Matchpoint Palo Kubiš L.Diviš: Chcem sa posunúť ďalej

L.Diviš: Chcem sa posunúť ďalej

Víťaz Ligy majstrov 2007 LUKÁŠ DIVIŠ st. po troch rokoch na 99 percent opustí nemecký Friedrichshafen:

„Chcem sa posunúť ďalej!"

Vo vlaňajšej kvalifikácii ME bol jedným zo strojcov postupu slovenských volejbalistov na tohtoročný šampionát v Turecku.

Následne si však v Európskej lige, ktorú naši reprezentanti prvý raz v histórii vyhrali, pre zdravotné problémy nezahral. Jeho tohtoročná sezóna má opačný priebeh. Po tom, ako ho v tej klubovej trápilo zranenie, sa smečiar Lukáš Diviš st. do reprezentačného dresu vrátil vo víťaznom štýle.

Na turnaji II. fázy kvalifikácie MS 2010 v Poprade ho potešilo najmä víťazstvo nad Nemeckom 3:2. V tejto krajine totiž prežil uplynulé tri sezóny. S VfB Friedrichshafen získal tri majstrovské tituly, dvakrát vyhral Nemecký pohár a v roku 2007 aj Ligu majstrov! V nej ho na Final Four v Moskve vyhlásili aj za najlepšieho prihrávača turnaja.

„V Poprade som nastúpil po zranení a dlhšej pauze. Bola to enormná psychická a fyzická záťaž, veľký tlak. Som rád, že sme to zvládli," vraví 23-ročný Žilinčan. „Taktika bola zvolená jasne. Nemcov sme chceli zdolať. Nešpekuľovali sme nad tým, či sa z druhého miesta dostaneme do prijateľnejšej skupiny. Aj keď sa to niekedy robí, takáto vypočítavosť sa vám môže v konečnom dôsledku vrátiť. S Nemcami sa môžeme znova stretnúť na inom vrcholnom turnaji a budeme si proti nim veriť. Vždy je lepšie, keď sa vyhrá. Prízvukoval nám to i tréner Zanini. Pokiaľ chceme prvý raz v histórii postúpiť na svetový šampionát, tak nás nemôže zaujímať, aký súper je na druhej strane siete. Stále musíte hrať na sto percent," zdôraznil.

V bundeslige nehral od konca februára, skôr symbolicky nastúpil až vo finálovej sérii proti Hachingu. „Už druhý raz som mal zlomenú sezamskú kostičku na pravej nohe. Hlavná príčina je asi v tom, že som používal špeciálne vložky do tenisiek." Objavila sa informácia, že vo Friedrichshafene - rovnako ako ďalší slovenský smečiar Róbert Hupka - končí. Bol to teda jeho posledný nemecký titul? „To nikdy neviete, ale na 99 percent odchádzam. Mám aj ďalšie ponuky. Čakám, ešte mám času dosť. Vo Friedrichshafene som si svoju robotu urobil. Chcem si vyskúšať silnejšiu ligu, posunúť sa ďalej."

Lukáša majú v hľadáčiku v poľskej PlusLige. Jeho meno skloňovali v Bydgoszczi, kde pôsobia jeho reprezentační kolegovia Martin Sopko st. a Michal Červeň, najnovšie sa o neho zaujíma nováčik súťaže Pamapol Siatkarz Wieluň. Podľa špekulácií poľského bulváru hráč jeho triedy zarába okolo 70 až 100-tisíc eur na sezónu. „S nikým som nekomunikoval, nič som nepodpísal. Je to parketa môjho manažéra. Angažmánu v Poľsku by som sa však nebránil," dodáva. Svojho času u našich severných susedov pôsobil aj jeho o osem rokov starší brat Peter, ktorý hral v Jastrzebí a v Sosnovci.


PAVOL KUBIŠ