Matchpoint Reporty Aký dať tomu názov?

Aký dať tomu názov?

16.4.2017 - Sediac na Veľkú noc na druhom finále play off medzi družstvami VKP Nitra (1.) a Prievidza (3.) som si v druhom sete vravel, aký dám názov môjmu postrehu.
Úbohosť Ježišova? Ako vravievala moja babka v Poprade, keď chcela vyjadriť niečo mimoriadne slabé a biedne?
Volejbal apoštolov v Getsemanskej záhrade?
Kardošovi dnes zaiste praskol vred na dvanástorníku?
Opäť bez Halandu?

Celú cestu domov som počúval na rádiu Devín vynikajúcu hru vo veršoch o Márii, Šimonovi, židovských radcoch, Judášovi a vtedajšej korupcii, Pilátovi a zrejme ťažkom utrpení v dávnej minulosti na kríži v Jeruzaleme. To bol zážitok. Vypočujte si to zo záznamu, ale volejbal z Veľkonočnej nedele 2017 si nepúšťajte ani omylom. Bol to mimoriadne slabý volejbal, neporovnateľný napríklad s duelmi na semifinále a finále Slovenského pohára.
Skúsim analyzovať prečo.
Je možné, že obhajoba titulu, ktorá sa na Slovensku v extralige mužov už dlhých 14 sezón nikomu nepodarila, je veľká ťažoba. Čakal som, že Prievidza bude veľmi nad vecou a že bude mať úplne iné krídla. To sa potom stresy zosumujú. 
Prišiel som do Nitry veľmi skoro, pozrel som si tváre prichádzajúcich hráčov, kolegov, Strážaya. Na môj vkus pôsobili domáci priveľmi rozverne. Taká veselá, pomenej koncentrovaná chasa. Ani na hlavnom trénerovi nebolo badať známky obáv, "takého toho dobrého predskúškového strachu". Nič. Klídek a pohoda. Navonok samozrejme. Pohoda ma vždy vydesí. A v tomto slastnom režime domáci aj žačali druhý duel finále play off. Chyby na prihrávke, chyby v obrane, chyby na bloku, prvá ulievka veľmi dlho ustráchaného smečiara Kubša.
Prievidza začala trošku lepšie, až na nešťastníka večera - korektora Sequeiru. Aut, aut, aut, aut. Jeden sporný, neviem posúdiť, video si fakt nezapínajte.
Stav 13:14 pre Prievidzu. Tréner hostí Nemec nepochopiteľne strieda nahrávačskú jednotku hostí Strugara. Je jasné, že nahrávač je zodpovedný za všetko, kľúčová je jeho distribúcia, tá musí byť víťazná, ale odhadnúť na nejakom racionálnom základe, že celoročná zahraničná posila bude hrať úplne na hovno sa dá možno zistiť tak s krištáľovou guľou. Ani Sorokins (0), ani Patúc (2) mu v organizácii hry prvého setu vôbec svojim výkonom nepomohli. Prievidza aj vďaka spiacej Nitre stále viedla, ale Nemcovi to bolo asi málo, možno videl, že Nitra je down a chce okamžite viac.
Prievidžania viedli v úvodnom sete ešte 23:21, 23:22. A následne prišli, podľa mňa zákonite, tri zlé riešenia druhého nahráva Jančuru po sebe. Aut, blok, blok, 25:23 pre obhajcu. 
Kauč Nemec toto "vyviedol" svojej opore ešte viackrát a sledujúc odchádzajúceho tvorcu hry po vystredaní do zadného štvorčeka, pekne ho nasieral. Aj ho do hry vracal, ale opakovane už bolo neskoro.
Totálny prúser bola hra oboch korektorov, domáci Rehák aj spomínaný Sequeira hrali katastrofálne. Nitra musela celú svoju hru odtiahnuť takmer bez Reháka. Tréner Kardoš zúril, reval, usmerňoval, ale ako do duba. Rehák prosto nič a nič. Len malé záblesky v nepodstatných úsekoch hry. Bez servisu, bez bloku. Brrr.
Portugalec Sequeira patrí medzi takých tých zábavných korektorov. Nikdy neviete, či sa vráti spod stropu, keď vyskočí. Bum tam, bum tam. Servis vabank. Áno, môžu mu zápasy vyjsť, keď sa poblázni a má deň, ale stabilnou produkciou nedisponuje. Nebohému Pineruovi nesiaha ani po päty. Nešlo mu v nedeľu ani podanie, ani raz nezablokoval. Neskutočne veľa kazil. 27%-ná úspešnosť v útoku hovorí za všetko.
V treťom sete sa Valdiz objavil na bloku, to bola pravdepodobne Nemcova chyba na lístočku v postavení, alebo trénerov zámer so zmenou na diagonále, aby sa pokúsil fazónu hry s Patúcom zmeniť.
Bordel, ktorý tam vďaka, pre Prievidzu, netradičným rotáciám vznikal, napr. aj v postaveniach, ktoré druhý rozhodca Schimpl ignoroval, bol už klinec do rakvy Prievidze. Ak by Nitra v poslednom sete zapla aj vďaka chaosu a dieram na druhej strane na plné obrátky, set skončí debaklom. Hra Prievidze sa úplne rozsypala, prispeli tomu aj pískači nejasnými verdiktmi.
Ešte jeden dovetok, toľko ulievok, koľko zahrali chlapi vo finále extraligy, nedala smečiarka Mikšíková zo Slávie za celú svoju kariéru. A zopár ich aj PADLOOOO.

Plusy: Na strane Prievidze iba solídny výkon a snaha Szczerbaniuka, na opačnej domáci Turis (konečne zahral dobre), lepší Zaťko, ako obvykle, najlepší hráč stretnutia Grut.
Do ničoho sa nestarajúci delegát Stražay, stretnutie vo VIP s mladým Kociánom, výborná fazuľová polievka na novom motoreste, pri ktorej mi kolegyňa Danka povedala, že jej sa to páčilo.
Reprezentačný tréner Palgut sa zase raz nepozdravil, ale to je tiež plus, že tam aspoň bol.

Myslím si, že toto obojstranné zlyhanie hry bolo výnimkou sezóny. Nitru (Reháka) som tak slabo hrať ešte nevidel a Prievidza má samozrejme tiež na oveľa viac. Séria zrejme skončí 4:0 obhajobou titulu, ale ak v sobotu domáci naplnia dom, môže byť ešte veľmi, veľmi horúco.

Ivan Husár - pre www