Reprezentácia REPREZENTÁCIA ŽENY ME 2009 Pred ME žien v Poľsku

Pred ME žien v Poľsku

 Bratislava 22. septembra (TASR) - Slovenskú volejbalovú reprezentáciu žien čaká od piatka v poradí tretí štart na majstrovstvách Európy v ére samostatnosti a za cieľ si postavila "postup o stupienok vyššie". Slovenky pritom stoja pred náročnou úlohou, v základnej D-skupine budú mať ďaleko od pozície favorita, ich súperkami budú postupne Srbky, Češky a Azerbajdžan.
     

 Nový systém ponúka odohratie šesť zápasov na vrchole európskeho fóra, na trojzápasový bonus však bude potrebné v úvode zdolať aspoň jedného zo spomínanej trojice. V opačnom prípade bude nasledovať odchod domov už po skupinových bojoch po jedinom odohratom víkende. "Uspokojí ma akékoľvek víťazstvo a je úplne jedno, proti komu ho zo skupinových súperov získame. Ťažko povedať, cez koho by skôr viedla cesta, Srbky obhajujú striebro, Češky prehrali jediný zápas za posledné štyri mesiace a Azerbajdžanky sú tradične silné, pričom sa im do kádra vracajú skúsené hráčky Parchomenková a Mamadovová," načrtol ciele hlavný tréner Miroslav Čada.
      V príprave sa mu nepozdávalo, že jeho družstvo odohralo len päť stretnutí, ale nabitý medzinárodný volejbalový itinerár viac ani nedovoľoval. Druhou vráskou na jeho čele je po vypadnutí dvoch vysokých opôr Petronely Biksadskej i Lucie Hatinovej podstatne znížená priemerná výška hráčok. "Problémy budeme mať s centimetrami, počas prípravy sme to cítili najmä na bloku. Snažíme sa to eliminovať rýchlou hrou v útoku, ale skupinoví súperi budú mať jednoznačnú výškovú prevahu."

      Káder, s ktorým reprezentačný lodivod rátal pretriedili zranenia, citeľnými stratami bude spomínaná neúčasť kapitánky Biksadskej i Hatinovej, navyše tretia zo základnej šestky Ivana Bramborová stále nie je doliečená. "Je to polovica zo základu. Aj preto nám prinesie úspech iba to, ak zvyšné dievčatá budú hrať na hranici svojich možností. Našimi prvými súpermi budú minimálne dve družstvá, ktoré majú medailové ambície," vykreslil situáciu prezident Slovenskej volejbalovej federácie Ľubor Halanda. Napriek tomu však hodlá hráčky motivovať volejbalový strešný orgán prémiami len za dosiahnuté 6. miesto a vyššie. "Od 6. miesta smerom hore by umiestnenie znamenalo automatický postup na ďalšie ME. Nebudeme sa klamať, výsledky od 7. miesta dole znamenajú len kozmetickú úpravu, aj keď sa príjemnejšie rozpráva o 8. priečke ako o 11. Naviac, priamy postup by ušetril veľa finančných prostriedkov, ktoré musíme v prípade kvalifikácie na národný tím vynaložiť," odôvodnil rozhodnutie Halanda. 
     
Do reprezentácie sa vracia po ôsmich rokoch nahrávačka Monika Smák. Keďže je jednou z najskúsenejších, po vypadnutí doterajších ťahúňov jej "prischla" aj úloha kapitánky tímu. "'Kapitánovanie' zrovna nemusím, ale budem sa snažiť naplniť očakávanie, ktoré sa do mňa na tomto poli očakávajú, necítim tlak. V konečnom dôsledku to nie je až také dôležité, ide hlavne o kolektív. Ak využijeme všetko, čo sme si natrénovali počas posledných dvoch mesiacov, ten úspech sa musí dostaviť," povedala pre TASR matka dvojročného Juliána, ktorá si pre materskú dovolenku dala ročnú pauzu v profesionálnej kariére. Jej "comeback" vraj nebol otázkou dlhého váhania, ale vraj oslovenie Čadu padlo vo vhodný čas na úrodnú pôdu. "Položil mi správnu otázku o návrate v správny čas a na správnom mieste. Nerozmýšľala som dlho pred kladnou odpoveďou, najprv som bola prekvapená, potom potešená."
     
 So svojimi 36-rokmi by teoreticky mohla byť aj matkou niektorých spoluhráčok, napriek veľkému vekovému rozdielu sa však necíti v kabíne cudzo. "Všetky mladé baby si dajú povedať, nechajú sa usmerňovať. Nie sú to žiadne papuľnaté mladé 'nástky', takže vychádzame úplne v pohode," dodala s úsmevom nahrávačka GCB Centrostal Bydgoszcz, ktorá by mala byť spolu so Solange Soaresovou na ME hlavnou ťahúňkou slovenského tímu.

      sb  br