Matchpoint Postrehy - píšete nám Diletanti zrušili libero u žiakov

Diletanti zrušili libero u žiakov

26.11.2017 - Správna rada SVF na svojom zasadnutí 8.11.2017 schválila návrh Rady mládeže SVF, aby sa v kategórii žiakov zrušila pozícia libera. Odborné argumenty, ktoré predostrel šéf SVF ing. Halanda, sú do neba volajúce sprostosti. Pozícia je zrušená od 1.7.2018.
Každý normálny tréner - ak príde do haly vysoký, prespektívny hráč, hráčka, tak sa mu venuje inak, ako ostatným deťom.
Každý normálny tréner (napr. v B.Bystrici) je nenormálne šťastný, ak mu príde do haly aj malé, ambiciózne, živé striebro, ktoré je v poslednom roku ZŠ o hlavu vyšší ako jeho rodičia a nič iné ako libero nikdy nebude. A môže to byť libero svetový. Podotýkam, že aj nenormálny tréner ho kľudne nechá adekvátne dlhý čas hrať aj na smeči, lebo ešte dlho bude v tíme najlepší. Žiadne rady Rady nepotrebuje.

Každý normálny tréner ide v práci s vysokým perspektívnym hráčom (možno aj hráčkou) v rozvoji herných činností krok po kroku. Pomaly. Obozretne.
Každý normálny tréner musí často ubrániť vysokého chlapca, dievča pred drbnutými posmeškami menších, šikovnejších a často aj ich ambicióznymi rodičmi. K tomuto cieľu mu práve poslúži vysokého a perspektívneho chlapca, dievča v kategórii žiakov posadiť na jednu polovicu hry na lavičku. Aby sa len pozeral. Má čas.
Každý normálny tréner po čase nechá vysokého a perspektívneho hráča hrať aj v poli. Postupne, opatrne, s citom.
Každý normálny tréner nechá po vhodnej dobe na tréningu odbíja prstami, bágrom hrať rovnakým počtom opakovaní všetkých hráčov, vrátane vyšších a perspektívnych.
Každý normálny tréner prizabije rozhodcu, ak má ten blb trendy pískať každému inému hráčovi ako nahrávačovi akékoľvek hlučnejšie odbitie prstami ako dvojdotyk.
atď.

Keďže v Rade mládeže je normálnych trénerov ako šafránu, splodia takúto kardinálnu volovinu. Chcú svojim návrhom zmeniť tok rieky. Chcú odborne regulovať celý trénerský staff Slovenska. Tento idiotský návrh sa dostal na sedenie Správnej rady. V nej sedí iba jeden normálny tréner (hoci nevychoval ani jedného jediného hráča od piky), ale keďže hlasovanie o tejto do neba volajúcej sprostosti skončilo 6 - 0 za zákaz libera, tak musím skonštatovať, že dotyčný člen SR SVF vekom zrejme stráca ducha a to je už veľmi povážlivé, lebo on ten trénerský staff v tom spolku diletantov akože zastupuje. Dúfam, že už len týždeň.
Predložené argumenty, ktoré Halanda v zápisnici SVF spomína, sú tak hlúpe, že najbližšie môžme očakávať, že zrušia systém 5-1, 4-2, korektora, blokárov a na rozkaz sa bude hrať systém z 50 rokov, keď bude nahrávať stredový hráč a iba do zóny 4, aby boli všetci rovnako zaťažení a všestranní.
Ideálne by bolo, aby jedného dňa zrušili druhých šesť hráčov z dvanástky. Budú hrať len šiesti, aby boli rovnako zaťažení a šikovní. Zrušte aj babskú jednonožku, aby sa nezväčšovala lateralita svalov tela.
Neskôr možno navrhnú, aby deti nemohli trénovať muži, ale iba ženy, aby prevládol v práci s deťmi taký materinský prístup.

Na konferencii SVF 3.12.2017 budem predkladať návrh na zmenu stanov. Dôvod jednej zo zmien sa bude týkať toho, aby nikdy nemohli uzrieť svetlo sveta takéto kardinálne voloviny a to ešte bez širokej odbornej diskusie. Aby takúto zásadnú zmenu súťažného poriadku nemohla zmeniť nejaká diletantská skupina dobrodruhov. Ak k tomu nebodaj dôjde, aby to musel byť návrh kompetentnej väčšiny.

Ivan Husár, VKP