Matchpoint Lucia Ježíková Dve Lucie na čele

Dve Lucie na čele

20.10.2015 - Lucia Antolová - Ježíková pre Denník Šport

V extralige volejbalistiek sú na čele priebežného poradia najviac bodujúcich hráčok Lucie. Zvolenská a bratislavská.
Lucia Poláčiková, TJ Slávia Zvolen, 75 bodov / 5 zápasov.
„Svoje aktuálnu pozíciu v rebríčku najviac bodujúcich hráčok vnímam ako prácu celého družstva. Volejbal je tímová hra a sama by som nezmohla nič. Je to dôkaz dobre fungujúcej spolupráce - počnúc prihrávkou, ,náhrou‘ a nakoniec zložením lopty.

A samozrejme dôležitá je organizácia družstva z lavičky,“ myslí si Lucia Poláčiková.

Dvadsaťdeväťročná rodáčka z Martina čísla nepreceňuje, má však pádny dôvod ich aspoň jedným očkom sledovať. „Minimálne preto, aby som orientačne vedela, na koho si mám dať pozor pri obrane v zápase.“

V priemere spraví 4,41 bodu na set. Ako sama tvrdí, väčšinu z nich útokom. K líderskej pozícii jej dopomáha aj doposiaľ sedem úspešných blokov. „V obrane na sieti je veľmi dôležité poriadne čítať hru,“ tvrdí 185-centimetrová smečiarka.

Hoci je pre Zvolen aktuálna sezóna premiérová v extralige, skúsenosti v najvyššej súťaži zbierala predtým v Žiline pod vedením trénerov Jaroslava Kovalíka a Jaroslava Vlka, pričom s druhým si vyskúšala aj pôsobenie v stredoeurópskej lige. Následne hrala doma v Martine prvú ligu, najväčší rival bol práve jej súčasný klub zo Zvolena. „Obaja sme postúpili do baráže. Keď nám o set unikla extraliga, akceptovala som ponuku Zvolena. V najvyššej súťaži človek odohrá oveľa viac ťažkých zápasov proti kvalitným súperom. Bez ohľadu na výsledok, vždy ho to posunie vpred.“

Žreb nebol k novickám práve najmilosrdnejší. Hneď v prvom kole si doma zmeral sily s obhajkyňami majstrovského titulu z bratislavskej Slávie EU. „Takzvaná šoková terapia na úvod. Ale bolo to dobré, práve tento zápas nám ukázal, akú cestu máme ešte pred sebou,“ domnieva sa bývalá hráčka štvrtého tímu extraligy 2009/2010.

Napriek tomu, že slávistkám podľahli 0:3 a rovnakým výsledkom sa skončili aj nasledujúce dve stretnutia proti COP Nitra a Kežmarku, dnes majú Zvolenčanky dôvod na pozitívne naladenie. Víťazstvami nad Kežmarkom a Pezinkom ukázali, že predsezónne heslo „v ružových dresoch, ale bez ružových okuliarov“ pomaly napĺňajú. „Ako nováčik môžeme len prekvapiť. Snažíme dať do každého zápasu maximum, no niekedy je súper skrátka silnejší. Najmä posledný tajbrejk proti Pezinku ukázal, že nikdy nie je nič stratené. Dokázali sme otočiť veľký náskok súpera dôslednou hrou na každej pozícii a dodržaním pokynov,“ zdôraznila Lucia Poláčiková.

Poláčiková o MIkšíkovej:

„S Luckou sme sa prvýkrát stretli v prvom kole extraligy na domácej palubovke. Predtým som jej však párkrát pískala, čiže som ju mala možnosť vidieť hrať. Je mladá, šikovná, s veľkým potenciálom. Už teraz má viac odohrané ako väčšina dievčat v jej veku. Navyše, má za sebou dosť ťažkých zápasov, čo sú nenahraditeľné skúsenosti, z ktorých môže čerpať,“ povedala Lucia Poláčiková.

