veľmi nepríjemné pre súpera je, ak hrajú domáci o setbol, mečbol a jeho fanúšikovia kričia eeeešte jeden. Tieto bežné česko-slovensko-poľské zvyky a normy počuť nebolo a zatienili to rituály firmy Kvant.
Prvé dva naše zápasy ovládol publikum angličtinou zahraničný spíker, neskôr sa však domáci Slávo Jurko prestal "učiť" od sopliakov, od zápasu s Bieloruskami prevzal opraty, atmosféra sa uberala jeho dobrým, osvedčeným smerom. Jurko volejbal hrával, rozumie mu, pozná často detaily, býva pripravený. Ak sa však hrá dobrý volejbal, ľudia sa rozpália aj sami. Nechce sa mi veriť, že na slovensku nemáme šikovného dídžeja, ktorý to namieša viac slovensky. Toto sú Singerove radovánky, ale v úvode som ho pochválil, nechám ho nateraz tak. V živote nemíňal vlastné.
CEV vymyslel nový formát, víťazky skupiny v Lodži Talianky si museli odbehnúť do Bratislavy a utekať nazad. Víťazky skupiny v Bratislave Nemky odišli do Poľska. S cirkusom sa chodí po svete, ale jedni výhodu majú, iní nie.
Systém postupu zo skupín do ďalších bojov opäť priniesol možnosť špekulovať. Kto na koho, kto ostane, kto sa bude sťahovať. Ak majú družstvá možnosť výberu a voľby, nedá sa to kritizovať ani napádať. Fair play je aj tak výmysel baróna, ktorý sa aj v tej dobe predsa musel stretnúť s mariškou a koňakom.
CEV nastavila systém nedokonale, po kritike ho možno vyhlási za blbý a bude ho korigovať. Zbytočne.
Turnaj v štyroch krajinách sa hral prvýkrát. Štyria domáci pritiahnu do hál viac divákov v sume, ako jeden, dvaja. Slovensko to hneď propagandisticky využilo a postup zo skupiny vyhlasuje za výnimočný úspech. Áno, smerom k ministerstvu, mešcu, pospolitému ľudu je to celkom milé počínanie, ale nerobme zo seba volov. Každému je predsa jasné, že na takto postavenom fomáte (24 družstiev) sa možno ani nedá nebyť, aj keď Češky asi hovoria v amoku z nepostupu iné.
Tak či tak, úspech je vždy na tomto kolotoči sedieť. To má byť naša méta, hrať na ME pravidelne, nielen keď ich organizujeme. Postup cez 1/8 finále by bola skutočne veľká vec. Nedošlo k nemu aj preto, lebo my sme takí. My máme tendenciu byť stále spokojní. Vysypávam sa, ak nejaký športovec ide do vážnych bojov a povie, že si to ide užiť. Užiť si máme my na sedadlách.
S Ruskami sme vybuchli, ale s Nemeckom a Talianskom máme byť po prehre nasratí. Prehrali sme. Musíme byť frustrovaní, musíme smútiť, inak sa neposunieme. Prehrať, analyzovať a túžiť v repete vec opraviť.
Vicemajstra sveta sme hrýzli, mali sme a bolo to v našich nedeľňajších silách, aby toho bolo viac. K tomu bolo nutné dať ešte lepšie podanie, hlavne a to je podstatné, o  h vyššiu dávku rizika, "arogancie", nátlaku, peny na perách. Všetci sú happy, to nás ešte dlho budú v okolí brať za iba štekajúce šteniatka. Družstvo sa posunie určite dopredu, ak si bude oveľa viac veriť a nebude si to chodiť užívať. Ozajstnú kvalitu bude mať družstvio až vtedy, keď mu bude stačiť aj slovenský tréner.

Ivan Husár

P.S. pred posledným zápasom sa pár minút pred začiatkom motal okolo pokladní cca 130 kg chlapík. V Euroobale mal odhadom 50 vytlačených lístkov. Jeden obal som videl. Alebo bol šmelinár, špekulant a nakúpil. A nepredal. Alebo mal blízko k niekomu, kto mu naplnenie obalu sprostredkoval.
P.S. ak sa po ME objaví do mesiaca čo len jedno dieťa v bratislavskej hale s požiadavkou, že bol(a) som, videl(a) som, chcel (a) by som začať s volejbalom, iste dáme vedieť. Poprosím p. Kosekovú, Podhornú, Vestenickú, Gajerovú, Balacenkovú, aby mi dali vedieť, či niekto po vzore ME začal.

