Matchpoint Reporty V PKO nuda nebola

V PKO nuda nebola

slavia titul220.4.2017 - Ostrov

Stále tvrdím, že čím je volejbal lepší, čím je kvalitnejší, čím je bezchybnejší, tým je to väčšia nuda.
V hale VKP sa hral druhý finálový duel a nuda to rozhodne nebola. Päť setov, zvraty, obraty, bojovné výkony, nasadenie, slušná divácka kulisa, hučiaca prevažne v prospech obhajcu z východnej časti mesta. Halanda ani toto nevidel. Volejbal ho už chronicky neuzaujíma.

Najprv k nepodstatnej zložke stretnutia, pískačom. Výborný výkon dvojice Sarka - Svorenčík. Nebolo ich vôbec vidno. Takmer žiadna chyba, žiadne D.V.L. excesy. Jedna chybička bola. 1.set 17:15 pre domáce, podáva Cigániková z 1.BVK, podanie na prihrávke jemne tečuje pravou rukou Doležajová, (podanie kúsok v aute). Rozhodca Sarka správne ukazuje teč, bod pre BVK 18:15. Slávistky protestujú, libero Doležajová je tichúčko, namiesto toho, aby potvrdila verdikt rozhodcu dvihnutím pacičky. Sarka si zavolá čiarovú pískačku Nemcovú a tá bohorovne povie bez teču. Hoci situáciu vôbec zo svojo pohľadu vidieť nemohla. Tienila jej druhá hráčka. Sarka dáva alibisticky novú loptu, ale Nemcová predtým signalizovala aut podania. (Video čas 22:42 - správanie Doležajovej je jasným dôkazom). Cigániková dá potom repete opäť do autu. No nezabi ju.
Môj radca v Brne Dr. Hanák presadzuje názor, že vyladiť sa dá nanajvýš na prvý set. Túto mentálnu časť zvládli teda lepšie domáce, pri stave 16 utiekli Slávii a získali dôležitý prvý set. V závere setu boli jasne lepšie.
Od druhého setu sa hrali tri bodovo veľmi tesné sety.

Tréner hostiek Matušov prestal "sezónne" experimentovať a do play off už nasadzuje optimálnu zostavu. Slávistky majú tri korektorky, z toho dve Záhoráčky, teraz už hrá najlepšia. Druhá je pripravená a má silu nahradiť prvú. Tretia, najmladšia, v zápase v druhom sete pomohla, ale sezónu mala odohrať trebárs v Pezinku. Sedí a je to škoda.
1.BVK má štyri korektorky, podľa mňa len dve, ale hrajú najhoršie dve, nie tie dve. Vo finále ligy dajú v piatich setoch spoločným úsilím z tridsiatich pokusov 7 bodov. S 23% sa zlato získať nedá. 
Striedania Hudecová - Trachová, Trachová - Hudecová, Hudecová - Trachová, tam a späť. Ani jedno som nepochopil. Ani jedno nemalo rácio. Samozrejme sú na mieste pocity a inštinkt trénera Vargu, ale dôveru nemali, ani jedna ju nezískala, bez sebavedomia byť tam je hrať ťažké.
Celý duel bol veľmi slabým odvarom, miestami až úbohým divadlom oboch liberiek na prihrávke podania. Jedna horšia ako druhá. Ak je niečo vyrovnané, rozhodnú detaily. Znížiť úroveň tejto slabiny oboch družstiev má Slávia poriešenú.
Dobrých 15 rokov dozadu sa hrali dvojdielne majstrovstvá Slovenska žiakov a žiačok. Prvú časť vyhrali v hale na Liptove žiačky z Bilíkovej a druhú na antuke dievčatá z Levíc. Vietor, dážď, prašná antuka. Malé myši z Levíc a nad nimi obrovská, veľkoruká šéfka. Tereza Hinzellerová, dnes Widermannová. Matka Tereza. Matušov už ani v tomto aspekte nič nerieši a vie, že sedieť Terezu nenechá. Neoplatí sa to. Hrá na bloku, ale libero ju nestrieda. Prihráva, rozohráva, vykrýva, dvíha v poli. A samozrejme veľmi takticky blokuje a umne útočí. Tereza je presne tá dávka gramáže, keď sa misky preklopia na jednu stranu. 
Na druhej strane je jednoznačne rozdielovou hráčkou Srbka Nataša Ševariková. 30 bodov - solídne, veľmi solídne. Už som spomínal, že to bol veľmi kvalitný kauf, že je to podľa mňa najlepšia hráčka sezóny, bojovníčka, odvážna a jediná hrajúca žena na Slovensku so správnou technikou pri prihrávke podania.
Nataša ale päť setov nevydržala. Na to nie je dostatočne fyzicky pripravená. Nepomohla jej výkonu síce záverečná voľba distribúcie nahrávačky Ovečkovej, ale legionárka musí byť ešte o chlp lepšia. Ak by bola, na Sláviu by to v stredu stačilo. Už nevládala, tak nestačilo. 5.set bolo jasných 15:8 pre obhajcu.
Môj dojem je, že v sobotu sa v hale Mladosť nerozhodne, čo je pre volejbal samozrejme výborné a vo štvrtok sa opäť v prenose Huste.tv bude vynímať na hracom povrchu tá správna reklama.

Ivan Husár pre www.