Reprezentácia KADETI Zápasy Slovákov na ME kadetov 2017

Zápasy Slovákov na ME kadetov 2017

Púchov 27. apríla 2017 (TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti sa na majstrovstvách Európy do 19 rokov v Púchove nedočkali víťazstva ani vo svojom poslednom piatom vystúpení.

Zverenci trénera Petra Kalného prehrali vo štvrtkovom záverečnom zápase púchovskej skupiny s favorizovaným Tureckom 0:3 a obsadili posledné 6. miesto. Turnaj za účasti ôsmich najlepších tímov pokračuje cez víkend v maďarskom Györi, kde sa hrali zápasy I. skupiny.
Postup do semifinále si vybojovali z Púchova víťazi skupiny Turci a druhí Česi. Francúzsko a Fínsko budú hrať o 5.-8. miesto, Rumuni a Slováci na turnaji končia. Suverénnymi víťazmi skupiny v Györi sa stali Rusi, spolu s nimi si v semifinále zahrajú aj Taliani. O 5.-8. miesto budú hrať Belgicko a Poľsko, s turnajom sa lúčia Maďarsko a Bulharsko, ktoré takisto ako Slovensko prehralo všetkých päť zápasov. Informoval oficiálny web Slovenskej volejbalovej federácie.

Slovensko - Turecko 0:3 (-21, -14, -15)
76 minút. Rozhodovali: Kuzmanovič (Bos. a Herc.) a Horváth (Maď.), 200 divákov.
Slovensko: Goč, Ondruš, Jendrejčák, Jurík, Watzka, Mačuha, liberá Kurej a Paňko (Marinič, Hrtus, Čizmazia). Tréner: P. Kalný.
Slováci v úvode prehrávali 6:9, ale pri podaní kapitána Goča otočili skóre na 10:9. Turci potom pritlačili na servise a vypracovali si štvorbodový náskok 16:12. Na ihrisku prišiel Hrtus za Watzku a zmena pomohla. Servisom zatlačil Jurík a Slováci vyrovnali na 16:16. V koncovke bol stav 21:21, ale záver setu odpodával Avci a Turci vyhrali 25:21. Favorit duelu začal lepšie aj druhé dejstvo, keď viedol 6:3. Turecko malo celý set pod kontrolou a vyhralo ho 25:14. Nástup do tretieho dejstva slovenskí volejbalisti nezvládli a prehrávali 0:8. Turci jasne dominovali a mierili za svojim cieľom - tri body im garantovali prvé miesto v skupine. Domáci volejbalisti ešte mali pár svetlých momentov, ale na obrat to nestačilo. Turci vyhrali tretí set 25:15 a celý duel 3:0.

Peter Kalný, tréner: "Bola to dnes volejbalová výuka. Vzdorovali sme do stavu 21:21 v prvom sete, ale potom sme mali absolútny rešpekt zo servisu dvoch hráčov súpera a nekládli sme žiadny odpor. Družstvo Turecka je kvalitatívne inde ako my, ale takto to v žiadnom prípade nemalo vyzerať. Mali sme viac vzdorovať a odohrať dôstojnejší zápas. V štyroch zápasoch sme hrali solídny volejbal, v dvoch na hranici našich možností s Francúzmi a Čechmi, ale dnes to bola nakladačka. Náš koniec na tomto turnaji znamená, že sme nepostúpili ani na majstrovstvá svete a mládežnícke hry EYOF a tieto turnaje nám budú chýbať. Netrúfam si však povedať, že toto družstvo nemá budúcnosť. Je to tím, s ktorým sa dá pracovať, ale vieme aké má limity."

Slovensko - Fínsko 1:3 (21, -19, -23, -22)
111 minút. Rozhodovali: Tubylov (Rus.) a Makowski (Poľ.), 450 divákov.
Slovensko: Mačuha 7, Čizmazia 7, Ondruš 16, Pollák 4, Jurík 14, Watzka 15, liberovia Kurej a Paňko (Goč 2, Hrtus 8, Marinič 0, Jendrejčák 1). Tréner: P. Kalný.

