Matchpoint Postrehy - píšete nám Marcel Sivák z Londýna o vývoji BREXIT

Marcel Sivák z Londýna o vývoji BREXIT

16.1.2018 - požiadali sme Marcela Siváka, bývalého hráča Humennoho a VKP Bratislava, ktorý už dlhšie žije v Londýne, aby sa vyjadril k búrlivej etape BREXITU. Dali sme mu pár otázok.

1) Pravica, čiže modrí, ktorí práve vládnu, sú rozdelení priamo v jadre na tých, ktorí chcú Brexit za každú cenu "no deal is better than a bad deal" a tých, ktorí chcú formu colnej únie, takže nejaký pridružený vzťah k EÚ, no a v neposlednom rade sú v pravici aj takí, ktorí hlasovali za predloženú dohodu.

2) Opozícia - tá je na tom veľmi podobne. Ľavica, čiže červení, chcú brexit, ale za iných podmienok - akých, to nikto presne nevie, alebo chcú ostať v EÚ. Boli aj takí, ktorí hlasovali za Mayovej dohodu, avšak bol ich len veľmi malý počet. 3) Liberáli - tmavo žltí, tí sú jasní (pozn. www - liberáli sú vždy a všade jasní) - stop Brexit, to je ich krédo od začiatku. Spája ich to, že chcú nové voľby a moc a tým ako vidia šancu vyjednávať novú dohodu. Odborná mienka však tvrdí, že ich cieľom by bolo oddialiť 29.marec na iný termín a tak získať dlhší čas na vyjednávanie.

4) Národniari - týchto spája len Spojené kráľovstvo. Ináč je to plejáda konfliktu. Škóti nechcú Brexit, Škótsko hlasovalo jednoznačne v referende proti Brexitu. Nemajú však zahraničnú politiku, takže sami nemôžu nič a tým pádom chcú zastaviť Brexit a nové referendum o nezávislosti. Kedže Mayovej vláda im to nedovolí, tak chcú pád vlády. Íri (Severné Írsko) sú na tom zle. Sú koaličný partner modrých, takže vládu chcú udržať, lebo majú z nej veľa výhod. Severné Írsko hlasovalo proti Brexitu a zároveň podmienky Mayovej dohody ich odtrhnú od prístupu do Dublinu (v súčasnosti bez hraníc), čo je zdroj prosperity Sev.Írska, tak hlasovali proti Mayovej dohode. Ich cieľom je otvorená hranica s Dublinom a zároveň ostať vo vláde Westminsteru. Navyše je tam problém Veľko-piatkovej zmluvy a na krk im dýchajú republikáni, čo komplikuje celú situáciu ešte viac. Takže títo podporia Brexit, ale nikto nevie aký, presnejšie taký, aký sa ani nedá dohodnúť. Poslední sú Welšania, ale ich hlasy sú zanedbateľné, aj keď aj Wales hlasoval za Brexit.

5) Briti v tom maju trochu bordel. Oni by si chceli vyberať, chceli by taký ham and eggs s chhlebíkom, ale na ponuke je omeleta. Takže sa môze stať, že budú mať hemendex len tak na ľahko: bez slaninky, bez vajíčka....len tak s chlebíkom.

6) Čo bude v marci? Scénárov je niekoľko a dali by sa predebatovať ich výhody a nevýhody. Jedno je však pravda. Britom sa otočili karty a nevedia si zvyknúť na to, že ťahajú za kratší koniec vo vzťahu k EU. Čakali iný priebeh jednaní hlavne za predpokladu, že koľko oni potrebujú EÚ, toľko aj EÚ potrebuje UK. Pravda je inde. Mayová dnešné hlasovanie o dôvere prežije za plnej pomoci vládnej koalície. No ale čo potom?

6) Sága nekončí - Mayová chce diskutovať so všetkými stranami parlamentu a nájsť prienik, kde prienik nie je a s tým ísť do Bruselu žiadať novú dohodu. Času je však málo a konce (zjednodušene) asi tri:
A: tvrdý Brexit - parlament sa nedohodne a čas vyprší - Mayovej vláda vyčlenila budget 4,2 miliardy libier na prípravu krajiny na tento variant.
B: odvolajú Brexit - to sa nestane. Okrem zložitého procesu a vynaložených prostriedkov si treba uvedomiť, že na referende sa zúčasnil najväčší počet voličov vôbec v histórii. Ak by ho odvolali, sú vážne obavy o civilné nepokoje, kedže atmosféra je dosť vyhrotená. Aktivisti pred parlamentom neodrážajú celkový stav spoločnosti.
C: oddialí sa dátum Brexitu - táto možnosť je najpravdepodobnejšia, kedže poskytuje niekoľko riešení a podľa môjho názoru je to aj jediná šanca, kde Mayová nájde prienik, aj keď iba dočasný. Čo bude nasledovať potom, je otázne, ale isté je, že Brexit bude, nevedno zatiaľ aký, alebo kedy presne. Cieľom je udržať Spojené kráľovstvo a pridružené ostrovy, ale odísť z EÚ.

Tento Marcel bol na jeseň vo výberovom konaní na SVF na miesto gen. sekretára, ktorý stále zastáva darmožráč Singer. Možno je to dohodnuté do Brexitu.