MS 2018

Záver turnaja žien proti Islandu

Varšava 28. mája 2017(TASR) - Slovenské volejbalové reprezentantky vyhrali vo svojom záverečnom vystúpení na kvalifikačnom turnaji o postup na majstrovstvá sveta 2018 v poľskej Varšave nad Islandom 3:0 a zaznamenali druhé víťazstvo. 
Zverenky trénera Mareka Rojka obsadili v tabuľke B-skupiny nepostupové štvrté miesto, keď nestačili na favoritov skupiny Srbsko, Česko a Poľsko a zdolali Cyprus a Island.
      Po návrate z Poľska dostane tím pár dní voľna a od štvrtka začne prípravu na Európsku ligu, v ktorej bude tím obhajovať striebro z minulého roka. V základnej C-skupine sa Slovenky stretnú so Španielskom, Portugalskom a Švédskom. Prvý turnaj sa uskutoční od 9. do 11. júna v španielskom Valladolide, druhý 16.-18. júna v portugalskom Matosinhos. 
Slovensko - Island 3:0 (11, 21, 11) 66 minút, rozhodovali: Murulo (Est.) a Heckford (Ang.), 90 divákov
SLOVENSKO: Drobňáková 3, Herelová 12, Koseková 4, Pencová 12, Šunderlíková 12, libero Španková a Valachová (Salanciová 5)
      
 Severanky vedené talianskym trénerom Capriottim boli nepríjemným súperom. Hneď v prvom sete sa esom Kosekovej dostali Slovenky do vedenia 3:1. Eso pridala aj Palgutová a na prvom technickom timeoute viedlo Slovensko 8:4. Do druhého technického timeoutu (16:8) ešte eso zopakovala Koseková a dva body z podania pridala aj Herelová. Slovenky tlačili servisom celý set, keď v koncovke priala eso aj Šunderlíková a pri chybách v útoku na strane súpera, si Slovenky v prvom sete poradili s Islanďankami hladko 25:11.
      Úvod druhého setu zachytili lepšie Islanďanky, keď sa dostali do vedenia 7:4 a 8:6. Slovenky sa opäť skoncentrovali, vyrovnali na 10:10 a blokom Pencovej sa dostali do vedenia 11:10. V závere setu ešte Islanďanky potrápili servisom, ale nakoniec set ukončila útokom Šunderlková - 25:21. 
      Do tretieho setu nastúpili Slovenky na smeči so Salanciovou namiesto Drobňákovej a prekvapenie zo začiatku druhého setu už nepripustili, keď viedli 5:3 a na prvom technickom timeoute 8:5. Slovenské reprezentantky si náskok držali a postupne zvyšovali na 12:6 a 16:7. Jednoznačný priebeh mal tretí set až do konca, keď Slovenky dovolili Islanďankám opäť uhrať len 11 bodov. Zápas ukončila útokom kapitánka Pencová.
Marek Rojko, tréner SR: "Island je organizovaný tím so svojimi prednosťami, ale našou povinnosťou bolo vyhrať 3:0. Pokračovali sme vo výmene krajných hráčok najmä na smeči a Pencovej sme po sobotňajších dvoch setoch dali celý zápas. V druhom sete sme sa trochu vytrápili, aspoň hráčky v praxi videli, že víťazstvo so žiadnym súperom na medzinárodnej úrovni sa nerodí ľahko. Cieľom turnaja bolo pokúsiť sa o tretie miesto a zároveň sa pripraviť na Európsku ligu, kde chceme postúpiť zo skupiny."
Slovensko - Srbsko 0:3 (-8, -14, -18)
63 minút, rozhodovali: Ujháziová (Maď.), 223 divákov.
Slovensko: Salanciová 6, Abrhamová 1, Šunderlíková 9, Radosová 0, Pencová 9, Koseková 0, libero Valachová (Palgutová 0, Drobňáková 3, Herelová 4). Tréner: M. Rojko.
Srbsko: Stevanovičová 9, Živkovičová 3, Mihajlovičová 12, Veljkovičová 5, Boškovičová 20, Malesevičová 8, libero Popovičová (Antonijevičová 2, Ninkovičová 1). Tréner: Z. Terzič.
Prvé lopty úvodného setu patrili favorizovaným Srbkám, ktoré útočili ponad bloky. Prvý slovenský bod zaznamenala útokom stredom Abrhamová (1:5). Proti vysokým srbským blokom sa postupne nepresadili Radosová ani Šunderlíková a súperky sa dostali do vedenia 10:1 a neskôr 16:3. Do konca setu sa Slovenkám podarilo uhrať ešte päť bodov vďaka esu a smeču Salanciovej a bloku Šundelíkovej. Prvý set vyhrali Srbky hladko 25:8. Do druhého setu nastúpili slovenské reprezentantky s Drobňákovou namiesto Radosovej a s Herelovou namiesto Abrhamovej, no na prvom technickom timeoute viedli Srbky 8:3. Slovenky sa snažili Srbky doťahovať (7:12), ale finalistky OH 2016 mali zápas pevne v rukách. Po ese Salanciovej sa Slovenky dotiahli na tri body (10:13). Do druhého technického timeoutu sme išli s mankom štyroch bodov (12:16), no šnúra bodov, ktorá potom prišla, doviedla Srbky do víťazného konca setu v pomere 25:14.
Na začiatku tretieho setu držali Slovenky so Srbkami tempo (4:4, 8:8) a po ese Herelovej sa dostali do vedenia 9:8. Srbky sa však rýchlo skoncentrovali a otočili na 13:10 a 16:11. Slovenky sa nevzdávali a dotiahli na 15:17. Koncovku si Srbky postrážili a vyhrali 25:18.