Slováci nastúpili bez blokára Jendrejčáka, ktorý sa zranil v zápase s Českom a šancu dostal Pollák. Lepší vstup mali Fíni, keď viedli 3:0 a 5:2. Na technickom timeoute bolo 8:5 pre hostí. Po ese Mačuhu znížili Slováci na 8:9. Potom sa blokom blysol Pollák, dlhú výmenu ukončil Watzka a domáci viedli 12:11. Hneď na to dal Ondruš eso - 13:11. Fíni otočili na 14:13 a tréner Kalný si vyžiadal timeout. Slovákom to pomohlo, do koncovky išli s náskokom troch bodov - 21:18 a prvý set ukončil Watzkana 25:21.

Úvod druhého dejstva patril Fínom - viedli 3:0 a 8:3. Slováci postupne manko znižovali, a keď dlhú výmenu ukončil Jurík a Fíni spravili chybu pri zakladaní útoku, bolo už len 9:10. Potom Fíni opäť odskočili, ale Slováci pri podaní striedajúceho Mariniča znížili z 11:14 na 13:14. Nápor hostia odrazili a opäť si vybudovali slušný náskok - 13:17. Záver setu zvládli lepšie Fíni a vyhrali 25:19.
V treťom dramatickom sete sa Fíni pri servise Nikulu dostali do vedenia 8:3 a neskôr 16:11. Slováci bojovali a po dvoch esách Juríka, ktorý sa vrátil po sete na ihrisko, znížili na 18:20. Domáci po dvoch esách Ondruša za sebou vyrovnali na 22:22, záver napokon vyšiel lepšie Fínom, ktorí vyhrali tretí set 25:23. Vo štvrtom sete mali v závere viac pokoja a šťastia na svojich rukách Fíni, vyhrali 25:22 a celý duel 3:1.

Peter Kalný, tréner SR: "Fíni podali kompaktnejší výkon a robili menej chýb. Lepšie odservovali, spravili na podaní menej chýb a vyvíjali konštantnejší tlak. V prvom sete sme splnili čo sme chceli, pochytali sme ulievky, na ktoré sme boli pripravení, pretože to je družstvo, ktoré nechce spraviť chybu na útoku. Horšie sme začali druhý set, ale vyrovnali sme na 18:18 a potom sme po lopte zadarmo spravili chybu a to bol zlomový moment. Síce sme ešte vyrovnali na 23:23, ale záver sme nezvládli. Fíni boli lepší, šikovnejší a trpezlivejší v medzihre. Nepodali sme výkon na hranici našich možností a jasne sme prehrali na počet chýb. Nastúpili sme bez zraneného Jendrejčáka, čo nám chýbalo, viac bodov čakáme od Juríka. V podstate je pre nás po turnaji. Mám zlý pocit z dnešného zápasu a z duelu s Rumunmi a dobrý pocit zo zápasu s Francúzskom a Českom. Tam sme podali výkon na hranici možností. Fakt je taký, že sme bez víťazstva a turnaj pre nás skončil."

Pertti Honkanen, tréner Fínska: "Dnes sme urobili menej chýb ako Slováci, aj keď som si vedomý, že Peter Kalný svojich hráčov na nás dobre pripravil. Nevidel som zatiaľ štatistiku, ale mám pocit, že dnes sme hrali lepšie na bloku ako zápasy pred tým, taktiež sme dobre servovali a to rozhodlo."

Samuel Jurík: "V druhom sete sme spravili veľa chýb. Mali sme viac zabojovať, nie až na konci. Bol to pre nás kľúčový zápas, potrebovali sme vyhrať, ale neboli sme nervózni. Fíni neboli nezastaviteľní, ale nerobili chyby a v tom boli lepší ako my. Tam sa zápas rozhodol. Z tých štyroch zápasov sme mali niečo vyhrať. Boli to tesné zápasy, ale ani jeden sme nezvládli. V poslednom zápase s Tureckom dáme do toho všetko, aj keď už nemôžeme postúpiť."

Samuel Goč: "Slabo sme podávali a oni boli trpezlivejší. Robili sme veľa chýb a to nás zrážalo dolu. Vedeli sme, že tento zápas musíme vyhrať. Mrzí nás, že sa nám to nepodarilo. Asi tam bola aj nervozita na našej strane, Fíni boli jednoducho trpezlivejší a robili menej chýb."

