Matchpoint ROZHOVORY O VOLEJBALE Otázka pre: viacerých

Otázka pre: viacerých

Položili sme rovnakú otázku viacerým respondentom: Ako by ste/si zhodnotil vystúpenie slovenských volejbalistov na ME 2013? Tu sú odpovede:

garayovaDana Garaiová, bývala hráčka Slávie UK, dnes trénerka žiakov VKP

" Sklamal ma Masný, očakávala som väčší výkon od Nemca. Mladší hráči pôsobili vyrovnanejšie a vniesli na ihrisko pozitívne nabudenie. Mali sme veľa pokazených podaní a myslím si, že by sme mali pracovať na obrane."

mosorjakMajo Mosorjak, bývalý hráč VKP Bratislava, Aero Odolená Voda, aj VK Humenné

"Videl som všetky zápasy našej reprezentácie v televízii, takže tu je môj krátky televízny sumár o ktorý ma požiadali. Konečné jedenáste miesto z môjho pohľadu celkom nekorešponduje s predvedenou hrou. Na ME hrali a hrajú družstvá, ktoré postúpili a predvádzali menej okulahodiaci volejbal. Z môjho pohľadu išlo o našu silnú generáciu skúsených hráčov, ktorí hrajú v silných ligách,Lige majstrov a európskych pohároch ťažké zápasy, doplnené o mladé " pušky " a to sme mohli pri dobrej konštalácii výsledkovo zúročiť. Bol tu predpoklad postupu do osmičky, no keďže sme v skupine porazili iba Turkov a Rusi zaváhali s Nemcami pavúk nám pridelil priveľké sústo, ktoré sme nestrávili.

V prvom zápase sme pri troche šťastia mohli Francúzom zobrať set, max dva a dotiahnúť to do tie breaku. Tam by to už mohlo byť vabank. No nesúhlasím s tvrdením, že sme mali Francúzov sfúknuť z ihriska. Hrajú z môjho pohľadu solídny volejbal s dobre rozloženou útočnou silou a perfektnou prácou v obrane na sieti a v poli. No to je už niekoľko rokov ich dominantnou črtou.
Víťazstvo s Tureckom - zaplať Pán Boh, pretože sa začiatok risoval na tri nulky pre Turkov. Potešil ma fakt, že sa chlapci dokázali dostať z herného bahna a zabojovali o víťazstvo, ktoré si doslova a do písmena vydreli. Tu pomohla zmena na postoch nahrávača a univerzálneho hráča. Došlo k hernému oživeniu, čoho výsledkom bolo už spomenuté víťazstvo. 
Poliaci - tam ešte nie sme a žiaľ asi ani nebudeme. Mládežnícke družstvá produkujú solídne hráčske generácie a vyzerá to tak, že produkovať aj budú. Začiatok sa javil ako vyrovananá partia, no trénerske čachre - machre vystriedaním smečiara Winiarskeho za Kubiaka a predovšetkým Drzyzgov príchod bol podľa mňa jedným z rozhodujúcich momentov zápasu.
Rusi - iný level. Skvelí na servise, obrane na sieti a dobre organizovaní podľa mňa jedným z najlepších liberov na svete Verbovom (ten žiaľ v Bratislave nehral a tešil som sa na neho) v poli a na útoku. Aj tak si však nemyslím, že vyhrajú Európu :).
 
Hodnotenie jednotlivcov a ich výkony nechám na odborníkov a na podstatne väčšie volejbalové kapacity a volejbalových machrov, ktorí to vedia odborne opísať profesionálnejšie. Keďže mám v nároďaku zopár kamarátov, nemuselo by byť moje individuálne globálne hodnotenie celkom objektívne.
 
Nedá mi však ešte napísať tri moje postrehy. 
 
LIBERO Nedostalo sa mu "docenenia" skôr som z TV cítil akúsi averziu. Podľa mňa podával výkony nad moje očakávanie. Spoľahlivo prihával, prikúril to dobrou, v niektorých momentoch výbornou hrou v obrane. Prihrával solídne, podotýkam vôbec nie excelentne. Treba vziať do úvahy aj skutočnosť, že nemal pri sebe počas turnaja rodených a solídnych prihrávačov pre takýto volejbalový level. Mať väčšiu časť turnaja nastavenú hlavu tak, že ja prihrať musím a hasiť sem tam aj za smečiarov je ťažké sústo aj pre extratriedu.
 
