Matchpoint Palo Kubiš Pencová nakoniec 1.BVK neposilní

Pencová nakoniec 1.BVK neposilní

10.2.2017 - pre Denník Šport píše Palo Kubiš

 

Trojnásobná najlepšia volejbalistka Slovenska JAROSLAVA PENCOVÁ nakoniec v poľskej lige v BKS Bielsko-Biala.

Dlhodobo patrí k našim najlepším volejbalistkám, čo jej v rokoch 2013 až 2015 vynieslo trikrát za sebou povestnú korunu kráľovnej slovenského volejbalu. Pár dní po októbrovej baráži o postup na ME 2017, v ktorej Slovenky neuspeli s Češkami, však Jaroslava Pencová podstúpila operáciu pravého smečiarskeho ramena. Odvtedy neodohrala žiadny majstrovský zápas. „Nevedela som, či ide o chronické poškodenie. V ramene som mala permanentne zápal. V januári som však už chcela byť pripravená, nechcela som vynechať celú sezónu,“ vracia sa ešte k októbrovej operácii. Týždeň po nej odcestovala do Francúzska, kde v klube Le Cannet pôsobí ako štatistik jej priateľ Tomáš Samsely. V tomto francúzskom klube absolvovala kompletnú rehabilitáciu a fyzioterapiu. „S Le Cannet som chcela pôvodne aj začať trénovať. Ešte z Azerbajdžanu poznám jeho talianskeho trénera Carla Parisiho, ale keďže by som v tom čase nemohla naskočiť do plnej prípravy, tak som sa tejto myšlienky nakoniec vzdala,“ pokračuje.
Začiatkom decembra sa tak vrátila na Slovensko a domov si po dlhšom čase užila. „Padlo mi to dobre, dlho som bola v zahraničí, navyše sestre sa narodilo bábätko. Začala som trénovať s 1. BVK. Bolo na mne, akú záťaž si zvolím. Podľa pocitov som si mohla regulovať, koľko a ako budem trénovať.“
V bratislavskom klube je vyšli v ústrety a nebolo tajnosťou, že aktuálne tretí tím našej extraligy mal o ňu záujem. Naše kluby mohli dopĺňať svoje súpisky pred záverom súťaže do 8.2. Nechýbalo veľa a na slovenských palubovkách by sa znova objavila po takmer štyroch rokoch...„Chcela som však ísť do zahraničia. S 1. BVK som bola dohodnutá, že v prípade zaujímavej ponuky mi nebudú brániť v odchode,“ zdôrazňuje.
Je známe, že pred touto sezónou už mala vo vrecku kontrakt s nováčikom talianskej Serie A1 Bolzanom. V družstve však otehotnela Talianka a jej blokársky post riešil príchodom domácej hráčky. V hre bolo i Japonsko, ale ázijský klub sa v poslednej chvíli rozhodol pre Poľku. A keďže ďalšie ponuky neboli pre ňu nejako extrémne výhodné, rozhodla sa, že si dá do poriadku rameno. Nasledovala spomínaná operácia a v novom roku plánovaný návrat na palubovky. Aj keď predtým odmietla ponuky z Cypru či z Rumunska, tá z Poľska ju oslovila.
Pravda, zatiaľ čo s nemeckým SC Drážďany bola dvojnásobnou majsterkou Nemecka a s Lokomotivom Baku získala v azerbajdžanskej lige bronz, v BKS Bielsko-Biala ju čaká boj o záchranu. Družstvo v silnej Orlen Lige figuruje po 19 kolách s 12 bodmi na poslednej 14. priečke, na desiaty Trefl Sopot stráca štyri a na tímy na jedenástom až trinástom mieste Toruň, Legionovo a Ostroviec iba tri body.

„Klubu sa v tejto sezóne veľmi nedarí. Ešte v decembri tak angažoval nového trénera, Nóra Toreho Aleksandersena a krátko predo mnou i americkú nahrávačku Ericu Handleyovú. Do konca základnej časti nám zostáva odohrať ešte šesť zápasov. Trénuje sa veľa, podmienky sú super a teším sa na návrat do zápasového režimu. Priznám sa, že v takejto situácii som ešte s klubom nebola, ale bola to pre mňa zaujímavá ponuka. Poľská liga je silná, lákala ma i skvelá atmosféra na zápasoch. Radšej budem bojovať v Poľsku o záchranu, ako napríklad na Cypre o titul,“ poznamenala 66-násobná reprezentantka, ktorá Slovenky vlani ako kapitánka priviedla k striebru pri premiére v Európskej lige.

Uplynulý víkend u našich severných susedov vyvrcholil Poľský pohár, ktorý vyhral líder ligy Chemik Police. Liga tak pauzovala. Najbližšie sa Bielsko-Biala predstaví v sobotu 11. februára v Muszyne.

Kto je Jaroslava Pencová.
Narodená 24. júna 1990 v Bratislave, výška 191 cm, blokárka.
Kluby: do 2006 ŠŠK Bilíkova, 2006-13 Doprastav Bratislava, 2013-15 Drážďany (Nem.), 2015/16 Lokomotiv Baku (Azerb.), od februára 2016 BKS Bielsko-Biala (Poľ.).
Dvojnásobná majsterka Slovenska (2009, 2012), štvornásobná víťazka Slovenského pohára (2008, 2009, 2011, 2012), víťazka Česko-slovenského pohára 2008, dvojnásobná majsterka Nemecka 2014 a 2015, trojnásobná najlepšia volejbalistka Slovenska z rokov 2013 až 2015, finalistka Európskej ligy 2016.
Reprezentácia: od roku 2009 odohrala 66 zápasov.