Matchpoint Postrehy - píšete nám Aký to má význam

Aký to má význam

20.9.2017 - Začína extraligový ročník 2017/2018 a hneď tu máme maškrtu. Povedzte, načo je to dobré.

13.9.2017 bol na FTVŠ povinný trénerský licenčný seminár. Pri registrácii trénerov obdržali GRÁTIS kolegovia od www.volejbal.sk balíček lístkov (100) na postavenie. Je na nich firma GALA, boli vyrobené ešte v pradávnom čase fungovania kooperácie GALA a ZVOK (Združenie volejbalových oddielov a klubov) a samozrejme je na nich VOLEJBAL.SK
SVF žiadne také lístky klubom, trénerom nevenuje.

Medzi frekventantmi seminára sa už dva, tri roky objavuje súťažný riaditeľ SVF Stražay. Jeho motív sadnúť si do lavíc nebude ani tak zvýšenie si svojich emeritných trénerských schopností, ale kontrola prítomnosti trénerov, pretože v minulosti sa tento povinný zisk kreditu trápne - pod krytím čelných funkcionárov SVF - obchádzal a niektorí tréneri získali "pečiatku" podvodom.
Stražay zrejme lístky nechcel, možno si aj vzal, ale ihneď nato v sobotu na seminári rozhodcov interne tieto lístky zakázal a o pár dní zvečnil svoju buzeráciu aj oficiálnym zákazom akýchkoľvek iných lístkov na postavenie, ako tých JEHO - anglických - z dielne FIVB. Tréneri bez maturity sú v riti.
Skúsim to popísať absolútne blbovzdorne, aby to aj laici pochopili  a vopred vás prosím, aby ste v tom nevideli žiadne drobné vojničky, ale len ako upozornenie na  opätovné obmedzovanie, buzerovanie, šikanu nezmysleným nariadením.
Lístok na postavenie nie je žiaden oficálny dokument podľa pravidiel FIVB. Je to lístok, ktorý má nejaké okienka, tréner naň napíše šesticu hráčov do úvodu setu, plus označí klub, číslo setu a označí libera. Lístok po sete skončí v koši. V princípe je bežné, ak lístok nemám, tak postavenie napíšem na hajzlák. Nikdy nikomu nič nevadilo. Ale od turnaja  juniorov v Trnave pred dvomi rokmi lístok na postavenie z dielne VOLEJBAL.SK pije Lubenovi krv. Keď zbadá niekde to známe logo, musí v pondelok k alergológovi.
S úradnou správou SVF č.4, v ktorej Lubeno, podľa mňa svojvoľne lístok zakázal, poslal klubom jednu A4, na ktorej majú 10 lístkov a ktorú si každý na sobotu musí vytlačiť. Lístok je v anglickom jazyku, pozor, pozor, aby Ťa Lubo kapitán Danko nedojebal.