ZÁPAS S POLIAKMI aj napriek zaužívanému "Víťazná zostava sa nemení" by som išiel do zápasu s Masným ako jedničkou v základnej zostave. Pre neho bol tento zápas motiváciou ako hrom a poznám Michala, viem že by sa vybičoval k maximálnemu výkonu, ktorým by mohol strhnúť "dav". No treba však objektívne povedať, že zápas s Poľskom sme neprehrali na poste nahrávača.
SMEČIARI V "mladých puškách" na smeči  vidím potenciál do budúcna. Ak sa na to pozriem tak, že zbierali skúsenosti, ktoré môžu zúročiť o niekoľko rokov na vrcholných podujatiach je to ok. No aspoň jeden zo smečiarov by mal byť na takomto podujatí skúsený a ostrieľaný. Na tieto majstrovstvá ešte ťahúnsky nemali, som si však istý, že ich čas príde. Ostatní dvaja smečiari hrali menej, pričom spomeniem ešte jeden postreh. Fero Ogurčák v zápase s Turkami výrazne pomohol.
VÍŤAZ? Prial by som to Talianom, prípadne Nemcom. No tí to budú mať proti Rusom ťažké, no ako sa vraví, ak chceš vyhrať musíš zdolať všetkých.
 
Toť vsjo. Nevychádzal som zo žiadných štatistík, ide čisto iba o môj divácky pohľad z televízneho kresla. Teší ma fakt, že som všetky zápasy dopozeral dokonca, takže to bolo podľa mňa divácky pozerateľné. To sa mi nestávalo ani pri sledovaní Ligy majstrov, ktorú som pri všetkej úcte k hráčom sem tam aj vypol. Poteším ešte nejakých škodoradostníkov. Berte moje postrehy s nadhľadom. Celkom solídne som zasponzoroval žlto čiernu stávkovú kanceláriu. Moje tipovanie bolo marné, ako by bola šprintérska konfrontácia Eskimáka s Boltom. 
Chlapcom želám po dlhej príprave a odlúčení od blízkych poturnajový reset a všetkým do novej sezóny hlavne zdravie a radosť z hry, podkutú víťazstvami a zaplatenými kontraktami. Fanúšikom veľa pozitívnych momentov pri sledovaní volejbalu, pretože je to nádherný šport.
 
volejbalu zdar MAJO MOSORJAK

demeter2Boris Demeter, ešte stále aktívny hráč s bohatou športovou kariérou:
"Na dlhšie analýzy sú tu iní, ale v skratke môj názor. Nenapíšem nič nove keď napíšem, že sme to pokazili v koncovkách setov proti Francúzom a Poliakom. To nás posunulo na Rusov, ktorí poslali našich hráčov do klubových gulagov po celej Europe. Prajem im veľa tam najmä veľa zdravia a peňazí. Suma sumárum: nesklamali sme, dokázali sme konkurovať svetovým družstvám, vyprofilovali sa noví ťahúni a ešte raz veľa zdravia a peňazí prajem!"kosekova evaEva Koseková, repre trénerka junioriek Slovenska, trénerka VC UJS Komárno:

"Musím povedať, že som čakala trochu  viac. Podľa mňa najslabšou hernou činnosťou bolo podanie. Veľa sme kazili a nevedeli sme vyvinúť podaním na žiadneho súpera tlak. Viac som čakala od Maťa Nemca a Masného, ale Bencz so Zaťkom ich podľa mňa dobre nahradili. Škoda, že sme v osemfi- nále narazili na Rusov, určite tam boli prijateľnejší súperi, ale to sa musí niekedy prikloniť aj šťastie. Piate miesto obhájiť bolo asi nereálne. Napriek tomu im v budúcnosti budem držať palce."


fenoKamil Feňo, dlhoročný hráč Svidníka, momentálne pôsobiaci v Starej Ľubovni:

"Myslím si, že sme odohrali veľmi slušné ME. Škoda zápasu s FRANCÚZMI a nepočítajúc zápas s RUSKOM, kde sme jasne pocítili, akým smerom sa má uberať špičkový volejbal (neustáli tlak na servise, razantnosť na útoku a súlad vysokého bloku s výborným liberom...). Ja ako poloprofesionál ale o to väčší milovník volejbalu som rád, že pri terajších hviedach  ako sú Nemec M., Masný, Kohút atď sa dokázali presadiť a určite všetkých milo prekvapiť výkony Zaťka, Bencza a Patáka..."

 

 

 kozlik, 25.9.2013