 

Postreh z ME - 9 (ULIEVKA)

1.9.2019 - 1/4 finálový duel s vicemajsterkami sveta Talianskom sme hrali dobre. Hráčky boli psychicky dobre nastavené, trénerom sa podarilo zabudnúť na ruské hradby, cez ktoré sme neprešli. Pustili sa s vervou do top favorita. Pokazili sme sedem podaní, súperky 9, možno tie pokazené neleteli tak rýchlo, ako by mohli, ale táto téma je pasé. Pokazený servis pre mňa nie je téma. Sople sa podávať na druhú stranu nesmú, inak príde tsunami. Tsunami, ktoré nezastavíte, lebo sa to nedá.
Dva sety sme boli až do koncoviek setov úplne vyrovnaným súperom. Nepočítal som koľko toho bolo, ale bolo veľmi veľa situácií, keď sme mali možnosť priblížiť sa na bod, vyrovnať, ísť do vedenia, prekvapiť, od smečiarok Kostelanskej, Radosovej prišla ulievka. Najhoršie je, ak tomu dochádzalo v a na konci dlhej výmeny. Súper sa takouto víťaznou rozohrou (bolo ich dosť) stále viac a viac dostával na koňa. V treťom sete nastali v hre úplne rovnaké situácie, v ktorých sme v závere doťahovali už veľký náskok a tie isté smečiarky do toho naplno kopli. A úspešne.
Kostelanská je pre mňa najpríjemnejším prekvapením turnaja, je odvážna, ale nie bezhlavo odvážna. Isteže jej akceptujme, že proti Ruskám (ich bloku) nehrá každý deň, ak vôbec niekedy hrala. Chápeme, že sa pokakala. Belgické smečiarky dnes proti tým istým Ruskám, ktoré nás rozbli na padrť, hrali v útoku veľmi odvážne. V razancii úderu úplne naplno. Ale aj oni sa v koncovkách uchýlili k pár ulievkam. Tá pasivita rozhodla a k prekvapeniu nedošlo.
Ak ulieva ruská, 196 cm korektorka Gončarevová, tak "úder" hrá z obrovskej výšky, vidí na postavenie hráčok v obrane, je schopná uliať aj z nahrávky, ktorá nie je ideálna a je "nalepená" na bloku. Hrala ulievku vždy do stredu ihriska, pretože predtým príde tým istým smerom niekoľkokrát nechytateľný úder, hráčky v obrane to majú ťažké.
Dtto korektorka Talianska, čierna Egonová. Ak ulieva, ulieva z výšky, rýchlou prácou zápästia, na presne určené miesto. Úspešne uliala niekoľkokrát aj ústredná smečiarka - čierna Syllová. Tá ulievala umne vedľa bloku, ale vždy po perfektnej nahrávke, nikdy nie v núdzi a prevažne iba prvú loptu v medzihre. V dlhej rozohre, na jej konci tvrdo, tvrdšie a ešte tvrdšie. Ruské smečiarky majú zakázané ulievať priamo z Kremľa. Kto to kedy videl. Kaťuše sú to.
Nikola Radosová bežne ulieva dvomi rukami, to je úplná stupidita, dnes tak spravila iba raz. Samozrejme lopta nespadla, možno letí vzduchom ešte teraz. Pravdepodobne jej tréner dohovoril.
Neviem, aký názor má na túto opatrnosť v útoku, na riešenie, ktoré málokedy skončí chybou tréner Fenoglio, neviem, čo im hovorí počas samotného zápasu, neviem, čo po nich chce, ale divákov ulievky dievčat frustrovali oveľa viac ako jeho.

Ulievka má ešte jeden problém a dosť vážny.

