Matchpoint ROZHOVORY O POLITIKE

O POLITIKE

S českým biznismenom T.Březinom

december 2016

Když učitelé křičí, že mají mít větší výplaty, tak bych chtěl vidět, kolik učitelů na hlavu tady v Čechách máme. Kolik jich má Bavorsko, Švýcarsko, Norsko, Švédsko, Francie, třeba i Thajsko nebo Mali, mi je to jedno. Kolik tady máme na hlavu lékařů, nebo samozřejmě úředníků. Potřebujeme tato čísla, musíme je srovnat a udělat analýzy. Pak můžeme zkoumat, kolik je ve Švýcarsku učitelů na sto tisíc žáků, jak moc se liší jejich školský systém od toho našeho, jestli je lepší a proč. Pak by to byla hra čísel. Ale nejde říct, že učitelé potřebují přidat. To samozřejmě potřebují. Ale my nevíme, kolik jich má být a současně máme pětkrát menší HDP než v Bavorsku, třikrát menší než v celém Německu. To je základní problém naší ekonomiky.

Prečítajte si celý rozhovor Davida Binara s biznismenom T.Březinom pre neovlivni.cz

   

S Luciou Nicholsonovou - EXKLUZÍVNE PRE WEB

nicholsonova1Apríl 2016 - reštaurácia pri hrade.

Lucia Nicholsonová (39), dve deti (Dominik 18 a Lilly 7), čakám tretie. Mal by to byť chapec. Vzdelanie stredoškolské, gymnázium, ďalej som to nedopracovala.

Vy ste zakladajúca členka SaS?

Nie, prišla som tuším v roku 2009. V tom čase som robila krízovú komunikáciu a mediálne tréningy pre rôznych ľudí, zoznámila som sa s Richardom Sulíkom a chcel aj pre seba podobné poradenstvo. Mojou podmienkou bolo nespájať ma so stranou.
Keď sa dozvedel, že sa zaujímam a venujem rómskym otázkam, požiadal ma o vypracovanie tejto témy do programu SaS pred voľbami 2010. Neskôr ma prehováral na vstup do strany a podľahla som.

Čítať celý článok
   

S Richardom Sulíkom - EXLUZÍVNE PRE WEB

23.2.2016 - Liberálny dom - Rozhovor s predsedom SaS Richardom Sulíkom (48) - aj o športe. sulik

Hypotetické otázky.

Pod tri percentá?
Debakel.

3 - 5%?
Prehra.

Tesne nad päť? Postupová remíza?
Povedzme. Medzi päť a šesť. Úspech bude, keď skončíme na šiestich percentách. Šesť a viac, to je splnený cieľ a víťazstvo.

Môže sa stať, ja to tak cítim, že bude pat? Opakované, predčasné voľby?
Nemôže. Pretože tu máme momentálne jednu veľkú masu voličov pre stranu Smer a niekoľko kandidátov na spoločnú vládu. Vznikne viacero možností na spoločné vládnutie. Nastane iks konštelácií, možno päť až sedem možností na usporiadanie vlády. To znižuje možnosť patovej situácie takmer na nulu.

Ak by remíza aj napriek tomu vznikla, nebolo by to pre vyčistenie marazmu desiatok všakovakých strán len a len dobre?
Nie, netreba si myslieť, že sa voliči zrazu rozhodnú inak. Rozhodnú veľmi podobne aj v ďalších voľbách, trebárs po troch mesiacoch.

Ak budeš členom vlády, do Bruselu pôjde Lucia Nicholsonová ako tvoja náhradníčka?
Áno.

Keby si stál na pódiu po voľbách a udeľovali by sa sošky Oscar pre politika. Komu by si dal ďakovačku? Prosím ťa vynechaj mamu, deda, deti.
Mojim najbližším spolukandidátom, zhruba prvej dvadsiatke. Sú vpredu a spoločne to tu  ťaháme. Robia si samozrejme aj svoju kampaň zvlášť, ale spolu sme si to odmakali. A potom staffu, komunikačnému oddeleniu a back officu. Samozrejme všetkým voličom, ktorí nám odovzdali hlasy. Bez nich by nebolo nič.

