Matchpoint Palo Kubiš Diviš do Turecka

Diviš do Turecka

leto 2009

Lukáš Diviš do Fenerbahce Istanbul!

Po tom, čo mu v nemeckom VfB Friedrichshafen vypršala zmluva, avizoval 23-ročný slovenský volejbalový reprezentant Lukáš Diviš starší zmenu prostredia. Po troch sezónach v Brne a troch v bundeslige, v ktorej získal tri majstrovské tituly a s Friedrichshafenom v roku 2007 vyhral aj Ligu majstrov, sa sťahuje do Turecka! Žilinský rodák v piatok podpísal zmluvu s tureckým vicemajstrom Fenerbahce Istanbul.

„V hre boli aj ponuky z Poľska, talianskej Série A1 či z iných tureckých klubov. Verím, že som si vybral to najlepšie," poznamenal Lukáš, ktorý sa po dlhodobom zranení sezamskej kostičky na pravej nohe znova udomácnil v základnej zostave slovenskej reprezentácie. Fenerbahce patrí do absolútnej tureckej špičky, päťnásobný majster krajiny získal svoj doteraz posledný titul vlani. V uplynulej sezóne sa vo finále musel skloniť pred mestským rivalom IBB Istanbul a prišiel tak o účasť v Lige majstrov.

Prihrávajúci smečiar Diviš je jeho piatou letnou posilou. Tou najznámejšou je 33-ročný americký univerzál Gabriel Gardner. Olympijský víťaz z Pekingu 2008 prišiel z ruskej Ufy, ďalšími novými tvárami budú traja Turci - libero Cengizhan Kartaltepe z MEF Okullari Istanbul či blokári Yasin Sancak zo Ziraatbanku Ankara a Özkan Hayirli z IBB Istanbul. V minulej sezóne si obliekali žlto-čierny dres Fenerbahce legendárny 38-ročný srbský smečiar Vlado Grbič (olympijský víťaz zo Sydney 2000 by mal po dvoch sezónach v klube končiť), chorvátsky smečiar
Tomislav Čoškovič a americký univerzál Brook Bilings. Zaujímavá spoločnosť sa zišla aj v realizačnom tíme. Mužstvo viedol známy maďarský kormidelník György Demeter, manažérom je bývalý poľský reprezentant Dariusz Stanicki a mládež má na starosti Kubánec Jesús Savigne, bronzový z OH 1976 v Montreale.


V minulej sezóne v tureckej lige nepôsobil žiadny slovenský volejbalista, v predminulej traja: Karol Šrámek v Tokate Plevne, Martin Nemec a Martin Mikula v Ziraatbanku Ankara. Zhodou okolností práve v Ziraatbanku začínal v januári 1997 počas štvormesačného hosťovania svoju bohatú legionársku púť Lukášov o osem rokov starší brat Peter. V novej sezóne do tohto ankarského klubu zamieri najlepší český volejbalista s polovičnými slovenskými koreňmi Peter Pláteník.

Práve v Turecku sa začiatkom septembra uskutočnia majstrovstvá Európy volejbalistov, Slováci však svoje zápasy odohrajú v Izmire. V týchto dňoch však siahajú po splnení prvého z troch tohtoročných cieľov - po účasti vo Final Four Európskej ligy, v ktorej obhajujú prvenstvo.

PAVOL KUBIŠ