Počúvam z odborného okolia ponosy na hru nahrávačky Kosekovej. Aj mne, aj jej mame, aj Barbore samotnej je jasné, že nahráva v porovnaní s ostatnými nahrávačkami Európy pomalšie. Ona sama nie je rýchla a v lokomócii má rezervy. Ja sa jej zastávam a chválim ju preto, lebo nahrávkydobre distribuuje. Nie je pestrá, nie je odvážna, ale ona vyhráva. To je jediné kritérium úspechu. JEDINÉ. Inej, podobnej nahrávačky na Slovensku niet. Ani zďaleka. Barbora má rezervy a nech na nich pracuje, jednou z nich je, že smečiarke, ktorá ulieva sa hodinu nenahráva. ... a potom prehrá.
Kritici hovoria, že hrá málo stredom siete. Súhlasím, blokárky by možno chceli inú nahrávačku, ktorá by im nahrala častejšie. Viac s Pencovou a Herelovou asi bolo nutné hrať proti Ruskám. Súhlasím. Nezabudnime však na fakt, že súhra s blokárkami je pre nahrávačku najťažšia a  Kosekovej povaha je, že volí zrejme viac istoty. Čo má teda robiť, keď na konci jej vízie, jej smerovania útoku zahrá smečiarka neúspešnú ulievku. Našťastie Palgutová a Kijaková na pozícii korektoriek sa k ulievke uchýlili sporadicky. Čo má nahrávačka robiť, keď jej začne ulievať aj odvážna hráčka, akou je Kostelanská.
Ak sa hráčka odhodlá k ulievke, lopta musí padnúť na zem. Ak padne, tak sa nesmie oslavovať ako niečo výnimočné. Aj keď je to meister stick. To zavádza.
Ulievka je posledné, krajné riešenie útoku špičkových volejbalistov. A basta.

Ivan Husár

zajtra posledný postreh - 10 (SUMÁR)

Postreh 0
Postreh 1
Postreh 2
Postreh 3

Postreh 4
Postreh 5
Postreh 6
Postreh 7
Postreh 8

 

Postreh z ME - 8 (ASISTENT)

30.8.2019 - Slnka je na svete dosť. Rád som pracoval ako asistent J.Noseka, veľmi rád som bol asistent Z.Haníka. Mimoriadne som bol nadšený spoluprácou s O.P.Antropovom, hoci som mu bezprostredne neasistoval. Celkom ma baví asistovať učiteľke huslí, ktorá zaúča hudbu moju dcéru. Niekomu by som asistenta nikdy nerobil. Ani za milión.
masekNa našej lavičke ženského reprezentačného družstva sú dvaja talianski tréneri a Michal Mašek, majster 2019 s LKS Lodž, najnovšie už Paok Solún. Predtým BVK Bratislava, Senica, COP Nitra, Stuttgart, Police, Drážďany. Trochu poodkryjeme v debate nastavenia v slovenskom reprezentačnom družstve.

Ako na teba došli?

Stuttgart?

Nie, reprezentácia.

Marek Rojko, športový riaditeľ SVF, mi vlani v lete volal, že od družstva odchádza Tomáš Varga ... Hľadali niekoho na záskok. Veľmi rád, ale nebolo to pripravené, hlavne ja som nebol pripravený, možno neskôr. V októbri sa ozval Marek znovu a otvoril túto tému opäť. Spojil som sa s Fenogliom a potom sme sa rýchlo dohodli.

O čom bol telefonát s Fenogliom?

Čo odo mňa očakáva, aké má predstavy a či to má zmysel. Často býva v takejto situácii nastrčený človek zo Slovenska, aby sa učil a túto pozíciu som ja nechcel. Chcel som byť plnohodnotnou súčasťou. Prebrali sme detaily ako to bude fungovať.

Tak hovor o detailoch. Ty si prvý asistent? Druhý?

To je jedno, nemáme to takto podelené. Vykreslil mi, že on bude mať na starosť v tréningu prvú šestku, ja druhú. On riadi jednu skupinu, ja druhú. Bavili sme sa o individuálnej práci s hráčkami, hlavne mladšími. Toto mala byť moja parketa.

Ak cvičí prvá šestka, druhá náplň kopíruje, alebo si môžeš robiť po svojom?

Dáva mi absolútne voľnú ruku. Okrem systémových herných vecí. Tu vyžadoval absolútnu jednotu.

Chce, aby si bol tvorivý, alebo "nesmieš"?

Môžem tvoriť, nie je to pre neho problém, dokonca mi dovolil hovoriť slovensky, hoci slovenčine vôbec nerozumie. Dôveroval.

Uff, tu to môže začať škrípať.

Môže byť, ale on sa úporne venoval prvej šestke a toto pri mojej práci s druhou zostavou nevadilo. Vyštartoval po nich iba vtedy, ak sa napríklad nepohli za nejakou loptou.