O dva roky budeš mať päťdesiat. Taká užšia oslava. Bude sedieť pri stole Miškov?
Nie. Čo by tam robil.

Kollár?
Ktorý Kollár? Jožo? Jasné, že nie.

Lucia?
Naša Lucia? Nicholsonová? Áno.

Poliačik?
Jasné.

Radičová?
Nechem povedať hneď nie, alebo áno, lebo to by záležalo od charakteru oslavy.

Vrúcny tip oslavy.
Ak budem mať 50 a budem robiť takú veľkú oslavu, tak áno, bude pozvaná.

Ja sa pýtam na takú menšiu, užšiu, nie rodinnú, ale vrúcnu. Chápeš, nie? Tam kde nebude sedieť Miškov, tam bude Iveta sedieť možno?
Áno, odpovedám možno. Záleží od viacerých faktorov.

Tonko Hlina?
Aaaa, asi nie.

Béla Bugár. Posledná persóna, na ktorú sa pýtam.
Rovnako ako Hlina, asi nie. Toto predpokladá, že s tými pozvanými mám nejaké bližšie vzťahy. Ak budem robiť veľkú, pompéznu oslavu, samozrejme pozvem mnohých, s ktorými som neustále v styku, s ktorými dobre vychádzam, bojujeme o spoločný cieľ. Nevidím preto dôvod pozývať na tú užšiu oslavu Bugára, alebo Hlinu. Ale nič proti nim.

Dotaz z môjho okolia.

Ak by si krúžkoval pre MOST-HÍD, koho by si označil?
Ak by som mal pištoľ pri hlave a musel by som voliť MOST-HÍD?

Povedzme.
Štyroch asi vedieť nebudem povedať, ale Slafkovského, bývalého primátora Liptovského Mikuláša a pravdepodobne Ivana Švejnu, ekonóma MOSTU. Dlhé roky ho poznám. Ostatných vnímam ako konkurentov, nebudem našepkávať.

"Ty budeš samozrejme krúžkovať" na listine SaS čísla 33-66-99 a ostane ti iba  jedna možnosť. Komu dáš? Teraz obozretne, predseda!
Fúúúha. Neviem, či spĺňam predpoklady aj na tie prvé tri čísla, no ale ak je to takto postavené, tak Jane Cigánikovej. Strašne je aktívna. Ďaleko nad rámec, čo by musela.

Ak by si si mohol vziať niečo od Fica, čo by to bolo?
Hm. Myslím si, že Fico dobre narába s mocou.

Ako ťa poznám, nevyvolávaš vo mne dojem, že bažíš po moci.
Neviem, kedy som také niečo povedal.

To neviem, hovorím, že vo mne ten dojem nevyvolávaš.
To je ok, ale ak niekto chce niekde obstáť vo vrcholnej politike, musí vedieť s mocou narábať. Ak aj po nej nebažím, treba vedieť s ňou zaobchádzať.

Šport.

V roku 2010 sme spolu robili rozhovor. Bol si predseda parlamentu a v tej pozícii si mi pri dvoch otázkach kázal vypnúť diktafón. Zopakujem ich.
Pýtal som sa na tvoj názor na fakt, že športovci tlačia, aby dostali späť do rozpočtu výťažok z lotérijných stávok, ktorý ministerka Schmögnerová dávnejšie stopla.
Dva mesiace začína fungovať nový zákon o športe a podarilo sa to v ňom presadiť. Šport do štyroch rokov dostane 100% zisku číselných hier.
Som s tým okey. Nemám s tým problém.

