Matchpoint Palo Kubiš Marek Mikula v Iráne

Marek Mikula v Iráne

2.12.2016 - Palo Kubiš pre denník Šport

Na linke BRATISLAVA - TEHERÁN.

Aj keď v minulosti už Slováci okúsili v Ázii volejbalovú exotiku v Saudskej Arábii (Róbert Zentko), SAE (Martin Sopko st.), Kuvajte (Karol Šrámek), v Indonézii (Július Šabo), Bahrajne, Ománe, Katare (Peter Janušek) či v Kórejskej republike (Martin Nemec), reprezentačný smečiar Marek Mikula  ako prvý spoznáva najvyššiu súťaž v Iráne.

V našej extralige si naposledy zahral v januári tohto roka v drese Slávie Svidník ako jej kapitán a kľúčová opora. Záver minulej sezóny však dohral v Ostrave, kam sa vrátil po piatich rokoch. Po pre Slovákov úspešnej septembrovej kvalifikácii ME 2017, keď na prvom turnaji v Poprade nastupoval v základnej zostave, sa nám stratil z očí. Objavili sme ho v iránskom klube Havash Gonbad. Mesto Gonbad  Kavus leží na severe krajiny pri hraniciach s Turkménskom.

Včera sme ho však zastihli vo vyše 500 km vzdialenom hlavnom meste Teherán, v ktorom jeho tím hral ligový zápas na palubovke 12-násobného majstra krajiny Paykanu. Záujem o šport je v Iráne veľký. Na domácich zápasoch Havashu sa v hale tlačí vyše štyritisíc divákov. „Pravidelne mávame plnú halu, ale platí to aj o halách súperov. Tí, čo sa nevmestia do hľadiska, sedia doslova aj na streche. Také divácke návštevy som ešte počas kariéry nezažil nikde. Veľká je i rivalita medzi klubmi,“ zdôrazňuje Marek. Ako je všeobecne známe, v Iráne majú ženy vstup na štadión zakázaný. Aj keď existujú mestá, v ktorých platia výnimky, veľa ich na šport nechodí.

Kvalitu volejbalového Iránu fanúšikom netreba zdôrazňovať. Reprezentácia sa na MS, OH či vo Svetovej lige pravidelne umiestňuje do ôsmej priečky, v aktuálnom rebríčku FIVB jej patrí siedme miesto. V posledných rokoch ju viedli tréneri svetového mena ako Srbi Gajič a Kovač či Argentínčania Velasco a Lozano. „V dvanásťčlennej ligovej súťaži hrajú všetci reprezentanti, na ihrisku môže mať každé mužstvo dvoch legionárov. Liga má vysokú úroveň, aj keď turecká sa mi zdala ešte lepšia. Havash mal slabší štart do sezóny, ale už sme vyhrali dva zápasy a naším cieľom je postup do osemčlenného play-off,“ pokračuje.

Pre zaujímavosť, v tíme obhajcu prvenstva Sarmayehu Teherán pôsobia Poliak Zygadlo a Čiernohorec Čačič, v Urmii Talian Travica a Fín Ojansivu. V Paykane nahráva domáca legenda Marouf.
„Pôvodne som mal hrať v Ardakane, ale organizačne to tam nebolo najlepšie. A keďže som už bol v Iráne, dohodol som sa v Gonbade. Je to veľká krajina, cestovanie je náročné, ale našťastie veľa klubov pochádza z Teheránu. Ľudia sú priateľskí a snažia sa pomôcť, v našom meste sú veľmi populárne aj preteky na koňoch.“

Milé prekvapenie zažil, keď si s tímom prišiel zatrénovať bývalý hráč klubu a momentálne najväčšia futbalová hviezda v krajine Sardar Azmoun. Ten pôsobí od roku 2013 v Rusku, aktuálne v Rostove. „Hneď sme si sadli humorom a skamarátili sme sa. Pravidelne si píšeme a hecujeme sa. On zatiaľ skóroval v každom zápase,“ pridáva zaujímavosť. Futbalista mu pomáha s klubom doriešiť aj bývanie. Čerstvému mladoženáčovi sa cnie za manželkou Patríciou, ktorú musel nechať doma. Prvé týždne totiž býval v spoločnom dome. A keďže domáci sú zvyknutí spať na zemi, mal z toho boľavé kríže a dva zápasy nemohol hrať.

Kto je Marek Mikula

NARODENÝ: 23. februára 1988 vo Svidníku.

KLUBOVÁ KARIÉRA: Svidník, Humenné, Ostrava (ČR), St. Quentin (Fr.), Iraklis Solún (Gr.), Torul Genclik (Tur.), Havash Gonbad (Irán).

NAJVÄČŠIE ÚSPECHY: s Humenným majster Slovenska 2008, s Ostravou víťaz Českého a Česko-Slovenského pohára a vicemajster Česka 2011.

REPREZENTÁCIA: od roku 2011 odohral 21 zápasov.

Pavol Kubiš