Matchpoint Palo Kubiš Nikmonová do Kežmarku

Nikmonová do Kežmarku

10.1.2017 Palo Kubiš pre Denník Šport.

Reprezentačná liberka Lucia Nikmonová sa v extralige nečakane objavila v drese Kežmarku. Rada by si zahrala vo finále.

V poslednom decembrovom kole extraligy volejbalistiek sa v zostave vicemajstra KV MŠK Oktan Kežmarok v zápase v Trnave nečakane objavila liberka Lucia Nikmonová. Členka širšieho reprezentačného kádra naposledy pôsobila v minulej sezóne vo švajčiarskom VC Kanti Schaffhausen. Po jej skončení sa z paluboviek na čas vytratila.

„Bolo to také zvláštne. V Schaffhausene som mala dohodnuté podmienky aj na ďalšiu sezónu, ale v poslednej chvíli mi oznámili, že už to neplatí. Minulá sezóna nebola pre klub vydarená, viac sme prehrávali ako vyhrávali. Navyše vo švajčiarskej lige platí pravidlo, že na ihrisku v zápase musia byť dve domáce hráčky a niekedy družstvo dopláca aj na ich kvalitu,“ vraví 23-ročná rodáčka z Levíc. Po návrate domov sa jej nový angažmán nečrtal. Slovenky nemajú v zahraničí až také zvučné meno, aby sa o ne kluby trhali, čo vedia potvrdiť i viaceré reprezentantky. Navyše do Európy smeruje veľa hráčiek zo zámoria. Študentka štvrtého ročníka manažmentu si našla prácu v Bratislave a pomýšľala už aj na to, že s volejbalom skončí.

„O mojej situácii sa dozvedeli v Kežmarku a kontaktovali ma s tým, či by som za nich nešla hrávať. Spočiatku som ani nechcela, ale koncom októbra som sa bola pozrieť na zápase Slávia EU – Kežmarok. Myslela som si, že mi to nebude chýbať, no keď som videla tú atmosféru, nedalo mi,“ usmieva sa. Na Slovensku naposledy pôsobila v bratislavskom BVK. Nejaký čas trvalo, kým sa jej hosťovanie v Kežmarku papierovo dotiahne.

Napriek tomu, že skĺbiť dochádzanie na východ republiky z Bratislavy so štúdiom a prácou nie je jednoduché, volejbalová láska zvíťazila. „Prispôsobila som si svoj režim. Bola by škoda iba tak zahodiť tie roky. V Kežmarku sú skúsené hráčky, atmosféra na tréningoch i zápasoch je super. Z nových spoluhráčiek som poznala nahrávačku Moniku Smák ešte z reprezentácie, ostatné baby z videnia. Napriek tomu, že môj výkon v prvom zápase v Trnave nebol optimálny, som rada, že som tam družstvu pomohla k víťazstvu 3:0. Nebolo to pre nás ľahké stretnutie,“ pokračuje.

Najúspešnejšie obdobie v našej extralige zažila v Bratislave v drese Doprastavu, neskoršieho BVK a od tejto sezóny už 1. BVK. Logické by bolo, keby sa po návrate zo Švajčiarska vrátila do jeho kádra. „Nemohli mi dať ponuku, pretože otázku liberky už mali vyriešenú,“ vysvetľuje. Paradoxne 1. BVK v šestnásťfinále Vyzývacieho pohára narazil na cyperský AEL Limassol (prvý zápas vonku prehral 0:3), jednou z jeho kľúčových hráčiek je ruská smečiarka s ukrajinskými koreňmi Jekaterina Ripnaja, Nikmonovej bývalá spoluhráčka zo Schaffhausenu. „Je taká svetobežníčka. Boli sme dobré kamarátky a keď budú hrať budúci týždeň odvetu na Slovensku,  rada by som sa s ňou stretla,“ dodala.

V Kežmarku bude hosťovať do konca sezóny. „Našou prvou úlohou bolo dostať sa medzi štyri najlepšie tímy v Slovenskom pohári, čo sme už dokázali. Čo sa týka extraligy, ja osobne by som si znova rada zahrala vo finále. Nie je nesplniteľný cieľ, družstvo na to máme,“ zdôrazňuje.

Pavol Kubiš