Ak si ty niečo zanedbal, vybehol tiež?

Nie, on tvrdo napádal hlavne nedodržanie systémových vecí, ani nie osobne na hráčku, ale ako problém v skupine.

Aké kompetencie ti dal?

Ťažko povedať, do detailov sme toto nikdy neriešili. Ak mi zveril polovičku družstva na pol hodiny, tak len povedal, čo máme zhruba robiť a do detailov sa nestaral.

Čo za štyri mesiace v tvojej práci pochválil. Až do takej miery, že niečo sa potom vyvinulo vďaka tvojmu názoru v ďalšej práci?

Snažil som sa ho niekoľkokrát presvedčiť o úprave v systéme obrany, pretože on je viac mužský tréner a napríklad sme polemizovali o veľmi "ďalekom" postavení hráčok v obrane. On sa na začiatku usmieval, že hráčky na krajoch chodia pre ulievku. Stred ihriska akoby sa otváral. Nepresvedčil som ho o tom nikdy.
Dokázali sme ho ale presvedčiť, že musíme hrať s blokárkami aj jednonožku. Pôvodne nechcel o tom ani počuť, chcel chlapský volejbal, útok stredom siete v prvom slede. Lenže zmenil názor, lebo videl, že nemáme čistokrvnú korektorku, ktorá by problémy na kraji siete vedela vyriešiť. Prišli sme o Pištelákovú a Šunderlíkovú, musíme hrať na tejto dôležitej pozícii so smečiarkami. Jednonožky sú účinné, Pencová je na to z klubu zvyknutá, Herelová ich tiež hrá dobre.

Čo naopak tvrdo kritizoval a trestal? Keď Mašek chcel niečo iné ...

Ja som sa naučil v Nemecku, že druhý tréner je ten, ktorý musí byť lojálny a musí pochopiť to, čo ten prvý tréner chce. To bol môj kľúč v Drážďanoch. S trénerom Waiblom nevydrží nikto viac ako rok, toto a toto sa vyžaduje. Možno mám vnútorne aj iný názor, možno by to bolo aj lepšie, alebo inak, ale nikdy som ho neprezentoval. Toto som sa naučil a myslím si, že je to dôležité.

Dobre, ale Fenoglio ťa nepoznal, bol si pre neho cudzí človek, niekto mu ťa doporučil. Prirodzene je v strehu. Iný názor, to môže byť zárodok treníc.

Hneď na prvom sústredení v Púchove som sám od seba za ním ihneď zašiel a chcel som po ňom, aby mi presne a do detailov povedal, čo po mne chce. Ešte pred začiatkom sme si všetko otvorene vydebatovali, aby sme treniciam od začiatku predišli.

Čo chcel?

Ak sa na niečom dohodneme, tak to platí. Keby sa čokoľvek udialo, platí to na 100%. Bude vyžadovať absolútny rešpekt k tomu, čo povie, ako veci nastaví. Žiadne vyjadrovanie, ak on niečo rozpráva, nikto to nebude meniť. Ani poza, ani pred, ani nikdy. Toto stanovil.

Urobil aj nejaké nastavenia voči médiám? Nezakázal sa ti bez jeho súhlasu vyjadriť?

Nie, absolútne nie.

Dal aj nejaký život pri porušení dohôd?

Povedal, raz porušíš, raz nastane taká situácia a padáš.

Bolo k tomu niekedy blízko?

Neviem, či blízko, ale sú situácie, ktoré chápem inak, lenže o tom to je, rešpekt a lojalita.

Hráčky prezentujú, že mu uverili, veria mu, bola táto línia zmeny mentality jeho krédom?

Na 100%. Na Taliana rieši volejbal veľmi málo, 90% je mentalita. Nátlak, stále sa mení program, všetci musíme byť v strehu, to je štýl. Vždy pripravení.

Kričí Fenoglio?

Strašne.

Aj po zápase s Ruskami?

Myslel som si, že to bude tvrdšie, ale asi si v hlave rýchlo prehodnotil, že teraz na to nie je ten správny čas. Povedal a pripomenul pár zásad, pripomenul, že z dohodnutých vecí baby nesplnili nič. Vytkol im silno prístup k zápasu, čo bolo určite správne. Krik nebol.

V provnaní s trénermi, s ktorými si robil, je to strašný pes?

