Matchpoint ROZHOVORY O ŽIVOTE S Kravárikom o Grécku - EXKLUZÍVNE PRE WEB

S Kravárikom o Grécku - EXKLUZÍVNE PRE WEB

kravarikPrešov - 10.7.2015 na kempe

Po reprezentácii sme už dali voľné pokračovanie na pive.

Keď som sa rozhodoval, či mám byť tréner, alebo musím nastúpiť k policajtom, nebolo to jednoduché. Ako tréner som začínal hneď pri reprezentačnom výbere mužov Slovenska, bol som na ME, mal som možnosť sa zviditeľniť. Zrejme by som si, hlavne v Grécku, veľmi rýchlo prácu pri klube našiel. Bol som v Arise, Iraklise, Paoku. Poznajú ma. Ale zvážil som prevažujúcu silu sociálnej istoty. Podľa platných zákonov a smerníc som mal v tom okamihu za sebou už 18-mesačnú pauzu v štátnom sektore.

 

Iraklis?
Iraklis sa rozpadol, pracoval som ako privátny tréner v jednom solúnskom klube. Osem juniorov, dve juniorky a koordinátor v klube.

Iraklis?
Ten teraz postúpil nazad do prvej ligy, ale s daným IČO a názvom GS Iraklis najvyššiu súťaž hrať nemôžu, lebo majú stále evidované dlhy voči hráčom, trénerom a daňové nezrovnalosti voči štátu.

Referendum. Bol si?
Nebol, pretože už sme boli na Slovensku. Rodinné dôvody a dcérine povinnosti v autoškole.

Čo by si bol dal? Áno - Nie?
Dal by som neviem (s typickým širokým a podotýkam šibalským úsmevom).

To sa dalo?
Nedalo. Napísal by som neviem, lebo sa v tom nevyznám. Po prvé, doma pozeráme stále československé programy.
Po druhé, som dvadsať rokov v športovom sektore, nemal som čas na politické chujoviny, s prepáčením. Zdalo sa, že ľudia sú v názore tak napoly, takže výber by bol ťažký. Musím však povedať, že Grécko potrebovalo dostať na prdel, poriadnu facku. To je zaslúžené, ale na druhej strane teraz to už ide do extrému. Poznám okolo seba mnoho ľudí, ktorí nemajú šancu vyžiť z mesačného platu, resp. dôchodku. To čo sa píše, nadštandardné platy či dôchodky? To je možno 2% obyvateľov.

Môže nastať situácia, že sa zbalíte a idete domov?
Vieš, máme tam zázemie. Ja by som v Grécku chcel pokračovať vo volejbalovej kariére. Ale je otáznik, čo sa stane s Gréckom, ak budú nejaké zmeny.

Boco nerozumieš politike, ale si tam. Žiješ tam, cítiš to. Môže sa tá situácia tak pre teba zhoršiť, že Grécko opustíte?
Noooo, môže sa to stať, ale momentálne som viazaný štátnou prácou.

Môžeš o ňu prísť?
Myslím si, že nie. Ja mám teraz po nejakých legislatívnych zmenách nárok na celkové neplatené voľno päť rokov. 18 mesiacov som si už akože vyčerpal. Mám možnosť si do piatich rokov vybrať kedykoľvek.

Ja myslím na nejaké šetriace škrty. Tie vaše športom vydobyté štátne pozície sú tak trochu umelé.
Raz sú dané zákonom, tak by sa mali dodržať. Musel by sa zmeniť zákon.

Môže sa nie? O niečo už športovci prišli, či nie?
Áno. Popri volejbale si mohol byť v štátnej službe. Alebo si mohol mať otvorenú stávkovú kanceláriu, ktorú si si mohol kúpiť, alebo si takú dostal za zásluhy. To sa teraz nedá. Alebo profesne športuješ, alebo pracuješ. Opakujem, ak teraz chcem trénovať, alebo hrať, v štátnej službe si musím vziať neplatené voľno.

Boco ty tiež stojíš v rade pred bankou na denný limit 60.- Euro?
Ivan my máme všetky peňáze doma na Slovensku. (pozn. túto odpoved vyriekla urýchlene za Andreja jeho žena Maja.)

Ďakujem za čas a názory.

Ivan Husár pre www