Narodená: 23. apríla 1986 v Martine

Výška: 185 cm

Post: smečiarka

Klby a úspechy. 1. liga Martin, ŠK ŽU Žilina (4. miesto extraliga 2009/2010)

Lucia Mikšíková, Slávia EU Bratislava, 63 bodov / 4 zápasy

Vlani si v slávistickom drese vybojovala štyri trofeje – tituly v extralige, v juniorke i kadetkách a k tomu pridala aj triumf v Slovenskom pohári. Ak k tomu prirátame aj prvenstvo v drese bratislavského gymnázia Bilíkova medzi strednými školami, dostaneme úctyhodnú zbierku úspechov. V aktuálnom ročníku extraligy doteraz nazbierala 63 bodov, vďaka čomu jej patrí priebežná druhá priečka poradia najviac bodujúcich hráčok.

„Štatistiky nejako extra nevnímam, ale určite príjemne potešia. Po zápase si ich pozriem, majú svoju výpovednú hodnotu. Ale v prvom rade sa snažím hrať čo najlepšie pre družstvo. Pozitívna štatistika bez kladného výsledku nemá veľký význam,“ nástojí Lucia Mikšíková.

Jej priemernú úspešnosť je 4,85 bodu na set, za väčšinou z nich je úspešný útok, občas sa pridá nejaké eso či blok. Priebežná druhá priečka jej patrí aj v poradí najlepšie útočiacich hráčok (53 úspešných útokov). „Tajomstvo úspechu je naša výborná nahrávačka Baška Koseková od ktorej je naozaj radosť smečovať,“ usmeje sa 18-ročná Bratislavčanka.

Do extraligy vhupla v sezóne 2013/2014 z gymnázia na Bilíkovej. „Každý rok prejdeme v Slávii generačnou zmenou. Tentoraz je však netradičnejšia, keďže nám odišlo najskúsenejšie trio - Mitrengová, Kuciaková, Rákošová. Všetky boli veľká opora družstva. Prišiel rad na nás. Snažíme sa ich nahradiť a ukázať, čo sme sa od nich naučili.“

V doterajších piatich kolách stratili slávistky len set. „Sme veľmi mladé pracovité družstvo, známe výbornou obranou. Skvele nám funguje tímová chémia a do každého zápasu nastupujeme disciplinovane. Zatiaľ nám to vychádza. Nanešťastie sa nám zranili dve smečiarky zo základnej zostavy Hudecová a Reháková. Kvalitne sme sa pripravili a zabojovali sme aj za nich v omladenej zostave proti UKF Nitra. Predviedli sme bojovný výkon plný zaujímavých výmen,“ spomína na šláger z nedele.

Hneď na úvod si 15-násobné kráľovné slovenských paluboviek zmerali sily s nováčikom zo Zvolena. „V letnej príprave sme absolvovali pár náročných prípravných zápasov proti UKF Nitra, Pezinku či 1. BVK. Prvé kolo vo Zvolene bolo fajn, ešte sme sa viac-menej len zohrávali. Na druhej strane, museli sme pristúpiť k stretnutiu zodpovedne, nechceli sme nič podceniť.“

Kým Zvolen bude tentokrát oddychovať, na úradujúce majsterky čaká v piatok mestské derby proti 1. Bratislavskému volejbalovému klubu. „Je to predsalen iný zápas ako ostatné. Navzájom sa dobre poznáme, príde viac ľudí, bude dobrá atmosféra. Celý týždeň makáme, chceme využiť domáce prostredie a udržať si prvé miesto v tabuľke,“ dodáva Lucia Mikšíková.

Mikšíková o Poliačkovej:

„Osobne sa nepoznáme a herne zatiaľ tiež veľmi nie. Jednoznačne však môžem povedať, že je to ťahúnka nováčikovského Zvolena. Všimla som si, že je vysoká a má útok a servis, ktoré vedia potrápiť,“ povedala Lucia Mikšíková.

Narodená: 4. októbra 1997 v Bratislave

Výška: 180 cm

Post: smečiarka/univerzálka

Kluby a úspechy: ŠŠK Bilíková, Slávia EU - 4-násobná juniorská majsterka Slovenska, majsterka a vicemajsterka extraligy aj Slovenského pohára

Lucia Antolová