Reprezentácia BEACH ME 2018 na piesku v Holandsku

ME 2018 na piesku v Holandsku

Bratislava 1. júna 2018 (TASR) - Slovenské reprezentantky v plážovom volejbale Natália Dubovcová a Andrea Štrbová si v rotterdamskej základnej B-skupine na júlových majstrovstvách Európy (17. - 21. júla) zmerajú sily s dvojicami z Česka (B.Hermannová a M.Sluková), Francúzka (A.Jupiterová a A.Chamereauová a Holandska (S.Keizerová a M.Meppelinková), ktoré už majú na konte po jednom európskom titule po boku Marleen Ramondovej-van Ierselovej. Keizerová triumfovala v roku 2012, Meppelinková o dva roky neskôr.

Slovenky, ktoré sa v priebehu posledného mesiaca vo svetovom rebríčku vyšvihli zo 60. na 33. miesto, v máji vybojovali dosiaľ najväčší spoločný úspech - získali bronz na turnaji v tureckom Mersine v rámci tohtoročnej World Tour. V máji na podujatí v brazílskej Itapeme zase získali jeden z najcennejších doterajších skalpov, keď v základnej skupine zvíťazili 2:1 práve nad Hermannovou a Slukovou. Pre Dubovcovú a Štrbovú to v Rotterdame bude premiéra na európskom šampionáte, svoje sily spojili vlani. Ich dlhodobým cieľom je účasť na OH 2020 v Tokiu.
V Holandsku sa v júli súbežne koná mužský šampionát, SR v tejto kategórii nemá zastúpenie. Obhajcami prvenstva z vlaňajších ME v lotyšskej Jurmale sú Taliani Daniele Lupo a Paolo Nicolai, v ženskej súťaži chýbajú nemecké úradujúce kontinentálne šampiónky Nadja Glenzkeová a Julia Grossnerová. Systém turnaja je identický pre obe kategórie. Víťazi každej z ôsmich štvorčlenných skupín preniknú priamo do osemfinále, družstvá z druhých a tretích priečok budú hrať play-off o účasť v osemfinále.
Na predvlaňajšom európskom šampionáte vo švajčiarskom Biel/Bienne (2016) sa Natália Dubovcová predstavila s niekdajšou partnerkou Dominikou Nestarcovou (9. miesto). V rakúskom Klagenfurte (2015) prenikli Dubovcová s Nestarcovou do semifinále a dosiahli najlepší výsledok SR v histórii kontinentálnych šampionátov.