Marek Rojko, tréner SR: "Bola to obrovská škola pre celé družstvo vrátane realizačného tímu. Srbsko patrí medzi šesť najlepších tímov na svete a s takýmto súperom sa stretneme jeden-dvakrát za život. Snažili sme sa dať do zostavy hráčky s najvyššími parametrami, aby sme sa pokúsili aspoň trochu konkurovať silnému súperovi. V prvom sete sme hrali s rešpektom, ale na druhej strane Srbky hrali možno najlepšiu pasáž na celom turnaji. Odvážne vošli do zápasu Herelová a Drobňáková, slušný zápas odohrala Salanciová a dá sa stavať aj na výkone 18-ročnej Šunderlíkovej. Je medzi nami obrovský rozdiel, ale niektoré situácie sme mohli vyriešiť lepšie."
Jaroslava Pencová, blokárka a kapitánka SR: "Mrzí ma ako sme začali. Z našej strany tam bola veľká nervozita a rešpekt. V treťom sete sme hrali lepšie, vypracovali sme si nejaké šance a niektoré lopty sme zahrali rozumnejšie. Pre všetky z nás to bol veľmi poučný zápas, Srbky sú úplne iný level."
Karin Šunderlíková, korektor: "Mrzí ma, že sme prehrali, ale zápas som si užila a mala som veľké emócie. Nie každý deň si môžete zahrať proti takým hráčkam ako sú Mihajlovičová, alebo Boškovičová a som vďačná trénerovi, že mi dal šancu. Povedala som si, že nemám čo stratiť a išlo som naplno, aj keď nie všetko vyšlo."

Poľsko - Slovensko 3:1 (19, 15, -26, 19)

104 minút, rozhodovali: Murulo (Est.) a Heckford (Ang.), 790 divákov
Poľsko: Woloszová 6, Smarzeková 14, Kakolewska 13, Tomsiaová 27, Medrzyková 12, Polanska 8, liberá Witkowska a Krzosová (Grajberová 1, Kaliszuková 0, Polaková 0)
Slovensko: Koseková 2, Palgutová 0, Abrhámová 7, Pištěláková 14, Drobňáková 10, Herelová 8, liberá Valachová a Španková (Šunderlíková 1, Radosová 0, Pencová 9, Salanciová 5)