Slovensko - Česko 2:3 (-20, -22, 20, 20, -12)
133 minút. Rozhodovali: Kuzmanovič (BaH) a Tubylov (Rus.), 600 divákov.
Slovensko: Goč 2, Hrtus 1, Jendrejčák 10, Jurík 17, Watzka 15, Mačuha 8, libero Kurej (Marinič 5, Čizmazia 2). Tréner: P. Kalný.
Česká rep.: Horák 5, Piskáček 8, Svoboda 15, Polák 2, Šotola 15, Vašina 15, libero Pavlíček (Drožen 1, Varous 5, Šulc 0, Humler 0, Roháček 5). Tréner: J. Zach.
Slováci začali zápasom esom, ale ďalšie štyri body získali hostia. Na prvom technickom timeoute viedli Česi 8:5. Slováci sa trápili v útoku a náskok súpera postupne narástol na sedem bodov - 6:13. Na druhom technickom timeoute bolo 16:9 pre Česko. Slováci ožili pri servise Ondruša a striedajúci Marinič blokom znížil na 13:18. Potom získali sériu bodov Česi, ale Slováci sa znovu dotiahli na 16:21. Záveru setu hostia zvládli a vyhrali ho 25:20.
      Druhý set začali Slováci oveľa lepšie, boli odvážnejší v útoku a viedli 8:5. Česi však vyrovnali na 11:11 a tuhý boj pokračoval ďalej. Potom sa v útoku presadil Jurík, na bloku Jendrejčák a bolo 13:11 pre domáci tím. Po ese Ondruša vyhrávali Slováci už 15:11 a mali set dobre rozbehnutý. Slováci boli na koni a po Gočovom ese bolo už 17:12. Česi však pri Šotolovom podaní otočili stav na 18:17 vo svoj prospech. V koncovke dal eso Hrtus a Slováci viedli 21:20. Záver však lepšie zvládli hostia a druhý set vyhrali 25:22.
      Po útoku Watzku a dobrom servise Ondruša viedli Slováci v úvode tretieho setu 4:1. Potom dal eso Jurík, hostia spravili chybu na útoku a bolo už 8:3. Slováci si držali náskok a po Watzkovom bloku viedli 16:10. Náskok narástol potom už na osem bodov - 18:10. Hala burácala, o atmosféru sa starali tábory oboch tímov. V koncovke viedli Slováci 22:14, ale ďalšie dve rozohry prehrali a tréner Kalný upokojil situáciu oddychovým časom. Slováci v závere drámu nedopustili a druhé dejstvo vyhrali 25:20.
      Domáci volejbalisti mali perfektný nástup do štvrtého setu a pri podaní Čizmaziu viedli 4:0. Slováci boli v tejto fáze lepší a dostali sa do šesťbodového náskoku - 10:4. Česi riskovali na servise, ale Slováci dobre prihrávali a následne aj útočili. Watzka drzo upravil na 11:5, následne dali hostia aut a náskok bol už sedembodový - 12:5. Na druhom technickom timeoute viedli Slováci 16:9. Po kvalitnom podaní Hrtusa sa z kontry presadil Mačuha a bolo už 18:10. Česi sa dobrým podaním dostali na dostrel a znížili v koncovke na 20:18. Drámu Slováci nedovolili, štvrtý set vyhrali 25:20 a vyrovnali na 2:2.
      Tajbrejk bol veľmi vyrovnaný, oba tímy zbierali bod po bode a dráma vrcholila. Watzka z ťažkej lopty vyrovnal na 6:6, následne dal eso a Slováci viedli. Česi otočili na 9:7, ale Slováci okamžite vyrovnali na 9:9. V závere hostia našich dvakrát zablokovali a viedli 13:10. Slováci zabojovali a znížili na 12:13. Záver však českí volejbalisti zvládli, tajbrejk vyhrali 15:12 a celý duel 3:2.

Peter Kalný, tréner SR: "Po prehratom tajbrejku sa hodnotí ťažko, ale podali sme výkon na hranici našich možností, pretože Česi tu hrajú veľmi dobre. Škoda druhého setu, pretože nám to ušlo v situácii, na ktorú sme mali byť pripravení a dostali sme sériu bodov pri skrátenom smečovanom servise Šotolu. Tam sa zápas lámal. Z našej strany dobrý výkon so zlým koncom, ale hral sa dobrý volejbal, čo ocenili aj diváci. Česi boli o niečo lepší a zaslúžene vyhrali. Táto prehra nemá dôvod, aby mala negatívny vplyv. Po dni voľna nás čakajú ďalší silní súperi Fínsko a Turecko, máme ešte šancu na postup, ale ja nekalkulujem a chcem, aby sme podali opäť dobrý výkon."