Nechcel si o tom vtedy otvorene hovoriť, lebo téma bola na stole u ministra Mikloša rozpracovaná a nebolo by korektné o tom verejne hovoriť. Si liberálny ekonóm, nie si prívrženec kadejakých výhod nejakým skupinám. Prostriedky na šport nepôjdu z firiem, ktoré organizujú kurzové stávky, tie sú priamo opreté o šport. Ale čísla hádajú aj babky z Ľubietovej, aj umelci, sestričky, učitelia.
Súhlasím, ale nemám s tým naozaj problém. Ja som v prvom rade za to, aby štát podporoval masový šport. Aby sa zaviedli športové poukážky pre deti.

Ak by si bol o dva mesiace minister financií, tak to nezrušíš.
Určite nie. Toto by som zaiste nešiel meniť ako prvé. Máme úplne iné priority.

Druhá otázka bola na tvoj názor, či musí štát masívne financovať antidopingovú agentúru a jej boj proti dopingu. Podľa mňa nech si sype každý, koľko mu hrdlo ráči. Jeho žalúdok, jeho obličky, jeho krv. A ešte ju aj viedli vagabundi zlodejskí. Výskum doping aj tak nedobehne.
Ja s týmto názor súhlasím, ale problém je v tom, že je určite vybudovaný nejaký systém, že by sme skresľovali výsledky súťaže podpornými prostriedkami. Na všetko v športe je naviazaná vysoká sledovanosť ľudí, sú tu televízie, imidž firiem, obrovské množstvo peňazí, olympizmus, symbol ľudstva, že sa na niečom dokáže dohodnúť.
Nie som v tom určite expert, nerozumiem celkom tejto problematike, ale asi sa musí v boji proti dopingu takto pokračovať naďalej. No, a ak antidoping riadia nejakí vagabundi, treba ich samozrejme vymeniť.
(pozn. www: za ministra školstva Pellegriniho odpálili šéfa agentúry Mirka M. do 24 hodín - konečne)

Rozpočet v porovnaní s inými športovými inštitúciami má agentúra obrovský.
Ja to neovládam podrobne, ale samozrejme, že sa môže upraviť. Len tak na okraj, veď nech si skúšky platia atléti. Bolo by to treba vyskúšať.

No, to asi nie je jednoduché, sú tam normy, nariadenia európskych a svetových organizácií. Aj to je celkom dobrý biznis. Na Slovensku to bol aj zdroj kradnutia.

Zákon o športe.

Autorom zákona neprešli o.i. dve dôležité veci. Zvýšenie odvodov do zdravotných poisťovní a následne z tých prostriedkov dotovanie fondu prevencie, ktorý by bol zdrojom na športové poukazy pred deti.
Nesúhlasím. Je to krížom krážom dopletené, zdroje financovania s použitím peňazí. Nie.

Neprešiel superodpočet. Je vraj iba vo vede.
Super. Aj vo vede ho treba zrušiť. Je úplne zbytočný.

Do zákona prešiel inštitút sponzorskej zmluvy, možnosť pre subjekty dať si reálne náklady na šport do odpisovej položky. Jeden z motívov je aj boj proti netransparentosti pri podpore športu cez reklamné zmluvy, kedy vznikal priestor pre kadejaké vratky a šedú ekonomiku. Poznáš pointu zmluvy?
Nepoznám, ale myslím si, že sa žiadnym vratkám nezabráni. Kto chce pravidlá obchádzať, priestor a formy si nájde vždy. Ok. Prešla, je, bude, ale Slovensko má iné problémy.

Prešli aj dobrovoľníci pri športových akciách, príjem z takejto činnosti v oblasti športu do 500 Eur ročne je oslobodený od dane.
Je to nesystémová vec. Dobrovoľníci nemusia byť iba v športe. Môžu fungovať aj u hasičov, v divadle, navyše my už máme v zákone o dani z príjmu jeden druh príjmu, ktorý sa do 500 Eur nezdaňuje. Dobrovoľníci v športe budú mať teda nezdanených už tisíc. Úplné prkotiny. Môj najhlavnejší dôvod nerobiť to je, že systém zahlcujeme kadejakými opatreniami, výnimkami a burina potom rastie. Mrzačíme ho. Potrebujeme jedno jediné pravidlo - 19% dane z príjmu, neskôr 16 až 15. Čím bude číslo nižšie, tým zanedbateľnejšie budú eurá na oslobodenie od dane.