Určite. Waibl mal svoje zásady a tie všetci rýchlo pochopili, kričať vôbec nemusel. Má silnú charizmu.

Na ženy treba kričať odvtedy, čo udrbali jablko v Raji zo stromu.

To áno, treba, rád to v tréningu robievam, ich to motivuje. Sú situácie, že nasrané hrajú lepšie ako uvoľnené, ale Fenoglio je riadne ostrý. Až do cholerického stavu.

Čo chcete po družstve teraz?

Hneď po zápase s Ruskami sme riešili Belgicko, lenže je to Taliansko. Nateraz neviem odpovedať, situácia sa zmenila. S dievčatami sa ešte o zápase nehovorilo.

Co bude po družstve teraz chcieť?

Maximálne nasadenie a riskovanie. Skúsiť hrať uvoľnene, ale naplno. Musíme zatlačiť podaním.

Videl som jeden tréning pred ME v Nitre, nepáčil sa mi, ale z družstva bolo cítiť kvalitu a silu.

Toto u Fena obdivujem. Je vidno, že je to mužský tréner, je to testosterón, žiaden pussy tréner, ktorý len hráčky iba hladká. Vybudoval v tíme veľkú mentálnu silu. Nevzdávajú sa, ok s Ruskami sme to zbabrali.

14 hráčok plus dve nenominované. Pred médiami hovoria, že tvrdo pracujú, že idú hore, koľkým z nich tento štýl trénera  Fenoglia nevonia.

Navonok všetkým.

Čooooo?

Ale vnútorne, možno dvom trom to vyhovuje, lebo hrajú dobre, v práci dievčatá šliapu. Pencová, Hrončeková znesú veľa.

Ako sú podelené úlohy na lavičke?

Ja robím na tablete s oneskoreným videom, všetky štatistiky, kolega robí na papier klasicky ceruzkou smery útokov. Mapuje náš útok na side out.

Challenge obsluhuje kto?

Ja.

Predpokladaný útok súpera kto?

Kolega Stefano.

So skautom (štatistik družstva) za ihriskom ste spojení cez wifi. Ak padne spojenie, Fenoglio zúri?

Strašne.

Vy predsa nie ste vinní.

Sme. V prvom zápase sme celý zápas spojenie nemali. Množstvá telefónov v hľadisku, s tým sme nepočítali. Pred turnajom sme to niekoľkokrát skúšali, všetko šlapalo. Wifi ruší aj bluetooth. Prešli sme na sieť 5G. Je to lepšie.

Mali sme skauta aj v Poľsku?

Netreba, zápasy súpera sa stiahnu zo serveru.

Taliansky skaut sedel v Bratislave?

Áno.

Držte sa.

Ivan Husár s Mišom Mašekom v Centrali.

Postreh 0
Postreh 1
Postreh 2
Postreh 3

Postreh 4
Postreh 5
Postreh 6
Postreh 7

   

Postreh z ME - 7 (GRIZLY A LOSOS)

29.8.2019 - Obetujte na úvod tri minúty krásneho videa, ľahšie pochopíte, ako vyzeral zápas Slovensko - Rusko. Hotovo?

Šesť obrovských ruských medveďov sa postavilo k sieti, vystreli laby, vycerili zuby a vraždili. Občas nejaká ryba (Kijaková) aj prešla, ale inak to bol strašný masaker. Tam na Aljaške (v prírode) to však funguje tak, že grizlíci sa nažerú, pri love sa zameriavajú hlavne na tie slabšie skákajúce jedince a potom dajú pokoj. Lososy nevyhynú, práve naopak, funguje to tak, že len tie bystré, šikovné, prefíkané a silné sa dostanú kam treba, aby prišli na svet mladé. Vo vyššej kvalite. Snáď naše dievčatá využijú dva dni na pokojnú prípravu a oddych a v nedeľu sa chrabro postavia na odpor Taliankám.
Caster Semenyová, juhoafrická atlétka má dlhodobý problém. Jej chromozómová zostava má vraj prítomný aj chromozóm x aj y. Geneticky je podľa tohto chlap. Najvyšší švajčiarsky súd v júli 2019 vyriekol, že Caster na MS 2019 v Dohe nebude obhajovať titul majsterky sveta v behu na 800 metrov. So ženami bežať nesmie.caster Problémom je hladina testosterónu v jej tele. Primárne pohlavné znaky sú ženské, o sekundárnych radšej nepolemizujme. Myslím si, že je to strašná kravina.
Caster behá 800 metrov so ženami vo svojom tele s vysokou hladinou testosterónu, 36 rokov starý svetový rekord J.Kratochvílovej 1:53,28 však neprekonala. Má ísť behať s mužmi? Má šancu sa dotknúť mužských časov? (1:41,01 - Rudisha). Nemá. Zastavme teda na súdoch aj Rusky. Sú ich tisíce, sú všade, v tajge, na stepiach, jazerách. Tréneri len vezmú kýble ako naše čierne dievčatá od Heľpy po Telgárt a dovezú plné vysokých čučoriedok do haly.

