Matchpoint Postrehy - píšete nám Semifinále Slovenského pohára žien

Semifinále Slovenského pohára žien

11.2:2017 - Kežmarok je od Ľubovne kúsok, ale podpora "domácich" v hľadisku proti neporaziteľnej Slávii EU bola v prvom semifinále SP neočakávane biedna. Myslel som si, že po čase bude na Pohári v hľadisku aj nejaká mastenica. Bieda.Rehakova Netradične len jeden bubon (Doležajov) z Bratislavy stačil na kežmarskú divácku enklávu a na hladké víťazstvo 3:0 a postup do finále.

Slávistky boli ešte pred pár dňami v Turecku na Challenge cupe. Po cestovaní pôsobili veľmi unaveným dojmom. Kežmarok chcel, chcel, ale len chcel. Solídne hrala iba blokárka Becková a jeden krátky záchvev mal v útoku Zatrochová. To, že kľúčovej smečiarke skrátka v tento deň nevychádza nič, si nahrávačka Smáková nevšimla.
Na opačnej strane naslepo a bezchybne fungujúca útočná kombinácia Töröková Szabová vždy v pravú chvíľu zabrala. Výraznou hráčkou v družstve Slávie bola odvážne,  razantne útočiaca Reháková. Keď nemusí prihrávať a hneď, ako sa v hale objaví Demčák z Komárna šliape naplno - neunavená.
Dlhá koncovka tretieho setu 32:30 pre Sláviu ponúkala rozhodkyni Niklovej sa tradične zviditeľniť. Prekvapujúco tento dramatický set bez priblblých úsmevov a straty koncentrácie zvládla bez chyby.
Druhé semifinále 1.BVK - UKF Nitra s ligovou bilanciou 1:2 ponúkol solídny ženský volejbal. BVK už počas rozcvičky na sieti demonštroval značné sebavedomie. Nitra pôsobila pokornejšie, rešpektujúco vyrovnanosť súperov, akoby stále oplakávali stratu kľúčovej útočníčky Stankovianskej.
V rozcvičke som sledoval novú akvizíciu BVK Srbku Ševarikovú. Dobrý kauf. Zápas dojmy potvrdil, taký tip hráčky na Slovensku momentálne nie je. Technicky bezchybná na prihrávke (na semifinále SP jediná - medzi ženami, obávam sa, či nie aj na Slovensku), razatná v útoku, hýbajúca sa v zadných zónach, dobrá na bloku, konfrontačná, agresívna, nakoniec aj z vývoja semifinále parádne nasratá. Naozaj dobrý nákup. Problémom BVK je široký a vyrovnaný káder. Nikto nevie, kto bude vlastne v závere sezóny hrať? Posila Hudecová? Nákup ze Záhorá? Pohodárka z Ukrajiny? Pokojná Češka? Alebo Srbka? Ktorá bude vpravo, ktorá vľavo. Ktorá bude robiť body, ktorá čiernu robotu. Nevedia hráčky, nevedia tréneri. Možno taja.
Jasná je nahrávačka a libero. Druhá nahrávačka príde na dve minúty a hneď vydesene urobí dvojdotyk.
Na začiatku sezóny mal 1.BVK štyri blokárky. Dve sú zranené. Ak by boli k dispozícii všetky štyri, to by teda bol bordel.
Pochváliť musím veľmi dobre (tradične) hrajúcu Simonu Cigánikovú. Jediná bojovala až do konca. Ostatné to vo štvrtom sete, po narastaní náskoku Nitry, zapichli.
TuzinskaDonútila ich k tomu samozrejme precízna hra Nitry. Začali duel s jednotkou na nahrávke Hradeckou, ktorú po prvom sete vymenila Lukáčová. Nikdy som ju hrať nevidel. Otočila to. Výborne rozohrala obe blokárky, v dôležitých momentoch tretieho a v úvode štvrtého setu vymazala výbornými zákrokmi v obrane Srbku liberka Španková. 
Kľúčom k úspešnému postupu do finále SP bola však čerstvá posila zo Zvolena Jana Tužinská. Ubila ich.
Na záver. je veľmi zaujímavé, ako sa stupňujú decibely pišťania všetkých hráčok so stúpajúcim časom dlhej výmeny. Tých bolo v zápase neúrekom.

Ivan Husár