Jiří Zach, tréner ČR: "My sme prvý set ešte hrali tú svoju hru, ktorú tu predvádzame, ale vedel som, že Slovensko to nevzdá. V koncovke druhého setu sme mali šťastie. Slovensko, podľa toho, čo som tu videl, hralo dnes svoj najlepší zápas, podávali neskutočne, tie plachty boli na hranici možností. My sme chceli hrať o postup do šestky, čo by nás kvalifikovalo na svet, ale teraz sa zrazu otvorila možnosť hrať o prvú štvorku a to s chalanmi zamáva. A keď ani po dvoch setoch ten odpor od Slovákov nepovolil, tak sme sa zosypali. Piaty set sme vyhrali asi preto, lebo som mal pocit, že sme boli volejbalovejší a možno trošku skúsenejší."

Slovensko - Rumunsko 2:3 (23, -16, -18, 16, -10)
Zápas trval: 126 minút. Rozhodovali: Simbari (Tal.) a Luts (Bel.), 500 divákov.
Slovensko: Mačuha 6, Čizmazia 2, Ondruš 3, Jendrejčák 10, Jurík 19, Watzka 9, liberovia Paňko a Kurej (Pollák 1, Hrtus 10, Goč 1, Marinič 0). Tréner: P. Kalný.

Slováci začali trochu nervózne, nedarilo sa im v útoku, kazili servis a na prvom technickom timeoute prehrávali 5:8. Úvod duelu sprevádzalo množstvo chýb na oboch stranách. Slováci sa postupne doťahovali, až sa pri podaní Watzku dostali prvýkrát v zápase do vedenia - 14:13. Boj pokračoval ďalej, na druhom technickom timeoute viedli Rumuni 16:15. Po bloku Jendrejčáka a následnej chybe Rumunov vyhrávali slovenskí volejbalisti 18:16, ale hostia vyrovnali. Potom sa opäť blysol blokom Jendrejčák, eso dal Hrtús a pred koncovkou viedlo Slováci o tri body - 21:18. V závere dal Jendrejčák dve esá za sebou a vybojoval pre svoj tím štyri setbaly - 24:20. Dva ešte Rumuni pri výbornom servise Popa odvrátili, ale tretí už nie a Slováci vyhrali prvé dejstvo 25:23.
Aj úvod druhého setu patril Rumunom, ktorí viedli 11:8. Slovákom sa v tejto fáze nedarilo, Rumuni dobre podávali a následne bránili a na druhom technickom timeoute vyhrávali 16:11. Rumuni jasne dominovali a druhý set vyhrali hladko 25:16.
Po zlom štarte do tretieho setu vymenil Goč na nahrávke Čizmaziu za stavu 2:5. Slovákom sa vôbec nedarilo a po ese Calina prehrávali už 3:10. Ondruš vymenil Watzku. Slováci mierne znížili náskok hostí, ale na druhom technickom timeoute mali stále sedembodové manko - 9:16. Pri podaní Goča skresali Slováci náskok na štyri body - 12:16. Na zvrat to však nestačilo a Rumuni vyhrali tretí set 25:18.
V štvrtom sete viedli Rumuni 6:3, Slováci znížili na 5:6 po dvoch útokoch Watzku. Potom domáci volejbalisti zabojovali a po dlhej výmene vyrovnali na 7:7. Pokračovalo sa bod po bode, po dobrom servise Čizmaziu spravili Rumuni chybu v útoku a bolo 12:11 pre domácich. Pri dobrom serviser Hrtúsa sa Slováci dostali do vedenia 17:12 a dostali šancu na zvrat. Hrtús pokračoval a po jeho ese bolo už 18:12. Potom zablokoval rumunský útok Jurík a bolo 19:12. Slováci vyhrali štvrtý set 25:16 a o víťazovi musel rozhodnúť tajbrejk.
Piaty set začali lepšie Rumuni a viedli 4:0. Slováci sa pri Hrtúsovom servise vrátili späť a vyrovnali na 4:4. Strany sa točili za stavu 8:7 pre Rumunsko. V závere sa Rumuni po našej chybe a bloku dostali do vedenia 13:9. Rumuni vyhrali piaty set 15:10 a tešili sa z prvého víťazstva v Púchove.
Peter Kalný, tréner SR: "V druhom a treťom sete sme hrali so zatiahnutou ručnou brzdou. Tam sa ten zápas prehral. Dostali sme sa do tajbrejku, ale v podstate sme ani raz neviedli. Rumuni hrali veľmi odvážne, my sme vôbec nezablokovali ich blokára s číslom 2, ktorý bol ich kľúčovým hráčom. Mali sme veľmi nízke percentá na útoku a s tým sa dá ťažko vyhrať. Akonáhle cítime tlak, tak nehráme dobre. Chalani sa mali viac odviazať. Vybojovali sme prvý set a potom mal prísť zlom v náš prospech, ale stal sa opak. Chlieb sa lámal v druhom a treťom sete."

