Matchpoint Postrehy - píšete nám Ryba smrdí od hlavy

Ryba smrdí od hlavy

26.8.2017 - Povodie Dunaja.

Zbožňujem ryby. Akékoľvek. S kosťami, či bez. Celé, filety, grilované, pečené, varené, údené, kyslé. Akurát sushi nejem. Prekážajú mi tie sajrajty okolo ryby. Pochúťkou je na tenúčko nakrájaný surový losos, chlieb s maslom posypaný kôprom a čerstvý zelený šalát pokvapkaný citrónom.
Ak si kúpim údenáča (kupujem iba v Bille), zvykol som si ho jesť priamo z toho papiera, do ktorého ho zabalia. Musím mať k tomu čerstvý chlieb, maslo a bylinkový čaj s medom. Rozbalím si ho a rituálne mu ovoniam hlavu, potom chvost. Nikdy som necítil rozdiel v pachu ryby jednotlivých jej častí, aj do klepca na myši dám z nej hocičo, ale na pevno verím známemu historickému poznatku, že ryba smrdí od hlavy.

Po včerajšom debakli v úvode ME s Čechmi si povedia diváci, či už laici, alebo profíci, chyba je tu, chyba je tam. Jasné. Starý rabín by však povedal, všetko je inak.
Pre pár rokmi som si na káve v River parku vypočul trénera Plaguta, keď nastupoval do COP Trenčín. "Mám neskutočné dva kone. Famózne skáču. Petráša a Firkaľa." V dodatku mi vymenoval všetko, čo ich doteraz tréneri nenaučili.
O cca dva roky skladal juniorský tím pod vedením trénera Palguta účty na ME juniorov - zápasy v skupine - v Nitre. V poslednom stretnutí so Srbmi, keď už bolo poradie v skupine jasné a po hanebnej hre 0:3, 0:3, 0:3, 0:3 sme nepostúpili do záverečných bojov v Brne, získali sme s Balkáncami dva sety.
Záver turnaja ME juniorov, koniec dvojročného obdobia práce. Na lavičke (vo štvorčeku) stáli dva Palgutove kone. Petráš a Firkaľ. Symbolické.
O dosť mladší Firkaľ bol smutný, pokorne hľadel do zeme, vedľa neho stojaci Petráš iba prevracal oči, nadával, pripečene sa uškŕňal a hromžil na celý svet. Rozmaznaný fracek.
Nepoznám rodičov, ale myslím si, že ak by bol ostal doma v Humennom, bol by sa býval formoval inak. Odišiel však do prostredia inkubátora, do systému centralizovanej prípravy v Trenčíne, ktorý je výchovne prirodzene veľmi labilný, v ktorom sa umelo formujú hviezdy, kde sa ešte nedávno chľastalo deň pred zápasom. Tam ho deň po dni dlhé obdobie mentálne, (volejbalovo mentálne) ľudia a okolnosti devastovali.
Korunu všetkému v procese výchovy hráča dal viceprezident SVF pre marketing, volejbalový diletant a darmožráč Tomáš Singer. Predal tento nedorobok a polotovar do rakúskeho Aich Dobu. Vicemajstrovi.
Na prípravnom turnaji pred sezónou 2016 - 2017 sme sa v PKO všetci chytali za hlavu. Singer samozrejme na tribúnu v PKO opäť netrafil. Afekt striedal afekt, Mišo predvádzal nekontrolovateľné emócie, teátro, teátro, teátro, klamanie seba samého. Po chybách búšil do éteru expresívne výrazy s vyvolávaním genitálii, prevažne ženských, len tak hučalo.
Po náhodnom úspechu neadekváne oslavy. Tak to bolo v jeho prejave pred tromi rokmi, úplne rovnako, ba horšie vlani a nechutne včera. Nos plný dažďovej vody. Zo suchého a horúceho leta paradoxne.
Petráš hral sezónu v Rakúsku a narazil. Nie jeho chybou. Odohral v základnej zostave dva zápasy proti súperom horším od Komjatíc. V pár zápasoch šiel do tretieho setu, ktorý rakúsky Aich Dob vyhral na desať, resp, na šestnásť. V play off ligy si ani neškrtol.