Slovenky v úvode favorita zaskočili, keď už na prvom technickom timeoute viedli 8:5. Domáce Poľky však postupne náskok znížili a vyrovnali na 10:10. Na druhom technickom timeoute už Slovenky prehrávali 14:16. Za stavu 16:19 tréner Rojko stiahol Pištělákovú a poslal na ihrisko mladú Šunderlíkovú, no šnúru poľských bodov to nedokázalo zastaviť a súper získal päťbodový náskok (16:21). Záver setu sa už slovenským hráčkam nepodarilo zdramatizovať a prehrali 19:25. 
Začiatok druhého setu Slovenkám vôbec nevyšiel a Poľky sa ujali vedenia 8:0 a 10:1. No Slovenky set nevzdali a stiahli na 7:12 a 9:13. Na druhom technickom timeoute už ale opäť viedli domáce 16:9. Slovenky sa ťažko presadzovali na sieti proti vysokým Poľkám a ani Abrhamovej eso nenahradilo slabý príjem v druhom sete. Nakoniec Slovenky Poľkám v druhom sete podľahli 15:25. 
Do tretieho setu nastúpil slovenský tím už aj s kapitánkou Pencovou a na smeči so Salanciovou. Poľky viedli 8:3, ale pri podaní Pencovej sa Slovenkám podarilo znížiť aj vďaka drzému útoku Herelovej na 6:8. Slovenky začali tlačiť na podaní a vytiahli dôraznejšie útoky, vďaka čomu sa im podarilo vyrovnať na 10:10 a dokonca viesť 11:10, na čo domáce zareagovali oddychovým časom. Ten sa im vyplatil, lebo Poľky sa opäť ujali vedenia 16:12. Slovenky prejavili svoju húževnatosť, keď znížili vďaka bloku Pencovej na 15:18 a neskôr esom Pencovej na 17:19. V koncovke Slovenky vyrovnali z 20:22 na 22:22 po dvoch útokoch Drobňákovej. Za stavu 24:24 sa na podanie postavila Pištěláková a po Pencovej bloku Slovenky viedli 25:24. Poľkám však vyšli dva útoky po sebe a otočili na 26:25. Po dvoch útokoch Pencovej a Salanciovej však Slovenky nakoniec vyhrali tretí set 28:26. 
Úvod štvrtého setu opäť lepšie zachytili Poľky, keď vďaka dobrému bloku viedli už 8:2. Slovenky zlepšili príjem, ale do druhého technického timeoutu išli s mankom piatich bodov (11:16). Vďaka esu Pencovej a útoku Herelovej však išli Slovenky do koncovky už len s rozdielom troch bodov 16:19, 18:21. Poľky si však záver zápasu postrážili a vyhrali 25:19.

Marek Rojko, tréner SR: "Hrali sme lepšie ako v prvom zápase proti Češkám, čo je pre nás dôležité. Väčšinou, keď so silným súperom prehrávame o viac bodov, tak cítime, že sa to nedá, ale dnes sme skóre v treťom sete otočili pri štvorbodovej strate, čo je veľmi cenné. Museli sme obtočiť niektoré hráčky najmä na krajných pozíciách a všetky výmeny sme trafili. Každá zmena výrazne pomohla. Myslím, že naša forma družstva sa zlepšuje, čo ma teší. Zápas mal výbornú úroveň a pre nás má zisk setu, ako aj prejav, akým sme sa prezentovali, obrovskú cenu."  

Jaroslava Pencová, blokárka SR: "Proti takémuto súperovi treba hrať tímovo a húževnato, čo sa ukázalo v treťom sete, ktorý sme otočili. Som rada, že som mohla od tretieho setu naskočiť do zápasu. Rameno už je v poriadku, ale mala som tréningový výpadok, pretože som bola na injekcii. Chcela som hrať, ale rozhodnutie, kedy do zápasu vstúpim bolo na trénerovi."

Cyprus - Slovensko 0:3 (-15, -13, -10)
66 min, rozhodovali: Heckford (Ang.) a Murulo (Est.), 110 divákov.
Slovensko: Palgutová 14, Abrhámová 10, Krišková 2, Salanciová 8, Herelová 11, Koseková 2, libero Španková (Šunderlíková 6, Pencová 0).

Slovenky svoje súperky prevýšili v každej hernej činnosti a zdolali ich jednoznačne 3:0. Blokárky spolu uhrali až 21 bodov. Začiatok zápasu sa niesol v znamení vzájomného 'oťukávania', no už v prvom technickom time-oute (8:4) bolo jasné, že tlačiť začali viac slovenské reprezentantky. Pri podaní Herelovej sa Slovenky utrhli už na rozdiel siedmich bodov (12:5), na čo tréner Cypru zareagoval oddychovým časom. No s Herelovou na podaní a stopercentne útočiacou Palgutovou na sieti, Slovenky ďalej zvyšovali svoj náskok (16:5). V závere už Slovenky žiadne prekvapenie nepripustili a prvý set vyhrali 25:15.
V úvode druhého dejstva sa po kvalitných útokoch dostali Cyperčanky na chvíľu do vedenia (1:4), no do prvého technického time-outu išli slovenské hráčky už len s jednobodovým mankom 7:8 a po ňom sa ujali vedenia 9:8. Prišlo aj k prvému striedaniu, kedy Kriškovú nahradila Šunderlíková. Slovenky svoj náskok zvyšovali 12:9, 16:9. V druhom sete dovolili Cyperčankám uhrať len 13 bodov.
Tretí set držali Slovenky pevne v rukách od začiatku, keď viedli 4:0 a v prvom technickom time-oute už 8:2 a v tom druhom až 16:5. Ku koncu setu (22:9) poslal tréner Rojko rozohriať sa na ihrisko aj kapitánku Pencovú, namiesto Abrhamovej. No Pencová si na loptu nesiahla. Slovenky vyhrali 25:10.

