Matchpoint Palo Kubiš Teória jedného víťazstva

Teória jedného víťazstva

9.10.2015. - redaktor denníka Šport Pavol Kubiš pre svoj denník.

Teória jedného víťazstva

Buďme realisti. V zložení, v akom sa slovenskí volejbalisti predstavia na práve dnes sa začínajúcich majstrovstvách Európy v Taliansku a v Bulharsku, môžu v D-skupine v konkurencii Srbska, Ruska a Fínska pomýšľať na jedno víťazstvo. Ten, kto videl v Bratislave naživo ich generálku proti majstrom sveta Poliakom, naše konštatovanie poopraví – môžu o ňom snívať.

Teória jedného víťazstva pri slovenskom vystúpení na európskych šampionátoch platila od rozšírenia z 12 na 16 účastníkov od roku 2007 už trikrát. V Petrohrade 2007 sme zdolali Slovincov 3:1 a postúpili do ďalšej fázy. O dva roky neskôr v Izmire si to znova v štvorčlennej skupine odniesli Slovinci – 3:0. Pred dvoma rokmi v Gdansku sme sa do osemfinále vyškriabali po tureckých chrbtoch, keď sme vývoj rozhodujúceho zápasu s nimi otočili z 0:2 na 3:2! Jedinou výnimkou bol z nášho pohľadu „bláznivý“ šampionát v roku 2011, keď Slováci v pozícii úplného outsidera vyhrali skupinu smrti v konkurencii Bulharska, Nemecka a Poľska a obsadili skvelú piatu priečku.

Nikto z nás by nebol proti, pokiaľ by sa história opakovala.

V našom aktuálnom nastavení však platí, že lepší vrabec v hrsti, ako holub na streche. Pokiaľ sa prvé dva hracie dni na ME vyhnú prekvapeniam, bude pre slovenský volejbal zápasom roka ten nedeľňajší proti Fínsku. Tým Fínom, s ktorými vlani v januári Slováci v najsilnejšom zložení na kvalifikačnom turnaji v Poprade prišli o historickú šancu predrať sa na svetový šampionát. O jeden motív zdolať ich navyše. Ďalším je postup zo skupiny a bonus účasti v  európskej olympijskej kvalifikácii začiatkom januára v Berlíne.

PAVOL KUBIŠ