Do zákona sa dostala aj úplne neliberálna sprostosť. Štát určil, že dĺžka zmluvy medzi hráčom a klubom nesmie byť dlhšia ako päť rokov. Ak predsa ja hráča prehovorím na sto rokov, tak čo je koho do toho. Podpísať to nikdy nemusí. Je to normálne? Je to v nejakej inej sfére?
Nemá to žiaden zmysel. Ak ťa vyberú do nejakej firmy a dohoda znie na päť rokov, štát do toho nevstupuje. Ja nemám problém s tým, že nejaký klub, alebo hráč chce podpísať časový limit, ale nech do toho štát nevstupuje a nediktuje. Považujem to za zbytočné. Znečisťuje to prostredie.

Plusy a mínusy Sulíka.

Nehovor, ak nechceš. Ak dáš, daj aspoň päť.
Mínusy - jednozančne to bola neskúsenosť, naivita, dôverčivosť. Tri postačia nie?
K plusom by som povedal, že si o sebe myslím, že som bežec na dlhé trate. Cieľ je ďaleko, trebárs cez dve volebné obdobia, to je veľmi dlhý čas, ale celkom sa mi darí nestrácať cieľ z očí.
Cesta nebýva rovná, ale kľukatá. Príklad - etablovanie liberálnej strany na Slovensku. Pokročili sme. Napriek všetkým udalostiam a ranám, ktoré nás hodili späť, ale pomaličky sa približujeme. Saska už má sedem rokov.

SaS mala v roku 2010 Program 120 nápadov, teraz má Agendu 2020. V tých dokumentoch sú jasné konkrétnosti pre Slovensko. Prečo nemá strana dodnes realizovaný mechanizmus odpočtu pre voliča. Jednoduchý web, napr. Výsledky SaS, o ktorý sa niekto trpezlivo stará, na ktorom by krok za krokom, hoci aj zásluhou Smeru, event. aj ukradnutím idey, poplnila Saska jednotlivé body tém. Ja si myslím, že ľudia to očakávajú. Jeden popredný funkcionár strany mi k tomu nápadu povedal, že to neprichádza do úvahy, lebo je to obrovský záväzok. Ale veď politika je záväzok, nie?
Nezdieľam jeho postoj (meno má web v redakcii), naopak súhlasím, že je to dobrý nápad. Niečo podobné sme mali na začiatku, spisovali sme, aké percento nápadov sa dostalo do programového vyhlásenia vlády. Bolo to vyše polovice. To mali byť realizované nápady a výsledok sme považovali za výborný.
Neskôr som písal blogy, SaS v koalícii šesť mesiacov - prvý semester, potom druhý no a potom vláda padla.
Bola to nejaká predohra, že by sme to mohli takto urobiť. Pri Agende 2020 sú body oveľa konkrétnejšie, dalo by sa to týmto spôsobom evidovať. Trvalá tabuľa, na ktorej budeme štyri roky vyhodnocovať. Realizácia, dátum. Áno, to sa mi pozdáva.

Liberálne čudá.

V októbri 2011, pár dní pred bitkou euroval vs. vláda, sa fotilo 18 poslancov SaS. Stáli vedľa seba, držali sa za ruky a prezentovali jednotu. Nenašiel sa ani jeden, ktorý si myslel iné?
To sú rôzne pohľady. Stranícke a marketingové úkony, okolo nich by som žiadnu vedu nerobil. Vtedy sme sa tak dohodli. Liberálna strana neznamená, že budeme mať vo vnútri anarchiu. Nejaká stranícka disciplína musí byť, ak chceme osloviť voliča.

Fotenie si lístkov pri voľbe generálneho prokurátora?
Nepovažujem to za nejaký hriech preto, lebo zastávam názor, že tie voľby majú byť odtajnené. Aké tajomstvá sa s tým majú čo robiť. Tajomná voľba - prd makový. Sme povinní povedať voličom, koho sme zvolili.