Marek Rojko, tréner SR: "Nepreceňujem víťazstvo nad Cyprom, pretože sme vedeli, že je to naša povinnosť. Podstatné je, že sme dali šancu viacerým novým hráčkam, veľa priestoru dostali Španková a Šunderlíková a aj keď neboli pod veľkým tlakom súpera, medzinárodné zápasy im dajú veľa. Z víťazstva nerobíme vedu, ale je dôležité, že sme potvrdili svoju pozíciu."

Karin Šunderlíková, korektorka SR: "Bol to môj prvý zápas v seniorskej reprezentácii, v ktorom som dostala viac priestoru. Cítila som trochu tlak, ale snažila som to potlačiť. Keď som prišla na ihrisko, tak baby ma upokojili, za čo som im vďačná. Nervozita zo mňa opadla a zápas som si užila. Vedeli sme, že to nebude ľahké, pretože žiadny tím nám nedá nič zadarmo, ale som rada, že sme hladko vyhrali."

Slovensko - Česko 1:3 (18, -15, -17, -16)
103 minút, rozhodovali: Goren (Izr.) a Ujháziová (Maď.), 50 divákov
Slovensko: Palgutová 8, Abrhámová 9, Pištěláková 12, Radosová 5, Herelová 11, Koseková 2, liberá Valachová a Španková (Krišková 0, Sedláčková 0, Drobňaková 12, Salanciová 0, Šunderlíková 0)
Česká rep.: Vincourová 11, Bednářová 6, Purchartová 3, Havlíčková 14, Mlejnková 20, Strušková 11, libero Kovářová (Kohoutová 1, Smutná 0, Toufarová 1)

O prvé eso zápasu sa postarala Radosova a zvýšila ním na 6:3, čím si Slovenky zabezpečili trojbodový náskok, ktorý držali aj pri prvom technickom time-oute (8:5). V priebehu setu ho zvýšili na 11:6, čo už prinútilo Češky zobrať si oddychový čas. Za stavu 15:10 pristúpil český tréner k dvojstriedaniu, ale výborne vykrývajúce a útočiace slovenské družstvo si už víťazstvo v prvom sete nenechalo zobrať a dve esá Abrhamovej pomohli k víťazstvu 25:18.
Na začiatku druhého setu mali Slovenky problém na prihrávke aj na útoku, na čo tréner Rojko zareagoval oddychovým časom za stavu 2:6. Keď time-out nepomohol, za stavu 4:9 išla dole Radosová a na ihrisko prišla Drobňáková a za stavu 4:12 prišiel druhý oddychový čas SR. Češky tlačili na servise, na útoku aj na bloku a za stavu 7:15 prišla na ihrisko Krišková namiesto Pištělákovej. Ku koncu setu (9:21) sa tréner Rojko rozhodol stiahnuť aj nahrávačku Kosekovú a na jej miesto prišla mladučká Sedláčková. Slovenky nakoniec druhý set prehrali 15:25.
Na začiatku tretieho set si Češky vytvorili trojbodový náskok, ktorý držali do prvého technického timeoutu (5:8). Neskôr ho zvýšili na 10:16. V treťom sete sa do hry dostalo aj druhé libero Michaela Španková, ktorá si odkrútila súťažnú premiéru v reprezentačnom drese. Slovenky však tretí set prehrali 17:25. Štvrtý set bol od začiatku v réžii Češiek aj vďaka Vincourovej piatim esám. Príležitosť dostala aj Salanciová, no na potrápenie súpera spoza Moravy to nestačilo a Slovenky nakoniec prehrali 16:25.

Marek Rojko, tréner SR: "Začali sme veľmi dobre a v prvom sete sme bez ohľadu na výsledok hrali najlepší volejbal za posledné obdobie. V druhom sete sa však prišiel výpadok v koncentrácii, čo sa tomuto družstvu stáva. Spravili sme v sérii štyri-päť chýb a keď má tím ako Česko náskok, tak už je ťažké ich dohnať. Zle sme riešili jednoduché situácie, často sme nebodovali ani na jednoblok a v tom bol najväčší rozdiel. Češky majú silnejšiu základnú zostavu, majú viac skúseností z ťažkých turnajov a zaslúžene vyhrali."

