Matchpoint Palo Kubiš Katona na MS klubov

Katona na MS klubov

Dvadsaťsedemročný smečiar Vladimír Katona sa stane prvým Slovákom, ktorý si zahrá na majstrovstvách sveta klubov. V drese egyptského šampióna a zároveň afrického klubového majstra Al Ahly Sports Club Káhira ho však na turnaji v katarskej Dauhe nečaká prechádzka ružovým sadom. Súpermi Káhirčanov v B-skupine budú dnes domáci Al Arabi Dauha, zajtra posledný víťaz Ligy majstrov i obhajca prvenstva na MS klubov z rokov 2009 a 2010 taliansky majster Trentino Diatec a v pondelok brazílsky SESI Sao Paulo. Rovnako ako z A-skupiny do semifinále postúpia prví dvaja, turnaj vyvrcholí v piatok 14. októbra.

Al-Ahly je v Egypte už dlhšie volejbalovou jednotkou, iba v samotnej Káhire je asi pätnásť klubov. Na domáce zápasy chodieva aj tritisíc divákov. Bývam blízko haly spolu so srbským spoluhráčom Milošom Antonovičom, v klube sme iba dvaja cudzinci. Ešte stále som si nezvykol na miestnu stravu. Našťastie sme sa na majstrovstvá sveta klubov pripravovali v českom Nymburku. Denne trénujeme skoro šesť hodín, čo je dosť veľa. V Katare na nás čaká veľmi silná konkurencia. Al-Ahly na tomto šampionáte štartoval i vlani, ale nepostúpil do semifinále,“ povedal nám pred cestou do Kataru Katona, ktorý hral na Slovensku naposledy v roku 2006 v Humennom. 

Po piatich sezónach v českej extralige (tri v Brne a dve v Havířove) odišiel v lete za egyptským dobrodružstvom. Ako prvého slovenského volejbalistu ho teda čaká výnimočný zážitok. Okrem hviezdneho Trentina si zahrá aj proti brazílskemu šampiónovi SESI, ktorýtrénuje dvojnásobný olympijský víťaz z Barcelony 1992 i Atén 2004 Giovane Gavio.
Pikantériou je domáci Al-Arabi. Katarský hostiteľ angažoval do svojho tímu na šampionát hneď sedem cudzincov! K Nemcovi Pampelovi aj Talianov Saraceniho a Saitu, Poliaka Kadziewicza, Holanďana Vlama, Brazílčana Renana Ribeiru či českého reprezentanta Popelku. V modernej hale Aspira Dome s kapacitou 15 000 miest bude na MS klubov v rovnakom termíne bojovať aj šesť ženských tímov.

KTO NA MS KLUBOV 

MUŽI - A-SKUPINA: Trinity Western Spartans Vancouver (Kan.), Zenit Kazaň (Rus.), Jastrzebski Wegiel (Poľ.), Paykan Teherán (Irán), B-SKUPINA: Al-Ahly (Egypt), Al-Arabi (Katar), Diantec Trentino (Tal.), SESI Sao Paulo (Braz.).

ŽENY - A-SKUPINA:
VakifBank Istanbul (Tur.), Mirador (Dominikánska rep.), Kenya Prisons (Keňa), B-SKUPINA: Osasco Voleibol Clube (Braz.), Čang (Thaj.), Rabita Baku (Azerb.).

8.november 2011 - Palo Kubiš pre denník Šport