Matchpoint Palo Kubiš Alica sa vracia

Alica sa vracia

20.4.2015 - Palo Kubiš pre Denník Šport
V širšej nominácii volejbalistiek Slovenska sa po ôsmich rokoch objavila aj nahrávačka Alica Sikolov - Székelyová, nad návratom však visí zdravotný otáznik.
Už budúci mesiac odohrajú slovenské volejbalistky dva barážové zápasy proti Azerbajdžanu (23. mája v Baku a 30. mája v Leviciach) o postup na ME (26. septembra až 4. októbra v Belgicku a v Holandsku). V širšej 22-člennej nominácii sa objavila aj skúsená, 34-ročná nahrávačka Alica Sokolov-Székelyová. Po takmer ôsmich rokoch, reprezentačný dres si totiž naposledy obliekla 11. novembra 2007 na turnaji olympijskej predkvalifikácie v bulharskom Gabrove.

„Nebudeme experimentovať a postavíme najskúsenejšie družstvo, aké máme k dispozícii. Aj preto sme oslovili skúsené hráčky ako napríklad Alicu Sokolov-Székelyovú a ďalšie legionárky, pre ktoré nebude konfrontácia s družstvom ako je Azerbajdžan niečím novým,“ komentoval nomináciu reprezentačný tréner Marek Rojko. Pravda, keď sme prešovskú rodáčku kontaktovali v Gaziemire, jednej zo štvrtí tureckého Izmiru, v ktorej pôsobí jej druholigový klub Rota Koleji SK, úvodné nadšenie z návratu najsilnejšími ligami v Európe ostrieľanej hráčky nahradil otáznik. „Žiaľ, momentálne mám zdravotné problémy s chodidlom pravej nohy. Moje zranenie sa volá plantárna fascia, dva týždne som vôbec netrénovala pre bolesti v päte, ani nemôžem poriadne chodiť. Tabletky, injekcie či terapie zatiaľ nezaberajú. Problémy s ostrohovou pätou som mala už predvlani, teraz sa k tomu pridal nejaký zápal. Lekári nevedia, či je to chronické,“ prezradila nám nemilú správu.

Tréner Marek Rojko o jej aktuálnom stave vie a stále dúfa, že jej problémy sa pominú. „Sme v kontakte. Povedala som mu, že pokiaľ budem zdravotne v poriadku, tak budem reprezentovať veľmi rada. Nechcem však teraz nič hovoriť dopredu, je to nepríjemné zranenie. Teraz potrebujem terapie a nemôžem trénovať. Nechcem prísť do reprezentácie krívajúc. Ešte jednu sezónu by som si chcela zahrať na klubovej scéne. Pokiaľ sa však moje problémy s chodidlom nezlepšia, je ohrozená i moja ďalšia kariéra,“ dodala Alica, ktorá po návrate z materskej dovolenky dovolenky odohrala túto sezónu znova v Turecku, i keď dres prvoligového Sariyeru Istanbul v novembri vymenila za druholigový Rota Koleji.

Veľmi som sa na návrat do reprezentácie tešila, ´odklepol´ mi to aj manžel. S trénerom Rojkom, ktorý to všetko inicioval, sme sa pôvodne dohodli, že pomôžem v baráži,“ zdôrazňuje Alica. Po skončení klubovej sezóny, keď Rota Koleji neuspel v play-off o postup do najvyššej súťaže, v najbližších hodinách odcestuje do Macedónska, odkiaľ pochádza jej manžel Tomčo. Tento basketbalista je známy aj z pôsobenia na Slovensku. Keď bola tehotná, hrával v Banskej Bystrici i v Spišskej Novej Vsi, túto sezónu dokončil v slovinskom Maribore. V Macedónsku má rovnako ako v Turecku vybavené terapie s chodidlom. Stále verí na malý zázrak, aj preto ešte prípadný návrat do reprezentácie definitívne nehádže za hlavu. Jej skúsenosti by v baráži nášmu družstvu nesporne pomohli. Slovenky naposledy na ME štartovali v roku 2009 v Poľsku. Pokiaľ by teraz preskočili Azerbajdžan, na šampionáte by sa predstavili v B-skupine v Antverpách v konkurencii domáceho Belgicka, Turecka a Maďarska. Úvodný zraz v príprave majú naše volejbalistky v pondelok 27. apríla v Púchove, pred samotnou barážou odohrajú v Leviciach aj tri prípravné zápasy s Bieloruskom (14. až 16. mája).

Alica je narodená 5. januára 1981 v Prešove.

Košice, Slávia UK Bratislava, tri sezóny v talianskej Serii A1 (Forli, Tortoli, Santeramo), Burgos (Šp.), dve sezóny v ruskej superlige (Lipeck, Čeljabinsk), dve sezóny v Diname Bukurešť (Rum.), tri sezóny v tureckej lige (Kimya Ted Kolejliler Ankara, Iller Bankasi Ankara, Sariyer Istanbul a od novembra 2014 Rota Koleji SK).

V reprezentácii 120 zápasov do roku 2007, účastníčka ME 2003 v Turecku a 2007 v Belgicku.

So Sláviou UK má šesť majstrovských titulov, s Burgosom tretia v španielskej lige a účastníčka Final Four Pohára CEV, trojnásobná najlepšia volejbalistka Slovenska 2003, 2004 a 2006.