Matchpoint Postrehy - píšete nám Žabomyšie vojny..

Žabomyšie vojny..

Žabomyšie vojny. (O mŕtvych len v dobrom - to bol prvý diel)

V slovníku nášho materinského jazyka sa tento výtaz popisuje ako spor, spory o maličkosti, malichernosti. Bratia za riekou majú na wikipedii takýto popis: žabomyší válka je výraz pro malicherný bezvýznamný spor, nesmyslnou hádku nebo nepřátelství kvůli sebemenší neshodě. Významově blízký je obrat „bouře ve sklenici vody“.
Takto charakterizovať spory v slovenskom volejbale môže iba duševný maloroľník. Ja tu žiadne malichernosti, nesmyslné hádky nebo sebemenší neshody nevidím. To je len úbohá obrana kadejakých podržtašiek.

 

Nielen bývalý prezident SVF, ale aj všetci traja kandidáti hovorili na konferencii SVF vo svojich príhovoroch o rozglejovaní volejbalového hnutia. Hovoril o tom (nie prvý raz) aj kandidát Richard Nemec. Ten istý Nemec, súčasný tréner Prievidze, ktorý nemal tú hanbu v závere vlaňajšej sezóny posielať mi (svojmu bývalému trénerovi) na tribúnu v Prievidzi po prehratom finále s VKP Nitra vztýčený prostredník. Jeho nadriadení funkcionári odmietli odo mňa prijať po poslednom zápase úprimnú gratuláciu k dosiahnutému striebru a dobre odvedenej práci, plnej tribúne s argumentom, že som ich o titul pripravil ja. Paranoidne chceli hodiť vinu za ich funkcionárske - administratívne chyby na mňa, (pozn. www.: neoprávnené štarty troch hráčov), ktorý som s tým nemal nič, ale vôbec nič spoločné.

Ovládať fakty, poznať súvislosti, povedať po čase sorry, nie sú podľa mňa malichernosti.

Doc. Přidal ma pred časom požiadal, aby som šiel do Humenného prednášať na seminár trénerov. S úsmevom som ho varoval, že cár Halanda to nepovolí. Búchal sa do pŕs, že vzdelávaniu šéfuje on a nie Halanda. Už popoludní bol zákaz na svete. Nielen, že sa ma kolega Přidal pri inkvizícii nezastal, ale ani neabdikoval. A ten istý Nemec ešte podvečer ponuku na lektorskú činnosť prijal, namiesto toho, aby hájil náš trénersky cech, lebo raz aj jeho zakážu. Ten istý Nemec sa potom opakovane nechal nahovoriť na funkciu lektora na dvoch vzdelávacích licenčných Áčkových seminároch a my (viacerí tréneri) sme jeho slabučký výkon v tejto roli oprávnene a tvrdo kritizovali. Nikto učený z neba nespadol, to dokážeme všetci akceptovať, ale porušili sa normy o vzdelávaní a nechce sa mi za kredit strácať čas nekompetentnou prednáškou. Samozrejme, že sme tvrdo bublali aj na autora výberu lektora, ktorý je zodpovedný za vzdelávanie trénerov.

Návrat kadejakých komunistických manierov, resp. úbohá úroveň vzdelávania volejbalových trénerov na Slovensku, nie sú pre mňa malichernosti.

Igor Prieložný, druhý kandidát na prezidenta SVF, spomínal, že v súboji o kreslo prezidenta došlo aj k hrôzostrašným sms správam medzi dlhodobo vzájomne sa rešpektovanými kolegami, ktoré sú plné nenávisti. Tie správy som osobne nečítal, neverím však až takej hrôze v nich, ale viem, že chlapi sú vždy nasratí, keď sa nedrží dohoda, resp. keď sa veci prekrúcajú.

Nedržanie slova, zmlúv podaním rúk, kadejaké nedorozumenia, vyplývajúce z povrchnosti, nie sú pre mňa maličkosti. Živíme sa vyhrávaním a tieto veci bývajú rozhodujúce.