Máme to vnímať ako kontru, vzdor proti verejnej voľbe?
Áno.

Macko uško. Mňa to video nasralo.
Smiech. V čom?

No, ak by ste to natočili v  Dráčiku medzi plyšovými medvedíkmi, bola by to pekná recesia, ale ty si zúril. Liberál zúri nad výrokmi 1%-ného Miškova.
(Smiech a dôrazné NIEEEE.)
Ježiši, ja som práve vôbec nebol vytočený. Asi to tak vyšlo. Ale opäť to bola reakcia primeraná akcii. My sme sa rehotali, keď sme to točili a znovu opakujem, bola to dohoda s ľuďmi na komunikačnom oddelení.
Viacerí ľudia to kritizovali, ale ty si prvý, ktorý predostrel dojem, že som bol zúrivý. Nieee.

Tvoj kolega Galko v rozhovore pre Denník N dosť tvrdo zaútočil na toto médium.
Súhlasím, že vojnu s médiami nevyhráš, ale oni zámerne manipulujú s verejnou mienkou, nečudujem sa Galkovi.

Bulvár je bulvár, manipulátori manipulujú, no a čo?
Môžu to robiť, sú to privátne médiá, ale ja mám právo si povedať, čo si o tom myslím. Aj ja, aj Galko sme tak urobili. Tento denník hrá nejakú manipulátorskú hru a občas si aj ja poviem, že stačilo.
Dali napríklad na titulku a nechali tam celý deň komentár nejakého doktoranda, ktorý nikdy nič predtým nenapísal. Napíše prvotinu. Dobre. Dajú na titulku. Dobre. Ale, že sú tam popísané také kraviny tipu: jediné, na čo sa SaS po šiestich mesiacoch zmohla, sú recepty.
Máme štyrmi agentúrami hodnotený - najlepšie urobený predvolebný program, keď dôjde k jeho hodnoteniu, nenapíšu k tomu ani slovo. Je to skúkromné médium, ale ja mám právo povedať, že sú zlomyseľní.
Druhý príklad. Vyjde tlačová správa agentúry o nejakom verejnom hlasovaní, ktoré som ja vyhral. Tie dva riadky zo správy však vyhodia. Všeobecný úzus je, že ak redaktor pozmení oficálnu tlačovú správu napríklad z TASR, má tam byť jeho meno a nie podpis agentúry. Sú to mimochodm tí istí ľudia, ktorí boli predtým v denníku SME a napísali vtedy 79 článkov za 38 dní o kauze, ktorá sa SaS vôbec nedotýkala, lebo vznikla pred vznikom strany, Heyekovci. Manipulujú s verejnou mienkou a potom sa nečudujme, že sa pohybujeme na šiestich percentách a nie na desiatich. Musíme sa brániť. Tak isto, ako sa musím brániť zmanipulovaným prieskumom. Musím poukázať na to, že ten je obyčajný podvodník, ten je predajná filcka.

Odpočúvanie na ministerstve obrany.
Prednedávnom gen. prokurátor Čižnár kauzu zastavil. Galko je nevinný. K odpočúvaniu došlo, iste boli zneužité právomoci, konalo sa v rozpore so zákonom, ale Galko osobne v tom namočený nie je.

Imigranti a liberalizmus. Povedz niečo k tomu. Nasťahuješ si k sebe domov trojicu legálnych azylantov?
Jasné, že nie. To, že som liberál, ešte neznamená, že si k sebe nasťahujem bezdomovcov. Ja mám doma svoje pohodlie, svoju rodinu, ja nie som Matka Tereza.
Ja som tu od toho, aby som menil v tomto štáte podmienky, som tu preto, aby som bránil slobodu občanov Slovenska a zabezpečil rozumnú mieru solidarity občanom Slovenska od občanov Slovenska. To je moje poslanie. Ja predsa nedokážem odstrániť biedu na celom svete, alebo zabezpečiť lepší život všetkým obyvateľom zemegule.
V Sýrii, Iraku žijú vo veľkej chudobe, ale v Indii žije v chudobe miliarda. Čo budeme s nimi všetkými robiť.