V Bratislave sme videli 192, 190, 192, 196, 182, 190, 196, 186, 185, 196, 183, 195 cm ženy. Nahrávačky oddeľte. 201 Dariu nechali doma. Vysokej Fetisovovej operovali v Bratislave slepé črevo. To muselo byť veeeľmi dlhé. Keď to tréneri vhodne vyselektujú, ešte dokážu byť aj krajšie ako súper. Na smečiarskom poste majú Rusky bielovlasú Voronkovovú, koľko asi testosterónu budú produkovať jej žľazy.
Ako sa s Ruskami dá v princípe súťažiť, hrať a vyhrať? Akým spôsobom sa dajú poraziť? Vyhrať sa dá, vyhrávať určite nie.
My máme 2,7 milióna žien oni 73 (sedemdesiattri). Aj šikmooké majú. My máme na Slovensku dve veľké haly, oni možno 200. Vraví sa, že hokejisti Ruska majú otvorený rozpočet, viem si živo predstaviť, aké financie sú v Kazani, Moskve, Belgorode, Krasnodare. Oni totiž majú aj ropu a plyn. Oni majú haldy generálov, my jedného kapitána. Ako sa s nimi máme na bojisku biť. Oni si ukradnú Krym, my sa ešte aj o Žitný ostrov občas obávame.
Aký je rozdiel medzi Caster a inými atlétkami a povedzme US boys v basketbale a Slovenskom? Alebo Phelps, on nemal normálne telo. Phelps bol delfín. A nebránili mu sa porovnávať. Jedno zlato za druhým. Taký je život predsa.
Šli šumy, že tento debilný systém CEV, ktorým sa ME prvýkrát hrajú, v ktorom nikto nevie, čo sa udeje po bojoch v skupinách, kto s kým a kedy, kto kedy kam cestuje, o koľkej sa bude v nedeľu hrať a dovtedy trénovať, Rusky využijú a prehrajú. Bola tým pádom na svete nová šanca, že po trénerovi E.Zaninim si zopakuje túto šťastenu aj M.Fenoglio. Zanini s mužmi Slovenska na ME v Prahe vyhral s Poliakmi pred početnou poľskou diváckou kulisou, lebo Poliaci vyhrať nemienili. Nechceli a nevyhrali. Pomohli nám. Pre Slovensko sa zrodilo historicky najlepšie umiestnenie na ME. Vtedajší tréner Poliakov, Talian Anastazi, priateľ Zaniniho, povedal v rozhovore nasranému poľskému novinárovi: Cest´la vie.
Dôležitý zápas skupiny v poľskej Lodži sa však hral až neskoro večer a tak Rusky nešpekulovali. Možno by to aj spontánne zapichli, ale na začiatku zápasu cvične zapli motory a naše baby odfúklo. Nastal nevídaný masaker na najvyššej úrovni. 14:25, 9:25, 12:25 (v treťom sete mohlo byť aj horšie) úplne zdevastoval naše družstvo žien. Nič nešlo. Nič. Otázne je, či mohli uhrať niečo viac. Kolaps pred rekordnou návštevou turnaja v Bratislave.
Takmer rovnako vysoké Nemky v Bratislave Rusky zdolali 3:2. V olympijskej kvalifikácii v Moskve ich nedávno v rozhodujúcom zápase riadne popreháňali nevysoké Kórejky. Viedli 2:0, nakoniec to Rusky otočili a sú v Tokiu.
Rusky sú z mäsa a kostí. Rusky svetovému volejbalu nevládnu. Sú v druhej vlne. Recept na tieto pekné monštrá je jasný: maximálna rýchlosť plus absolútna odvaha, až za hranicou normálnosti. Nielen na podaní, útoku, ale aj v jeho príprave.
Nemky dva sety vládli, ostatné už vydreli. Nemky sa bili, my sme sa len prizerali. Kijaková, tá má na to náturu, ale jej volejbal je príliš vabank a to asi Fenoglio rád nemá. Bez Kostelanskej v súčasnosti hrať nemôžme, lebo je na prihrávke najlepšia, ale keď prišla Maja k sieti, vyskočila, neverila vlastným očiam, čo za múr tam vyčnieva. Netuší, že hradba sa dá preraziť iba tam, kde sú slabé tehly. Možno hrala proti podobnému družstvu prvýkrát v živote. Ona je solídne odvážna, ale opakujem, tu musí byť okrem odvahy aj drzá, aj šialená, aj zodpovedná k remeslu, aj pokojná, aj zúrivá.
Chýba nám korektorka, ktorú majú všetky družstvá. Šunderíková, ktorú nenominoval, by si takisto nepípla. Zdolať Rusky, resp. nenechať sa takto vytrieskať, je problém v hlave. Umenie dievčatá majú solídne, to ukázali v doterajšom priebehu.
Prídu sem na 1/8 finálový duel Talianky, absolútna európska špička. Nie sú to také kaťuše, ale oni zase majú pápeža, takže vsjo jasno. Ak by všetky baby do nedele konvertovali ...