Slovensko - Francúzsko 1:3 (-23, 23, -19, -15)
Rozhodovali: Makowski (Poľ.) a Simbari (Tal.), 550 divákov.
Slovensko: Mačuha, Čizmazia, Ondruš, Jendrejčák, Jurík, Watzka, liberovia Paňko a Kurej (Goč, Hrtús, Pollák). Tréner: P. Kalný.

Mladí Slováci v slušne zaplnenej hale začali duel s veľkým favoritom dobre a po ese Juríka viedli 8:5. Francúzi potom vyrovnali, ale Jendrejčák krásnym blokom dostal domácich do vedenia 12:10. Slovenskí volejbalisti držali so súperom krok, dobre podávali a bránili na sieti. Po bloku Mačuhu vyhrávali už 17:14. Francúzi sa dotiahli na bod, ale potom sa ďalším blokom blysol Mačuha a pred koncovkou viedli Slováci 20:17. V závere Francúzi pri podaní Derouillona otočili z 20:22 na 24:22 a prvý set napokon vyhrali tesne 25:23.
Ani po nešťastnej koncovke sa Kalného tím nezľakol a pokračoval v kvalitnej hre. Po bloku Ondruša viedli Slováci za podpory skvelého publika 9:6. Slováci boli vo vare a vypracovali si náskok 11:8. Na druhom technickom timeoute bolo 16:14 pre domácich, ktorí túžili vyrovnať stav setov na 1:1. Francúzi však zatlačili servisom a vyrovnali na 18:18. V koncovke sa Slováci dostali do vedenia 23:22 a od zisku setu ich delili dva body. Set napokon ukočil esom Mačuha, Slováci ho vyhrali 25:23 a vyrovnali na 1:1.
V treťom sete mali z úvodu navrch Francúzi, keď viedli 8:4. Slováci po bloku Hrtúsa, ese Mačuhu a bloku Ondruša znížili na 10:11. Potom však získali hostia sériu bodov a pred koncovkou setu viedli 18:13. Záver setu hostia zvládli a vyhrali ho 25:19.
Slováci držali krok so súperom v úvode štvrtého setu, ale favorit postupne získal čoraz väčšiu prevahu a na druhom technickom timeoute viedol 16:11. Veľký náskok Francúzi nepustili a štvrtý set vyhrali 25:15.

Peter Kalný, tréner SR: "Spokojnosť s tromi setmi. Rozhodli to v konečnom dôsledku väčšia rutina a sila krajných útočníkov, väčšia šikovnosť v obrane v poli a Francúzi boli odvážnejší v dohrávaní bodoviek. Robili jednoduchšie side-out ako my a v poslednom sete jasne dominovali v obrate a v dohrávaní. Prvý set bol o jednej lopte, potom sme hrali dobrý volejbal a je to škoda. Myslím, že v prvom sete sme mali menej šťastia."
Slimane Belmadi, tréner Francúzska: "Vždy je ťažké hrať na takejto veľkej udalosti prvý zápas a navyše proti domácemu tímu. Je ťažké udržať hráčov koncentrovaných v prvom zápase. Urobili sme veľa chýb, ale postupne sme sa z nich poučili a hrali Lepšie. Príjem dnes nebol našou silnou stránkou, ale vyvážili sme to kvalitným útokom. Je fantastické hrať v takejto atmosfére a je úplne jedno, či fanúšikovia fandia nám alebo vám, je tu rušno a tak sú hráči motivovaní nechať na ihrisku všetko. Zajtrajší zápas proti Turecku bude ťažký. Dnes Turci proti Čechom nehrali dobre, nehrali ako tím. Zajtra to bude možno iné Turecko, všetko je otvorené."