Ďalší šok, ktorý Stražay v úradnej správe klubom dva dni pred začiatkom sezóny oznámil, bol zákaz používať iný, ako oficiálny vzor zápisu na stretnutie volejbalu z dielne FIVB, prípadne môže byť aj v slovenskej verzii. Asi ho medzitým kancelária NR SR dôrazne pokarhala. Nikde na Slovensku ich nekúpite.
Opäť sa pokúsim vysvetliť to absolútne zrozumiteľne.
Zápisy sú dva. Veľkosť A4 - jednoduchšie zapisovanie stretnutia, používa sa u žiakov a tuším kadetov, prípadne v druhých ligách.
Veľkosť A3 je medzinárodný zápis o stretnutí, buď v anglickej, alebo slovenskej verzii.
V nedávnej minulosti (12 hráčov a jeden libero) mal zápis 12 koloniek pre hráča a jeden riadok pre libera. Napísali ste do 12-tich riadkov 12 hráčov a duplicitne ste do špeciálneho, 13. riadku, vpísali meno hráča - ktorý bude hrať ako LIBERO. (Zbytočný, nezmyslený riadok).
V pravidlách FIVB nastala zmena a družstvo môžu teraz tvoriť 14-ti hráči. Ešte vlani sa používal zápis, v ktorom bolo 12 riadkov pre hráčov a dva riadky pre LIBERA. Čiže ste napísali na formulár 12 hráčov a dvoch liberov ste zapísali EXTRA. Riadky 13 a 14 pre LIBERO 1 a LIBERO 2 tým pádom neboli zbytočné. Všetko absolútne zrozumiteľné. Podľa tejto predlohy volejbal.sk vyrobil pre kluby zápisy.
Byrokrati z FIVB urobili zase zmenu, riadkov je nanovo 16, čiže napíšete 14 hráčov a dvoch zase zdupľujete do špec.riadkov LIBERO 1 a LIBERO 2.
Pravidlá FIVB hovoria, že maximálny počet hráčov je 12 až 14, podľa národných súťaží. ME kadetov v Púchove sa trebárs hrali IBA S DVANÁSTIMI HRÁČMI a ME mužov samozrejme v štrnástke.
Od sezóny 2017/2018 sa v Extralige zavádza elektronická forma zápisu. Papierová už nebude. T.z., že táto riaditeľova buzerácia smeruje iba do výkonnostného volejbalu. Tam, kde volejbal je iba zábavkou, hobby a vypĺňanie sobôt, aby ste nemuseli vysávať. Paradoxom je, že súpiska hráčov, ktorou zadávate údaje do elektronickej formy, má hráča LIBERO označeného vedľa mena písmenkom L a kapitána C.
Voľakedy mal Halanda vybudované kadejaké monopoly. Ani nie monopoly zisku, ale vplyvu.
Jedným z nich je firma Karla Valáška, senického volejbalového skrachovanca, ktorý jediný na Slovensku húfne predával napr. aj zápisy. Volejbal.sk tento monopol rozbil.
Nikto iný, iba tieto dve firmy, zápisy obchodne na Slovensku dnes netlačí a nepredáva. Na Junáckej sú z toho na nervy, že si niekto iný ako ich Karel dovolil sa do toho miešať. Prečo SVF zápisy netlačí? Prečo nezabezpečia drobného sponzora, ktorý by všetky kluby zásobil požadovaným počtom a druhom povinných tlačovín.
Funkcionári SVF sú ako zmyslov zbavení a ako na bežiacom páse vyrábajú debilné obštrukcie.
Ja sa domnievam, že Halanda o týchto manieroch ani nevie. Podotýkam, že ani na lístkoch, ani na zápisoch neobjavíte ORANGE, NAY, FORPLAST, SINGER, HYUNDAI.
Halanda - európsky cestovateľ zaiste vie, že ani za riekou Morava takáto dogmatičnosť nefunguje a to v Prahe pod Strahovom sedí na svazu byrokrat najväčšieho kalibru, odchovanec mladého a rozvíjajúceho sa Slovenska, Ivan Iro.

Suma sumárum. Chcete hrať súťaže, v ktorých musíte písať zápis? Nakreslite si ho a vytlačte. S A3 budete zrejme bežať do Fax copy.

Doporučenie klubom: vyserte sa na tieto debilné nariadenia, hrajte a pred zápasom píšte postavenie na servítku.
Zápis používajte ten, ktorý ste si pred pár dňami kúpili.
Doporučenie pre Asociáciu rozhodcov. Ste v rokoch 2015-2017 najväčší rebeli, vážime si to, nedáte si len tak srať na hlavu, tak ho aj teraz oficiálne pošlite do prdele, nech neotravuje. Fukne na všetky strany pár pokút, potom mu ich Halanda v predvolebnom čase zakáže a zase bude chvíľu pokoj.
Doporučenie pre Karla Valáška: Karle ty si predsa obchodník, tak už raz vymeň tú tvoju servilnosť za zisky.

Ivan Husár

P.S. Rukávniky budú onedlho musieť mať 100% bavlny a prať ich budete môcť iba v centrálnej práčovni s doporučeným práškom HSS. Bŕ