Nina Herelová, blokárka SR: "Prvý set bol podľa mňa z našej strany parádny, dodržiavali sme taktiku, dodržiavali sme všetko, čo nám bolo povedané, plus výborný útok krajných hráčok. Druhý, tretí i štvrtý set sme začali s mankom nejakých 6 bodov a už sme sa potom z toho nevedeli dostať."

   

Pred kvalifikáciou na MS

 Bratislava 21. mája 2017 (TASR) - Slovenské volejbalové reprezentantky budú od utorka do nedele (23.-28. mája) bojovať o postup na majstrovstvá sveta 2018. 
V Rumunsku sme si v dvoch priateľských dueloch vyskúšali aj striedanie libera. Španková, ktorá má výbornú formu, chodila na príjem a Valachovú sme stavali do obrany. Osvedčilo sa nám to a pokiaľ sa nič dramaticky nezmení, budeme to takto robiť aj v kvalifikácii," povedal tréner slovenského tímu Marek Rojko. 
"Vzhľadom na to, že máme na pozícii univerzála všetko nové hráčky, rozhodli sme sa cestovať s tromi univerzálmi a tromi blokárkami. Doma ostáva Száboová, ktorá sa ale k družstvu opäť pripojí po kvalifikácii v príprave na Európsku Ligu. Taktiež po kvalifikácii odíde rehabilitovať do Nemecka Radosová a nahradí ju v družstve Kuciaková."
Z kvalifikácie na MS postúpi víťaz skupiny a družstvo umiestnené na druhom mieste ešte bude o účasť na šampionáte bojovať v 3. kole kvalifikácie (22.-27. august 2017).
Nominácia Slovenska na kvalifikáciu MS vo Varšave (23.-28. mája): 
Nahrávačky: Barbora Koseková (VK KP Brno, ČR), Lucia Sedláčková (VK Slávia EU Bratislava) 
Smečiarky: Nikola Radosová (CSM Bukurešť, Rum.), Dominika Drobňáková (Pays D'Aix Venelles Volley-Ball, Fr.), Erika Salanciová (VK KP Brno, ČR), Karin Palgutová (Lugano Volley, Švajč.) 
Blokárky: Jaroslava Pencová (BKS Bielsko-Biala/Poľ.), Michaela Abrhámová (St. Raphael, Fr.), Nina Herelová (VK AGEL Prostějov, ČR) 
Korektorky: Romana Krišková (University of Wisconsin, USA), Nikola Pišteláková, Karin Šunderlíková (obe VK Slávia EU Bratislava) 
Liberky: Dominika Valachová (Vandoeuvre Nancy, Fr.) Michaela Španková (Volley project UKF Nitra)

   

Kvalifikácia na MS 2018 - Varšava

Kvalifikácia na MS 2018 - máj 2017 Varšava
Slovensko v skupine: Varšava (POL)
Česká rep. - Slovensko 3:1 -18,15,17,16 stat. info
Srbsko - Island 3:0 13,15,9    
Poľsko - Cyprus 3:0 14,17,15    
Česká rep. - Srbsko 0:3 -19,-18,-24    
Slovensko - Cyprus 3:0 15,13,10 stat. info
Poľsko - Island 3:0 16,5,18    
Srbsko - Cyprus 3:0 10,12,15    
Island - Česká rep. 0:3  -6,-7,-13    
Poľsko - Slovensko. 3:1 19,15,-26,19  stat info
Cyprus - Island 3:0 20,24,21    
Slovensko - Srbsko 0:3 -8,-14,-18  stat. info
Poľsko - Česká rep. 2:3 33,-14,14,-22,-9     
Slovensko - Island 3:0 11,21,11 stat.  info
Cyprus - Česká rep. 0:3 .18,-14,-15    
Poľsko - Srbsko 0:3 -15,-16,-15    


TABUĽKA skupiny

Poradie Družstvo V3 V2 P1 P0 Sety BODY
1. Srbsko 5 - - - 12:0 15
2. Česká rep. 3 1 - 1 12:6 11
3. Poľsko 3 - 1 1 11:7 10
4. Slovensko 2 - - 3 8:9 6
5. Cyprus 1 - - 4 3:12 3
6. Island - - - 5 0:12 0