Obviňujú ťa, že ti hnedne jazyk.
Je to blbosť.

Chodievaš prezentovať svoje názory o utečencoch aj do nemeckej televízie. Stretol si sa aj v Nemecku s obviňovaním z neonacizmu? Je v SaS niekto, kto ti celý týždeň stráži, alebo koriguje výroky?
Určite si nenechávam každú novú vetu odobriť nejakým konzíliom. Dostávam spätnú väzbu, niečo zohľadním, s niečim sa nestotožním.
Jazyk mi určite nehnedne. Je to ideový spor. Časť ľudí komentuje môj výrok, že nechcem žiť v krajine, kde sa narodí viac moslimov ako nemoslimov, za neonacistický. V Nemecku som takéto označenie nikdy nedostal, ani najväčší oponenti to nespravili. Sú veľmi opatrní s takým obvinením.

Keď boli prezidentské voľby, tak bola aj úvaha pritiahnuť k SaS Bezáka, ale vraj si sa nad tým pousmial a povedal, ale veď my sme liberáli. Ty jasne prezentuješ svoj ateizmus ... Môžu byť liberáli veriaci, nie?
Samozrejme. Jasné. Tak som to nepovedal, určite. O mne sa vie, že som liberál k vierovyznaniu, sexuálnej orientácii, rase. Máme na kandidátke homosexuálov aj heterosexuálov. Ľudí s rôznymi názormi na rôzne témy. Sú medzi nami ateisti, katolíci, evanjelici. Máme medzi kandidátmi do volieb troch moslimov.
Ja osobne som veľmi tolerantný človek, ak mne nikto nenarušuje moju slobodu, tak ju dožičím všetkým ľuďom na svete. Som pripravený za slobodu občanov Slovenska bojovať. Bezák. Ja som povedal, že on by určite do liberálnej strany nevstúpil. Ak áno, bolo by to super. Myslím si, že ak by bol kandidoval za prezidenta, tak by to vyhral.

Moje okolie, priatelia, mladí ľudia - prvovoliči, rodina volili v roku 2010 SaS. Dnes niektorí z nich tak neurobia ani bohovi. Čo sa stalo?
Spoznali ma. Vtedy ľudia volili v prvom rade nádej. Nepoznali moje postoje, moje zásady, moju ideológiu. Nepoznali moje chyby, nedostatky. Silné a slabé stránky. Teraz to už  vedia. Volič sa oveľa viac vyprofiloval. Sú takí, ktorí pôjdu so Sulíkom až za hrob, iní ani omylom. S týmto musím žiť. Ak by som sa usiloval o všetky hlasy, moje vyjadrenia by museli byť obrúsené, také o ničom.

Stretol som sa s názormi, že z názvu SaS by malo zmiznúť to druhé S, ale aj to prvé. Solidarita by ma ani nemrzela, ale môže niekto spochybňovať slobodu? Nie je to už liberálna strana?
Je. Musíme sa posnažiť, aby takýto názor nevznikal. Sme liberálna strana. Možno by stálo za úvahu urobiť v krátkom čase konferenciu o liberalizme, na ktorej by odborníci zadefinovali, nie na piatich stranách, alebo v piatich vetách, ako treba vnímať liberalizmus. Čo liberálne je a čo nie.

Druh a družka. Bude?
Máme to v programe, ale priority máme teraz iné. Ekonomické reformy. Ak by sme boli po voľbách súčasťou vlády, ideme po nich, ako pes po údenom.

V téme osobné slobody sa hovorilo o marihuane, gayoch, lesbičkách, osvojovaniu detí, ale o inštitúte druh/družka ani štek. Stačili by spočiatku aj kozmetické úpravy stavu. Prečo ma nejaký štát núti sa oženiť, aby sa partnerka mala právo opýtať v nemocnici na môj stav?
Nevylučujem to, že to spravíme, ale nie je to top priorita.