Víťaz o kreslo prezidenta Martin Kraščenič tiež mieni spájať a nie rozdeľovať. Musí však čo najskôr pochopiť, že ak sa príde niekedy niekam v nedeľu rokovať, keď delegáta voliči poveria niečo vybaviť, keď sa chcú s nadhľadom, konštruktívne prebrať nové návrhy, nápady, idey, tak aj keby boli akokoľvek blbé, dementné, nekompetentné, zištné, tak budúci prezident musí svojou charizmou, silou osobnosti, intelektu zabezpečiť, aby nemohol nejaký kazič povedať - bez argumentov - neriešme to tu teraz, bo treba ísť včas domov.
V Poprade rozglejil chvíľkovo volejbal delegát z Prešova, pán Blicha, ktorému sa nechcelo pracovať, resp. bol na tú nečinnosť nahuckaný kámošmi. Vzal cestovné, perečko, vínko, dal ši obed a pol deci a domov. Paradoxne zároveň navrhol presunúť bod programu na máj, ako keby nevedel, že aj májová nedeľa má 24 hodín. Len aby nebola májová konferencia v Skalici, lebo to bude pre neho neriešiteľná časopriestorová vec. Rešpektujem, že návrh nezaradiť zmenu stanov do programu nebol schválený, to je demokracia, ale nikto mi nemôže zakázať povedať tej skupine "poslancov" , ktorí bod nepodporili, že sú pijavice systému.
Nie som schopný pochopiť argument šéfa oblasti východ Kundľu: "tak sme sa rozhodli". Ak by bol zatelefonoval svojej kolegyni z oblasti Bratislava (oblasť BA návrh predkladala) a opytal še p.Nemcovej, Katko o co tu idze, tak by neboli stresy.

Intrigy, kaprice, ojeby, lenivosť, neschopnosť, nepracovitosť, špekulantsvo, príživníctvo, darmožráctvo, diletanstvo nie sú pre mňa v sektore volejbalový tréner nikdy malichernosti.
Halanda zruší funkčné, bezproblémové, aktívne Združenie volejbalových oddielov a klubov. Malichernosť? Ak áno, tak teda nehorázna.
Členovia Správnej rady za kluby (Mikula, Hirčko) dvanásť rokov so žiadnym klubom o ničom nikdy nerokovali. Malichernosť?
Disciplinárna komisia si slovíčko BEZODKLADNE vysvetlí ako obdobie štyroch mesiacov. Malichernosť?
Arbitrážna komisia má troch členov. Výrok komisie urobí svojvoľne člen jeden. Klame a podvádza. Malichernosť?
Singer bežne nedodržiava ním napísanú marketingovú vyhlášku smerom k extraligovým klubom. Malichernosť?
Na finálových turnajoch o majstra Slovenska mládeže BEŽNE, PRAVIDELNE nie je prítomný celé tri dni nikto z odborného vedenia federácie. To je nehorázna drzosť a neúcta. Nie malichernosť.
Účtovná správa na konferencii za rok 2016 má pár riadkov jedného roka. Druhý rok, resp. polroky 2015 a 2017 sa stratili. Malichernosť?
Hlavný kontrolór SVF Holec neodpovie na dotaz. Malichernosť? Haladna dtto. Norma? Nepodstatné? Nesmylsné hádky?
Dozorná rada volleymanagment  s.r.o. sto rokov nezasadala, tak ju rašej zrušili. Malichernosť?
Singer nie je schopný štyri roky sfunkčniť systém digitalizácie volejbalu. Malichernosť?
Licenčné veci klubov rieši v auguste, septembri, októbri - mimoriadne pracovným výkonom a nasadením jeden jediný človek - pán Skála - SÁM A JEDINÝ - za 150.- €. Malicherných. Hrabe im tam? 
V Rade mládeže nemá zastúpenie klub Slávia EU Bratislava, VKP Bratislava a pred časom Chemes Humenné. Malichernosť?
Väčšina zmien v predpisoch, poriadkoch, (najnovšie zákaz libera u žiakov), ktoré riešia náš dennodenný volejbalový režim, urobia bez diskusie. Je to normálne?

Slovenský volejbal je celkom fajn rodina, ktorá konečne bude zase spolu sedieť pri jednom stole. Ako dlho, je len a len na nej. Ak sa bude pod tým stolom kradnúť, ojebávať, zavádzať, vytvárať dymové clony, tak tu máme svojich volených dozorcov v Správnej rade, ktorí najprv zodvihnú varovne prst a potom povedia dosť. Plakať po nedeli, to je cudzí hrob. Porazení kandidáti urobili strategické chyby a nech sa z nich poučia. Len prehry posúvajú. 
Ak nebudeme porovnávať, hádať sa, komunikovať, obhajovať názory, naprávať pokazené, tak budeme veľmi rýchlo degenerovaní. Budeme naďalej len budovať siete priateľov na FB, ale výhradne takých, ktorí s nami súhlasia, ktorí nás milujú, ktorí nás neohrozia. ... a dostávajú nás do bubliny.

Pán Kraščenič, tam je taký bordel, že ak pôjdeš doposiaľ vytýčenou cestou, skončíš na dne priepasti. Ja osobne tu nevidím naozaj žiadne žabomyšie vojny, ja som dokonca opakovane ponúkol jediné riešenie stavu - defenestráciu, ale tej chlapci predišli. Keď im začalo tiecť do topánok, presťahovali sa na prízemie a my sme všetci v riti.

Ivan Husár