Matchpoint Lucia Ježíková Noseková do Nemecka

Noseková do Nemecka

28.7.2015 - Lucia Antolová/Ježíková píše pre Denník Šport.

Kapitánka slovenskej volejbalovej reprezentácie Martina Noseková si vyskúša nemeckú bundesligu u nováčika v Straubingu s play-offovými ambíciami.
„Už som hrala vo veľa súťažiach, ale v nemeckej ešte nie. Som si povedala, že prečo si ju nezapísať do životopisu…” usmiala sa kapitánka slovenských volejbalistiek Martina Noseková.

Doposiaľ 93-násobnú reprezenantku čakajú ešte tri týždne aktívneho oddychu a 10. augusta nastupuje na prvý tréning v tíme bundesligového nováčika NawaRo Straubing.
Ročnú dohodu má do veľkej miery na svedomí argentínsky tréner Guillermo Gallardo. „Oslovil ma už minulý rok počas kvalifikácie majstrovstiev Európy v Rumunsku, kde viedol domáci národný tím. Vtedy trénoval švajčiarsky Volley Köniz, ale ja som uprednostnila belgický Charleroi,“ vysvetlila Noseková.
Tento rok prišla ponuka zo Straubingu. „Rokovala som aj s Grékmi, čo som napokon s ťažkým srdcom odmietla. O nemeckej lige je známe, že je kvalitná, profesionálna, s veľkou diváckou podporou. Preto by som si ju rada vyskúšala.“
Tridsaťročná rodáčka z Bratislavy mala v uplynulom ročníku zálusk na belgický titul. Aj napriek výbornému vstupu do sezóny, keď s Charleroi triumfovala v základnej časti pomerom 15:3, v závere sa musela (opäť) uspokojiť so striebrom.
„Aj tento výsledok prispel k mojej snahe zmeniť prostredie. Ale bolo tam toho viac, v klube výrazne znížili rozpočet a navyše komunikácia s vedením bola vždy zložitá. Španielsky tréner Pascual Saurin, čo to tam veľmi držal, takisto plánoval odísť. Z legionárok zostala len liberka...“
Straubing aj Nosekovú čaká premiéra vo veľmi kvalitnej najvyššej nemeckej súťaži. „Urobíme maximum, aby sme sa prebojovali do play-off. O Nemecku je známe, že každý môže s každým nielen vyhrať, ale aj prehrať. Sama som zvedavá, ako to nakoniec vypáli,“ poznamenala 183 centimetrov vysoká smečiarka.
Veľmi sa teší, že v družstve, ktoré má základňu v 50-tisícovom meste na juhovýchode Nemecka, bude aj jej spolubývajúca zo Charleroi, česká blokárka Barbora Purchartová.
„Po svojom“ sa aj okrem toho bude mať príležitosť porozprávať viac než dosť. V bundeslige vzniká totiž „pobočka“ slovenskej reprezentácie. V novej sezóne bude reprezentačný kormidelník Marek Rojko viesť v Aachene kvarteto Dominika Valachová, Tatiana Crkoňová, Simona Kóšová a Miroslava Kuciaková, vo Schwerine zostane Veronika Hrončeková a do Thüringenu prišla zo Slávie EU Bratislava Erika Salanciová.
„Pokojne to tak môžeme pomenovať. Vždy poteší, keď je človek ďaleko od domova a môže si ,pokecať’ v rodnej reči. Bolo fajn, že som si mohla aj čo-to vyzistiť o súťaži a Nemecku ako takom, slovenských informátorov je tam viac než dosť,“ zavtipkovala hráčka so skúsenosťami zo spomínanej belgickej, ale aj českej, talianskej, azerbajdžanskej, gréckej a francúzskej legionárskej zastávky.
Dvojnásobná majsterka Slovenska so Sláviou Ekonomická univerzita Bratislava sa nevie dočkať, až na vlastnej koži okúsi povzbudenie od tamojších zanietených fanúšikov. „Nie v každej lige s a môžu pýšiť oduševnenou diváckou podporou, preto som nesmierne zvedavá,“ dodala Martina Noseková.