0,5 promile za volantom.
0,0 je málo. Zvýšil by som to. 0,3 - 0,5, nech sa odborníci vyjadria. Som za.

Nie je pre občana dôležité, aby si mal možnosť dať k obedu (pred jazdou) malé pivo, alebo deci vína, ako tomu je v mnohých krajinách Európy?
Veď vravím, že som za.

V programe - kapitola školstvo - ani veta o športe.
To musíš osloviť Poliačika. Je to trochu alibistická odpoveď, lebo za program som defacto zodpovedný ja, ale ja tlačím v programe na priority a to sú opakujem ekonomické reformy. To máme spravené top. Asi by sme našli aj iné oblasti, kde by to mohlo byť urobené lepšie. Niečoho je málo, alebo vôbec. Šport nateraz vôbec.

Opäť z davu. (môjho)

SaS vraj necítiť v ochrane prírody, zvierat.
No moment. Zviera nie je vec. To je náš projekt. Dosť významne sa v tom angažujeme. Anka Paľovová (pozn. www. to je tá 33 - 33 - 33 - 33 z letáku 33-66-99) sa tomu venuje, Poliačik, Kozelová. Tomu sme dali dosť veľa energie a času. Priznávam, že v ochrane prírody by nás malo byť počuť viac.

Vraj je SaS slabo vnímaná v sociálnych veciach. Bezdomovci, sociálne byty...
Vždy budú nejaké nevyvážené aspekty. Ja tvrdím, že najlepší liek na tieto problémy je odvodový bonus. Najlepšia sociálna ochrana je dostatok pracovných miest - tu máme program silný. Áno, je pravda, že nerobíme to, čo Fico, tým dáme viac, tým pridáme, tým to zaplatíme, tomu to darujeme. Človek musí byť v prvom rade zodpovedný za svoj život sám.

Jednou vetou pointu odvodového bonusu, ak sa dá.
Každému garantujeme životné minimum. Ak začne pracovať, tak mu ho nevezmeme, len ho mierne znižujeme. To je pointa. Toto má nahradiť všetky sociálne dávky.

Jedna otázka zo Žitného ostrova.

Nebolo zbytočné po štyroch rokoch kriesiť Radičovú a ukazovať sms-ky s Radičovou a vysvetľovať čo a ako bolo, plus podotázka, či musela existovať koaličná rada, ktorá bola jedno nechutné trhovisko, ktoré našťastie trvalo krátko.
Koaličná rada zrejme bude. To bude veselé združenie, vždy bude pod drobnohľadom novinárov, bude sa z nej zase vynášať, s tým treba rátať.

Koaličná rada musí byť?
Musí, ale myslím si, že musíme premyslieť, aby sme v nej hrali dôstojnú rolu. A to sa dá.
Sms-ky. Ja som to nemal vôbec v pláne, ale bol som neustále konfrontovaný. Na každom mítingu boli dotazy. Vysvetlite, ako to bolo. Kto, čo. Hneď ako som ich zverejnil, ustalo to. Oveľa menšia frekvencia dotazov. Som rád, že som to spravil.

Spomínal si, že viacero strán usilovalo o podporu Radičovej. Aj SaS. Nemal si byť v boji o ňu vytrvalejší? Ona by priniesla hlasy, nie?
Iveta Radičová je u ľudí veľmi obľúbená. Je to ale ľavicový politik, to bolo cítiť aj vo vláde. Spýtali sme sa, vyhodnotili, ale nemusíme nejak extra prežívať, že nie je s nami.

Mám názor, že SaS je jediná strana, v ktorej keď sa volí šéf, tak sa šéf trasie, ako to dopadne.
Ja neviem. Tá súťaživosť je podľa mňa dobrá. Že tu nie som na doživotie je hádam jasné, ak ma vyzývajú občas do boja, je úplne v poriadku. O rok máme kongres, končí moje volebné obdobie. Vo voľbách 2012 som prostredníctvom preferečných krúžkov žiadal o podporu, to bola výnimočná situácia. Tento spôsob nie je dobrý, zneisťuje voličov. (pozn. Sulík prezentoval, že ak nedostane najviac krúžkov, odstúpi. Dostal ich najviac z členov SaS).