Singer si vlani v auguste pomädlil ruky, podelil si s prezidentom požitky a karavána ide ďalej. Zničil podobným spôsobom klenot z Detvy Jula Šaba, ktorý dnes predáva autá, zdevastoval aj iných mladých hráčov priskorým predajom do zahraničia.
Ak by Miša Petráša volejbalovo aspoň dva roky viedli Tholt, Vlkolinský, Vlk, Kalný v klube, Šalata, Kašša, určite by to bolo inak. Určite by včera nebol v Štetíne nastúpil, lebo príslušný tréner by Kravárikovi odporučil nevziať ho. Má čas.
Včerajší bezkrvný výkon s Čechmi mal samozrejme odborné opodstatnenie, určite stratu veľmi dôležitých bodov výrazne neovplyvnil mladý hráč. Je to však systémová chyba, je to hanebný počin, aby mňa, nás, prácu v kluboch, trénerov reprezentoval na ME hráč, ktorý tam zo žiadneho aspektu nepatrí.
On iba skáče. Iba. Za jeho nomináciou sú určite Singerove a Halandove tajomné hry nerentabilného plnenia zväzovej kasy. Za tým je totálne nefungovanie reprezentačnej rady, Halandovo uzurpovanie si moci aj vo sfére nominácie na posty reprezentačných trénerov. 
Je za tým výsmech v podobe odborných argumentov odvolávania predchádzajúceho reprezentačného trénera Mira Palguta Správnou radou SVF, v ktorej sedí (nezákonne) sedem členov a piati vrcholovému volejbalu vôbec nerozumejú.
V tomto bordeli si Marek Malina, podľa mňa najlepší hráč extraligy 2016/2017 v reprezentácie do lopty nikdy neťukne.
Marek Malina je nižší hráč, možno o chlp nižší ako kľúčový smečiar Čechov Michálek, ale u bratov Čechov sa k nominácii na ME nevyjadruje žiaden diletant akým je náš marketingový kráľ Singer.
Marek Malina, Miloš Horník, Tomáš Kriško, Mišo Ščerba sú pre riadiace orgány federácie totálne nezaujímavé persóny. Ich Singer predávať nemôže. Patria klubom. Zverské je, že aj títo nereprezentanti musia v prípade odchodu do zahraničia zložiť poplatok za pečiatku cez 2 500 € do kasy SVF. 
Ja mám mladých hráčov rád. Je pre nich nepríjemné, ak sú bábkami v rukách nejakého diletanta, ktorého záujmy sú iba zištné. Ktorý po absolvovaní štúdia bol v telocvični s deťmi, hráčmi, hráčkami možno tak tristo dní. Singer sedí na CEV, chodí dovolenkovať na akcie FIVB, nehoráznym spôsobom sa dostal aj do lavíc SOV. Nezákonne sedí už rok v orgánoch SVF. Nič netrvá večne, ako hovorí kapitán Danko.
Nech už dopadne naša účasť na ME akokoľvek, nech sa nad nami zmiluje Boh, aby sme sa nedostali teraz pri žrebovaní kvalifikácie ME do košov, z ktorých ťahanie nás na dlhé obdobie odstaví od účasti na ME.
Poďme spoločne - všetci členovia SVF - každú nedeľu do chrámov, kaplniek, na koberčeky, k hrobu pod tunelom v Bratislave, vzdajme úctu nebesiam a verme, aby nám vyššie sily pomohli odstaviť pri devastovaní ďalších talentov od 4.decembra Singera a jemu podobných.
Mišo, viem, že rozhodujúcu úlohu pri tvojej nominácii mal Boco Kravárik. V debate pred ME som pochopil, že ti dôveruje. Tak ti teda úprimne držím place, skáč, lietaj, ale vracaj sa na zem. A mlč.

Ivan Husár pre www

P.S. u nás na Slovensku rozhoduje Singer s Halandom aj o tom, kto bude spolukomentátor pri priamom prenose vo verejnoprávnej inšitúcii. Redaktor RTVS Jano Hudok to síce urputne dementuje ..., ale prax potvrdzuje, že prvoradá podmienka je servilnosť k moci.