P.S: Boli šumy aj pred kasami štadióna, že je vypredané. Tomu sa však veriť nedalo, lebo RTVS povolalo všetkých do Bystrice. Ak bolo naozaj vypredané, t.z. lístky na ticketportali boli vybielené, tak prázdne sedadlá spôsobil niekto, kto sa o túto sféru staral. Neviem, kto to bol tentoraz, ale riaditeľ turnaja T.Singer si tieto pochúťky akcie - lístky - nikdy z rúk nepustil.

Ivan Husár

Postreh 0
Postreh 1
Postreh 2
Postreh 3

Postreh 4
Postreh 5
Postreh 6

 

Postreh z ME - 6 (MOJE DILETANTSTVO)

28.8.2019 - pred šampionátom som sondoval, akým systémom sa tento šampionát hrá. O rady som pýtal kadekoho, aj ľudí, ktorí s tým neustále robia. Na stránke CEV som konkrétnosti nenašiel. Len som dedukoval. Som diletant. Systém je nový, turnaj sa hrá v štyroch krajinách, ale tento formát má premiéru.
Písal som v niektorých postrehoch, že ak naše baby postúpia na prvú alebo druhú priečku v skupine, idú ďalej priamo až do 1/4 finále, napísal som, že naše dievčatá môžu v nedeľu v Bratislave aj nehrať.
Vložil som túto informáciu do článkov (mazať to už nebudem) a vierohodne som to šíril. Ľudom, ktorí si pokupovali lístky na nedeľu pre rodinu za veľa eur som vravel, že v nedeľu tu dievčatá hrať - môže sa stať - nebudú. Ale zároveň som vravel, že Rusky a Nemky budú tvrdý oriešok a naše to doklepú na treťom mieste v skupine. Ak som niekoho veľmi vytočil, mrzí ma. Všetkým sa ospravedlňujem za chybu. Hrať v nedeľu v Bratislave isto budeme, predpokladám, že to bude druhý zápas nedeľného programu - o 18:00 a je jasné, že súperom bude niekto z poľskej skupiny.
Poľky našim súperom podľa pravidiel nebudú, lebo oni buúd hrať 1/4 doma v Lodži.
Ivan Husár

Slavo Huba, manažér družstva žien:"Talianky určite vyhrajú, lebo sa nechcú sťahovať z Poľska. My sa nemôžeme stretnúť s Poľskom,  lebo organizátori hrajú 1.9. svoje zápasy doma. Je to zatiaľ motanica.  Ak by sa nám podarilo poraziť Rusky,  tým pádom sme so štyrmi víťazstvami na druhom mieste a budeme hrať proti štvrtému zo skupiny B !!!! Ak Rusky vyhrajú, tak idú do Poľska a budú hrať proti domácim,  no proste je to zaujímavá motanica ." pozn. www: Aj s Taliankami môžme hrať.

   

Stránka 2 z 65

<<ZačiatokDozadu12345678910DopreduKoniec>>