Ďakujem za rozhovor.

Ivan Husár - exkluzívne pre www.

Sulik 33 66 99

   

Rozhovor s ing. Alicou Fisterovou o ekonomických veciach v zákone o športe

27.12.2015  - Ing. Alica Fisterová, bola členkou pracovnej skupiny, ktorá pod vedením JUDr. Sepešiho pripravovala zákon o športe. Pomáhala riešiť ekonomické aspekty zákonných úprav. Ochotne odpovedala na niekoľko otázok.

Čo bude motivovať podnikateľa, aby dal pri finančnej pomoci športovému subjektu prednosť sponzorskej zmluve pred reklamnou? Superodpočet v zákone neprešiel, ak by bol prešiel, tak je to jasné.
Treba brať do úvahy hlavne to, že zmluva o reklame je z pohľadu zdaňovania príjmov považovaná za zdaniteľný príjem, t.z., každý kto poskytol reklamu musel tento príjem zdaniť, aj neziskový sektor. Tieto subjekty nemali inú možnosť, ako získať peniaze, iba formou reklamy. Aj nadácie, ktoré majú zo zákona zakázané podnikať, majú obmedzené možnosti získať peniaze zo súkromných zdrojov. Toto je hlavný dôvod zavedenia sponzorstva v športe, aby aj neziskový sektor mohol získavať financie zo súkromných zdrojov a nemusel to zdaňovať, ale peniaze musia ísť na podporu športu.

Čítať celý článok
   

S Dr. Sepešim - III.časť - EXLUZÍVNE PRE WEB

1.12. - tretia časť rozhovoru o novom zákone o športe. Záasadné zmeny proti súčasnému stavu.

Výťažky z lotérií do športu. O ktoré firmy s jedná?
Všetky spoločnosti, ktoré prevádzkujú lotériové hry. Najväčší obrat robí Tipos.

Kurzové stávkové spoločnosti sú na šport priamo napojené. Ale do číselných hier vkladajú týždeń čo týždeň peniaze aj občania, ktorí so športom nemajú nič spoločné. Nie je to diskriminačné, aby z týchto výťažkov ťažil iba šport?
Súhlasím, vnímam to tak, že toto je politické rozhodnutie, ktorému rozumiem a rešpektujem ho. Ak by sme postupovali vecne, tak by sme sa naozaj dostali hlavne ku kurzovým stávkovým hrám, ktoré by bez športu asi ani neexistovali.

Čítať celý článok
   

S Dr.Sepešim - II.časť - EXLUZÍVNE PRE WEB

30.11.2015 - II. časť rozhovoru s JUDr. Sepešim, lídrom pracovnej skupiny, ktorá pripravila nový zákon o športe

Začnime s tým, čo z pôvodného návrhu neprešlo?
Sú veci, o ktorých som neustále presvedčený, že by manažovaniu slovenského športu pomohli a po čase, keď dozrie spoločenské poznanie problému a pribudnú nové vecné argumenty, sa v zákone podľa mňa aj objavia. Bude nám chýbať systém riešenia sporov, ktoré nás určite čakajú, keďže zákon prináša nový komplex záväzkových vzťahov, práv a povinností. Stály súd pre šport, ako verejnoprávna inštitúcia na riešenie sporov v športe, neprešiel. Jeho absencia nás však podľa môjho názoru čoskoro dobehne. Už pri prvom spore, ak sa bude nejaký zväz chcieť povedzme rozdeliť a budú sa musieť deliť aj peniaze zo vzorca, môže vzniknúť spor.

Čítať celý článok
   

Stránka 1 z 8

<<ZačiatokDozadu12345678DopreduKoniec>>